8. den v Guadalajaře: O titul se poperou Muguruzaová s Kontaveitovou. Krejčíková se Siniakovou zabojují o deblový triumf
• Finále dvouhry • |
Muguruzaová (6-Šp.) - Kontaveitová (8-Est.) | Estadio Tenis Akron (čtvrtek 2:30 SEČ) |
• Finále čtyřhry • |
Krejčíková/Siniaková (1-ČR) - S. Hsieh/Mertensová (3-Tchaj-wan/Belg.) | Estadio Tenis Akron (23:59 SEČ) |
• Finále dvouhry •
Garbiñe Muguruzaová (5.) - Anett Kontaveitová (8.) | Estadio Tenis Akron (čtvrtek 2:30 SEČ)
Vítězkou letošního Turnaje mistryň se stane dvojnásobná grandslamová šampionka, bývalá světová jednička a semifinalistka závěrečného vrcholu sezony z roku 2015 Garbiñe Muguruzaová, nebo první estonská členka Top 10 a účastnice akce pro osm nejlepších tenistek sezony Anett Kontaveitová. Skupinový souboj před pár dny vyhrála Muguruzaová a ujala se ve vzájemné bilanci vedení 3-2.
Osmadvacetiletá Muguruzaová zvládla i páté letošní semifinále (dvakrát postoupila bez boje) a bude útočit na třetí letošní titul. Ve finálových bojích má kariérní bilanci 9-7, dvě trofeje ukořistila na mexické půdě (Monterrey 2018-19). Rodačka z venezuelského Caracasu je teprve druhou španělskou finalistkou v téměř 50leté historii Turnaje mistryň, Arantxa Sánchezová Vicariová ve finále ročníku 1993 prohrála se Steffi Grafovou.
Pětadvacetiletá Kontaveitová měla v srpnu na kontě sedm odehraných finále a z nich jediný titul (Hertogenbosch 2017). Letos však uspěla ve všech sedmi semifinále (poslední porážku v této fázi zaznamenala předloni v březnu v Miami) a svou finálovou bilanci (nyní 5-6) podstatně vylepšila. Zatímco na generálce v Melbourne o trofej kvůli nahuštěnému programu bojovat nemohla a na trávě v Eastbourne prohrála s Jelenou Ostapenkovou, v Clevelandu, Moskvě, Ostravě a Kluži triumfovala.
Muguruzaová se v žebříčku bez ohledu na dnešní výsledek posune z pátého na třetí místo. Kontaveitová má jistou sedmou příčku, v případě vítězství přeskočí ještě Marii Sakkariovou a bude světovou šestkou.
Kontaveitová měla před posledním soubojem jistý postup do semifinále, kdežto Muguruzaová o něj stále bojovala. Středeční finále tak bude mít úplně jiný náboj a Kontaveitová je díky parádní formě v posledních měsících mírnou favoritkou. Muguruzaová má na druhou stranu s velkými finále podstatně větší zkušenosti, v čemž může mít výhodu.
Turnaj mistryň vznikl v roce 1972 a nasazená osmička se do finále probojovala teprve potřetí, Věra Zvonarevová (2008) ani Elina Svitolinová (2019) v něm neuspěly. Od znovu zavedení skupinového formátu v roce 2003 se kolegyně ze skupiny ve finále potkaly šestkrát a čtyřikrát uspěla poražená ze skupinového duelu.
Tip na vítězku: Anett Kontaveitová
Aktuální forma
Muguruzaová své největší letošní úspěchy posbírala na tvrdém povrchu, kdežto na antuce ani trávě se jí vůbec nedařilo. Před měsícem v Chicagu absolvovala čtvrté finále v sezoně a slavila druhý letošní triumf. Další dva turnaje se jí ovšem nepovedly. V Indian Wells ztroskotala hned na Ajle Tomljanovicové a v moskevské hale měla problémy s Terezou Martincovou a ve čtvrtfinále schytala výprask od rozjeté Anett Kontaveitové.
