Americký vysokoškolák Shelton poprvé na 'výletě'. Na Australian Open je už ve čtvrtfinále
Ben Shelton vstoupil do loňské sezony až v červnu jako hráč až šesté světové stovky a student floridské univerzity. Startoval pouze na domácích turnajích, nicméně během pouhých šesti měsíců zaznamenal několik milníků a solidních úspěchů.
V Atlantě si odbyl vítězný debut na okruhu ATP, v Cincinnati oslavil vítězný debut na turnaji Masters 1000 i premiérovou výhru nad hráčem Top 10 (Casperem Ruudem) a na US Open debutoval na grandslamovém turnaji. Šestkrát se dostal do finále challengerů a v listopadu se ve 20 letech stal nejmladším vítězem tří challengerů (Charlottesville, Knoxville, Champaign) během tří týdnů.
Ve světovém žebříčku americký mladík raketově vystoupal do Top 100 a tak na začátku nové sezony vycestoval poprvé na turnaje mimo USA. A výlet je to úspěšný.
Hned při premiéře na Australian Open si na druhý pokus připsal první výhru na grandslamovém turnaji, přestože v souboji s Číňanem Ze Zhangem čelil mečbolu. A přívětivého losu využívá dál.
Shelton si následně poradil také s Chilanem Nicolasem Jarrym, domácím Alexeiem Popyrinem a v dnešním osmifinále vyhrál bitvu s krajanem Jeffreym Wolfem. Svého kamaráda zdolal bez ztráty podání 6-7 6-2 6-7 7-6 6-2.
"@BenShelton's time is right now!"
He'd never been outside of the United States, now he's a Grand Slam quarterfinalist!
The 20-year-old sees off countryman JJ Wolf 6-7(5) 6-2 6-7(4) 7-6(4) 6-2
Sport, eh... how good is it.#AusOpen • #AO2023 pic.twitter.com/7CKAQeBApv — #AusOpen (@AustralianOpen) January 23, 2023
"Už jenom to, že jsem tady, je pro mě úžasné. A postoupit poprvé do čtvrtfinále je sen," zářil spokojený Shelton, syn tenisových rodičů. Maminka Lisa bývala nadějnou juniorkou, ale dala přednost kariéře realitní makléřky. Táta Bryan, vítěz dvou turnsajů ATP a osmifinalista Wimbledonu 1994, byl ve svých nejlepších letech 55. singlistou a 52. deblistou světa.
Ben dnes jeho největší grandslamový úspěch a žebříčkové maximum překonal. V pořadí ATP se posune minimálně na 43. místo.
"Tak na to vůbec nemyslím, Jsem sice velmi soutěživý, ale táta mě trénoval od mých začátků, takže tohle vůbec nevnímám. Táta pro mě byl vždy velkým vzorem a mít tenisové rodiče je skvělé, protože vám předávají své zkušenosti," pochvaloval si rodák z Atlanty se šikovnou levačkou.
"Jako malý jsem hrál americký fotbal a pohrával jsem si i s baseballem. A to je pro tenis dobrá průprava. Jako kluk jsem kopal a házel se vším, co bylo kulatý. Tam někde možná bude základ mé dnešní hry," usmíval se Shelton. Tenisu se začal naplno věnovat až ve 12 letech.
BOOM @BenShelton • @wwos • @espn • @eurosport • @wowowtennis • #AusOpen • #AO2023 pic.twitter.com/qG2XlDQ7n4 — #AusOpen (@AustralianOpen) January 23, 2023
V Melbourne od začátku druhého kola neprohrál po svém servisu už 59 gamů v řadě a stal se nejmladším americkým čtvrtfinalistou Australian Open od roku 2003, kdy tehdy rovněž dvacetiletý Andy Roddick vypadl až v semifinále.
