10. den v Melbourne: Poslední česká naděje Plíšková se o semifinále utká s Linetteovou. Djokoviče vyzve Rubljov
• Češi v akci • |
Kar. Plíšková (30-ČR) - Linetteová (Pol.) | PREVIEW LS | Rod Laver Arena (1:00 SEČ) |
• Další čtvrtfinále žen • |
Sabalenková (5-) - Vekičová (Chorv.) | PREVIEW LS | Rod Laver Arena (3:00 SEČ) |
• Čtvrtfinále mužů • |
Shelton (USA) - Paul (USA) | PREVIEW LS | Rod Laver Arena (4:30 SEČ) |
Rubljov (5-) - Djokovič (4-Srb.) | PREVIEW LS | Rod Laver Arena (9:30 SEČ) |
• Češi v akci •
Karolína Plíšková (31.) - Magda Linetteová (45.) | Rod Laver Arena (1:00 SELČ)
Karolína Plíšková dál živí naději na premiérový grandslamový titul a dnes má velkou šanci vyrovnat své melbournské maximum, protože ani ve čtvrtfinále nenarazí na zástupkyni Top 20 žebříčku. O první semifinále na majorech od finálové účasti ve Wimbledonu 2021 se utká se svou vrstevnicí Magdou Linetteovou, která se do druhého týdne podniků velké čtyřky probojovala vůbec poprvé. Třicetileté Polce může oplatit pár měsíců starou porážku z BJK Cupu, ve vzájemné bilanci vede 7-2 a šest ze sedmi výher slavila po jednoznačném průběhu.
Česká "Ace Queen" si užívá návrat formy a i to, že není po propadu do čtvrté desítky rankingu tolik na očích. Ale hlavně hraje tam, kde to má nejraději. "Loňský rok byl pro mě těžký. Lidi, co mě sledují, tak vědí, že jsem vlastně nikdy nebyla zraněná. Ale hlavně mi chyběla Austrálie, to je moje oblíbená země a moc ráda tu hraju turnaje," vyprávěla na tiskovkách po svých zápasech. Za pravdu jí dávají fakta, třikrát vyhrála generálku v Brisbane a na grandslamu v Melbourne hrála dvakrát čtvrtfinále (2017, 2018) a jednou semifinále (2019).
Další polské eso v rukávu
Linetteovou chválí média po celém světě, postupem mezi osm nejlepších v Melbourne dosáhla ve svých 30 letech osobního maxima. Cestou do čtvrtfinále porazila tři hráčky z Top 20 - Jekatěrinu Alexandrovovou, Anett Kontaveitovou a v osmifinále i vítězku loňského Turnaje mistryň Caroline Garciaovou. Ač figuruje na 45. místě světového žebříčku, vítězství nad aktuálně čtvrtou hráčkou světového rankingu nevypadalo jako náhoda.
Lichotivá slova o své krajance říká i bývalá světová dvojka Agnieszka Radwaňská. "Fyzicky byla Magda vždy dobře připravená, její výsledky mě nepřekvapují. Když jde na kurt, vidíte na ní, jak si věří, že vyhraje. Od začátku do konce hraje svůj nejlepší agresivní tenis. Od prvního kola hraje opravdu fenomenálně,” tvrdí vítězka Turnaje mistryň z roku 2015.
Právě duel s Garciaovou byl pro Linetteovou dosavadním vrcholem. Francouzskou hráčku zlomila v tie-breaku první sady, i když v ní prohrávala 0-3 a 3-5. "Myslím, že to byl zatím nejlepší zápas, který jsem tu odehrála. Hlavně první set mi vyšel skvěle. Cítím tu dobře míče, to mi pomáhá a jsem za to ráda," vyprávěla Linetteová.
Pro Polsko je zpráva o úspěšném tažení Magydy Linetteové velmi příjemná. Iga Šwiateková i Hubert Hurkacz sice v Melbourne už dohráli, ale v rukávu se objevilo nové eso.
A Plíšková svou soupeřku nepodceňuje: "Tento týden jsem Magdu trochu sledovala, myslím, že svou hru opravdu hodně zlepšila. Začala si věřit. To je na ní samozřejmě vidět. Je to bojovnice, hraje opravdu dobrou hru od základní čáry. Nemůžu jí dát čas na hru, kterou chce hrát," ví česká tenistka. Už se navíc dobře znají, na grandslamech spolu hrály dvakrát na US Open a loni to bylo v úvodním kole obrovské drama.
Sama Plíšková ale tuší, že má letos zbraně i na to, aby šla pavoukem ještě dál. Během čtyř zápasů neztratila set a zapsala dva kanáry. "Pokud budu hrát jako dnes, bylo by pro kohokoliv těžké se mnou hrát," vyprávěla po osmifinálovém souboji s Číňankou Shuai Zhang. Tu vyřídila díky 12 esům a 33 vítězným úderům. "Bylo těžké dostat se zpátky do formy, ale jsem ráda, že hraju zase na úrovni, na které chci být. Vždycky je skvělé dostat se do druhého týdne na grandslamu a doufám, že si to ještě trochu prodloužím," říkala po osmifinále.
Když se před Australian Open rozneslo, že se bude hrát míčky, které dobře létají při tvrdých a plochých úderech, bylo to pro Plíškovou dobré znamení. Její základní hrou jsou spíše údery bez rotace. "Ano, cítím, že jsou tady mé údery čisté. Je to o načasování, někdy se to tak prostě sejde," přiznává česká tenistka, která na letošním grandslamu hraje s minimem nevynucených chyb oproti předchozím vystoupením.
Druhá šance trenérovi
Před Australian Open udělala Karolína Plíšková ještě jednu podstatnou změnu. Poprvé v kariéře dala druhou šanci trenérovi, se kterým se rozešla. Po jejím boku tak opět stojí Sascha Bajin: "Měli jsme spolu opravdu úspěšné období, věřím mu. I proto jsem ho vzala zpět. Měl nabídky od jiných hráček ze špičky, ale asi věděl, že ve mně pořád něco je. Věřím, že nás čeká spousta dalších turnajů a že spolu konečně něco pěkného vyhrajeme."
