24 statistik k triumfu Djokoviče: Dorovnal absolutní rekord, vyhrál třetinu grandslamů, na polovině došel do finále
Nyní má na kontě nejvíce grandslamových titulů v open éře. Ještě před týdnem se dělil s 23 vavříny o první místo se Serenou Williamsovou.
V celé tenisové historii se dělí o první místo v počtu grandslamových trofejí. Chybí mu překonat už jen Margaret Courtovou, Australanka ovšem získala více trofejí před open érou (13) než během ní (11).
Absolutní rekord Courtové byl vyrovnán přesně po 50 letech. Australanka získala svůj 24. grandslamový titul a zároveň poslední na US Open 1973.
Vyhrál 24 ze 72 grandslamů, kterých se zúčastnil. To je přesně třetina.
Došel do finále na 36 ze 72 grandslamů, na nichž startoval. To je přesně polovina.
Ve 36 letech je nejstarším šampionem US Open v open éře. Ještě před týdnem držel rekord Ken Rosewall (35 let, ročník 1970). Mezi ženami je nejstarší vítězkou Flavia Pennettaová (33 let, ročník 2015).
Je opět světovou jedničkou. V čele pořadí zahájil 390. týden, což je absolutní rekord. Návrat na tenisový trůn si zajistil už postupem do druhého kola. Na druhém místě této statistiky (ATP) je Roger Federer s 310 týdny.
Nejvíce bodů má i v hodnocení letošní sezony. Před startem US Open ztrácel 510 bodů na Carlose Alcaraze (7 455 - 6 945), nyní vede o 770 bodů (8 945 - 8 175).
Jako první muž v historii už počtvrté ovládl tři grandslamy v jednom roce - 2011, 2015, 2021 a 2023. Odpoutal se tak od Federera, kterému se to podařilo ve třech sezonách.
Vyhrál 16 z posledních 20 grandslamových finále. Před začátkem Wimbledonu 2015 měl ve finále majorů bilanci 8:8, od té doby 16:4. Celkově zvládl 24 ze 36 soubojů o titul na podnicích velké čtyřky.
Uspěl ve 22 z posledních 23 semifinále na grandslamech. Od začátku sezony 2015 našel v této fázi čtyř největších akcí přemožitele pouze na French Open 2019, kde podlehl 5:7 v rozhodujícím pátém setu Dominicovi Thiemovi.
Překonal Federera v počtu grandslamových semifinále. Drží tak mužský rekord pro nejvíce grandslamových titulů (24), finále (36) i semifinále (47) v historii.
Po dosažení 30. narozenin získal 12 grandslamových titulů, což je rekord open éry. Dvojciferný počet má po třicítce už jen Serena Williamsová (10).
Na kontě má 14 triumfů na hardových grandslamech, nejvíce v historii. Ve sbírce má 10 titulů z Australian Open a čtyři z US Open. Odpoutal se tak od Sereny Williamsové, která sedmkrát triumfovala v Melbourne Parku a šestkrát v New Yorku.
Jedná se o jeho pátý letošní titul na nejvyšším okruhu. I tímto stanovil nový mužský rekord open éry, protože na této úrovni se mu podařilo alespoň pětkrát triumfovat už ve 12 různých sezonách. Dosud se o první místo dělil s Jimmym Connorsem, jemuž se na tento úspěch podařilo dosáhnout v 11 různých sezonách.
Na US Open slavil svůj 96. triumf na hlavní tour. V open éře jich mají na kontě víc jen Connors (109) a Federer (103).
Vyhrál 23 z posledních 48 grandslamů, na kterých hrál. Celkově 24 ze 72, ale od začátku sezony 2011 je to 23 ze 48, tedy téměř polovina.
Zvládl 65 z posledních 68 zápasů na majorech. Od začátku roku 2021 prohrál pouze s Daniilem Medveděvem (finále US Open 2021), Rafaelem Nadalem (čtvrtfinále French Open 2022) a Alcarazem (finále Wimbledonu 2023).
