Zapůsobí na Kvitovou znovu wimbledonské kouzlo? Má na to, věří tenisové legendy
Pětadvacetiletá Petra Kvitová je aktuálně po Sereně Williamsové druhou nejlepší tenistkou světa. Druhé místo v žebříčku WTA je prozatím maximem dvojnásobné wimbledonské vítězky, na vyšší metu Kvitová ještě nedosáhla. Celkem má česká jednička na svém kontě 16 turnajových prvenství. Již řadu let je vůdčí hráčkou českého fedcupového týmu, který v letech 2011, 2012 a 2014 dovedla až k vítězství.
Svůj první grandslamový turnaj odehrála rodačka z Bílovce v sezoně 2008, kdy při svém premiérovém startu postoupila na French Open až do čtvrtého kola. Poté sice více jak rok čekala na další grandslamovou výhru, na US Open 2009 se ale dočkala. Ve třetím kole v New Yorku dokonce zdolala i světovou jedničku Dinaru Safinovou a prohrála znovu až v osmifinále, v němž nestačila na Belgičanku Wickmayerovou.
V roce 2010 si Kvitová ve Wimbledonu zahrála své první grandslamové semifinále a naznačila tak, že tráva bude v budoucnu jejím povrchem. O rok později tu došla až do finále a v boji o titul senzačně přehrála favorizovanou Rusku Marii Šarapovovou.
"Byla jsem ještě hodně mladá, když jsem v roce 2011 vyhrála ve Wimbledonu svůj první grandslam. Byla jsem nezkušená a nevěděla jsem, co mám dělat. Nevěděla jsem, jak se vypořádat s tlakem okolí," vzpomíná Kvitová na své první velké vítězství. V následující sezoně si zahrála semifinále v Melbourne i v Paříži, ve Wimbledonu ale vypadla již ve čtvrtfinále a na US Open skončila v osmifinále, které zůstává dodnes jejím tamním maximem.
V letech 2012 a 2013 vypadla Kvitová v Londýně ve čtvrtfinále, minulý rok se ale znovu probojovala až do finále a v zápase o titul pak na centrálním kurtu doslova zářila. Díky razantní a téměř bezchybné hře smetla ve svém druhém grandslamovém finále Kanaďanku Eugenií Bouchardovou 6-3 6-0 za pouhých 55 minut hry a ve slavném All England Clubu si tak došla pro druhý 'talíř'. "Podruhé už to bylo mnohem lepší, už jsem věděla, co všechno mě po vítězství čeká," řekla Češka.
"Každý, kdo dvakrát vyhraje Wimbledon je skvělý," říká osminásobný grandslamový šampion Ivan Lendl. "Každý hráč je jiný. Někdo je více konzistentní, u někoho je to jako na houpačce. Kvitová hraje velmi dobrý tenis, hraje agresivně a rychle. Má výborné podání, a když hraje svou hru, tak je téměř neporazitelná. Problém je v tom, že nemá tak konzistentní výsledky. Na druhou stranu by pak třeba nemusela mít ty chvíle, kdy hraje naprostě skvěle."
"Po prvním wimbledonském triumfu se dostala do světa velkého tenisu, stala se z ní hvězda a musela se vypořádat se spoustou nových věcí. Zvládla to a myslím si, že už si na ten okolní svět i trošku zvykla. Je to obrovský talent," dodal bývalý kouč Andyho Murrayho.
Na jedné straně stojí velké úspěchy, na té druhé jsou ale mnohé okamžiky, na které by i sama Kvitová raději zapomněla. Patří mezi ně zejména výpadky v úvodních kolech grandslamových turnajů. Například vloni prohrála česká jednička v prvním kole Australian Open s 87. hráčkou světa Luksikou Kumkhumiovou, na US Open poté ve třetím kole nestačila na kvalifikantku Alexandru Kruničovou (v té době 145. na žebříčku WTA). "To jsou ty okamžiky, na které člověk nevzpomíná rád, ale bohužel je to tak," podotkla česká jednička.
Z Prostějova až na vrchol
Největším idolem Petry Kvitové je Martina Navrátilová, jejíž zápasy jako malá sledovala v televizi. "Můj táta mi často pouštěl její zápasy z Wimbledonu. Moc se mi to líbilo a chtěla jsem být jako ona. Je to velký sportovní osobnost, které si moc vážím nejen proto, co všechno v tenise dokázala, ale i proto, jaká je. Jsem moc ráda, že jsem ji mohla poznat."
Kvitová nemá manýry tenisové hvězdy, která by měla potřebu měnit každý rok svého trenéra. Nehledá 'superkouče', se stávajícím trenérem je spokojená. O tom svědčí i fakt, že se svým koučem Davidem Kotyzou spolupracuje již od roku 2008. Předtím trénoval českou jedničku její otec. "Táta mě naučil základy a dal mi všechno, co mohl," říká Kvitová. V pozdějším věku se ale stal vztah mezi otcem a dcerou více napjatý a Kvitová proto začala trénovat v moderním tenisovém centru v Prostějově. Právě tam poznala v roce 2008 Kotyzu.