Na to, zda to může být i grandslamová trofej, která jako jedna z mála na seznamu úspěchů chybí, odpovídá Plíšková nerada. Na svém profilu na webové stránce WTA však má uvedeného jako svého oblíbeného spisovatele mystického filozofa Paula Coelha. A jeden z jeho citátů zní v tomto ohledu velmi nadějně. "Když něco opravdu chceš, celý vesmír se spojí, abys to mohl uskutečnit."
Plíšková má na letošním Australian Open výbornou formu, snaží se hrát agresivně, soupeřku chce dostat okamžitě pod tlak a hlavně skvěle servíruje. Pokud si udrží výkonnost z předchozích zápasů, měla by postoupit do dalšího kola. Linetteová však nebude jednoduchou soupeřkou, což potvrzují poslední dva souboje. V BJK Cupu měla jasně navrch a na loňském US Open padla s Plíškovou až 8-10 v tie-breaku rozhodujícího setu. Navíc v posledních dnech přemohla tři nasazené hráčky, včetně světové čtyřky Caroline Garciaové.
Tip na vítězku: Karolína Plíšková
Aktuální forma
Plíšková o loňské australské léto kvůli zlomenině ruky přišla, na kurty se vrátila až v březnu a sezona pro ni rozhodně povedená nebyla. Navíc ji zakončila čtyřmi porážkami v řadě a s nelichotivou bilancí 21-21. Po celý loňský rok střídala lepší a horší období a pouze dvakrát se podívala do semifinále. Nedařilo se jí ani v úvodu letošního roku, na obou podnicích v Adelaide skončila hned v prvním kole po jasných prohrách s Jelenou Ostapenkovou a Danielle Collinsovou.
Cesta turnajem
Na Australian Open ovšem už při osmém startu v řadě prošla do třetího kola a po cestě do osmifinále bez ztráty setu a po velmi solidních výkonech přehrála Xiyu Wang, Julii Putincevovou a Varvaru Gračovovou. Ve skvělé formě pokračuje ve druhém týdnu, v osmifinále povolila jen čtyři gamy světové dvaadvacítce a bývalé čtvrtfinalistce Shuai Zhang.
Historie na Australian Open
Do druhého týdne se podívala až při pátém startu v hlavní soutěži a po čtvrtfinále v letech 2017-18 uhrála v roce 2019 semifinále. Obě následující účasti zakončila ve třetím kole, loni do Melbourne Parku nedorazila.
Karolína Plíšková - Letošní sezona
Nejlepší výsledky: Australian Open (ČF)
Největší úspěchy na venkovních betonech: Australian Open (ČF)
Bilance: 6-2
Bilance z posledních 10 zápasů: 6-4
Bilance na venkovních betonech: 6-2
Bilance proti hráčkám Top 50: 2-2 (kariérní 192-155)
Bilance ve čtvrtfinále grandslamů: 0-0 (kariérní 4-6)
Karolína Plíšková - Australian Open
Kariérní bilance: 26-9
Nejlepší výsledek: semifinále (2019)
Loňský výsledek: nehrála
Bilance ve čtvrtfinále: 1-2
Generálka: Adelaide 1 (1K), Adelaide 2 (1K)
Cesta turnajem: Xiyu Wang (6-1 6-3), Putincevová (6-0 7-5), Gračovová (6-4 6-2), (23) Shuai Zhang (6-0 6-4)
Aktuální forma
Linetteová prožívá v posledním půlroce skvělé období a na tvrdých površích na své poměry exceluje. V Čennaí, na WTA 125k v Tampiku a na domácí akci W100 prošla až do finále a dále uhrála čtvrtfinále na Livesport Prague Open, v Clevelandu a Soulu. Navíc si na listopadovém finálovém turnaji BJK Cupu vyšlápla na Karolínu Plíškovou a Madison Keysovou. Letos pomohla své zemi do semifinále United Cupu a na generálce v Hobartu vypadla hned v prvním kole.
Cesta turnajem
Na Australian Open válí, po Majar Šarífové vyřadila nasazené Anett Kontaveitovou a Jekatěrinu Alexandrovovou. Tím to neskončilo, v osmifinále si vyšlápla na jednu z největších favoritek a světovou čtyřku Caroline Garciaovou, proti níž zaregistrovala svůj čtvrtý skalp Top 10.
Historie na Australian Open
Hlavní soutěž absolvuje posedmé, při všech předchozích účastech vypadla v prvním týdnu a jejím maximem bylo třetí kolo z roku 2018.
Magda Linetteová - Letošní sezona
Nejlepší výsledky: Australian Open (ČF)
Největší úspěchy na venkovních betonech: Australian Open (ČF)
Bilance: 7-2
Bilance z posledních 10 zápasů: 8-2
Bilance na venkovních betonech: 7-2
Bilance proti hráčkám Top 50: 4-1 (kariérní 41-80)
Bilance ve čtvrtfinále grandslamů: 0-0 (kariérní 0-0)
Magda Linetteová - Australian Open
Kariérní bilance: 7-6
Nejlepší výsledek: čtvrtfinále (2023)
Loňský výsledek: 2. kolo
Bilance ve čtvrtfinále: 0-0
Generálka: United Cup (3-1), Hobart (1K)
Cesta turnajem: Šarífová (7-5 6-1), (16) Kontaveitová (3-6 6-3 6-4), (19) Alexandrovová (6-3 6-4), (4) Garciaová (7-6 6-4)
• Další čtvrtfinále žen •
Aryna Sabalenková (5.) - Donna Vekičová (64.) | Rod Laver Arena (3:00 SELČ)
Jedna z největších favoritek Aryna Sabalenková bude o své čtvrté grandslamové semifinále a vyrovnání svého maxima na podnicích velké čtyřky usilovat v souboji letos neporažených hráček s Donnou Vekičovou, která je na majorech takto daleko podruhé (US Open 2019) a dál se zatím nedostala. Pro 24letou Bělorusku není o dva roky starší Chorvatka oblíbenou soupeřkou, ve vzájemné bilanci s ní prohrává 1-5 a nestačila na ni ani v posledním střetnutí nedávno v San Diegu.
