"Ledová panna" Evertová slaví šedesátiny
K rekordním sedmi titulům z French Open a šesti z US Open přidala Evertová i tři triumfy ve Wimbledonu a dva na Australian Open. S celkovými 18 primáty z turnajů Velké čtyřky se v historickém pořadí dělí o čtvrté místo se svou největší rivalkou Navrátilovou a současnou královnou Serenou Williamsovou. V otevřené éře získala víc titulů pouze Grafová (22).
K velkým přednostem "Ledové panny" patřila i vyrovnanost výkonů, z níž pramenilo unikátních 34 finálových účastí na grandslamech či fakt, že v letech 1974 až 1986 vyhrála třináctkrát za sebou aspoň jeden turnaj Velké čtyřky ročně. Její devadesátiprocentní zápasová úspěšnost na okruhu WTA rovněž nemá obdoby. Celkem získala 157 titulů ve dvouhře a 32 ve čtyřhře.
Rodačka z Fort Lauderdale začínala s tenisem jako pětiletá pod vedením svého otce a profesionálního trenéra v jedné osobě, "bílému" sportu se s úspěchem věnovali i všichni čtyři její sourozenci. Již v 15 letech šokovala "Chrissie" výhrou nad tehdy suverénní Margaret Courtovou, o rok později došla při svém debutu na US Open až do semifinále a za další tři roky se už radovala ze svého prvního grandslamového titulu z Paříže.
Svět slavil novou tenisovou královnu, k popularitě dívenky s culíkem přispěl i její románek se stejně slavným kolegou Jimmym Connorsem. Do historie se však zapsaly hlavně její bitvy s kamarádkou a zároveň největší rivalkou Navrátilovou, jež většinou rozhodovaly o tom, kdo získá vítěznou trofej.
Zatímco na rychlých površích se více dařilo Navrátilové, na antuce dominovala Evertová, jež zde 125 výhrami v řadě za sebou vytvořila nový rekord. Obě dámy se několikrát vystřídaly v čele světového žebříčku, společně dovedly celek USA k řadě triumfů ve Fed Cupu (Chris jich má na kontě osm).
Evertová, která jako první tenistka v historii prolomila hranice jednoho milionu vydělaných dolarů, tisícovky vyhraných zápasů a 150 vítězných turnajů, získala svůj poslední grandslam v roce 1986 v Paříži. O dva roky později podlehla ve finále Australian Open Grafové, následující rok po čtvrtfinálové prohře na US Open zamávala divákům naposledy.
Po ukončení kariéry zůstala ještě několik let předsedkyní Ženské tenisové asociace WTA, později se stala vyhledávanou televizní komentátorkou, trenérkou a založila též nadaci na ochranu dětí před drogovou závislostí. V roce 1995 byla jednomyslně přijata do tenisové Síně slávy.
V osobním životě se Evertové už tolik nedařilo, všechna tři manželství s britským tenistou Johnem Lloydem, americkým sjezdařem Andym Millem i australským golfistou Gregem Normanem skončila rozvodem. "Jsem jako každá jiná máma, jsem normální člověk. Když jsem hrála tenis, tak jsem jím nebyla," prohlásila bývalá tenisová královna, jež má z prostředního vztahu tři syny.
Komentáře
Ve vnímání tehdejší mužské generace se tato nenásilně atraktivní plavovláska podepsala nezapomenutelným způsobem - tuplem pak u nás mlaďochů, pro které byly Raquel Welch, Claudia Cardinale, Sophia Loren, Marie Drahokoupilová nebo Hana Talpová oproti ní přece jen už "větší holky"... ;-)))
No a porody tří synů, ještě k tomu i v biologicky poměrně vyšším věku víceméně hladké a bezproblémové - ty už stoprocentní ženskost této dámy jen podtrhují.
Rádi se na ni podíváme kdykoliv i dnes, třeba v hledišti wimbledonského centru při dalším finálovém vítězství naší "lvice" Petry... ;-)
Be very well and always happy, Chrissie !
Skutečná legenda.
She was known first as the ?Ice Princess? and later as the ?Ice Maiden? because Evert remained completely stone-faced on court?unflappable, stoic, and determined.
Je jedna z najlepších hráčok histórie. Radí sa na tretie miesto za Navratilovu a Grafovu a ked Serena bude pokračovať v skvelych vysledkoch ešte aspon 2 roky tak Chrissie predbehne.
Dnes som akurat premýšľal nad tým, že ako vysoko by skončila Selesova , pokiaľ by nebolo toho bodnutia. Dominovala by v 90. rokoch?
Podľa mňa , nebyť toho bodnutia, by dnes mala Selesova tiež niečo okolo 18. GS , pri najmenšom. :) a Grafova by nemala až 22. titulov z GS , asi len z Wimbledonu, kde sa veľmi Selesovej nedarilo (oproti iným Grand Slamom)
Rivalita Evertová & Navrátilová byla tou největší, jakou kdy tenis viděl. 80 zápasů na WTA Tour, 61 finále turnajů WTA, 22 zápasů na GS podnicích a 14 GS finále. Myslím, že to řekla B. J. Kingová, že právě rivalita Chrissie a Martiny velkou mírou přispěla k mohutné popularizaci ženského tenisu, který do té doby byl ve stínu toho mužského.
Když se dívám na tu fotku, tak bych 60 Chrissie nehádal :-)
Nový komentář
Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce. Nahlásit nelegální obsah můžete zde.
Registrace nového uživatele