"Tohle je rozhodně překvapení. Do letadla jsem usedal bez očekávání. Vím, že je těžké se po přesunu z USA do Austrálie aklimatizovat. Nikdy jsem mimo Ameriku nebyl a věděl jsem, že to bude boj. Ale trochu mi pomohlo, že jsem neměl velká očekávání a hraju uvolněně," řekl Shelton, který stále dálkově studuje na vysoké škole.
"Byl to pro mě zvláštní týden. Mám toho na talíři naleženo docela dost. Hraju svůj první grandslam mimo USA a zároveň mi začala škola. Bylo toho hodně, ale zatím si to opravdu užívám. Po každém vítězství mám stejné pocity. Je to směs radosti a úlevy. Takový pocit extáze. Už jsem to tu zažil čtyřikrát a pořád jsem ve hře," dodal Shelton, jehož přítelkyní je už dva roky americká vícebojařka a majitelka bronzové medaile z MS 2022 v sedmiboji Ann Hallová.
Ve středečním čtvrtfinále se utká s rovněž nenasazeným krajanem Tommym Paulem (h2h 0-0). 26letý Američan dnes při své premiéře ve čtvrtém kole Australian Open porazil 6-2 4-6 6-2 7-5 turnajovou čtyřiadvacítku Španěla Roberta Bautistu a také postoupil poprvé do čtvrtfinále grandslamu.
Vítěz čtvrtfinálového souboje nenasazených Američanů by si o finále zahrál s devítinásobným šampionem Novakem Djokovičem, nebo Andrejem Rubljovem, kteří dnes rovněž zvádli své osmifinálové duely.
• Dvouhra mužů - osmifinále • |
Djokovič (4-Srb.) - de Minaur (22-Austr.) 6-2 6-1 6-2 |
Rubljov (5-Rus.) - Rune (9-Dán.) 6-3 3-6 6-3 4-6 7-6(11-9) |
Paul (USA) - Bautista (24-Šp.) 6-2 4-6 6-2 7-5 |
Shelton (USA) - Wolf 6-7(5) 6-2 6-7(4) 7-6(4) 6-2 |
• Čtyřhra mužů - osmifinále • |
Chardy/Martin (Fr.) - Molčan/Lehečka (SR/ČR) 7-6(2) 6-3 |
Komentáře
https://world-track.org/wp-content/uploads/2022/07/Hall-Anna-Promo-USATF-World-Athletics-Championships-895x1024.webp
Ben je opravdová senzace a baví mě jeho osobnost, šoumenství a ryzí rozhovory po zápase
Shelton měl velmi příznivý los a porazil hráče s průměrným rankingem 107,5
podívej se koho porážel a s kým prohrával za posledního půl roku
podle mě až Tommy opravdu ukáže, jak na tom Ben v tuto chvíli je. Tommy už nějakou kvalitu má a vidím ho stejně jako sázkovky jako favorita. Ben je určitě velkým talentem, ale letos hraje poprvé mimo domácí půdu a ten los měl fakt jednoduchej, na úrovni challengeru.
Ale oboum to hodne preji, nebot jsou z toho Univerzitniho prostredi, ktere je odlisne, a za mne zase tihle hraci jsou proste prirozeni talenti obecne na sport, a je to videt i v jejich pristupu...k tenisu, ktery je oslisny od tech produktu, ktere zasypuje ne jedna tenisova akademie, nebo skola... je jasne, ze tihle hraci uz jdou na ten profi okruh s jistym "handicapem", odlisnosti.
Obecne si myslim, ze Ben nema uz co komu dokazovat, odstrelil Popyrina ve trech, jak stary mazak...to je jeho asi nejlepsi vizitka...a dosel do QF. Je jasne ze match up s univerzitnim hracem vzdy bude vyrovnany (Vlk), a je jasne, ze jak vstupuje hrac poprve do GS, tak to prvni kolo je drsne klinicke - Lehecka by mohl vypravet, ze:)
Spise se da rict, ze pro ten US Univerzitni tenis je dobrou vizitkou to, co tam ti kluci predvadeji...
Brook, Tommy, Vlk... atd.
