12. den US Open: Djokovič se v semifinále střetne se Zverevem, Medveděva vyzve Auger-Aliassime
• Semifinále mužů • |
Auger-Aliassime (12-Kan.) - Medveděv (2-Rus.) | Arthur Ashe Stadium (21:00 SELČ) |
Djokovič (1-Srb.) - Zverev (4-Něm.) | Arthur Ashe Stadium (sobota 1:00 SELČ) |
• Finále čtyřhry mužů • |
Ram/Salisbury (4-USA/Brit.) - J. Murray/Soares (7-Brit./Braz.) | Arthur Ashe Stadium (18:00 SELČ) |
• Semifinále mužů •
Félix Auger-Aliassime (15.) - Daniil Medveděv (2.) | Arthur Ashe Stadium (21:00 SELČ)
Félix Auger-Aliassime ve svém premiérovém semifinále na grandslamových turnajích vyzve předloňského finalistu a loňského semifinalistu amerického grandslamu Daniila Medveděva. Jediný dosavadní souboj před třemi lety na Masters v Montréalu po obrovské bitvě vyhrál Medveděv.
Jednadvacetiletý Auger-Aliassime je vůbec prvním kanadským semifinalistou US Open a nejmladším od triumfu Juana Martína del Potra v roce 2009. Dnes bude usilovat o své třetí letošní a celkově deváté finále, první na akcích vyšších než ATP 500, a může se stát teprve druhým kanadským finalistou grandslamů po Milosovi Raonicovi.
O čtyři roky starší Medveděv si finále na grandslamech zahrál už dvakrát, neuspěl předloni na US Open ani letos na Australian Open. Rodák z Moskvy v letošní sezoně o titul bojoval celkem čtyřikrát, za celou kariéru 19krát.
Auger-Aliassime měl vcelku jednoduchý los, proti Jevgenijovi Donskému a Bernabemu Zapatovi byl jasným favoritem, pak zdolal trápícího se Roberta Bautistu, přehrál domácího Francese Tiafoea a ve čtvrtfinále mu vzdal Carlos Alcaraz. Ani Medveděv na větší hrozbu nenarazil a po cestě mezi nejlepší kvarteto ztratil jediný set. Ruský tenista má skvělou formu, na rozdíl od svého dnešního protivníka nemá časté výpadky a je jasným favoritem.
Tip: Medveděv ve čtyřech setech
Aktuální forma
Auger-Aliassime si letos zahrál další dvě finále, ale premiérový titul stále nemá. Během travnaté části sezony se mu dařilo nejvíce, po finále ve Stuttgartu byl v semifinále v Halle a ve Wimbledonu hrál své první grandslamové čtvrtfinále. Na následujících třech turnajích se však dočkal jediné výhry, lepší to bylo až na Masters v Cincinnati (čtvrtfinále).
Cesta turnajem
Na US Open měl ve všech zápasech až na ten poslední výpadky. V úvodním kole ztratil set s kvalifikantem Jevgenijem Donským, proti vyčerpanému lucky loserovi Bernabemu Zapatovi musel do tie-breaku, s Robertem Bautistou přišel o vedení 2-0 na sety, proti Francesovi Tiafoeovi byl jediný míček od stavu 1-2 a ve čtvrtfinále mu vzdal Carlos Alcaraz.
Historie na US Open
V New Yorku se mu zpočátku nedařilo, při úvodních dvou startech v hlavní soutěži vypadl hned v prvním kole. Loni se však probojoval až do osmifinále a letos své maximum na turnaji ještě vylepšil.
