8. den na Roland Garros: Švýcarské derby Federer - Wawrinka

29. 5. 2011, 09:32
Previews 49
Roger Federer dnes v Paříži svede už 12. vzájemný zápas s krajanem Stanislasem Wawrinkou. O čtvrtfinále bude na French Open usilovat také letos stále neporažený Novak Djokovič, kterého vyzve domácí Richard Gasquet.
Roger Federer - Stanislas Wawrinka

Centrální dvorec Phillipa Chatriera dnes uvidí švýcarský duel. Třetí hráč světa a vítěz Roland Garros z roku 2009 Roger Federer se v osmifinále utká se Stanislasem Wawrinkou, s kterým před třemi lety na olympiádě v Pekingu získal zlato ve čtyřhře.

Zatímco devětadvacetiletý Federer v Paříži ještě neztratil ani set, jeho o tři a půl roku mladší krajan ve třetím kole otočil z 0-2 na sety souboj s Tsongou. Wawrinka si navíc na Federera nikdy nevěří; i když byl na letošním Australian Open ve formě a rozjetý se sérií devíti vítězství v řadě, v Melbourne uhrál jen sedm her. 10. z 11 vzájemných utkání pak prohrál o dva měsíce později v Indian Wells.

Prodloužit sérii neporazitelnosti v sezoně na 41 zápasů může Novak Djokovič. Soupeřem druhého tenisty světa v osmifinále pařížského grandslamu bude domácí Richard Gasquet.

Srbský tenista zvládl duel 3. kola proti obávanému Del Potrovi bez větších potíží, uvolněně hrající Gasquet by však s podporou domácího publika na centrálním dvorci mohl suveréna letošní sezony potrápit mnohem víc. V generálce na Paříž v Římě porazil Federera i Berdycha, padl až v semifinále s Nadalem. O necelý rok mladšího Srba dosud z šesti soubojů porazil jen jednou, v jediném střetnutí na antuce - před čtyřmi lety - mu dokonce nadělil 'kanára', ale nakonec prohrál.

Pokud Djokovič zvítězí, bude ho dělit jediná výhra od nejlepšího vstupu do sezony v historii. Ten předvedl v roce 1984 Američan John McEnroe, který vyhrál 42 úvodních zápasů. Zároveň by se na dvě výhry přiblížil postupu do finále, které by mu zajistilo posun do čela světového žebříčku. Ve čtvrtfinále by narazil na hratelného soupeře z tandem Fognini - Montaňes, v semifinále by pak už mělo dojít na zajímavé měření sil s Federerem, nebo Ferrerem.

Na pařížské antuce bude v neděli hrát o postup do čtvrtfinále i obhájkyně titulu Francesca Schiavoneová. Italská tenistka se utká s bývalou světovou jedničkou Jelenou Jankovičovou ze Srbska. Schiavoneová ze čtyř vzájemných zápasů vyhrála jediné - ten první před sedmi lety v Sydney. Pak už nezískala ani set.

- FRENCH OPEN -
program nedělních zápasů (29. 05. 2010)

Kurt Phillipa Chatriera (začátek v 11:00 hodin):
Zvonarevová (3-Rus.) - Pavljučenkovová (14-Rus.)
Wawrinka (14-Švýc.) - Federer (3-Švýc.)
Gasquet (13-Fr.) - Djokovič (2-Srb.)
Bartoliová (11-Fr.) - Dulková (Arg.)

Kurt Suzanne Lenglenové:
Fognini (It.) - Montaňés (Šp.)
Jankovičová (10-Srb.) - Schiavoneová (5-It.)
Ferrer (7-Šp.) - Monfils (9-Fr.)
Hantuchová (28-SR) - Kuzněcovová (13-Rus.)

Kompletní program.