Na grandslamech vyhrál 17 z posledních 18 tie-breaků. Od třetího kola letošního Australian Open neuspěl ve zkrácené hře pouze proti Alcarazovi ve druhém setu ve finále Wimbledonu.
US Open je 12. turnajem na nejvyšším okruhu, který ovládl alespoň čtyřikrát. Osobní rekord má na grandslamech, 10krát zvedl nad hlavu trofej pro šampiona na Australian Open a sedmkrát ve Wimbledonu.
Od vzniku žebříčku ATP má jako první na kontě 250 skalpů TOP 10. Na 250. vítězství dosáhl ve čtvrtfinále US Open proti domácímu Taylorovi Fritzovi a další přidal ve finále s Medveděvem. Na druhém místě je Federer s 224 výhrami nad zástupci elitní desítky pořadí.
Už podeváté v kariéře si vydělal na prize money více než 10 milionů amerických dolarů v rámci jedné sezony - 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2018, 2019 a 2023. Za triumf na US Open dostal šek na 3 miliony. V historii má v tomto ohledu obrovský náskok, Nadal zaznamenal takový výdělek ve čtyřech sezonách a Federer se Serenou Williamsovou ve dvou.
Vyhrál 10,8% grandslamů odehraných v open éře. To je obrovské číslo vzhledem k tomu, že se jich před jeho narozením uskutečnila zhruba třetina z celkového počtu.
Na pozici světové jedničky má náskok 3 260 bodů. Djokovič má v tuto chvíli 11 795 bodů, druhý Alcaraz 8 535. Srbovi by se tak mohlo podařit dosáhnout na metu 400 týdnů strávených v čele pořadí ATP.
Komentáře
Zrovna dneska na setkání s přáteli - kluk co hrál závodně hokej, nebýval nemocnej, po 3.shotu půl roku v háji a jeho dr. říkal, že tak velké mandle co má, v životě neviděl...
Nepochybuji o tom, že jak vlastní infekce, tak i vakcinace (jako každá terapie) zanechaly nějaké nežádoucí vedlejší účinky. Otázka tedy jako vždy stojí tak, zda přínosy převažovaly nad nevýhodami. To bude asi předmětem věčných sporů.
Ale podle toho, jak dnes skoro každý kořen svých aktuálních zdravotních potíží spatřuje v očkování, to skoro vypadá tak, že dnes už mohly být vymýceny všechny choroby světa, nebýt celosvětového očkovacího spiknutí, ve kterém se po bok západních lidumilů z USA a EU postavili i východní lidožrouti typu Orbána a Putina, pardon, Putlera.
Borg vyhrál 42 % GS (11/26), ve 26 letech měl 11 GS (Djo jen 6) a ukončil kariéru
a mj.
- měl 66 titulů ve 26 letech (kam se hrabe Connors)
- má dvě nejdelší série vyhraných zápasů (49 v r. 1978, 48 v r. 1979-1980)
- rozdal 131 kanárů (vs. Federer 93)
Djo už začíná získávat i rekordy z dlouhověkosti, ale kolotočáře Connorse (počet vyhraných zápasů i titulů) zatím nedostihl
a zase ten Borg - úspěšnost proti top 10
71.1% 113-46 Borg
69.5% 251-110 Djokovic
65.1% 121-65 Becker
64.58% 186-102 Nadal
64.55% 224-123 Federer
tady se samozřejmě jen napíše, že Djo má nejvíc výher proti top10
nezapomeňte, kvalitu představuje hlavně % úspěšnost a ne docházka
jako absolutního GOATa bych viděl Graf (kvůli % stats)
podpichol.. ) Rogera a Rafu, asi aj Djok by mal tie % lepšie...
hľadaj ďalej...
Co se vám na něm (pozn: Djokovič) nejvíce líbí?