Félix Auger-Aliassime - Letošní sezona
Nejlepší výsledky: Stuttgart, Melbourne 2 (finále); Halle (semifinále)
Největší úspěchy na venkovních betonech: Melbourne 2 (finále)
Bilance: 33-18
Bilance z posledních 10 zápasů: 8-2
Bilance na venkovních betonech: 19-8
Bilance proti hráčům Top 10: 4-4 (kariérní 6-17)
Bilance v semifinále grandslamů: 0-0 (kariérní 0-0)
Grandslamy: Australian Open (osmifinále), French Open (1. kolo), Wimbledon (čtvrtfinále)
Félix Auger-Aliassime - US Open
Kariérní bilance: 8-3
Nejlepší výsledek: semifinále (2021)
Loňský výsledek: osmifinále
Bilance v semifinále: 0-0
Generálka: Washington (osmifinále), Toronto (2. kolo), Cincinnati (čtvrtfinále)
Cesta turnajem: Donskoj (7-6 3-6 7-6 7-6), Zapata (7-6 6-3 6-2), (18) Bautista (6-3 6-4 4-6 3-6 6-3), Tiafoe (4-6 6-2 7-6 6-4), Alcaraz (6-3 3-1 skreč)
Aktuální forma
Medveděv na přelomu sezon prožil jedno ze svých nejlepších období, ve finále Australian Open však skončila jeho série 20 výher a následoval pokles formy. Poté sice ovládl menší akce v Marseille a na Mallorce, ale se svými výkony nemohl být úplně spokojený. Další zklamání přišlo v podobě čtvrtfinálového vyřazení na olympijských hrách v Tokiu. Zaváhání pod pěti kruhy si vynahradil hned na další akci, když ovládl Masters v Torontu. Na podniku stejné kategorie v Cincinnati prohrál v semifinále.
Cesta turnajem
Na US Open zatím dominuje, šanci nedal Richardovi Gasquetovi, Dominikovi Köpferovi, Pablovi Andújarovi ani Danielovi Evansovi. První set ztratil až ve čtvrtfinále s kvalifikantem Boticem van de Zandschulpem.
Historie na US Open
Medveděv hraje US Open šestým rokem po sobě, popáté je přímo v hlavní soutěži. Zatímco při prvních dvou startech se nedostal do druhého týdne, předloni až ve finále po pětisetové bitvě podlehl Rafaelovi Nadalovi a loni v semifinále nestačil na pozdějšího šampiona Dominica Thiema.
Daniil Medveděv - Letošní sezona
Nejlepší výsledky: Toronto, Mallorca, Marseille (triumf); Australian Open (finále); Cincinnati (semifinále)
Největší úspěchy na venkovních betonech: Toronto (triumf); Australian Open (finále); Cincinnati (semifinále)
Bilance: 45-10
Bilance z posledních 10 zápasů: 9-1
Bilance na venkovních betonech: 29-4
Bilance proti hráčům Top 11-20: 4-3 (kariérní 24-13)
Bilance v semifinále grandslamů: 1-0 (kariérní 2-1)
Grandslamy: Australian Open (finále), French Open (čtvrtfinále), Wimbledon (osmifinále)
Daniil Medveděv - US Open
Kariérní bilance: 18-4
Nejlepší výsledek: finále (2019)
Loňský výsledek: semifinále
Bilance v semifinále: 1-1
Generálka: Toronto (triumf), Cincinnati (semifinále)
Cesta turnajem: Gasquet (6-4 6-3 6-1), Köpfer (6-4 6-1 6-2), Andújar (6-0 6-4 6-3), (24) Evans (6-3 6-4 6-3), van de Zandschulp (6-3 6-0 4-6 7-5)
Novak Djokovič (1.) - Alexander Zverev (4.) | Arthur Ashe Stadium (sobota 1:00 SELČ)
Trojnásobný šampion Novak Djokovič bude v útoku na kalendářní grandslam pokračovat proti asi nejtěžšímu možnému soupeři. V semifinále se utká s 16 zápasů neporaženým Alexanderem Zverevem, vítězem olympijských her a Masters v Cincinnati. Nejlepšímu německému tenistovi se pokusí oplatit porážku z olympiády, kde v semifinále neuhájil náskok setu a brejku. Ve vzájemné bilanci vede Djokovič 6-3, na grandslamech vyhrál obě předchozí střetnutí.
Čtyřiatřicetiletý Djokovič bude útočit na už 122. finále, šesté v letošní sezoně. Na grandslamech absolvuje své 42. semifinále (bilance 30-11), na US Open má v této fázi úspěšnost 8-3 a poslední tři zvládl.