49
tak Fognini ten zápas dohrál stylově, takový rány a umístěné údery s nulovým pohybem, vypadal docela zničeně, ale Montanes je fakt asi loser turnaje, tohle ho bude v noci budit ještě hodně dlouho...
Bože, tak Montanes přebírá od Berdycha titul loser a trotl turnaje. Mít 4 mečboly proti zraněnému hráči, který nedokáže běhat, hraje údery jen rukama, stojí na středu, a ještě prohrát, to chce fakt umění! S takovou bude ve čtvrtfinále ten magor Fognini, neznám méně sympatického hráče, slizoun jeden.
Tak tohle Montanes bude těžko vydejchávat. Fábio to otočil i s poničenou nohou!
Nakonec teda koukám na třetí set právě probíhajícího zápasu a musím teda říct, že Wawrinka podlemě nemá určitě lepší bekhend než Gasquet. zatímco Richard z bekhendu je schopen zahrát skvělé úhlopříčky křížem, co z bekhendu hraje Wawrinka? Právě proti silným hráčům se pozná, jak je daný úder opravdu kvalitní. Gasquet se bekhend pravidelně prosazuje i proti Federerovi.
Sorry, to neměla být reakce.
Wawrinkův backhand považuju pořád za nebezpečnější, Gasquet jím hraje jen defenzivní kopce, úhel nebo winner vytáhne občas, když mu to někdo nalije. Kdežto Wawroš využívá první šance, aby zahrál winner backhandem po lajně. To, že to nehraje proti Federerovi, to už je jeho problém, že proti němu vždycky hraje kulový.
Cože? V Římě jsem koukal na zápas s Nadalem a v prvním setu hrál Gasquet z bekhendu jeden winner za druhým. A z highlights ze zápasu s Federerem se zdá, že i tam zahrál hodně winnerů z bekhendu.
Je povinné do 18 let zučastnovat se juniorských Grandslamů??Škoda že místo do Paříže nejel do Janblonce.
Samozřejmě, že není.
Laskavě se naučte psát správně česky slovo grandslam. Malé písmeno na začátku a dohromady! Taky patříte k těm, kteří ani nečtou články? Někde se tam snad vyskytuje Grandslam nebo grand slam?
Sorry Broži, ale v angličtině jsou to dvě oddělená slova. nechápu, proč by to v češtině mělo být jinak.
Jak sorry??? Ty tady píšeš česky nebo anglicky? Zavedená terminologie se jako nemá respektovat?
V češtině Grand Slam a grandslam znamená něco úplně jiného!
A jak bys napsal přídavné jméno? Grand slamový? :-D
JO? A co jinýho tedy grand slam a grandslam znamenají? :-)
:-DD
kolik prohral ten Jirka??jinak díky za info z junioru
6:4, 1:6, 4:6 -- jestli si to pamatuji správně. s nějakým Bělorusem.
Za stavu 3:5 v posledním setu ale odvrátil při svém servisu tři mečboly za sebou (prohrával 0:40). i to se cení.

Ostatně, juniorský grand slam už vyhrál, ať se radši pořádně soustředí na chlapy (s výjimkou Wimbledonu).
Soupeř se jmenoval Yaraslau Shyla, už mu bylo 18 let (březen 1993):

Na žebříčku 43. na světě.

Statistika zápasu zde:
Právě bojuje v 1, kole juniorky i Petra Rohanová (roč. 1995), v prvním setu prohrávala 1:5, po velkém boji srovnala na 5:5, pak opět po velkém boji (ten game musel trvat minimálně 10 minut, ne-li déle) srovnala na 6:6, ale tiebreak nakonec nezvládla, když ani jednou nevyhrála své podání (3:7). Uvidíme, kolik psychických sil jí zbyde do druhého setu.

Hraje proti soupeřce, která je ještě zhruba o půl rok mladší, Francouzce Estelle Castino (březen 1996) a která je na juniroském žebříčku 124. (ovšem nedávno na Bonfigliu v prvním setu řádn potrápila i pozdější vítězku Khromachevu -- prohrála 5:7, 1:6):
V druhém setu Petra zabojovala a ač prohrávala tuším 1:3, otočila to a set nakonec vyhrála 7:5. Je to ale velká bitva.

mazitím nám ovšem vypadl Jirka Veselý, nasazený jako č. 1.
Nakonec bohužel třetí set prohrála 3:6, i když to byl opět boj. Ale dobrá zkušenost, i když je samozřejmě blbý, že prohrála s ještě mladší hráčkou.
tak Rohanová se jeví vcelku dobře a v ČLTK asi není momentálně většího talentu, ale uvidíme časem, každodpáně je zajímavé, že padla s hráčkou, která je ještě mladší... Veselý sice už jednu juniorku vyhrál, ale proč by na další musel vypadnout takhle brzo? když neporáží juniory, tak pak to bude mít ještě těžší u chlapů, i když chápu, že se člověk může špatně vyspat, tak tohle by se asi stávat nemělo..
Krásně, Stázinko, a půjdeme ještě dál! :-)
To se ti "baby fat" tak líbí? Musím ale uzbat, že v tom třetím setu hrála od stavu 0:2 velmi dobře. Ať klidně dojde do semifinále, ale tam ať skončí, ať již na raketě Kuzněcovové, či Hantuchové. :-)
Kamón Nasťa!
Doufám ale, že jsi nefandil jen z toho důvodu, aby se nezmenšil odstup mezí ní a Wozz na žebříčku.
Resp. odstup mezi Verou a Woz na žebříčku.
Resp. od stavu 1:2 ve druhém setu začala hrát fakt dobře. Nicméně Vera totálně pohnojila první set, kde vedla 5:2.
Kdepak. Tomu se říká zabít dvě mouchy jednou ranou :-)
Nasťa už dřív patřila mezi mé oblíbence, ale zatím jí to na velkých turnajích nevycházelo. Snad tady dá aspoň ještě jedno kolo. Zvlášť tu nesympatickou srbici bych v SF vidět nechtěl.
Tak to je v pořádku. Ona Nasťa hraje celkem slušnej, atraktivní tenis, ale jejím fanouškem nikdy nebudu, nejspíše mj. z toho povrchní důvodu, že se mi prostě jako žena nelíbí. I kdž je teda zajímavé, že davenportová se mi jako žena taky nelíbila a přesto jsem ji docela fandil. Asi bylo v její hře - na rozdíl od Pavljučenkovové - něco, co tu misku vah převážilo.
Davenport by měla shořet v pekle za to, jak pustila Venuši wimbledonský titul. Běžně se utkání otáčí i přes mečbol, ale udělat tohle ve finále grandslamu je smutné. Faktem je, že tohle finále mělo na ženské poměry výbornou úroveň. Od té doby to často bývá fraška, kdy se jedna z finalistek psychicky rozloží.
Zab tu Zvonarevku!
Roger 3:0 a Stana jede domu, muj tip
Snad už se Standa konečně vzchopí a uhraje důstojný zápas, třeba aspoň jeden by mohl uhrát.
Na tri sety ho fedo roznesie
Jj, doufám. :-)
Ocenil bych, kdybyste doufali, že Wawrinka tentokrát předvede výkon, jakého je schopen a bude to pěkný zápas a vyhraje ten, kdo je lepší, což je asi Fedex, ale po boji.

