Zájem o tenis roste. I díky českým úspěchům

České hvězdy přitáhly děti k bílému sportu už loni. Zasloužila se o to hlavně Petra Kvitová wimbledonským titulem a tým kapitána Pály výhrou ve Fed Cupu. Aktuální výhry ve Fed Cupu a zisk 'salátové mísy' v Davis Cupu podle odborníků zájem ještě umocní.
"Na první turnaj v baby tenisu začátkem prosince už máme padesát dětí," řekl Petr Luxa, sportovní ředitel Sparty Praha, která je společně s prostějovským klubem a pražským I. ČLTK jedním ze tří národních tenisových center. Na Spartě je ve školičce 80 dětí a mají plno. "Zájem je poslední dobou velký," řekl Luxa.
Prostějovský Agrofert pořádal na přelomu září a října nábor pod názvem Hledáme nového Tomáše Berdycha, Jiřího Veselého a novou Petru Kvitovou. Zatímco loni přišlo třicet pětiletých dětí, letos skoro padesát. "Děcka mají zájem, a když vidí hvězdy, mají velkou chuť je napodobit," řekl manažer Prostějova Tomáš Cibulec.
Co ničí talenty? Počítače a peníze
V posledních letech čím dál více pomáhají s vyhledáváním talentů či s jejich výchovou slavní hráči a hráčky české minulosti. V Prostějově působí Jiří Novák, ambasadorkou sparťanského klubu je Hana Mandlíková a mentorem Bohdan Ulihrach. Na Štvanici trénuje Jiří Hřebec a sportovním ředitelem je Jan Vacek.
Wimbledonská vítězka Jana Novotná hledala talenty ve věku od čtyř do osmi let v rámci projektu "S náma na to máš" České spořitelny a tenisového svazu. "Zájem o to byl, ale může to být lepší. Byla tam talentovaná děcka, ze kterých by opravdu mohlo něco být, ale mělo by se na tom zapracovat," řekla Novotná.
Od malého caparta k vítězi Davisova poháru je ale daleko. Prostějovská školička trvá čtyři až pět let a už během nich hodně dětí odpadne. "Z padesáti zůstane tak pětadvacet procent," řekl Cibulec. I Luxa potvrdil, že je brzy dělat závěry. "Až čas ukáže, jestli i díky současným úspěchům najde český tenis další hvězdy."
Trenér vítězů z Davis Cupu v roce 1980 Pavel Korda připomněl, že současná mládež je kvůli počítačům lenivá, a Ivan Lendl poukázal na nezbytnou roli rodičů. "Dítě vždy nejdříve sportuje kvůli nim. Když mu dáte na výběr, uteče. Nejdřív je k tomu musíte dotlačit. Říkejte si tomu, jak chcete, ale až časem začne hrát pro sebe. To se musí naučit," řekl kdysi Lendl, za jehož růstem stála přísná matka.
Výdrž dětí u sportu ovlivňuje i jeho finanční nákladnost. Děti začínají s hrou mini a baby tenisu a ze začátku velké náklady rodina nevydá. Raketa se dá pořídit za 400 korun a oblečení na sport s teniskami má téměř každý, ale postupně ceny rostou.
Například v tenisové akademii bývalého daviscupového kapitána Františka Pály v Modleticích, kde působí i fedcupový kapitán Petr Pála, letos v zimě zaplatí rodiče za hodinu pro každého hráče v kategorii do pěti let ve skupině čtyř až pěti dětí s trenérem 230 korun. Závodní mládež od 10 let ve skupině do tří hráčů už pět set.
Členská základna tenisu osciluje okolo šedesáti tisíc lidí, přičemž registrovaných členů na svazu je skoro 23 tisíc a registrovaných klubů 1.155.
Komentáře
utíkáš od tématu - začal jsi slovy o dobrém byznysu, nejsi schopný z uvedených cen nijak dovodit, že to tak je, tak utíkáš k odměnám a podobně. O trenérovi tenisu tam nebylo ani slovo. Nedostatek dámských vložek byl jen replikou na oslavu zlatých komunistických časů.
Jan:
Píšeš: to že současná společnost dovolí, aby tu byli lidé bez domova, nezaměstnaní a chudí, co se sotva uživí, je to ostuda pro takovou společnost, že to dovolí.
