14. den US Open: Djokovič znovu po dvou letech útočí na rekord, do cesty se mu opět postaví Medveděv
• Finále dvouhry mužů • |
Medveděv (3-) - Djokovič (2-Srb.) | Arthur Ashe Stadium (22:00 SELČ) |
• Finále čtyřhry žen • |
Dabrowská/Routliffeová (16-Kan./N. Zél.) - Siegemundová/Zvonarevová (12-Něm./-) | Arthur Ashe Stadium (19:00 SELČ) |
Finále dvouhry mužů
Daniil Medveděv (3.) - Novak Djokovič (2.) | Arthur Ashe Stadium (22:00 SELČ)
Daniil Medveděv a Novak Djokovič se měli v posledních letech prát o ty největší tituly z tvrdých povrchů, zejména poté, co se Rus stal v roce 2021 největší hrozbou pro srbského velikána. Medveděv však z této role vypadl, a to po zdrcující porážce s Rafaelem Nadalem ve finále loňského Australian Open, kde měl možnost okamžitě navázat na svůj první grandslamový triumf. Místo toho se propadl do zhruba roční krize.
Djokovič bude mít velkou motivaci v nedělním finále uspět. Právě Medveděv mu totiž před dvěma lety ve finále US Open znemožnil zkompletovat kalendářní Grand Slam, což Srb i kvůli mohutné podpoře publika oplakal. Nejlepší ruský tenista v žebříčku navíc ukončil jeho letošní a celkem 20 zápasů trvající neporazitelnost, když ho porazil v semifinále na začátku března v Dubaji.
Bývalý lídr žebříčku Djokovič v posledních letech dominoval na travnatých dvorcích, zčásti možná i díky postupnému odchodu Rogera Federera, ovšem jeho dominance přesahuje i na tvrdé povrchy. A právě Medveděv byl pro něj v poslední době tou nejtěžší překážkou na betonech. Pokud Rus najde svou nejlepší formu po parádním semifinále i ve finále, pak může být souboj klidně atraktivnější, než kdyby do závěrečného kola prošel Carlos Alcaraz, se kterým Djokovič sehrál už tři parádní bitvy.
Daniil Medveděv je zaslouženě členem užší špičky, jelikož dokáže pravidelně porážet nejlepší hráče světa i bojovat o tituly na hardových grandslamech. Hrozbou je už několik let, ovšem po demoralizující prohře ve finále Australian Open 2022 nebyl zhruba rok skoro vidět a trápil se. Už v úvodu probíhající sezony ovšem začal opět zářit a vyšplhal se zpět do TOP 5 pořadí. Navíc si v semifinále aktuálního ročníku US Open připsal skalp momentální světové jedničky a obhájce trofeje Carlose Alcaraze, svůj možná vůbec nejcennější v tomto roce.
Přesně v takový výsledek určitě doufal. Sedmadvacetiletý Rus totiž se Španělem jasně prohrál oba předchozí letošní souboje a nebyl spokojený s tím, že je Alcaraz považován za největšího rivala Djokoviče. Před startem US Open dal jasně najevo, že chce dominanci Alcaraze a Djokoviče narušit a urvat si v New Yorku kus slávy pro sebe. "Každý tady mluví o očekávaném finále mezi Alcarazem a Djokovičem. To mi nevadí, jejich zápasy jsou pro tenis skvělé. Ale byl bych rád, kdyby se zase mluvilo i o mně. To je můj cíl pro letošní US Open," řekl před vstupem do turnaje.
Rodák z Moskvy si zajistil svou pátou účast ve finále majorů, v čemž je ruským rekordmanem. Na rozdíl od ostatních nečlenů Big Four jako třeba Dominica Thiema, Marina Čiliče a Alcaraze čelil ve všech grandslamových finále někomu z Big Three. Přesto porazil předloni na US Open bez ztráty setu Djokoviče a měl velmi blízko k vítězství nad Rafaelem Nadalem na US Open 2019 i na Australian Open 2022.