Cesta turnajem
V úvodním zápase měla blízko ke skalpu Karolíny Plíškové, s českou dvojkou ale nakonec v tie-breaku rozhodujícího setu padla. Další třísetový duel s Češkou už zvládla, po obratu zdolala Barboru Krejčíkovou. Pak ve dvou sadách zastavila neporaženou Anett Kontaveitovou a díky lepšímu poměru vyhraných a prohraných setů prošla mezi nejlepší kvarteto. V semifinále suverénně vyhrála derby s rozjetou Paulou Badosaovou.
Historie na Turnaji mistryň
Letos absolvuje svůj celkově čtvrtý start na podniku určeném pro osm nejlepších tenistek sezony. Do další fáze prošla už jen v roce 2015, kdy na turnaji debutovala, a v semifinále vypadla.
Garbiñe Muguruzaová - Letošní sezona
Nejlepší výsledky: Chicago 2, Dubaj (triumf); Dauhá, Melbourne 2 (finále)
Největší úspěchy na venkovních betonech: Chicago 2, Dubaj (triumf); Dauhá, Melbourne 2 (finále)
Bilance: 41-17
Bilance z posledních 10 zápasů: 7-3
Bilance na venkovních betonech: 33-11
Bilance proti hráčkám Top 10: 6-8 (kariérní 41-43)
Bilance ve finále: 2-2 (kariérní 9-7)
Grandslamy: Australian Open (osmifinále), French Open (1. kolo), Wimbledon (3. kolo), US Open (osmifinále)
Garbiñe Muguruzaová - Turnaj mistryň
Kariérní bilance: 8-6
Nejlepší výsledek: finále (2021)
Výsledek v posledním ročníku 2019: nehrála
Bilance ve finále: 0-0
Generálka: Moskva (čtvrtfinále)
Odehrané zápasy: Plíšková (6-4 2-6 6-7), Krejčíková (2-6 6-3 6-4), Kontaveitová (6-4 6-4), Badosaová (SF, 6-3 6-3)
Aktuální forma
Kontaveitová měla solidní úvodní půlrok sezony, ale pak přišla série pěti porážek. Právě ta 25letou Estonku probudila, od konce srpna totiž exceluje. Z posledních 32 zápasů má bilanci 29-3, triumfovala v Clevelandu a v halách v Ostravě, Moskvě a Kluži, kde potřebovala k účasti na Turnaji mistryň získat další titul, aby z posledního postupového místa odsunula Ons Džabúrovou. Navíc si zajistila debut v Top 10.
Cesta turnajem
Ve skupinových bojích naplnila roli největší favoritky, šanci nedala Barboře Krejčíkové ani Karolíně Plíškové. Proti Garbiñe Muguruzaové ale přišla o sérii 12 vyhraných zápasů a 16 setů. Další možnou vítěznou šňůru zahájila semifinálovým skalpem Marie Sakkariové.
Historie na Turnaji mistryň
Na Turnaj mistryň se kvalifikovala poprvé.
Anett Kontaveitová - Letošní sezona
Nejlepší výsledky: Kluž, Moskva, Ostrava, Cleveland (triumf); Eastbourne (finále), Melbourne 3 (finále, nehráno)
Největší úspěchy na venkovních betonech: Cleveland (triumf); Melbourne 3 (finále, nehráno)
Bilance: 48-16
Bilance z posledních 10 zápasů: 9-1
Bilance na venkovních betonech: 24-11
Bilance proti hráčkám Top 10: 7-6 (kariérní 18-27)
Bilance ve finále: 4-1 (kariérní 5-6)
Grandslamy: Australian Open (3. kolo), French Open (3. kolo), Wimbledon (1. kolo), US Open (3. kolo)
Anett Kontaveitová - Turnaj mistryň
Kariérní bilance: 3-1
Nejlepší výsledek: finále (2021)
Výsledek v posledním ročníku 2019: nehrála
Bilance ve finále: 0-0
Generálka: Moskva (triumf), Kluž (triumf)
Odehrané zápasy: Krejčíková (6-3 6-4), Plíšková (6-4 6-0), Muguruzaová (4-6 4-6), Sakkariová (SF, 6-1 3-6 6-3)
• Finále čtyřhry •
/ B. Krejčíková / K. Siniaková - / S. Hsieh / E. Mertensová | Estadio Tenis Akron (23:59 SEČ)
Barbora Krejčíková s Kateřinou Siniakovou se do finále Turnaje mistryň probojovaly už před třemi lety, ale neuspěly. Zatímco Elise Mertensovou a Su-Wei Hsieh čeká první společné finále na závěrečném vrcholu sezony, Hsieh už o titul na akci pro osm nejlepších týmů třikrát bojovala a v roce 2013 se radovala. Poprvé se týmy střetly před pár dny ve skupinové fázi a jasně zvítězily Češky. Siniaková a Hsieh se navíc poperou o post deblové světové jedničky.