Sabalenková má jedinečnou šanci vedení Vekičové ve vzájemné bilanci snížit. V letošní sezoně totiž hraje výborně, všechny čtyři zápasy v Melbourne Parku zakončila s vysoce pozitivním poměrem vítězných úderů a nevynucených chyb, dohromady pouze třikrát zaváhala na vlastním servisu (vždy jednou v posledních třech utkáních) a v této fázi grandslamů je neporažena (3-0), dokonce neztratila set. Vekičová sice letos neokusila porážku, nicméně její soupeřky byly slabší, z Top 50 potkala jen Alizé Cornetovou a Ljudmilu Samsonovovou. S hráčkami Top 10 se na grandslamech potkala osmkrát a porazit zvládla jen Sloane Stephensovou ve Wimbledonu 2018.
Tip na vítězku: Aryna Sabalenková
Aktuální forma
Sabalenková se v úvodních měsících loňské sezony trápila s obrovským počtem dvojchyb a na první solidnější výsledek dosáhla až na konci dubna. V uplynulém roce si zahrála třikrát finále (Stuttgart, Hertogenbosch a Turnaj mistryň), ale pokaždé se musela spokojit s trofejí pro poraženou finalistku. Zatímco loni na žádný titul nedosáhla, letošní tenisový rok odstartovala triumfem. V Adelaide neztratila ve čtyřech duelech jediný set a získala svou 11. trofej, první od předloňského května.
Cesta turnajem
V dominanci pokračuje v Melbourne, kde nedala šanci Tereze Martincové, dvojnásobné grandslamové čtvrtfinalistce Shelby Rogersové, své bývalé deblové parťačce Elise Mertensové ani sedm zápasů neporažené Belindě Bencicové.
Historie na Australian Open
Letošním postupem do čtvrtfinále vylepšila své zdejší maximum, tím předchozím bylo osmifinále posledních dvou ročníků. Jedná se o její šestý start v hlavní fázi tohoto turnaje.
Aryna Sabalenková - Letošní sezona
Nejlepší výsledky: Adelaide 1 (T)
Největší úspěchy na venkovních betonech: Adelaide 1 (T)
Bilance: 8-0
Bilance z posledních 10 zápasů: 9-1
Bilance na venkovních betonech: 8-0
Bilance proti hráčkám Top 50-100: 3-0 (kariérní 66-29)
Bilance ve čtvrtfinále grandslamů: 0-0 (kariérní 3-0)
Aryna Sabalenková - Australian Open
Kariérní bilance: 12-5
Nejlepší výsledek: čtvrtfinále (2023)
Loňský výsledek: osmifinále
Bilance ve čtvrtfinále: 0-0
Generálka: Adelaide 1 (T)
Cesta turnajem: Martincová (6-1 6-4), Rogersová (6-3 6-1), (26) Mertensová (6-2 6-3), (12) Bencicová (7-5 6-2)
Aktuální forma
Vekičová si před rokem prošla další zdravotní pauzou a návrat jí dlouho nevycházel. Od půlky září se ovšem rozjela a zvládla 16 z 19 utkání. Toto povedené období zahrnuje čtvrtfinále v Tallinnu, postup z kvalifikace až do finále v San Diegu, druhé kolo na WTA 1000 v Guadalajaře, tři vítězství v United Cupu (María Carléová, Alizé Cornetová a Despina Papamichailová) a její působení na letošním Australian Open.
Cesta turnajem
V prvním týdnu měla v Melbourne Parku potíže akorát v úvodním kole s kvalifikantkou Oksanou Selechmetěvovou (porazila ji až v tie-breaku třetího setu), pak smetla nasazenou Ljudmilu Samsonovovou i Nurii Párrizasovou. Další komplikace musela řešit v osmifinále s teprve 17letou Lindou Fruhvirtovou, dokonce v rozhodujícím dějství prohrávala o brejk.
Historie na Australian Open
V minulosti se na úvodním grandslamu sezony představila 10krát a jejím předchozím maximem bylo předloňské osmifinále.
Donna Vekičová - Letošní sezona
Nejlepší výsledky: první individuální turnaj
Největší úspěchy na venkovních betonech: první individuální turnaj
Bilance: 7-0
Bilance z posledních 10 zápasů: 8-2
Bilance na venkovních betonech: 7-0
Bilance proti hráčkám Top 10: 0-0 (kariérní 10-27)
Bilance ve čtvrtfinále grandslamů: 0-0 (kariérní 0-1)
Donna Vekičová - Australian Open
Kariérní bilance: 13-10
Nejlepší výsledek: čtvrtfinále (2023)
Loňský výsledek: 1. kolo
Bilance ve čtvrtfinále: 0-0
Generálka: United Cup (3-0)
Cesta turnajem: Selechmetěvová (6-2 2-6 7-6), (18) Samsonovová (6-3 6-0), Párrizasová (6-2 6-2), L. Fruhvirtová (6-2 1-6 6-3)
• Čtvrtfinále mužů •
Ben Shelton (89.) - Tommy Paul (35.) | Rod Laver Arena (4:30 SELČ)
Dlouhých 14 let čekaly Spojené státy na semifinálovou účast ve dvouhře mužů na Australian Open a toto čekání překvapivě ukončí 20letý Ben Shelton, nebo o pět let starší Tommy Paul. Mladší z Američanů dokonce v Melbourne debutuje a sbírá tady své první výhry v hlavních soutěžích grandslamů. Rovněž starší z aktérů je ve čtvrtfinále majorů poprvé. Bude se jednat o premiérový vzájemný souboj.