Úřadující šampion Masters v Miami je v posledních letech nejpravidelnějším účastníkem závěrečných kol na hardových grandslamech. V letech 2019-21 se dostal do finále těchto akcí dvakrát a ještě hrál semifinále na US Open. K tomu můžeme přidat finále na loňském Australian Open.
Daniil Medveděv - Letošní sezona
Nejlepší výsledky: Řím, Miami, Dubaj, Dauhá, Rotterdam (T); Indian Wells (F); Wimbledon, Adelaide 1 (SF)
Největší úspěchy na venkovních betonech: Miami, Dubaj, Dauhá (T); Indian Wells (F); Adelaide 1 (SF)
Bilance: 55:11
Bilance z posledních 10 zápasů: 8:2
Bilance na venkovních betonech: 33:5
Bilance proti hráčům TOP 10: 8:4 (kariérní 37:36)
Bilance ve finále grandslamů: 0:0 (kariérní 1:3)
Bilance ve finále: 5:1 (kariérní 20:13)
Grandslamy: Australian Open (3K), French Open (1K), Wimbledon (SF)
Daniil Medveděv - US Open
Kariérní bilance: 29:5
Nejlepší výsledek: triumf (2021)
Loňský výsledek: osmifinále
Bilance ve finále: 1:1
Generálka: Toronto (ČF), Cincinnati (OF)
Cesta turnajem: Balázs (6:1, 6:1, 6:0), O'Connell (6:2, 6:2, 6:7, 6:2), Báez (6:2, 6:2, 7:6), (13) De Minaur (2:6, 6:4, 6:1, 6:2), (8) Rubljov (6:4, 6:3, 6:4), (1) Alcaraz (7:6, 6:1, 3:6, 6:3)
Novak Djokovič neměl po cestě do finále žádného výrazně těžšího protivníka a potkal jen jednoho z kolegů z TOP 10 žebříčku. Těžší prověrka mu může v případném těsném finále značně chybět. Navíc narazil v semifinále na nezkušeného domácího mladíka Bena Sheltona, který debutoval v hlavních soutěžích na nejvyšším okruhu teprve před rokem a hrál své vůbec první semifinále na této úrovni.
Jak se dalo očekávat, kosil jednoho soupeře za druhým. Jedinou výjimkou je třetí kolo, v němž likvidoval manko dvou setů proti krajanovi Laslovi Djeremu. V posledních třech dějstvích mu však povolil dohromady jen pět gamů. Zatímco Medveděva čeká páté kariérní finále na grandslamech, 36letý Srb se do závěrečného kola probojoval na všech letošních majorech. Po Australian Open kraloval také na French Open a stal se mužským rekordmanem v počtu grandslamových trofejí. Po pětisetové bitvě ve finále Wimbledonu s Carlosem Alcarazem však přišel o šanci zabojovat o kalendářní Grand Slam.
Vzhledem k jeho už více než dekádu trvající dominanci na grandslamech i na tvrdých površích je překvapivé, že se mu na US Open na jeho poměry nedaří. Na triumf v tomto dějišti čeká už pět let a ve zdejších finále má vysoce negativní úspěšnost. Jedná se o jeho největší počet finálových porážek na některém z grandslamů, ve finále má celkově bilanci 23:12 (na Australian Open 10:0, na French Open 3:4, ve Wimbledonu 7:2 a na US Open 3:6).
Trojnásobný šampion US Open má letos famózní bilanci 26:1 na venkovních betonech. Jediný nezdar zapsal rodák z Bělehradu proti Medveděvovi v semifinále v březnu v Dubaji. S jednou porážkou na tvrdých površích pod širým nebem naposledy zakončil sezonu v roce 2011, kdy vyhrál 40 z 41 duelů v těchto podmínkách. V témže roce porazil na US Open v po sobě jdoucích utkáních Rogera Federera a Rafaela Nadala a poprvé ve Flushing Meadows triumfoval.