Kolik osobně znáš lidí bez domova? Víš proč jsou bez domova? V 99% proto že chtějí. Za komunismu byli v base za trestný čin "příživnictví". Nemyslím si, že je pro všechny lidi život cestou rájem, není, nejsem slepý ani blbý. Jen podotknu, že nikdy pro všechny lidi nebyl rájem a chudých stařenek, kterým nebyl přiznán pořádný důchod taky nebylo za komunismu málo (mám s tím i osobní zkušenost). Nezaměstnanost je jistě problém, ale 5% lidí bude nezaměstnaných vždy, protože jim to prostě vyhovuje. O chudých lidech je těžké mluvit - co je to chudoba a co je bohatství? To jsou strašně subjektivní pojmy a většinou málo peněz je protiváhou mála práce nebo nízké kvalifikace. Není to super, otázkou je, kdo to sociální dorovnání zaplatí tak, aby šikovní a pracovití neztratili motivaci pracovat a vymýšlet. Na tohle to totiž chcípnul socialismus.
a s ním postup konzultovat. Na to abyste mohli dítěti napalovat míčky z košíku od sítě, nemusíte umět tenis hrát a dá se v tom získat docela slušná praxe. Trávit hodiny na zdi, za tu se neplatí a vrací míčky neúnavně a s větší přesností než jakýkoli trenér.
Dítě co nejvíce chválit, aby ho to bavilo. V zimě, která je finančně náročnější, se dají třeba trénovat voleje s pěnovými míčky. Třeba i doma. Pokud se najde prostor kde se dá využít stěna, tím lépe. Jak píšu, nejvíc práce čeká na vás. Nikdo za žádné peníze nedá vašemu dítěti to co vy. Šance, že se při vší snaze, právě vaše dítě prosadí a dostane se do stovky na světě je malá ale pokud ho u toho udržíte, je velká šance, že ho v kritickém věku ochráníte například od drog. Aby se talentované dítě méně majetných rodičů mělo šanci prosadit, má jeden háček. Potřebuje výsledky dřív a tak se dostat do některého ze středisek, TSM, SVT, NC, která jsou finančně podporovaná.
Jinak to bez nějakého mecenáše půjde jen z tuha. Pokud by z toho mého psaní aspoň
někomu něco dalo, pak to nebylo zbytečné...
mcnik: musíš začít od mala, kdy je ještě dítě "tvárné" a věřit tomu, že kritické období puberty, kdy nastávají problémy, o nichž mluvíš, nějak společně překonáte. Co se týká toho kolektivu - společný trénink stačí třeba jednou týdně a to se ufinancovat jistě dá.
Když dítěti dáš dost času a energie, tak to fungovat může. Když na něj čas nemáš, protože moc pracuješ, tak bys mohl vydělat na trenéra. Když čas věnuješ sobě a né dětem, tak si nestěžuj, jednou budou nadávat stejně jako většina na špatný svět.
Vlastní zkušenost je nepřenosná. A tak pokud diskutující ve vláknu výše mají děti a dělají něco a nebo hodně proto, aby jejich ratolesti hráli tenis a mají zkušenost, že když řeknou - trochu víc pod balon a jejich dítě se alespoň snaží jít víc pod balon, mohou děkovat bohu, genetice a z části i své výchově, že to tak je. Ale většinou je to jinak.
http://www.youtube.com/watch?v=A4We7oRv028&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=Z0G4MnKBlRg&feature=related
Místo údivu, proč stojí něco v nadstavbě to co to tržně stojí, se jen nestačím divit, proč nejsou peníze na kvalitní kantory ve školách, na kvalitbní mistry v učňácích a na takové záležitosti, které mají v budoucnu tenhle národ uživit.
Pepine, neutíkej od tématu. Začal jsi s tím, jakej je to skvělej byznys, tak neutíkej k tomu, kolik berou trenéři - to navíc není nikde řečeno. Udělej si kalkulaci, kolik stojí pozemek, kolik stojí zateplená hala, jaké jsou provozní náklady a spočítej si cenu provozní hodiny. Pakliže stát, město, obec nebo mecenáš poskytne tohle zadarmo, budou moci být haly levnější. A nestraš se (mě, nás) s počítáním 4 hodiny x 5 dní x hodinová sazba u capartů. Počítej dvě hodiny týdně a budeš blíže pravdě. 4 hodiny x 5 dní - to myslím nebude ani v Prostějově u juniorů.
Navíc označovat sama sebe za "slušného člověka" není příliš košer. To mohou posoudit okolí, zda jsi nebo nejsi slušná. Já si to například nemyslím, už jen na základě toho, že vstoupíš do diskuse a aniž bys pochopila její smysl, označíš něčí příspěvek za blbost. Nebo když napíšeš jiné diskutérce "prosím tě, ty tomu tak rozumíš" a "kdybys byla chytrá, tak raději mlčíš" nebo tak nějak podobně.