Rikam si jestli to neni i diky tem puckam Dunlop, predpokladam, ze nekecaji, ani trebas Danielka, ze to trenovani na Univerzite je preci jen trosku odlisne v kvalite, vcetne toho s cim pinkaji:)
Ale nemusi to tak byt...
A jak je na tom Ben, pro mnoho lidi ani neukaze to, kdyby ten GS vyhral, plno lidi by si furt neco naslo...slaby Tommy, zraneni Djoka, hlava Andreje, hlava Tsipa, nezkuseny Lehecka ve finale, hlava Karena...
Minuly rok tady dosla univerzitni hracka do finale. Tak trebas bude repete:) Ovsem pokud se to stane. Tak si dokazu predtavit, ze se bude psat, ze tohle je nejslabsi turnaj neee za 15 let, ale cele Open Ery:)))
Isner taktiež niekedy okolo 11-13. Pri servismanoch je to lahsie, tenisoví tréneri vravia, ze FH a BH naucia hrat skor, ci neskor kazdeho. Takze ak sa naučí servovať ako pán, kompenzuje tym ine nedostatky a na top 50 dlhodobo by to mohlo stačiť.
Pri ženách, to je zaujimave, to je inak. Tam nepoznam profesionalnu hracku, ktora by zacala s tenisom po 12r a presadila sa. Neda sa pomoct servisom na takej úrovni a ten zvyšok nedobehne.
TO je presne ten úder, ktorý má Isner a ostatní servismani na veľmi priemernom leveli a na svetovej úrovni majú len servis.
Žena nikdy nebude mať servis na úrovni top servismana mužského kolegu, takže ten FH, BH musia mať naozaj svetový, ak chcú preraziť medzi najužšiu špičku, za ktorú môžeme považovať trebars TOP 100. A preto začiatok v 12 zrejme nestačí. Takto uvažujem, môžem sa mýliť.
Vidím to aj v praxi na detských U8 a U10 turnajoch, kde sú 1-2 detí ale úplne úplne inde, než zvyšok osadenstva.
Tréneri tento postup ale neodporúčajú drilovať už úplne malé deti. Osobne si však myslím, že to je veľmi individuálne.
Trénujeme na Slovane, piatky sme mali večer kurt vždy po Belinde Bencic a neraz nás nechala čakať :)..Ale inak je veľmi milá :)
Niektorí absolventi klubu dostali štipendium v štátoch a tenisovo pôsobili na univerzitách. Ak by sa malá dostala až sem, boli by sme doma super spokojní.
S tím tenisem souhlas, je to individuální, není hlavně začátek a začátek.
Někdo ti řekne, že s tenisem začal ve čtyřech letech tj. že ho otec vzal na kurt na hodinku týdně.
Pak někdo začne v šesti letech 2x týdně v přípravce, kde hrají více her než tenisu a někdo začne v osmi letech drilovat 5x týdně 2 hodiny.
Hodně složité predikovat kdo na tom bude nejlépe. Federer první roky kariéry ani netrénoval, nechodil na tréninky a stačilo mu k tomu aby prohrál jeden zápas ročně.
Nebo ne?
Já se ptal bývalého TOP300 hráče a kamaráda který trénuje teďka na ATP kdy začít a říkal mi, že pokud ti dítě nechytne tenisák do rukou, ne na hrudník, ale do rukou před sebe, tak to nemá prakticky smysl, ale zkusit to můžeš.
Od 4 let pak začínají děti 2x týdně hodinu a to musí být jo dobrý kouč že je udrží v koncentraci, polovina jich běhá někde v prdeli, druhá polovina sbírá míčky a možná 1-2 něco odpinkají.
To je pak jako s lednovou posilovnou, vydrží tak 10% rodičů, zbytek si myslí, že za měsíc musí dítě hrát výměny a ukončí to.
Nový komentář
Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce. Nahlásit nelegální obsah můžete zde.
Registrace nového uživatele