Novak Djokovič - Letošní sezona
Nejlepší výsledky: Cincinnati, French Open, Australian Open, Adelaide 1 (T); Wimbledon (F); Dubaj (SF)
Největší úspěchy na venkovních betonech: Cincinnati, Australian Open, Adelaide 1 (T); Dubaj (SF)
Bilance: 44:5
Bilance z posledních 10 zápasů: 10:0
Bilance na venkovních betonech: 26:1
Bilance proti hráčům TOP 10: 10:3 (kariérní 250:110)
Bilance ve finále grandslamů: 2:1 (kariérní 23:12)
Bilance ve finále: 4:1 (kariérní 94:40)
Grandslamy: Australian Open (T), French Open (T), Wimbledon (F)
Novak Djokovič - US Open
Kariérní bilance: 87:13
Nejlepší výsledek: triumf (2011, 2015, 2018)
Loňský výsledek: nehrál
Bilance ve finále: 3:6
Generálka: Cincinnati (T)
Cesta turnajem: Müller (6:0, 6:2, 6:3), Zapata (6:4, 6:1, 6:1), (32) Djere (4:6, 4:6, 6:1, 6:1, 6:3), Gojo (6:2, 7:5, 6:4), (9) Fritz (6:1, 6:4, 6:4), Shelton (6:3, 6:2, 7:6)
Vzájemná bilance: Djokovič vede 9:5. Medveděv půjde do finále ve výborném rozpoložení, protože v semifinále proti Carlosovi Alcarazovi předvedl zřejmě svůj vůbec nejlepší letošní výkon. Djokovič naopak letos v New Yorku svou top formu ještě neukázal, nejspíše jednoduše kvůli tomu, že prostě ještě nemusel. S Medveděvem měl v těchto podmínkách potíže už v minulosti a vzhledem k výkonům ruského soka a také možnému tlaku v podobě útoku na vyrovnání absolutního rekordu Margaret Courtové v počtu grandslamových vavřínů se může do problémů dostat i tentokrát.
Možná je to jen náhoda, ale Medveděv si připsal všech pět skalpů Djokoviče ve chvíli, kdy byl jeho soupeř světovou jedničkou. Pokud Djokovič neseděl na tenisovém trůnu (teď je na druhém místě a v pondělí se vrátí do čela), pak s Medveděvem zvládl všech šest soubojů. Bude tak zajímavé sledovat, zda se jedná opravdu jen o náhodu, nebo faktor, který značně ovlivňuje výkon Medveděva a možná i Djokoviče.
Sám Medveděv si tohoto vzorce po vítězství v Dubaji všiml. "Viděl jsem zajímavou statistiku, že to mám s Novakem 5:3, pokud je světová jednička. A pak on vede 6:0, když není. Říkám si, ať tedy zůstane jedničkou, jak dlouho to půjde. Bude to tak pro mě lepší."
Finále čtyřhry žen
G. Dabrowská / E. Routliffeová - L. Siegemundová / V. Zvonarevová | Arthur Ashe Stadium (19:00 SELČ)
Laura Siegemundová s Věrou Zvonarevovou absolvují své druhé společné US Open a i tentokrát mohou dokráčet až k triumfu. Německo-ruská dvojice bude v překvapivém finále čelit Gabriele Dabrowské a Erin Routliffeové, které mohou naopak v ženské čtyřhře na grandslamech kralovat poprvé. Bude se jednat o premiérový vzájemný souboj.
Dabrowská s Routliffeovou spolu začaly hrát až na začátku probíhající US Open Series a postupně se zlepšují. Jednatřicetiletá Kanaďanka má v této disciplíně na kontě 13 titulů, žádný grandslamový a stále čeká na první letošní. Jak chutná triumf na majorech už ale ví, na French Open 2017 a na Australian Open 2018 ovládla mix. Osmadvacetiletá Novozélanďanka nastoupí ke svému prvnímu finále na podnicích velké čtyřky napříč všemi soutěžemi, v deblu žen dosud posbírala tři trofeje.