O deset let mladší Zverev se pokusí zopakovat loňské finále, jeho jediné dosavadní na největších akcích. Letos byl ve finále čtyřikrát a pokaždé se radoval, v kariéře má za sebou 26 finálových soubojů.
Djokovič svou poslední standardní porážku na hardových grandslamech zaznamenal v roce 2018 na Australian Open, kde se vracel po zranění. Zverev se v posledních měsících ohromně zlepšil, veze se na vítězné vlně, má obrovské sebevědomí a Srba trápil už ve čtvrtfinále letošního Australian Open. Djokovič nepůsobil příliš přesvědčivě, ale po ztracené úvodní sadě s Matteem Berrettinim předvedl famózní výkon a svou nejlepší pasáž na turnaji. Zverev má určitě šanci vedoucího muže žebříčku skolit a překazit jeho sen, ovšem ve formátu na tři vítězné sety je Djokovič zaslouženým favoritem.
Tip: Djokovič ve čtyřech setech
Aktuální forma
Djokovič ovládl všechny tři letošní grandslamy, ale na olympijských hrách prožil zklamání. V semifinále neudržel náskok setu a brejku proti Alexanderovi Zverevovi, přišel o možnost získat Golden Slam a připsal si první letošní porážku na betonech, v semifinále padl s Pablem Carreñem a z Tokia nakonec odjel bez medaile (v mixu do souboje o bronz nenastoupil). Kvůli náročnému programu vynechal Masters v Torontu i Cincinnati.
Cesta turnajem
Na US Open hned na úvod musel do čtyř sad s kvalifikantem Holgerem Runem, proti Tallonovi Griekspoorovi mu stačily tři sety, ale další ztrátu setu zaznamenal proti Keiovi Nišikorimu, domácímu talentu a objevu letošní sezony Jensonovi Brooksbymu i Matteovi Berrettinimu. Po prohrané úvodní sadě s Berrettinim předvedl svůj nejlepší výkon na turnaji.
Historie na US Open
Djokovič se US Open účastní pošestnácté a pouze při úvodních dvou startech nedokázal dojít do druhého týdne. Na samotný vrchol dokráčel třikrát, naposledy v roce 2018. Poslední dva ročníky pro něj skončily v osmifinále, loni byl po nešťastném trefení lajnové sudí diskvalifikován.
Novak Djokovič - Letošní sezona
Nejlepší výsledky: Wimbledon, French Open, Bělehrad 2, Australian Open (triumf); Řím (finále); Bělehrad 1 (semifinále)
Největší úspěchy na venkovních betonech: Australian Open (triumf)
Bilance: 43-5
Bilance z posledních 10 zápasů: 8-2
Bilance na venkovních betonech: 18-2
Bilance proti hráčům Top 10: 8-2 (kariérní 223-102)
Bilance v semifinále grandslamů: 3-0 (kariérní 30-11)
Grandslamy: Australian Open (triumf), French Open (triumf), Wimbledon (triumf)
Novak Djokovič - US Open
Kariérní bilance: 80-12
Nejlepší výsledek: triumf (2011, 2015, 2018)
Loňský výsledek: osmifinále
Bilance v semifinále: 8-3
Generálka: žádná
Cesta turnajem: Rune (6-1 6-7 6-2 6-1), T. Griekspoor (6-2 6-3 6-2), Nišikori (6-7 6-3 6-3 6-2), Brooksby (1-6 6-3 6-2 6-2), (6) Berrettini (5-7 6-2 6-2 6-3)
Aktuální forma
Zverev prožívá další povedenou sezonu a teď jedno z nejlepších období své kariéry. V semifinále olympijských her v Tokiu vyřadil Novaka Djokoviče a ve finále snadno přehrál Karena Chačanova. Na vítězné vlně pokračoval i na generálce v Cincinnati. Ani v Ohiu přemožitele nenašel, popáté v kariéře triumfoval na podnicích Masters a na závěrečný grandslam sezony dorazil se šňůrou 11 vítězství.