Trojnásobné grandslamové šampionky Krejčíková se Siniakovou si vedou fantasticky i letos. České tenistky ovládly generálku v Melbourne, Madrid, French Open a olympijské hry v Tokiu a rozšířily sbírku trofejí na devět kousků. Pětadvacetiletá Krejčíková zaútočí na svůj 11. deblový vavřín, její vrstevnice Siniaková má na dosah 14. titul. Česko naposledy na Turnaji mistryň slavilo triumf v roce 2017 (Andrea Sestini Hlaváčková, Maďarka Tímea Babosová).
Cesta turnajem
RR: Fichmanová/Olmosová (6-4 6-1)
RR: S. Hsieh/Mertensová (6-3 6-1)
RR: Guarachiová/Krawczyková (5-7 7-6 10-7)
SF: Melicharová-Martinezová/Schuursová (3-6 6-3 10-6)
Hsieh s Mertensovou začaly spolupracovat v průběhu antukového jara. Zpočátku se jim nedařilo, ale pak vyhrály Wimbledon a další triumf přidaly v Indian Wells. Pětatřicetiletá Hsieh se pokusí načít čtvrtou desítku trofejí. O devět let mladší Mertensová má doma 13 titulů a může se stát první Belgičankou, která deblovou soutěž na Turnaji mistryň vyhraje.
Cesta turnajem
RR: Guarachiová/Krawczyková (7-6 6-2)
RR: Krejčíková/Siniaková (3-6 1-6)
RR: Fichmanová/Olmosová (6-4 7-6)
SF: Aojamaová/Šibaharaová (6-2 6-2)
Komentáře
Barbora Krejčíková se ale při přebírání trofeje od Martiny Navrátilové pokusila o trochu příliš ambiciózní projev. Její angličtina to tak docela neunesla a ona musela hledat pomoc právě u té dámy, která stála vedle a jejíž jméno trofej nese.
kurzově je to 55:45, a tak si hoďte mincí nebo vsaďte rovnou na Kontaveit, která má lepší podzimní formu
jak už to bývá, někdy rozhoduje souhra náhod a vyhraje někdo, kdo vůbec neměl hrát na turnaji
- kdyby se Jabeur nezranila, pak by si asi postup pohlídala na turnaji, kde byla 1. nasazená
- v r. 1992 vyhrálo ME ve fotbale Dánsko, které na poslední chvíli nahradilo vyloučenou Jugoslávii
kolik lidí se bude dívat v takovou bláznivou hodinu?
min. tito tenisoví fanoušci mají naprosto jasno
https://www.youtube.com/watch?v=6QKenejDKds
nedělal bych si falešnou naději, protože příští rok TM v Číně opět nebude, takže WTA snad nalezne náhradní dějiště dříve než na poslední chvíli, aby se neopakovalo Mexiko, které se vetřelo mezi King Kong Cup a mužský Joker Cup
konečně je konec sezóny
Hoj
https://www.youtube.com/watch?v=47ZgDmn6Wrk&t=43s
Nebo Mugu tam být neměla. Kdyby. Fakt úsměvné.
Kolik lidí se bude na to dívat v bláznivou hodinu. Další perla, když se turnaje hrají v různém časovém pásmu.
https://www.youtube.com/watch?v=2gA749weNV0
To ať radši některá uteče z mečbolu ;-)
Ve finále dojde podle očekávání k repríze souboje ze skupiny ve kterém naše hráčky soupeřky smetly. Tentokrát ale čekám mnohem vyrovnanější bitvu protože našim se v posledních zápasech moc nedařilo zatímco Hsieh/Mertens se na turnaji zápas od zápasu zlepšovaly a proti Japonkám v semifinále už hrály v top-formě ...
Nový komentář
Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce. Nahlásit nelegální obsah můžete zde.
Registrace nového uživatele