Elena Baltachaová zemřela, podlehla rakovině
"Slova nedokážou vyjádřit, jak jsme zdrceni ztrátou naší krásné, talentované a odhodlané Bally. Byla úžasnou osobností a spoustu lidí ovlivnila svou inspirující povahou, svou vřelostí a laskavostí," uvedl její manžel a bývalý trenér Nino Severino.
"Britský tenis dnes truchlí nad ztrátou jednoho z nás," reagovala na zprávu na svých stránkách Britská tenisová asociace. "Zpráva o smrti Eleny Baltachaové, jednom ze zářivých světel britského ženského tenisu posledních generací, je drtivá pro všechny, kdo kdy měli tu čest ji znát, hrát proti ní nebo ji nazývat svou kamarádkou nebo spoluhráčkou."
Elena Baltachaová, která se narodila na Ukrajině do sportovní rodiny a vyrůstala ve Skotsku, se stala součástí ženského tenisového okruhu v roce 1997. Důležitým zlomem pro ni byl rok 2009, kdy poprvé pronikla do elitní světové stovky, a rok nato si premiérově zahrála ve čtvrtfinále na turnaji WTA. Dostala se do něj čtyřikrát - v Memphisu, Eastbourne, Istanbulu a Dallasu - a nakonec zůstalo jejím maximem.
Na grandslamech byla nejdál ve třetím kole, a to třikrát; v roce 2002 na domácím Wimbledonu a v letech 2005 a 2010 na Australian Open. Právě před třemi lety dosáhla svého nejlepšího umístění ve světovém žebříčku, v němž se prodrala na 49. místo a byla britskou jedničkou. Během své kariéry si připsala tři skalpy hráček Top 10 - dvakrát zdolala Číňanku Na Li a jednou Italku Schiavoneovou a vyhrála celkem 11 turnajů ITF. Ten poslední loni v červnu na domácí trávě v Nottinghamu.
Kariéru kyjevské rodačky ale brzdily časté zdravotní potíže, které také stály za jejím rozhodnutím ukončit profesionální kariéru. "Vycítila jsem, že přišel ten správný čas," oznámila loni v listopadu. "Moje tělo i mysl mi naznačily, že je čas přejít do nové etapy života. Těch 16 let na okruhu si vybralo svou daň, ale především mi dalo spoustu krásných zážitků. Někdy jsem byla neuvěřitelně vysoko, někdy zase na dně, ale nic z toho bych nevyměnila," uvedla Baltachaová, která zároveň ohlásila založení tenisové akademie, ve které chtěla vychovávat nové šampiony.
Pouhé tři měsíce nato - a jen několik týdnů po sňatku s jejím dlouholetým trenérem Ninem Severinem - ale přišla rána: lékaři diagnostikovali Britce rakovinu jater. Těžké nemoci podlehla Elena Baltachová v pouhých 30 letech.
Komentáře
Odpočívej v pokoji, Bally.
K tomu ostatnímu - samozřejmě, že jasná a nezpochybnitelná souvislost mezi havárií JE Černobyl a rakovinou Eleny Baltachaové neexistuje. Ale stejně tak nelze tuto souvislost se stoprocentní jistotou vyloučit, jistá, rozhodně nezanedbatelná pravděpodobnost existuje. Proto má Drago na svůj názor právo a je zbytečné ho za něj urážet.
No a k těm komunistům. Samozřejmě, že havárie JE se mohou stát a stávaly všude na světě. I když samozřejmě všude na světě neplatí, že by obsluha z důvodů utajení nesměla znát konstrukční parametry reaktoru, takže si v kritické situaci neví rady, nebo že by "nějaký komunista" nařídil spuštění elektrárny před provedením potřebných testů, které se pak dělaly za provozu, a jeden z nich vedl k havárii. Ale hlavně - žádná vláda kromě totalitní (komunistické, nacistické...) by se havárii takového rozsahu s masivním únikem radiace do ovzduší nesnažila bez ohledu na následky utajit. Sovětští komouši ji přiznali až po několika dnech pod tlakem důkazů hlavně ze Švédska, kam vítr zavál radioaktivní částice a způsobil podezření z úniku radiace v místní elektrárně vzdálené od Černobylu 1100 km (!). Ale pořád ještě ne vlastnímu obyvatelstvu a obyvatelstvu porobených satelitů, mimo jiné i ČSSR. "Masy pracujících" nechali třeba pár dnů po havárii vesele pochodovat v povinných prvomájových průvodech. Důsledkem jsou do dnešního dne minimálně desetitisíce (některé odborné zdroje hovoří dokonce o statisících) mrtvých a vážně nemocných. Takže tvrzení Draga, že někde na počátku umírání Eleny Baltachaové byl nějaký hloupý komunista, je sice nadsázka, ale zase ne tak velká.
http://www.youtube.com/watch?v=sMKotfh7ZFs
Viz http://en.wikipedia.org/wiki/Primary_sclerosing_cholangitis
Je to sice hnusné takhle spekulovat, ale Elena by pravděpodobně předčasně zemřela ať už by to došlo do té fáze rakoviny, nebo ne.