Jako těšit se na to, že Fedex porazí tu verzi Wawrinky, která opět nebude schopna pomalu trefit míč do kurtu, to je vrchol ubohosti.

Jsem fandil Samprasovi, ale kdyby měl sampras svého Wawrinku, tak bych byl ochoten se na takový zápas dívat jen do okamžiku, kdy by se ukázalo, že se to opět bude pravděpodobně nést podle stejného scénáře, který už všichni dobře známe. pak bych to vypnul a průběžně sledoval leda tak přes live score, jestli se waroš náhodou nezberchá. A to z toho důvodu, že zápasy tohoto typu považuji za trapné a nedůstojné, i když je vyhraje můj favorit. U svého favorita chci, aby soupeř hrál, jak nejlépe umí a můj favorit jej přesto s přehledem porazil.
spaniel
Nementoruj.
Matěji, kolega matusko0101 tam psal, že Roger porazí Wawrinku ve třech setech, což může být klidně 3x 7:6. O jednoznačném zápase tady nikdo nemluví. On to ale jednoznačný zápas bude, Wawroch bude unavený fyzicky i psychicky po tom boji s Tsongou, který btw opět a zase ukázal, že u tenisu prostě nemyslí.

Osobně jsem spíš zvědavý, co předvede Richard proti Nolemu, ale žádné zázraky teda o něj nečekám.
Napsal tam (byť slovensky), že jej "roznese ve třech setech", takový popis rozhodně neodpovídá třísetovému zápasu, jenž někdo vyhraje 3 x 7:6.

A budu mentorovat i nadále, kdykoliv si budu myslet, že si to někdo zaslouží. :-)))
spaniel
Nikdo tě nenutí se na to dívat, je hezky, tak běž ven. Já budu spokojenej, když to bude klidně 3x 6:0, aspoň ušetří síly. Od vypjatých zápasů má Roger Nadala a Noleho, ne Stana.
Já se na to taky dívat nebudu, tady jde čistě o rekaci na ten první příspěvek, kterej je vzhledem k okolnostem, které všichni dobře víme, hodně ubohej. Něco jinýho by bylo, kdyby matusko totéž napsal třeba před zápasem s Ferrerem, u něhož si můžeme být jisti, že se bude rvát jako lev a nechá na kurtu své srdce.
spaniel
Napsal čistou pravdu, na 3 sety ho roznese. Že je to proto, že se Wawrinka vždycky podělá, to je už jiná. Hezký tenis to nebude.
No, a já napsal taky čistou pravdu, takže jsme si kvit. :-)
Ostatně, myslíš, že by mě coby fanouškovi Djokoviče stálo za to sem vůbec psát před zápasem třeba s Troickim pitomost typu "ve třech setech jej roznese". Samozřejmě, že ne. protože vzhledem k okolnostem by to byla donebevolající trapnost.
Tak psát o Djokovičovi, kterého všichni a všude plným právem vychvalují do nebes, je opravdu škoda klávesnice. "Náš" Roger to poslední dobou má těžké, tak trocha podpory na dálku snad je povolený doping. :-)

A nečerti se pokaždé, když se řekne slovo Federer... :-) Od toho jsou tady jiní.
Když doping, tak doping: Federer nikdy v životě nevyhrál významnější turnaj, porazil na něm před tím Wawrinku. :-))