Cesta turnajem
1K: Davisová/Detiucová (4:6, 6:1, 6:0)
2K: F. Wu/L. Zhu (6:3, 3:6, 6:3)
OF: Strýcová/Vondroušová (bez boje)
ČF: Fernandezová/Townsendová (2:6, 6:3, 7:6)
SF: (8) S. Hsieh/Xin. Wang (6:1, 7:6)
Siegemundová se Zvonarevovou jsou velmi úspěšným párem, ale moc toho bok po boku neodehrály. Přesto mají skvělou bilanci 40:15 a už čtyřikrát triumfovaly, včetně US Open 2020 třikrát na půdě Spojených států. Pětatřicetiletá Němka vybojovala v ženské čtyřhře celkem 11 vavřínů a na US Open se radovala i v mixu (2016). Devětatřicetiletá Ruska má o dva tituly více a na grandslamech je podstatně úspěšnější: dvakrát hrála finále singla, v deblu slavila na Australian Open 2012 a na US Open 2006 a 2020 a v mixu na US Open 2004 a ve Wimbledonu 2006.
Cesta turnajem
1K: Dolehideová/Muhammadová (7:5, 5:7, 6:4)
2K: Minnenová/Wickmayerová (6:7, 6:2, 6:0)
OF: Montgomeryová/Ngounoueová (6:4, 6:4)
ČF: Azarenková/Haddadová Maiaová (5:7, 7:5, 6:4)
SF: Bradyová/Stefaniová (6:4, 6:1)
Program 14. hracího dne
• ARTHUR ASHE STADIUM • (od 19:00 SELČ)
1. Dabrowská/Routliffeová (16-Kan./N. Zél.) - Siegemundová/Zvonarevová (12-Něm./-)
2. Medveděv (3-) - Djokovič (2-Srb.) / nejdříve ve 22:00 SELČ
Komentáře
Souhlasím ale v tom, že Oscara za rok 2013 měl dostat DiCaprio, jeho výkon ve Vlkovi byl dechberoucí.
McCounaghey má Oscara a Zlatý globus. Naopak Stiller má Golden Raspberry - nejhorší herecký výkon (opakovaně). Aneb kvalita ke kvalitě sedá. :)
Vezmu to popořadě. McConaughey. Označení "fenomenální" je hodně přes čáru (vůbec se nebudu vyjadřovat k tomu, že jeho jméno ani neumíš napsat) - kdyby nic jiného, už proto, že do nějakých cca 45 let to byl ryze béčkový herec, který si vybudoval "jméno" coby hezounek z druhořadých romantických komedií. Měl veliké štěstí, že ho v roce 2013 obsadil M. Scorsese do Vlka z Wall street. Potom se chytil a dnes určitě patří ke špičce. Nicméně pořád platí, že je to herec dvou tří rolí. V tenise bychom použili zde oblíbený termín "druhý sled". Zkrátka kvalitní tenista bez GS, ovšem s tou úplnou špičkou nesrovnatelný. - Film, za který má Oscara (předpokládám, že jsi ho ani neviděl), je v podstatě tuctové sociální drama, které si dnes už nikdo nepamatuje. Jeho výkon byl skvělý, o tom žádná, ale určitě v tom roce byli větší adepti, především DiCaprio a Bale. Nicméně téma Klubu poslední naděje je v Americe natolik populární, že nějaké to ocenění přijít muselo. A známe Akademii, která často a ráda upřednostňuje společenský dosah oceňovaných filmů před reálnou uměleckou kvalitou.
K Oscarům. Mohl bych ti tady napsat desítky herců, kteří Oscara nemají, a přitom hrají (dlouhodobě) úplně jinou ligu než McConaughey. Namátkou: Irons (ten má dokonce pouze jedinou nominaci! - což je naprostý výsměch s ohledem na to, o jakou se jedná legendu), Gosling, Fassbender, Dafoe, Buscemi, Hardy, Depp, Norton, McGregor, Law... a dalo by se pokračovat prakticky donekonečna. Takže asi takovou výpovědní hodnotu ten tvůj Oscar má.
Mimochodem Stiler Zlatou Malinu nikdy nedostal. Na rozdíl od Laurence Oliviera.
Měli bysme spolu mít Stand up comedy těle varieté... Něco jako Náhlovský a ten druhej vocas.