Jinak samozřejmě náklady v kolektivních sportech se rozkládají, takže jsou přirozeně nižší. Když třeba celý fotbalový tým kupuje letenky nebo rezervuje hotel, jednotková cena je přirozeně daleko nižší než pro jednoho tenistu.
Problém v ceně vidím spíš v tom, že většina tenisových trenérů to mají jako hlavní výdělečnou činnost. V jiných sportech (můžu mluvit o atletice, gymnastice a plavání) je vždy jeden šéftrenér a potom trenéři, kteří trénují za minimální peníze. Ti trenéři chodí trénovat až po zaměstnání nebo po škole.
V tom taky vidím úskalí tenisu. Ne každé dítě se dostane do výběru (PV, Pha) resp. dotovaného programu. Ve věku 8-10 let, kdy se rodiče rozhodují na který sport ho dají, potom mnohdy rozhodují náklady na jednotlivé sporty. Je rozdíl 70 tisíc ho rodiče, kteří na to nemají peníze dají radši 6 tis./rok než 70 tis./rok.
Jinak bych se vrátil k tomu škrtání nul. Blbost ani nesmysl to samozřejmě není, problém je v tvé omezenosti, že si už nedokážeš představit provozování tenisu jako amatérského sportu. Holt by prostě tenisti chodili do práce a tenisu se věnovali ve svém volném čase. Účast na turnajích by si hradili z toho, co by si vydělali v občanském povolání. Nebyly by žádné turnajové monstrakce, neexistovala by ATP ani WTA. Hrálo by se jen pro radost a pro zdraví. To, že nikdo v současnosti nic podobného už neudělá, protože "sport" je skvěle fungující stroj na peníze živící spoustu lidí, neznamená, že by to nešlo. Až na posledních několik desítek let, kdy ze ze sportu stala odnož showbusinessu, se takto sportovní aktivity provozovaly po celou historii lidstva.
Podle mě z hlediska světového je dobře že tenis je profesionální ja probíhá tak měření mezi jednotlivci z jednotlivých zemí tímto způsobem a ne jiným, například bojem, válkou a proto je potřeba, aby částka byla taková, aby se mohlo pokračovat a soutěžit tímto stylem, který je navíc zábavou pro mnoho lidí, kteří ho sledují a mají z úspěchů radost.
Tož asi tolik k tomu, jaký je reálný svět.
Asi máš sama nějaký problém se čtením (z něhož jsi mne pozitivně a s úsměvem obvinila), protože já jsem nikde nemluvil (ani nepsal) o tom, jak se do dostal do těla. Pouze o tom, jak se do těla stoprocentně nemohl dostat, a to konzumací telecího masa, což byla Kordova obhajoba. Vyvrácená odborníky. Ledaže bys v rámci svého pozitivního vidění světa věřila, že si Korda skutečně dával pravidelně k večeři čtyřicet telat denně. Upřímně a pozitivně - nepřekvapilo by mne, kdybys tomu věřila.
Prostě Korda měl v těle zakázanou látku a byl za to potrestán. Tomu se říká doping. U sportovců je to poměrně běžná věc, díky jeho komercionalizaci.
Ty o tom nic nevíš (jak sama tvrdíš), ale přesto víš, že důkazy byly zpochybněny a trest se snižoval ze dvou let na jeden rok. Což ovšem není pravda. A ty jsi to napsala. Ale podle svého tvrzení nikdy nepíšeš nic, co není pravda. Leckdo by to mohl považovat za protimluv.
Ta publikace je k dispozici na webu MOV (v angličtině) - pro ty, koho by to zajímalo.
Určitě je pravda, že rodiny ze sociálně středně a níže postavených vrstev si to nebudou moci dovolit, ale nemusí každý kdo chce hrát tenis být zrovna ve špičkové akademii. Nemysli si, že třeba hokej je nějak výrazně levnější. Pokud někdo má talentované dítě a chce mu dát příležitost, tak je to nejistá investice do budoucna, ale to je tak u každého sportu (a nejen sportu - medicína taky není zadarmo a nevíš, jestli z děcka bude špičkový doktor a existuje i řada podstatně dražších příprav na profesi - třeba příprava na dopravního pilota je taky v milionech). Svět není (nebyl a nebude) spravedlivej a rovnou příležitost nikdy nedostanou všichni, a z těch, kteří ji dostanou to využije jen pár procent. Ti ostatní mohou mudrovat po hospodách a internetu nad tím, jak je svět blbej a nespravedlivej.
Nový komentář
Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce. Nahlásit nelegální obsah můžete zde.
Registrace nového uživatele