Shelton je jistě velkým talentem, nicméně v Melbourne Parku měl velmi snadnou cestu do čtvrtfinále (#96 Zhizhen Zhang, #154 Nicolás Jarry, #113 Alexej Popyrin, #67 Jeffrey John Wolf), a přesto musel dvakrát do rozhodující páté sady. Teprve až Paul bude jeho prvním opravdu těžším soupeřem na turnaji. Druhý jmenovaný tady dokázal v uplynulém týdnu vyřadit Alejandra Davidoviche, Jensona Brooksbyho a Roberta Bautistu. Paul disponuje lepší formou a měl by potvrdit roli favorita.
Tip na vítěze: Tommy Paul
Aktuální forma
Shelton začal mezi profesionály působit předloni v červnu a teprve až letos startuje mimo domácí turnaje. Loni exceloval na challengerech, v listopadu vyhrál tři během tří týdnů, zajistil si debut v Top 100 pořadí a také mohl přenechat divokou kartu do hlavní soutěže Australian Open krajanovi Christopherovi Eubanksovi, jelikož už ji nepotřeboval. Na generálkách se mu moc nedařilo, v Adelaide vypadl v kvalifikaci a v Aucklandu ve druhém kole po porážce s Quentinem Halysem.
Cesta turnajem
Na Australian Open, kde debutuje v hlavních soutěžích na grandslamech, začal pětisetovou bitvou se Zhizhen Zhangem a pak bez ztráty setu přehrál Nicoláse Jarryho a Alexeje Popyrina. Další maraton absolvoval v osmifinále s krajanem Jeffreym Johnem Wolfem.
Historie na Australian Open
Debut.
Ben Shelton - Letošní sezona
Nejlepší výsledky: Australian Open (ČF)
Největší úspěchy na venkovních betonech: Australian Open (ČF)
Bilance: 5-2
Bilance z posledních 10 zápasů: 8-2
Bilance na venkovních betonech: 5-2
Bilance proti hráčům Top 50: 1-0 (kariérní 2-2)
Bilance ve čtvrtfinále grandslamů: 0-0 (kariérní 0-0)
Ben Shelton - Australian Open
Kariérní bilance: 4-0
Nejlepší výsledek: čtvrtfinále (2023)
Loňský výsledek: nehrál
Bilance ve čtvrtfinále: 0-0
Generálka: Adelaide 1 (Q), Auckland (2K)
Cesta turnajem: Zhizhen Zhang (4-6 6-3 6-2 2-6 7-6), Jarry (7-6 7-6 7-5), Popyrin (6-3 7-6 6-4), Wolf (6-7 6-2 6-7 7-6 6-2)
Aktuální forma
Paul se v předchozí sezoně celkem 10krát probojoval do čtvrtfinále turnajů ATP, včetně dvou Masters, ale pouze jednou prošel ještě dál. V semifinále v Delray Beach však neuspěl a na finálovou účast čeká od listopadu 2021, kdy ve stockholmské hale slavil svůj jediný dosavadní triumf na této úrovni. Nový tenisový rok odstartoval na druhém podniku v Adelaide, kde si poradil s Christopherem O'Connellem a vzápětí prohrál s Jackem Draperem.
Cesta turnajem
Na Australian Open si zatím vede výborně, Jana-Lennarda Struffa porazil bez ztráty setu, pak v pětisetové bitvě udolal nebezpečného Alejandra Davidoviche a ve třetím kole nepovolil set krajanovi Jensonovi Brooksbymu, přemožiteli nasazené dvojky Caspera Ruuda. V osmifinále si připsal ještě cennější skalp, když vyřadil světovou pětadvacítku Roberta Bautistu.
Historie na Australian Open
V hlavním losu startuje počtvrté, jeho předchozím nejlepším výsledkem byla účast ve třetím kole z roku 2020.
Tommy Paul - Letošní sezona
Nejlepší výsledky: Australian Open (ČF)
Největší úspěchy na venkovních betonech: Australian Open (ČF)
Bilance: 5-1
Bilance z posledních 10 zápasů: 8-2
Bilance na venkovních betonech: 5-1
Bilance proti hráčům Top 50-100: 1-0 (kariérní 44-28)
Bilance ve čtvrtfinále grandslamů: 0-0 (kariérní 0-0)
Tommy Paul - Australian Open
Kariérní bilance: 8-3
Nejlepší výsledek: čtvrtfinále (2023)
Loňský výsledek: 2. kolo
Bilance ve čtvrtfinále: 0-0
Generálka: Adelaide 2 (2K)
Cesta turnajem: Struff (6-1 7-6 6-2), (30) Davidovich (6-2 2-6 6-7 6-3 6-4), Brooksby (6-1 6-4 6-3), (24) Bautista (6-2 4-6 6-2 7-5)
Andrej Rubljov (6.) - Novak Djokovič (5.) | Rod Laver Arena (9:30 SELČ)
Novak Djokovič bude pokračovat v útoku na jubilejní 10. triumf na Australian Open a 22. grandslamovou trofej, kterou by dorovnal rekordmana Rafaela Nadala. Nejúspěšnější hráč v historii Australian Open se utká se svým žebříčkovým sousedem Andrejem Rubljovem, který už měl šest příležitostí postoupit do semifinále podniků velké čtyřky a žádnou nevyužil. Za sebou mají tři souboje, na Turnaji mistrů v obou případech dominoval Djokovič, Rubljov se radoval jen loni ve finále v Bělehradu, kde soupeř ještě nebyl v nejlepší formě.
Pokud nebude Djokoviče ani tentokrát limitovat zranění zadního stehenního svalu, pak by neměl v semifinále chybět. Pětadvacetiletý Rus bude jeho asi nejtěžším dosavadním protivníkem na turnaji, nicméně bývalého lídra žebříčku vyzve ve formátu na tři vítězné sety poprvé a bude to mít ještě těžší. Už v předchozím kole proti Holgerovi Runemu bylo vidět, že má problém proti lepším soupeřům udržet stabilní a kvalitní výkon po delší dobu. A Djokovič to bude trestat ještě více než dánský teenager. Navíc tu máme Rubljovovu nulovou úspěšnost ve čtvrtfinále grandslamů (0-6, jeden uhraný set), kdežto 35letý Srb má v této fázi bilanci 42-10 a konkrétně v Melbourne 9-3.