Cesta turnajem
V New Yorku si snadno poradil se Samem Querreym i Albertem Ramosem, ve třetím kole mu ve čtvrté sadě vzdal domácí Jack Sock, v osmifinále zlikvidoval pět setbolů Jannika Sinnera a další hrozbu ve čtvrtfinále proti Lloydovi Harrisovi. Po cestě do semifinále ztratil jediný set.
Historie na US Open
Zverev se na US Open postupně zlepšuje. Předloni při své páté účasti v hlavní soutěži poprvé prošel do druhého týdne a loni se probojoval až do finále, ve kterém selhal a neuhájil náskok 2-0 na sety proti Dominicovi Thiemovi.
Alexander Zverev - Letošní sezona
Nejlepší výsledky: Cincinnati, OH Tokio, Madrid, Acapulko (triumf); French Open (semifinále)
Největší úspěchy na venkovních betonech: Cincinnati, OH Tokio, Acapulko (triumf)
Bilance: 43-11
Bilance z posledních 10 zápasů: 10-0
Bilance na venkovních betonech: 25-4
Bilance proti hráčům Top 10: 7-5 (kariérní 34-40)
Bilance v semifinále grandslamů: 0-1 (kariérní 1-2)
Grandslamy: Australian Open (čtvrtfinále), French Open (semifinále), Wimbledon (osmifinále)
Alexander Zverev - US Open
Kariérní bilance: 18-6
Nejlepší výsledek: finále (2020)
Loňský výsledek: finále
Bilance v semifinále: 1-0
Generálka: Cincinnati (triumf)
Cesta turnajem: Querrey (6-4 7-5 6-2), Ramos (6-1 6-0 6-3), Sock (3-6 6-2 6-3 2-1 skreč), (13) Sinner (6-4 6-4 7-6), Harris (7-6 6-3 6-4)
• Finále čtyřhry mužů •
/ R. Ram / J. Salisbury - / J. Murray / B. Soares | Arthur Ashe Stadium (18:00 SELČ)
Rajeev Ram s Joem Salisburym(https://www.tenisportal.cz/par/ram-05113/salisbury/) ve finále letošního US Open vyzvou Jamieho Murrayho a Bruna Soarese(https://www.tenisportal.cz/par/murray-05015/soares/), kteří se pokusí navázat na newyorský triumf z roku 2016. Soares navíc loni ve Flushing Meadows zvítězil s jiným parťákem. Jediný dosavadní souboj(https://www.tenisportal.cz/detail-zapasu/?id=1978912) v semifinále letošního Australian Open vyhráli Ram se Salisburym.
Ram se Salisburym absolvují svou třetí společnou sezonu, na kontě mají čtyři tituly, na grandslamech se radovali loni v Melbourne. Sedmatřicetiletý Ram podnikne útok na svůj 22. triumf, na největších podnicích dosud uspěl jen se Salisburym. Devětadvacetiletý Salisbury vlastní "jen" šest trofejí a na grandslamech také zvítězil pouze po boku svého nynějšího parťáka.
Cesta turnajem
1K: Kwon/Sharan (6-3 6-4)
2K: Millman/Monteiro (6-3 6-4)
OF: (13) Bopanna/Dodig (6-7 6-4 7-6)
ČF: Ebden/Purcell (7-6 6-7 7-6)
SF: Johnson/Querrey (7-6 6-4)
Murray a Soares spolu začali nastupovat v roce 2016, loni si dali pauzu a zkusili sbírat úspěchy s jiným partnerem. Společně triumfovali 11krát, na grandslamový titul čekají od sezony 2016 (Australian Open a US Open). Pětatřicetiletý Murray má 25 trofejí, obě grandslamové získal se Soaresem. O čtyři roky starší Soares je ještě o devět kousků bohatší, navíc má vavřín z loňského US Open.