"Velký podíl na tom všem má pan Černošek. Právě on vrátil do Čech vrcholový tenis. Je zodpovědný za to, že máme tolik skvělých hráčů, kteří mají ve své zemi dobré podmínky pro trénink," uvedl Lendl s odkazem na prostějovský klub, mezi jehož hlavní hvězdy patří vedle Kvitové i Tomáš Berdych, Lucie Šafářová, Jiří Veselý či nadějný mladík Adam Pavlásek.
"On ví, jak získat peníze, což je v dnešní době velmi důležité, co si budeme podívat. Podstatné je ale i to, že ví, kam je investovat. Nelze dotovat jen 'hotové hráče', je důležité podporovat i juniory, kteří potřebují získávat zkušenosti, a bez peněz to prostě moc nejde."
Kvitová je v České republice momentálně největší tenisovou hvězdou. Velké úspěchy si v posledních letech připsali také Tomáš Berdych, jenž si zahrál v roce 2010 finále Wimbledonu a již několik sezon je stabilním hráčem Top 10, či Lucie Šafářová, která zazářila na nedávném French Open, kde došla až do finále a vybojovala díky tomu premiérový postup do nejlepší desítky žebříčku WTA. Ani Berdych ani Šafářová však zatím na grandslamový titul ve dvouhře nedosáhli.
"Bývala jsem hodně pod tlakem, ale poslední dobou je to už o hodně lepší. Hodně mi pomáhá spolupráce s psychologem Michalem Šafářem. Děláme spolu různé dýchací techniky a další věci, díky kterým jsem v zápase více uvolněná. Tenis na vrcholové úrovni není jen o hře, ale i o hlavě, musíme tedy pracovat i na psychice," podotkla Kvitová.
Je unikání, ale nikdy nevíte, co od ní máte čekat, říká Novotná o Kvitové
Česká jednička mate svými výkony své okolí i tenisové legendy. "Je to unikátní hráčka, která má v sobě velký talent. Na druhou stranu je tajemná a zvláštní, nikdy totiž nevíte, co od ní máte čekat," komentovala se smíchem vítězka travnatého grandslamu z roku 1998 Jana Novotná.
"Prohrála v poslední době hodně zápasů, ve kterých byla favoritkou, což je určitě škoda. Je to tím, že nemá žádný náhradní plán B, když její hra nefunguje. Ona je ranařka a hraje velmi rychle, někdy to ale nejde podle jejích not a ona se pak zbytečně vyhazuje. Nikdo to neumí vysvětlit, taková Petra prostě je. Je ještě mladá, takže má spoustu let před sebou, ale tohle je jedna z věcí, na které by měla zapracovat. Vím, že se to stává, ale je zvláštní, že poté, co vyhrajete Wimbledon vypadnete v prvním kole následujícího turnaje," dodala Novotná.
"Petra odehraje dva špatné zápasy, pak se ale nastartuje a vyhraje Wimbledon. To je přeci úžasné," řekla na adresu své kamarádky a fedcupové kolegyně Andrea Hlaváčková. "Ona je velmi klidná a nepouští si všechno k tělu. V tom je její neskutečná síla."
Vzestupy i pády v sezoně 2015
To, že je její hra těžce předvídatelná, předvedla Kvitová i na začátku letošní sezony. Poté, co na úvod roku vyhrála turnaj v Sydney, kde ve finále zdolala krajanku Karolínu Plíškovou, přišla nečekaná prohra již ve třetím kole Australian Open, v němž aktuální světová dvojka nestačila na 35. tenistku světa Madison Keysovou. V Dubaji pak prohrála již v osmifinále a v Dauhá ve čtvrtfinále - v obou případech nestačila na Španělkou Suárezovou-Navarrovou.
Kvůli fyzické i psychické únavě se Kvitová odhlásila z turnajů v Indian Wells a Miami a dala si měsíc a půl pauzu.
"Pocity nebyly žádné, byla jsem taková prázdná a s tím se špatně jedná, ale slovo krize bych používat nechtěla. V každé práci, když to tlačíte přes vůli a nechce se, tak si vezmete dovolenou a přesně to jsem udělala," řekla Kvitová novinářům. "Každá hráčka na vrcholu nějakou tu pauzu měla. Nejsem v tomto ohledu ojedinělý případ, akorát jsem řekla pravdu a nevymlouvala jsem se, že jsem zraněná," doplnila.
Přiznala, že nebylo jednoduché v rozjeté sezoně najednou přestat hrát. "Takhle zásadní věc jsem v kariéře ještě neudělala. Strávila jsem nad tím rozhodnutím tím dny i noci," prozradila. Myšlenky na konec kariéry ovšem neměla. "Až takhle daleko to nedošlo, za což jsem ráda. Raketu jsem zahodila a chvilku ji nevídala, ale po tenisu mi bylo smutno. Mám tenis ráda a jsem ráda, že můžu dělat, co mě baví."