Tip na vítěze: Novak Djokovič
Aktuální forma
Rubljov má za sebou další povedený rok. Svou sbírku titulů rozšířil o další čtyři kousky, poprvé prošel skupinou Turnaje mistrů a posbíral celkem 10 minimálně semifinálových účastí. Jeho maximem na grandslamech je ovšem už nějakou dobu pořád čtvrtfinále. Před Australian Open se objevil na obou podnicích v Adelaide a měl celkem smůlu na los. Recept nenašel na Roberta Bautistu, který o týden později prošel do finále, ani na obhájce titulu Thanasiho Kokkinakise.
Cesta turnajem
V úvodním týdnu si až na jeden ztracený set s nebezpečným Emilem Ruusuvuorim vedl výborně, na úvod nedal šanci grandslamovému šampionovi Dominicovi Thiemovi a ve třetím kole po famózním výkonu deklasoval Daniela Evanse. V osmifinále byl však dvakrát jediný míček od porážky s Holgerem Runem, ačkoli dvakrát vedl o set. Nervy drásající super tie-break, v němž prohrával už 0-5 a 3-7, vyvrcholil nechytatelným "prasátkem".
Historie na Australian Open
Jedná se o jeho sedmý start a potřetí je ve druhém týdnu. Předloňská a letošní čtvrtfinálová účast je jeho maximem.
Andrej Rubljov - Letošní sezona
Nejlepší výsledky: Australian Open (ČF)
Největší úspěchy na venkovních betonech: Australian Open (ČF)
Bilance: 4-2
Bilance z posledních 10 zápasů: 6-4
Bilance na venkovních betonech: 4-2
Bilance proti hráčům Top 10: 1-0 (kariérní 19-27)
Bilance ve čtvrtfinále grandslamů: 0-0 (kariérní 0-6)
Andrej Rubljov - Australian Open
Kariérní bilance: 16-6
Nejlepší výsledek: čtvrtfinále (2021, 2023)
Loňský výsledek: 3. kolo
Bilance ve čtvrtfinále: 0-1
Generálka: Adelaide 1 (1K), Adelaide 2 (2K)
Cesta turnajem: Thiem (6-3 6-4 6-2), Ruusuvuori (6-2 6-4 6-7 6-3), (25) Evans (6-4 6-2 6-3), (9) Rune (6-3 3-6 6-3 4-6 7-6)
Aktuální forma
Djokovič odehrál loni kvůli odmítavému postoji k očkování jen 11 turnajů, po deportaci přišel o kompletní australské léto a zúčastnit se nemohl ani sezony amerických betonů včetně US Open. Přesto posbíral pět titulů, posedmé vyhrál Wimbledon a sezonu zakončil prvenstvím na Turnaji mistrů a v Top 5. Od začátku travnaté části sezony prohrál jediný z 35 duelů na individuálních akcích. Do nového roku vstoupil triumfem v Adelaide a ziskem 92. titulu dorovnal Rafaela Nadala. Na australské půdě zvládl už 38 zápasů v řadě, poslední porážku zaznamenal na Australian Open 2018.
Cesta turnajem
V Melbourne si letos až na jeden ztracený set suverénně poradil s Robertem Carballésem, Enzem Couacaudem i Grigorem Dimitrovem. V osmifinále zničil Alexe de Minaura, domácí naději povolil po fenomenálním představení jen pět gamů.
Historie na Australian Open
S devíti triumfy je nejúspěšnějším hráčem úvodního grandslamu sezony. V Melbourne startuje poosmnácté a pouze třikrát se nedostal do druhého týdne. Dvakrát slavil hattrick, naposledy v letech 2019-21. Loni se kvůli chybějícímu očkování zúčastnit nemohl.
Novak Djokovič - Letošní sezona
Nejlepší výsledky: Adelaide 1 (T)
Největší úspěchy na venkovních betonech: Adelaide 1 (T)
Bilance: 9-0
Bilance z posledních 10 zápasů: 10-0
Bilance na venkovních betonech: 9-0
Bilance proti hráčům Top 10: 1-0 (kariérní 241-107)
Bilance ve čtvrtfinále grandslamů: 0-0 (kariérní 42-10)
Novak Djokovič - Australian Open
Kariérní bilance: 86-8
Nejlepší výsledek: triumf (2008, 2011 - 2013, 2015 - 2016, 2019-21)
Loňský výsledek: triumf
Bilance ve čtvrtfinále: 9-3
Generálka: Adelaide 1 (T)
Cesta turnajem: Carballés (6-3 6-4 6-0), Couacaud (6-1 6-7 6-2 6-0), (27) Dimitrov (7-6 6-3 6-4), (22) de Minaur (6-2 6-1 6-2)
• ROD LAVER ARENA • (od 1:00 SEČ) |
1. Kar. Plíšková (30-ČR) - Linetteová (Pol.) |
2. Sabalenková (5-) - Vekičová (Chorv.) / nejdříve ve 3:00 SEČ |
3. Shelton (USA) - Paul (USA) / nejdříve ve 4:30 SEČ |
4. Rubljov (5-) - Djokovič (4-Srb.) / nejdříve v 9:30 SEČ |
5. Gadecká/Polmans (Austr.) - Stefaniová/Matos (Braz.) |
• COURT 3 • (od 1:00 SEČ) |
3. Krejčíková/Siniaková (1-ČR) - Krawczyková/Schuursová (6-USA/Niz.) |
• COURT 5 • (od 1:00 SEČ) |
4. T. Valentová (2-ČR) - Kinošitaová (16-Jap.) |
• COURT 13 • (od 1:00 SEČ) |
5. Moyanová/Šmejkalová (6-Arg./ČR) - Mesterová/Zhiyenbayevaová (Rum./Něm.) |
• COURT 14 • (od 1:00 SEČ) |
6. Fix/Kalina (Něm./ČR) - Cina/Edengren (It./Švéd.) |
• COURT 16 • (od 1:00 SEČ) |
2. Filip (ČR) - Tien (USA) |
4. Frusina/Hrazdil (USA/ČR) - H. Jones/Panarin (5-Austr./-) |
Kompletní program |
Komentáře
Trošku fail u systému, který je založen na tom, že je to 100% technika které můžou hráči věřit Vždycky se to může stát nějakou chybou stroje nebo člověka. Ale kdyby se to opakovalo, budou se pak hráči i fanoušci oprávněně ptát, jak se tomu dá věřit u milimetrových rozhodnutí...