Cesta turnajem
1K: Paul/Popyrin (6-4 6-2)
2K: Eubanks/Fratangelo (7-6 6-4)
OF: Köpfer/Ruusuvuori (7-6 6-7 6-1)
ČF: (2) Granollers/Zeballos (6-7 6-4 6-4)
SF: (8) Peers/Polášek (6-3 3-6 6-4)
• ARTHUR ASHE STADIUM • (od 18:00 SELČ) |
1. Ram/Salisbury (4-USA/Brit.) - J. Murray/Soares (7-Brit./Braz.) |
2. Auger-Aliassime (12-Kan.) - Medveděv (2-Rus.) / nejdříve ve 21:00 SELČ |
3. Djokovič (1-Srb.) - Zverev (4-Něm.) / nejdříve v sobotu v 1:00 SELČ |
• COURT 14 • (od 18:00 SELČ) |
3. B. Fruhvirtová/L. Fruhvirtová (5-ČR) - Jiménezová/Mintegiová (1-And./Šp.) |
Kompletní program 12. hracího dne |
Komentáře
otázka, jestli by se pavouk GS neměl zmenšit na top8 hráčů
systém středa - pátek - neděle a Djokovič by tak mohl strávit o týden víc doma
A ano, může to tak být, že ten, kdo pracuje kratší dobu, dostává víc peněz, než ten, kdo delší. Záleží na druhu práce a postavení člověka.
U GS je to stejné, důvod přesně neznám, ale může to být třeba jen z praktických důvodů, že se střídají na kurtech a těžko by se rozlišovalo, jestli tam bude hrát muž nebo žena atd..
Hrat na dva vitazne na GS, to robi turnaj jednoduchsim ako 250ka na Stvanici. Riesenim moze byt hrat na 3 vitazné
len semifinále a finále.
Jinak sem v poslední době, nejen tuhle sezonu nad tebou pravidelně vyhrávala ve staré fantasy. Faktem je, že ty jsi neobsazoval tak, jak bylo možné, ale menším počtem nasazených, podle toho, jak to měl nastavený TP, ale i tak jsem byla před tebou. Ono zase za níž nasazené, kteří prošli, bylo víc bodu.
Ja som tusim vyhral 3-4 ligy, na tvojom konte svieti číslo rovnako kyprých tvarov ako tvoje pozadie. Babka
Historia si pamata len vitazov. Ty to nie si, mozes si dat dvakrat očenáš a ist v klude spat, amen.
Asi az Evzena
Apropos, ani Gretzky neznie úplne kanadsky.
Takže v háji jseš tímhle myšlením maximálně ty
A už jsme to tu řešili s blixou, že hranice, kdy je kdo považovaný za canadian origin je oficiálně dost pochybná (a já slíbil, že zapátrám a teď jsi mi to připomněla)
Takže prostě zrovna v Kanadě řešit imigranty je trochu zavádějící.
Samozřejmě, když tam utíkali za komunistů Čechoslováci, většina jich na růžích ustláno neměla, ale to je už hodně dlouho...
S ostatními souhlas.
Já z toho tím pádem neuvidím ani míč.
Nie nadarmo mu fandi rybár z Ostravy.
Djokovič v přípravě použil stejnou fintu jako na RG, když prohrál přípravný zápas - je to stratég
prohrou jednak u soupeře vytvořil pocit falešné naděje a druhak sám bude maximálně koncentrovaný
závěrem připomeňme, že lajnoví byli sice zrušeni, ale pozor na diváky, kterých je výrazně více!
Eidamos!
Urcite si nenecha ujst zbierat (nie, vyhrávat) Grandslamy bez statočnejšej konkurencie.
Zrazu to znie uplne inak, ze?..Ale okej, Medvedev je z tej druhej vlny najlepsi.
US Open je jasna vec, uvidime co prinesie sezóna 2022 s lepsim hracim polom.
Medvedev je vo finále samozrejmosťou FAA jednoducho nemá čím a aj keby mal čím tak len horko ťažko..v druhej dvojici si nemyslím že Zverev má nato vyhrať tri sety s Djokovičom za predpokladu že Djokovič bude hrať svoj klasický mód alebo God mód..dva sety možno tri sety nie..a po OH porážke si Novak určite dá pozor a Vajda si určite posvieti..
V zápase s Medvědem se pozná skutečná kvalita
Nový komentář
Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce. Nahlásit nelegální obsah můžete zde.
Registrace nového uživatele