Na kurty se vrátila v polovině dubna, kdy vyhrála oba své zápasy ve Fed Cupu proti Francii a výrazně tak přispěla k tomu, že Češky počtvrté za posledních pět postoupily do finále ženské týmové soutěže.
Přechod na antuku ve Stuttgartu sice nezvládla, na turnaji v Madridu se ale rozjela - připsala si tu v semifinále vůbec své první vítězství nad světovou jedničkou Serenou Williamsovou, kterou porazila jako první hráčka v sezoně, a ve finále pak smetla Rusku Kuzněcovovou a podruhé v kariéře tak opanovala prestižní španělský podnik kategorie WTA Premier Mandatory.
V Římě pak pětadvacetiletá Češka ve čtvrtfinále potřetí v sezoně podlehla Španělce Suárezové a na French Open ji v osmifinále vyřadila Švýcarka Bacsinszká. Ještě před Wimbledonem, kde bude Kvitová obhajovat loňský triumf, měla česká hráčka v plánu odehrát travnatý turnaj v Eastbourne, kvůli nemoci se ale těsně před startem turnaje odhlásila.
"Doufám, že na Wimbledon budu v pořádku. Zůstanu tady v Eastbourne a pak se pomalu přesunu do Londýna," prohlásila Kvitová. "Samozřejmě jsem tu chtěla odehrát nějaké zápasy, ale nemělo smysl, abych tu nastoupila a pak nebyla fit pro Wimbledon. Mohlo by to pak být ještě horší."
Favoritka Wimbledonu? Serena, míní Kvitová
Podle Kvitové je největší favoritkou třetího grandslamu sezony světová jednička Serena Williamsová. "Všichni víme, jak Serena hraje. Je to velká šampionka a na každý turnaj je vždy velmi dobře připravená. Na trávě jí to sedí, Wimbledon už několikrát vyhrála a určitě tak patří mezi velké favoritky. Je úžasné, co na kurtu předvádí."
"Uspět ale může i Maria Šarapovová, s tou se také musí pokaždé počítat, protože je to velká hráčka. Vloni tu výborně hrála Simona Halepová a zapomínat bychom neměli ani třeba na Sabine Lisickou, pro kterou je Wimbledon velmi úspěšným turnajem. Sabine má skvělé podání a na trávě patří mezi ty nejlepší hráčky. To jsou všechno ale jen spekulace, ženský tenis je hodně otevřený a každá z tenistek tu může uspět," dodala Kvitová.
I'm home... Back on the grass :) Jsem doma.. Zpet na trave :) #teampetra pic.twitter.com/ByfMbv4CZH
— Petra Kvitova (@Petra_Kvitova) 18. Červen 2015
Komentáře
Šafářka - sražené seběvědomí prohraným prvním kolem v Eastbourne
Kvítí - ještě větší otazník než obvykle způsobený nemocí a výpadkem ze zápasového tempa
Strejda - poslední dobou velmi nevýrazná
Plíšek - z těchto 4 je na tom momentálně možná nejlíp, ale smetení letos poměrně vlažnou Radwaňskou taky nezahřeje
Smítko - těžko zopakuje loňskou senzaci
Sin - může překvapit, ale taky nemusí
Allert - někam se vytratila
Hrad - že by?
Petra - finále proti Sereně, tam je to 50/50
Lucka - věřím v QF, fajn by bylo SF
Karolína - "povinnost" je 3. kolo, úspěch by bylo QF, ale nesmí jí odejít servis, pak může mít problém
Já jsem ti to pokusil aspoň takhle ve zkratce a teď končím, protože toho mám dost. ;) Dobrou noc.
A hlavně je úplně fuk, co si myslím, protože Petra je Petra a dál to všichni známe! :D
Jinak teda pěkný článek, Jana má pravdu, u Petry člověk nikdy neví - o to je to krásnější. Třeba takový Tomáš - fandím mu, ale je prakticky zbytečné dívat se na jeho zápasy s hůře postavenými hráči, než je on, z 99 % stejně vyhraje. Naopak na hráče nad sebou moc neumí a častokrát s nimi vypadne. Ale někomu vyhovuje Tom, někomu Petra :) Já jsem rád, že se našim holkám tak daří - v singlu i v deblu, je skvělé, že až do konce turnajů se máme prakticky na koho koukat a komu fandit ...
Což je úplně něco jiného než:
"Každý hráč je jiný. Někdo je více konzistentní, u někoho je to jako na houpačce. Kvitová hraje velmi dobrý tenis, hraje agresivně a rychle, což je v dnešní době plus. Má výborné podání, a když hraje svou hru, tak je téměř neporazitelná. Problém je v tom, že nemá tak konzistentní výsledky. Kdyby dokázala hrát více vyrovnaně, už by byla mnohem výše. Má na to."
Nový komentář
Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce. Nahlásit nelegální obsah můžete zde.
Registrace nového uživatele