Fakt si myslím, že se snaží, co může...tedy, krom toho meltdownu, tam mu to klasicky ujelo...ale nedivím se;)
ve filmu Gladiátor o Maximovi. Samozřejmě to
tady myslím sportovní terminologií.
Na to sa už aj zle pozerá. On keby hra s Djokovicom 100krát, podla mna je schopný 100krát prehrat; naozaj. On sám to vie, je to z neho cítiť, ako je vnútorne z toho rozložený. Verím, že ho dnes ktosi privinie do deky, pritúli si ho a dá mu trochu lásky, ktorou dá zabudnút na jeho trpký tenisový osud.
David Ferrer bol tiež "otloukankom" najlepších, výsledkovo, ale nikdy som pri ňom necítil až takýto level zúfalosti. Pramení to dozaista z hlavy, je cítiť ako moc si neverí. Pritom ide o houno, hrá proti top favoritovi, nemá čo stratiť.
Tiafoe je ale presný protipól, čo sa psychiky a sebavedomia týka. Nabuchaný típek akoby vystrihnutý z Bronxu, sťa by kriminálnik z najnovšej verzie GTA, ktorý má tak na háku, ze v rozlúčkovom zápase Federera napáli oslávenca na sieti. On nejaký rešpekt vobec nerieši a to mu vyhralo aj osemfinálový zápas s Nadalom na USO.
- Když mám over 22.5 gamů, kolik musí být her abych měl výhru
- Na kolik setů se hraje pls?
- Proč nemá Rublev u svého jména vlaječku
Kill me
druhou teorii, kterou znám, je, že se skóre pohybovalo na hodinách, 15, 30, 45 a game 60... ale oni zavedli shodu, takže 40, další bod 10 (50, dneska výhoda) a dalších 10 (60 game).
Toto je plus minus pointa, ktorá sa ku mne dostala, neviem čo je na tom pravdy, ale počul som to uz z viacerych zdrojov.
Poté, co se dvakrát posunuli o 15 stop dopředu, se mohli posunout pouze o 10 stop (celkem tedy o 40 stop, nikoli o 45 stop), aby se nedostali přímo k síti.
Nevím...možná si myslel, že mu ty prohozy nebude Djoko vychytávat. Ale je u míčku rychleji, než bys řekl švec...
Drsna frustrace,...jsem zvědavý na ten poslední set. jestli se Andrej ješťe nějak zvedne.
Však jak on někoho sjíždí, tak mu to pomáhá, a co?
Kyrgios zase sjíždí svou lavičku...pravidelně.
A co jako...co se ti zas nezdá...
Ano je toho plno po netu, na toto téma.
Chápu, že se můj způsob podaní někomu nemusí libit, ani nejsem dokonalý, ale říkám si... opravdu Ty, specilně Ty chceš mě fakt tady moralitovat?
Pochopúil bych to u Marducha, Wooda, Jiraska, Kozoroha, i u té Nolky bych to pochopil...asi nejvíce...ale u Tebe???
Zkus to možná ještě jednou promyslet.
Tak to víš, cítim se jak u soudu, a tam musíš podávat jména zapisovatelkám přesně...
v trávě je ok, při určitých oficiálních příležitostech...nebo soudních přelíčeních;)
Teď si vyloženě k smíchu. Vysvětli mi tady, proč třeba Nolka má právo moralizovat a já ne? Já myslel, že žijeme v demokracii, ve svobodě, ale podle tebe žijeme někde kde ty máš právo někoho křivě obvinit a já nemám ani právo moralizovat...
Post byl s otázkou, co lidé říkaji na tu láhev a vzkaz... a že v AO jsou na to pravidla...
Marduch udělal na to skvělý vtip, kterému jsem se zasmál...
Ondra na to reagoval, že nic moc nenašel, krom toho, že tam šlo o nápoj, který mu má pomoci s bolestma...a že to horlivě komentoval SPA fanoušek....jasně:0 se nedivím...
ja toho našel vice, včetně toho Millmana...
ale také jsem Ondrovi napsal, že se mě v tom nechce přehrabovat,
...neboť uznávám to, že ty pravidla jsou na prd... ale stojím si za tím, že ten způsob není fakt dobrý...budí to stále kontroverze, a není to poprvé...podle mně mu to ubližuje, ikdyby tam měl otázku, co chce k večeři jak jsem ironicky už psal:0)
Když jse viděl ty články....tak vlastně těch pravidel je tolik, že to je horší než u právníka...
Pokud mě napíší jeho fans, abych se jim omluvil, a že to tak cíti, tak si to s něma proberu...sám, a rád i bez tvé asistence...pokud to nejde...
tak žádám tedy, aby sis je pčivedl jako svědky.
Děkuji.
...
Poslední tvá akce s McDonaldem byla nepravdivá podpásovka....možná nějaký trolling...nevím...nějaká zpětná akce v rámci vašeho tady pískovíště fedal...nevím
Ale nic moc...
"možná dva, tři."
Takže ty něco napíšeš a hned to zase popřeš
O5 si úplně odbočil od tématu a taky sis sám odpověděl. Pokud jde o nějaký "trolling" jak píšeš, tak tam samozřejmě nejde o nějakou "pravdu". Navíc já se svými názory na Nadala, teda spíše jeho fanoušky nikdy netajil.