Nezpochybňuji škodlivost RA záření pro ludi, Pochybňuji, jestli má pán ověřené, co píše. Jestli to způsobil " komunista" a on ví kterej, tak by ho měl zastřelit.
Nechci vtipkovat v této smutné souvislosti, je mi Jeleny líto stejně jako každýho člověka, kterej umře předčasně na tuhle hroznou chorobu, jen nemám rád zjednodušování a nepodložené žvástání.
Explozi reaktoru způsobila tlaková expanze vodní páry v okruhu vyvolaná prudým nárůstem výkonu reaktoru na cca desetinásobek jeho nominálního výkonu v důsledku nezvládnutého experimentu. K čemu je v JE vodní pára snad nemusím vysvětlovat.
Samozřejmě to tedy byla jaderná havárie, nikoli chemická. Ty jsi asi zaměnil pojmy jaderná havárie a jaderný výbuch, tj. nekontrolovaná řetězová reakce. K něčemu takovému ale v JE nemůže z mnoha důvodů prakticky dojít. V Černobylu jednoznačně došlo k jaderné havárii, a to nejzávažnější v dějinách jaderné energetiky.
Obhajovat komunisty je totéž, jako obhajovat nacisty.
Ano , Černobyl byl gigantickej průser. Z toho vidíš jasnou a nezpochybnitelnou souvislost s tím, že Jelena dostala raka? O tom je totiž řeč.
Ve vědeckých studiích následků havárie JE Černobyl byl u lidí v důsledku radioaktivního spadu zjištěn nárůst výskytu:
rakoviny štítné žlázy, leukémie a ostatních typů rakoviny
a dále nerakovinných onemocnění:
- dýchacího ústrojí
- zažívacího traktu
- krevního oběhu
- svalů, kostí, a kůže
- reprodukčních orgánů
- nervové a psychologické
- hormonální způsobující aterosklerózu, cukrovku, obezitu
- abnormality imunitního systému způsobující alergie, infekce, změny v lymfocytech
- genetické a chromozomální odchylky
- předčasné stárnutí
postižení smyslových orgánů
takže kdoví...
Ty studie, pokud jsou provedeny poctivě, pracují se sofistikovanými statistickými metodami a asi se nějak výrazně mýlit nebudou. O tom, že by radioaktivní spad neměl negativní důsledky na zdraví populace, snad není třeba diskutovat. Ono se navíc jedná o zvýšení výskytu těch nemocí v období po havárii, a to je statisticky průkazné. Samozřejmě že žádnou konkrétní smrt nelze dát do přímé příčinné souvislosti s havárií JE (kromě těch, kdo zemřeli na místě nebo krátce po havárii v důsledku vystavení extrémně silným dávkám), ale to zvýšení výskytu, to tady prostě je. Takže neplatí, že by smrt EB nastartoval ze 100% nějaký hloupý komunista, ale z x procent určitě ano. Samozřejmě je otázka, kolik je to x, to závisí na řadě okolností a nedá se přesně určit.
"O tom, že by radioaktivní spad neměl negativní důsledky na zdraví populace, snad není třeba diskutovat."
Tohle je přesně příklad nevědeckého tvrzení, které žádný skutečný odborník na cokoli nikdy nevyřkne. Ve vědě neexistuje nic, o čem by nebylo potřeba diskutovat, nic, co by kdokoli mohl vědět s definitivní platností. Dogmata jsou jen v náboženství. Konkrétně o vlivu radioaktivního spadu na zdraví populace, černobylského ale i jiného, se diskutuje desítky let, a ani dnes závěry nejsou jednoznačné. Jasno v tom rozhodně není. Jde o míru, a pokud není zásah přímý a obrovský (jako přímo na místě v době havárie), pak jsou na to názory velmi rozporuplné (v určitě míře to některým organizmům dokonce i prospívá, jak je v postižených oblastech vidět).
Jinak ano, příroda si (skoro) vždy poradí, podobně jako u ptáků žijících v zakázané zóně kolem Černobylu, na které zjevně narážíš, ale to je samozřejmě cesta dlážděná nepočítanými oběťmi, než evoluce najde správnou cestu, jak se s nepříznivými podmínkami vyrovnat. U lidí bych to ale já osobně nezkoušel, ani v zájmu "vědecké" diskuse a lá dr. Mengele.
Eleno, odpočívej v pokoji!! :-(((
Nový komentář
Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce. Nahlásit nelegální obsah můžete zde.
Registrace nového uživatele