Meldonium sportovní výkon nezlepšuje, tvrdí jeho tvůrce i český lékárník
Meldonium s platností od 1. ledna 2016 zařadila na seznam zakázaných látek Světová antidopingová agentura (WADA). Látka se nejvíce prodává v postsovětských zemích, v USA například její prodej nebyl schválen. A v poslední době přibývá sportovců, kteří měli pozitivní test na meldonium.
Poprask způsobilo především provinění ruské tenistky Marie Šarapovové, která se přiznala během včerejší tiskové konference. Přistiženi už byli také její krajané pětinásobný rychlobruslařský mistr světa ve sprintu Pavel Kuližnikov, olympijský vítěz v shorttracku Semjon Jelistratov, krasobruslařka Jekatěrina Bobrovová, cyklista Eduard Vorganov, ukrajinští biatlonisté Olga Abramovová a Artěm Tyščenko či atleté Etiopan Endeshaw Negesse, Turek Gamze Bulut a Etiopanka reprezentující Švédsko Abeba Aregawiová.
Meldonium (někdy též mildronate) je antiischemický lék, který se primárně používá na zlepšení krevního oběhu u lidí se srdečními problémy a s nedokrevností |
Vyrábí ho lotyšská farmaceutická společnost Grindeks, lék se dá sehnat i volně přes internet. |
Světová antidopingová agentura (WADA) zkoumala jeho účinky a v září loňského roku schválila, že meldonium od 1. ledna 2016 zařadí na seznam zakázaných látek. |
Není pochyb o jejich vině. V těle měli látku, která je na černé listině a nově je povážována za doping. Její tvůrce Ivars Kalvinš ale tvrdí, že meldonium sportovní výkon nezvyšuje.
Kalvinš rádiu Echo Moskvy řekl, že jeho preparát nebyl vyvinut kvůli dopingu. Umožňuje sice buňkám kompenzovat nedostatek kyslíku při fyzickém zatížení, parametry sportovního výkonu ale prý nijak nezlepšuje. V případě, že bude zařazení meldonia mezi zakázané látky soudně napadeno, je ochoten svědčit.
Podobný názor má i bývalý šéf ruské antidopingové agentury Nikolaj Durmanov. V Moskvě novinářům řekl, že meldonium bylo do seznamu zapovězených preparátů zařazeno chybně. "Ten prostředek nijak nezvyšuje sílu sportovce ani jiné parametry jeho výkonu. Neexistují žádné lékařské výzkumy, které by dovolovaly zařadit látku mezi dopingové prostředky," prohlásil Durmanov.
Staněk: Látka může mít na výkon i negativní vliv
Český doktor farmacie Martin Staněk si dokonce myslí, že meldonium může výkony sportovců ovlivnit negativně. Zejméně, když je užíván dlouhodobě.
"Negativní dopad to může mít zejména u vytrvalostních sportů, a pokud je přípravek užíván každodenně, musí to mít negativní dopady na jakýkoliv sportovní výkon, kde není možné aktuální potřebu energie pokrýt zvýšeným příjmem sacharidů," řekl Staněk v rozhovoru pro server iDnes.cz.
"Zařazení této látky mezi zakázané ze sportovního hlediska chápu, ale silně pochybuji, že tato látka může dlouhodoběji pozitivně působit na sportovní výkon," doplnil Staněk.
V případě Šarapovové se výrobce meldonia pozastavil nad tím, že ruská tenistka lék užívala 10 let. Lotyšská společnost, která preparát vyrábí, ale tvrdí, že obvyklá délka podávání léku je mnohem kratší a pohybuje se od čtyř do šesti týdnů. "Léčebná kůra se může dvakrát až třikrát za rok zopakovat," uvedla firma Grindeks ve vyjádření pro AP. Dodala, že na delší užívání látky musí dohlížet lékař.
Ke kauze Šarapovové se dnes znovu vyjádřil místopředseda Ruské tenisové federace Jevgenij Kafelnikov. Agentuře TASS řekl, že týmový lékař ruské tenisové reprezentace Sergej Jasnickij nevěděl nic o tom, že ruská tenisová jednička meldonium užívá.
Kafelnikov skutek Šarapovové tvrdě zkritizoval a její vysvětlení o tom, že meldonium užívala jako prevenci před cukrovkou, nekompromisně odmítl. "Užívala to deset let jako lék, co to tedy měla za nemoc? Jen nám to, páni lékaři, řekněte," napsal ironicky na twitteru. "Jakmile se kterýkoli sportovec vydá touto cestou, přestávám si ho jakkoli vážit," dodal.
Britský deník The Sun dnes napsal, že pokud Šarapovová za užívání meldonia dostane čtyřletý distanc, přijde zhruba o sto milionů liber (3,5 miliardy korun). Podstatnou část jejích výdělků tvoří příjmy z reklamy, honoráře z tenisových turnajů reprezentují jen zlomek. Po přiznání z užívání dopingu se už od Šarapové řada velkých reklamních sponzorů odvrátila.
Komentáře
https://www.facebook.com/deniksport/posts/10153987272824921
http://isport.blesk.cz/clanek/tenis/262476/expert-na-doping-sarapovova-ma-obri-problem-trest-bude-tvrdy.html
Jako jestli dostane 4 roky, tak se pro mě tenis stává okrajovým sportem...
FDA kdysi měla zásluhy na nepovolení Conterganu a od té doby povolit jakýkoliv lék je neskutečný opruz. V tomhle pro mě povolení léku pro USA není vůbec směroplatné ;-)
Tak udělala průser, není ani první, ani poslední, tak si to teď musí vyžrat, to tak je.
Co se týče tvých otázek, tak ty musí zodpovědět Masha. Tenhle článek mě jenom utvrdil v tom, že to nezvyšuje výkon, ale spíš začínám mít obavy, aby teda Masha neměla nějaké zdravotní následky. Nevím, jestli můžu mít důvěru v ty ruské doktory, protože teď jsem si zase vzpomněl na knížku Rusko, země neomezených možností od hokejového brankáře Bernda Brücklera, který tam v kapitole Doktoři a pilulky popisuje, kolik berou hokejisté v Rusku různých pilulek na srdce, imunitní systém atd. Klidně ti to můžu naskenovat, jestli chceš...
Ale jestli to nějak souvisí s případem Mashy, to samozřejmě nevím. Zatím jenom uvedla, že to brala po dobu 10 let, ale jak často a další věci, to se asi dozvíme až příště.
Náhodou vím, jak tyhle věci fungují. Nikdo ze sportovců si nedovolí nic vzít bez konzultace s nějakým odborníkem ( acylpirin jo). Fakt, nevytvářejme příběhy, příběh tu je i bez nás, tak jen tiše sleduj e cvrkot.
Ale Monty25 FAKT! (V dobrem) ti zavidi tvoji naivitu.
Nový komentář
Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce. Nahlásit nelegální obsah můžete zde.
Registrace nového uživatele