Ja jsem to jen zpochybnil na jednom příkladě...
mimo jiné ani ses neuráčil zjistit, že koučing z tribuny ma na AO své pravidla, ale chceš mě tady psát, že bojuješ za pravdu...
srb to bude mít dnes nesmírně těžké. Nesázím,ale
tipuji rusáka. Samozřejmě, že zrovna Rubljov mi
tolik nevadí a do politiky ho nemíchám
Snad vydrží aspoň do TB a urve druhý set, to by ji mohlo nakopnout.
Ty propnuté ruce, utrpení ve tváři, chybí jen kříž
https://www.youtube.com/post/Ugkx4oYyNTgUpieiftapDkwl5JdSWJByPgOY
Dneska to bude pro Karolínu mnohem psychicky náročnější zápas než případné finále. Je favoritkou a případnej neúspěch proti tak "lehký" soupeřce by jí nejspíš hodně srazil už tak křehký sebevědomí ...
Trochu se mu divim... ze se mu chce...do cvicek.
Ve druhem kole si bude moct zacvicit s Humbertem... tedy pokud dokonci zapas, ktery ma rozjety celkem dobre, a v zaveru nevystrili v telocvicne diry ve stenach...;)
Ma tam take nejakeho fanouska, ktery ho zene k vitezstvi, ale giginek to neni, toho bych poznal po hlase, a toz ten by take zburil tu telocvicnu, jak by ho tlacil...
Ernie uz jede sadu paradnich pokriku v lotystine:) To mozna zburi sam tu telocvicnu;)
...to trebas Mmoh na outdooru mel prostoru jak na bejsbolovym hristi....a ten to nezvladl...
Najväčšia sranda na tom je, že pár hodín dozadu skrečoval zápas v kvalifikácii, kde dostával hrozný debakel s nejakým domácim juniorom, a potom ako LL v dvoch setoch prejde prvým kolom easy peasy ešte v ten istý deň, a ani sa pri tom nespotí
Ernestek to zmakne za par hodin:)
Mne je jasné, že on by tie zápasy chcel vyhrávať a dostať sa tak na úroveň, kde by ho to už bavilo... ale tento kolobeh sa s ním ťahá už tak 3 roky v kuse a je najvyšší čas, aby si v hlave ujasnil, že kým sa chce pravidelne merať s hráčmi ako Ruud, Tiafoe či Kwon, tak najprv musí zvládať zápasy s týpkami o 2 triedy horšími... Pokiaľ si toto v hlave nenastaví, tak sa bude v tej druhej stovke motať do konca kariéry...
Je to proste takovy typek, ten nas Tom:)
Ale mozna se neco zmeni, az mu zacne tect do bot...mozna...nebo nejaky jiny impuls...
Videl bych, ze tam je asi vetsi nadeje nez u tech typu jak Harrison:) aaale... spis bych sazel na ty vetsi turnaje. A nebo druhy extrem putak za 75, nekde v klidku venku, kde se mu bude dobre returnovat...;)
Ten vývoj cez challengere je podľa mňa najprirodzenejší, ak nie si už v juniorskom veku nejaký supertalent, čo u Macháča rozhodne neplatí. Kopec hráčov, ktorí sú dnes v prvej 50tke si prešli tým vývojom, niektorých si pamätám dokonca z futures turnajov, kde sa postupne zlepšovali, až cez challengere prešli na najvyššiu úroveň a dnes už neriešia iné turnaje ako ATP. Hráči ako trebárs Van De Zandschulp, Bonzi, Griekspoor, Molčan a ďalší ešte nedávno behali po challengeroch a v Macháčovom veku dokonca len po futures turnajoch... mali ale dostatočnú morálku, aby sa cez tie turnaje vypracovali do top50. Táto morálka asi Tomášovi chýba, pretože kvalitu na to, aby sa cez challengere dostal rýchlo hore určite má, len ju nejako nie je schopný v tých zápasoch pretaviť do výkonov...
A hľa, dnes v hale proti antukárovi ako megafavorit, nie je schopný takmer uhrať game
Stále to môže otočiť, ale príde mi, že tieto jeho pravidelne výbuchy v zápasoch, ktoré by mal zvládať s prstom v zadku už nie sú náhodné a zvyšok sezóny sa zase povezie na podobnej vlne, ako posledné sezóny, kedy sa mu vydaril začiatok v Austrálii a ďalej nebol schopný presadiť sa ani na challengeroch... Hrá fakt tragicky.
u Macháče každopádně nevidím takový potenciál jako u Lehečky. Macháče vidím stabilně tak Top 50-100, vzhledem i k chatrnému zdraví. Lehečkovi bych věřil stabilně na Top 20, ale obávám se, že to bude ten typ jako Tomáš Berdych, kterej měl obrovskou smůlu na Big Three, a podle mě Jirka bude zase paběrkovat proti Alcarazovi, Runemu, Sinnerovi a dalším mladým větším talentům, ti mu ty velké tituly nedovolí získat.
Ale keď hráč nedokáže stabilne vyhrávať so súpermi nižšej úrovne, tak potom nie je žiadna šanca na nejaké solídne umiestnenie v rankingu.
Presne mi to pripomína tie jeho minuloročné výbuchy s tragédmi ako Briand, Rehberg a Durasovič, ktorí sú všetci ITF úroveň a Macháč s nimi zvládol po otrasných výkonoch pustiť zápasy v megakurzoch, až by človeku napadlo, či si nepotreboval privyrobiť nejako "bokom". Ale zrejme len proste nemá hlavu a dostatočnú bojovnosť, aby dokázal vyhrávať aj zápasy, kde sa niekedy potrebuje nadrieť za minimálny úžitok (finančný či bodový...).
Tak tak, zatím by mohl být docela rád, kdyby na tom byl jako Jirka Veselý. V juniorech nic moc nepředvedl a na ATP si ohřál dva prstíčky v top100 díky pár slušným výsledkům na challengerech. A nezdá se, že by se nějak výrazně zlepšoval. Není konzistentní ani nemá na kontě nějaký velký průlom ze kterého by mohl těžit, jako předvedl např. Jirka Lehečka loni v Rotterdamu.