Jinými slovy: nerozumím tomu, raději budu držet hubu.
Palec nahoru za sebereflexi. Nečekal jsem ji od tebe.
Souhlasím ale v tom, že Oscara za rok 2013 měl dostat DiCaprio, jeho výkon ve Vlkovi byl dechberoucí.
doraž ho ! Ideeeeemo24
překvapivě kurz 2 na Med za stavu 1:0 TB
od začátku zápasu mám pocit, že Med splnil roli užitečného idi.ota a odstranil Alc
https://jokeristhebest.live/1cb7309f/43f8c201/626d25df
K dnešnému zápasu asi len toľko ze vyhrá ten kto vykroči na kurt tou správnejšou nohou pretože po všetkých stránkach mi to príde úplne vyrovnané..nejake skúsenosti a história Djokovica nebudu podľa mňa dnes nič znamenať.. Nech vyhrá ten lepší v zápase.
https://i.ibb.co/Wkdy3Rc/2023-09-10-USO.jpg
Pojď Margaret!
Kdyby mi před turnajem někdo řekl, že titul vyhraje Federer, tak by mi to nevadilo. Ten však ve finále nenastoupí. Do SF se dostali tři nejvýše nasazení a zároveň hlavní favorité. Turnaj měl nudný průběh, čekalo se spíše na druhý víkend. Rozšířeným tipem bylo Alcovič finále, ale nedopadlo to, takže nás čeká Medjo. Toto finále nebude tak oku lahodící, dá se čekat tuhá baseline bitva, ale kvalitní zápas to bude. Uvidíme, zda někdo bude muset vlivem ubývajících sil začít více riskovat a zkracovat výměny (někdy od 4. setu).
Alcovič bych se asi snažil dokoukat do konce, i když by to nebylo jisté, protože jak je znám, tak by se tahali až do tří do rána. Medjo klidně vypnu a radši půjdu spát. Bude záviset na skóre a času. Mám obavu, že ti škodolibí dacani na nás chystají pět setů.
V anketách fanoušci tipují výhru Djo v průměru více než 70/30 (na webu USO je to ovšem 60/40), bookmakeři to vidí na 67/33. Z mého pohledu to je 60/40 a tím pádem je atraktivní kurz 3 na Med (stačí 33% úspěšnost).
Po vypadnutí Alcaraze se snížila pravděpodobnost scénáře 23-23-20, ale stále zůstává ve hře. Jak říká klasik - míč je kulatý.
Pokud tento scénář přežije dnešní večer, tak si všichni dáme Margaritu
https://cs.wikipedia.org/wiki/Margarita
https://www.youtube.com/watch?v=kt1POGCRIAA&t=9s
https://www.idnes.cz/sport/tenis/karel-novacek-us-open-new-york-rozhovor-mensik.A230905_203934_tenis_czo&h=6B57A303A85611F6C6B4D73E64AD9DC9
Pozor pozor! Upozorňujeme, že tento pořad není vhodný pro děti a mladistvé!
Takže děti, vyčůrat, pomodlit a spát."
"po demoralizující prohře ve finále Australian Open 2022"
Neznalý jako já, čekal skoro tři kanáry a on to byl parádní zápas, který Medved prostě nedotáhl...
Doufám, že už si připravuješ příspěvek pro případ, že Daniiil vyhraje, kde dehonestuješ hardove kvality nejlepšího hráče v historií na hard kurtech. :))
Posílám priatelu.
Ale pozor na Medvedeva.
Každopádně jestli Novak vyhraje, tak se budu hodně kravit. Hlavně se připravuju na tu neoliberální a pasivně agresivní sketu Tomáše Šmída + Nadalovce tradičně. I když kravit se budu i tak, protože 23 je rekord amore. A Novak Djokovič je UNDISPUTED GOAT. 36 let, dva GS na kontě a dvě finále. Kdo to má?
Kdoví, čím se před tím finále posilňuje. Ono to bohužel není lepší ani za střízliva...
Nový komentář
Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce. Nahlásit nelegální obsah můžete zde.
Registrace nového uživatele