Jak hraje, ale ne úplně to, jak se chová. (smích) To asi není úplně dobrý příklad. Jednou jsem mu sbírala míčky, byl na mě moc milý. Už odmalička jsem ho sledovala, taťka ho má taky rád, ale mamka moc ne. Takže vždycky, když s někým hraje, tak my mu fandíme a mamka je proti nám, takže je doma taková sranda.
vies, fandovia hraca posudzuju z viacerych hladisk, je na kurte nervak, niekedy fakt neudrzi emocie je pravda, ale pozitiva vysoko prevladaju nad negativami , tak si tu kludne vylej srdce, fandom je to sumak....
Nicméně: i kdyby byl Djokovič v soukromí ten největší sympaťák v dějinách vesmíru, pro to, jak se chová na kurtu (což je pro mě jako tenisového fanouška esenciální), mi v životě sympatický nebude. To, jaký je ve skutečnosti člověk, je zkrátka naprosto druhořadé. Tím se můžou tak nanejvýš chlácholit jeho fanoušci: že to neoddiskutovatelné kreté.nství na kurtu, pohybující se od hereckých etud až po takřka otevřenou agresi, je do jisté míry jen důsledkem nahromadění emocí a nesouvisí s jeho skutečných charakterem. Já si to sice nemyslím, ale je to vlastně úplně jedno. Coby tenista se chová jako hovado a to je podstatné.
Ne, snažil jsem se, Petříčku, vysvětlit turistovi, že má antipatie vůči Djokovičovi není otázkou mé fanouškovské příslušnosti.
Potřebuješ doplnit ještě něco?
Mne sa zase nepáči, keď sa negatívne veci rozoberajú viac, ako je nutné. Povedať si svoj názor- jasné. Ale omieľať ho s výsledkom šíriť negativizmus, to je zbytočné. Dosť je samotný život náročný na psychiku a duševné zdravie, a keď už s niečím preháňať, radšej s vecami, ktoré druhého potešia. Ale to by som chcel v dnešnom svete asi veľa...hop, ale tu už kĺžem od tenisu trochu ďalej...
Nikdo není dokonalý, jistě. Já nemám ani tak problém s tím, že tím nejlepším není Nadal, ale s tím, že tím nejlepším je hráč, který se absolutně neumí chovat. To prostě po 20ti letech sledování tenisu vážně dokáže nas.rat, že tím skutečně nejlepším má být zrovna tento šašek. Takovému Federerovi by ta pozice slušela daleko víc.
Ale musím ocenit, že ty na rozdíl od Petříků a podobných prosťáčků alespoň chápeš, že tohle vůbec není otázka, komu kdo fandí, ale otázka čisté antipatie.
Ale to je jedno. Ani mne sa nepáčia niektoré Nadalove prejavy na kurte (nie rituály), alebo dokonca aj Fedexove - a to je (bol) pritom elegán a gentleman a ovláda sa atď. (a aj som mu fandil), ale aby som to predhadzoval v debatách o tenise, a nie raz, to už nie je veľmi o vyjadrení svojho názoru, ale skôr o presviedčaní druhých.
Největší počet gs titulů v singlu bez rozlišování kategorií, jak to dělají mediální žumpy, totiž s přehledem drží Japonec Shingo Kunieda, který jich získal celkem 28 (11 AO, 8 USO, 8 FO a 1 WB). A to se navíc v jeho nejlepších letech nehrál para Wimbledon, jinak by jich zřejmě měl bohatě přes 30.
Správně to mají uvedeno na anglické Wiki: "38 major titulů v singlu - absolutní rekord v singlu v libovolné tenisové kategorii".
Aspoň tady na Tenisportalu, který se tváří jako odbormý tenisvé web, by tedy neměli šířit bulvární bludy a ponižovat tohoto skvělého hráče ignorováním jeho nepopiratelných úspěchů.
Psal jsem ten příspěvek čtyřikrát, bo mi ho zdejší zkurvený systém třirát spolknul, aniž by ho publikoval. S tím tedy jděte do prdeIe, nebo to opravte.
Hlavně ať se teď ve Španělsku nezraní, kluk jeden...
som myslela, ze fanatik je Rafaeoli, ale uz si ho svojimi hlaskami vysoko prekonal....
Nový komentář
Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce. Nahlásit nelegální obsah můžete zde.
Registrace nového uživatele