Ten prechod z Austrálie do európskej haly určite nie je jednoduchý, ale za mňa to absolútne nie je dôvod, ktorý by mohol za ten tragický výkon. Z Austrálie už je doma v Európe dostatočne dlho. Aj iní hráči prichádzali z Austrálie a trebárs taký Ymer či Hanfmann zvládli svoje zápasy úplne s prehľadom.
...prijde mne, ze to je spis outdoorovy hrac:)
Ta nabidka tam neni zadna pecka ted na outdoor... Spanelsko pristi tyden, ale zase jen za 75. Ale jsou tam 2 za sebou...pekne prostredi...eh...
No nastesti nemusim behat v jeho teniskach;)
A či tie telocvične obľubuje alebo nie, má tam odohratých suverénne najviac zápasov aj najviac titulov. Ak nemá rád haly, mohol si zaletieť do Južnej Ameriky na antukovú tour, ako to urobil trebárs Kukučkin Skôr si ale myslím, že on nemá problém s tým, kde hraje, ako skôr s tým, že tá kvalita u neho proste na viac nie je, aj napriek občasným každoročným zábleskom na väčších turnajoch...
...radeji brousil servis, a bral 2 challengery nekde na hardu v outdooru... i za 75.
Krom toho tady ta telocvicna je dost silne obsazena...tazke az tak jiste body to nejsou, kdyz uz na ten challenger potrebuje vyrazit...
Taky si myslim, ze mu moc rychly hard nesedi...
kord v tak malem prostoru, kde je to ficak...
Nechci ho nejak obhajovat:) To neee. Ja ho proste jen nechapu...:)
On práve v rýchlych halách nie je vôbec zlý. Bol som na zopár jeho zápasoch v Bratislave, kde je to sakra rýchle a došiel tam až do finále, aj keď cez celkom slabých súperov... Takisto tá hala, čo vyhral v Nemecku, patrí medzi najrýchlejšie na challengeroch...
Len mi príde, že má problém v hlave s tým, keď sa zápas nevyvíja podľa jeho predstáv, nemá dostatočnú morálku, aby tie zápasy dokázal pretlačiť na svoju stranu. V zápasoch, kde nemá čo stratiť naopak hrá uvoľnene a preto často podáva najlepšie výkony proti hráčom, kde sa to až tak neočakáva...
Takhle bych ohodnotil asi jeho charakter, ale nemyslim to zle, proste kazdy hraje dle toho toho, co mu charakter povoli...prestavovat tezke...ne nerealne, ale tezke.
Takovy Kyrgios, jak by mel charakter Lendla, tak uz par let si B3 ani na ten GS poradne nesahnou...:DDD uz by trhl rekord Samprase a ted bychom se dohadovali za jak dlouho bude lamat rekordy B3 (s nadsazkou)
K tomu charakteru pisu i vyse, podle mne to neprestavi... tyhle veci se podle mne prestavuji uplne nejhure, a pokud jeste to nejak jde, tak beh na dlouhou trat...
A keď to dokáže niekto s takým charakterom, ako je Bublik, tak verím, že Macháč by to zvládol ľavou zadnou, ak by sa len trochu posnažil...
Případ Bublík... no ma jiný potenciál, hru, jinak by hrál ty challengery dále. četl jsem s ním několik rozhovorů, slibů, že už kraviny dělat nebude... není schopný se toho vyvarovat ani 3 zápasy za sebou...má hlavně servis, aby se udržel v top100, Tomáš má skvělou mezihru, ale servis...ho táhne zpět na tyhle akce do těloctvičny...
Djo doléčil kvazi-zranění a s minimálním omezením mu nic nebrání v postupu, jak říká Fritz, 80% tenistů s něčím laboruje
Paul si to pohlídá
zavřete oči, odcházím do hyperbarické komory
s de Minaurem to na kamarádství nikdy nebude, respektuje ho profesionálně, ale nekomunikuje s ním, na což má vliv loňský ročník a věcí kolem vakcinace
"He showed in 2022 what he thinks about me."
de Minaur obvinil média, že vyhrocují situaci
"I hate how media will always create controversy and takes things out of context to make a headline,"
Djo podle sebe "played the best match of this year so far", takže teď víme, že tam byla i vysoká motivace
na společné kafe to rozhodně už nebude a ani bych nečekal rvačku v jídelně Wimbledonu
Woodbridge hodnotil, že Djo, když potřeboval, tak volně řečeno běhal jak kamzík
míče vyhovující plochým úderům, Linette vyřadila několik těžkých soupeřek, Swiatek a Pegula vypadly na druhé straně pavouka, a tak nepřekvapí, že v SF bude čekat Vekič a ve F unavená Azarenka
titul není třeba vyhrát, stačí ho převzít
Rublev na rozdíl od Minotaura disponuje agresivní hrou, kterou může Novaka rozběhat... pakliže bude trefovat kurt. Rozběhaný Novak --> riziko obnovení zranění se mnohonásobně zvětšuje.
Přijde mi celkem přehnané, jak už tu někteří vidí Djokovice s trofejí v ruce. Zranění + v životní formě hrající Tsip, dozrávající Rublev či nepředvídatelný Khachanov rozhodně nejsou do počtu. A vlastně ani Amíci, protože kdyby se Novak dostal přes Rubla, ale zápas ho zničil, tak takový Paul může taktiku umě přizpůsobit. Všechno je to velké ALE.
Pojď si Novaku pro třetí mini GS v řadě po Grigor a Minotaur, vamos.
Podle mě má Djokovic velkou výhodu, že v semifinále bude papírově slabší soupeř, který bude mít co dělat s psychikou. Takže by si teoreticky mohl orazit ve snazším zápase. Kdyby měl dát Rubleva a hned po tom Tsitsipase, bylo by to výrazně horší.
Značka: nabídka aktualní jen den.
Nový komentář
Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce. Nahlásit nelegální obsah můžete zde.
Registrace nového uživatele