Berdych: Goran? Tenis se snaží strašně zjednodušovat
Berdych je otevřený novému pohledu a snaží se dozvědět o své hře další poznatky. "Nové oči vidí něco jiného a v jeho případě to tak je," pochvaloval si Berdych. "Goranova obrovská síla je v tom, že se tenis snaží strašně zjednodušovat. Jasně vidí, co mám hrát. Nekomplikuje to omáčkou kolem. Chce, aby můj tenis byl absolutně jednoduchý. Skvěle se na to hodí pořekadlo, že míň je někdy víc," doplnil devátý hráč světa.
Spojení s Ivaniševičem oznámil Berdych před turnajem v Cincinnati v půlce srpna. Doplnil tím svůj realizační tým o dnes tolik populárního tzv. superkouče, trenéra s obrovskými hráčskými zkušenostmi, který vyhrál grandslamový titul.
"V dnešní době to nebylo jednoduché rozhodování a hledání. Jsem případ, který si věci rád rozmyslí, než abych byl střelec," uvedl Berdych, který v minulosti oslovil i Ivana Lendla. "Ne, že bych čekal na Gorana, ale na ideální situaci, a v jeho případě se vše splňuje. Uvidíme, co se nám podaří uvařit."
Kariéry Berdycha a Ivaniševiče jsou si dost podobné. I Chorvat patřil ve své éře ke špičce, ale dlouho nemohl dosáhnout na velký triumf. To se mu povedlo až na sklonku kariéry v 29 letech na londýnské trávě. "Byl bych hrozně rád, kdybychom na konci mohli říct, že byly (naše kariéry) úplně stejný," zasnil se Berdych. "On absolvoval tři grandslamová finále, která se mu nepovedla. Musel si to sám vyzkoušet, přijít si na to a to čtvrté už trefil. I v tom může být pro mě velký přínos," řekl Berdych, který si zatím zahrál jedno grandslamové finále, a to v roce 2010 ve Wimbledonu.
Ivaniševič, který v roli trenéra dovedl předloni k výhře na US Open krajana Marina Čiliče, měl skvělý servis a dal nespočet es. I Berdych je vysoký a mohl by se opírat více o podání. Bude tedy pod vedením Ivaniševiče dávat více es? "To nevím," usmál se a dodal: "Ale určitě je to věc, na které nejvíc pracujeme. Ten proces neproběhne ze dne na den, ale musím říct, že už změny dost cítím," řekl Berdych.
Dvaapadesátkrát v řadě hrál Tomáš Berdych na grandslamu a až na nedávném US Open chyběl. Místo účasti na betonových dvorcích ve Flushing Meadows dostával do žíly antibiotika a léčil zánět slepého střeva.
"Byl to zvláštní pocit, když se člověk po tak dlouhé době nemůže zúčastnit. Někdy se stane, že prohrajete v 1. kole, ale byl jste aspoň tam a snažil se udělat maximum pro dobrý turnaj. I tohle člověka někdy potká. Škoda. Šňůra grandslamů v řadě byla dlouhá, bylo to docela dobře rozjeté, našláplé, ale to se nedá nic," řekl Berdych. Na dění v New Yorku se ani nedíval. Měl svých problémů víc než dost. V Cincinnati, kde předtím akutní zánět propukl, byl v nemocnici a na lůžko na určitý čas ulehl i v pražském Motole. "Léčba byla daná, po osmi hodinách antibiotika do žíly. Prvních pár dnů po příjezdu z Ameriky bylo fakt nepříjemných. Jak tělo není zvyklé a dostane šílený záhul z antibiotik. Dost to bolelo a snažil jsem se to prospat," řekl tenista. Letošní semifinalista Wimbledonu byl rád, že léky rychle zabraly, a postupně se jeho nálada zlepšovala. Snažil se co nejdříve začít s pohybem. "Když jsem se dostal domů, tak jsem se jel na hodinku projet na kole, abych nohy seznámil s tím, že už nebudou ležet," řekl třicetiletý Berdych. Nemocný během kariéry zatím příliš nebyl. Antibiotika bral po dlouhé době, proto se znovu do tréninkové pohody dostával pomalu. "Když jsem byl běhat, tak hlava by chtěla, ale nohy tam úplně nebyly. Pomalu jsem zakopával, v uvozovkách se učil znovu běhat, ale naštěstí jsem to rychle zvládl a jsem v normálním režimu," uvedl. Kvůli výpadku ztratil čtyři a půl kila. "Všechno zlé je k něčemu dobré," použil známé rčení. Cítí se lehčí a rychlejší a zhubly mu i nohy, o což se snažil dlouho se svými kondičními trenéry. "Pokud se mi to podaří udržet a dostat tam potřebnou sílu, tak to bude docela dobrý. Celou dobu jsme se na to snažili přijít, jak to udělat, aby nebyla nohy tak těžké. Budeme se snažit to využít ve výhodu," řekl Berdych. Zánět slepého střeva měl asi dva měsíce a byl atypický. Proto se na něj přišlo relativně pozdě a chirurgický zákrok nebyl na pořadu dne. "Zákrok by byl velký, museli by rozříznout celé břicho, vyndat střeva i tlustý střevo," slyšel Berdych od lékařů. Rekonvalescence by byla dlouhá, proto se léčil neinvazivně antibiotiky. Apendix mu lékaři vyoperují někdy v budoucnosti. "Ještě mě může v tenisu pár let čekat, tak se to tam zatím nechá a pak se někdy uvidí. Až bych skončil, tak půjde ven," doplnil. Svěřenec wimbledonského vítěze Gorana Ivaniševiče si v nemocnici uvědomil, že tenis není všechno. "Člověk si řekne. Proboha, vždyť je to jenom žlutý balon a o co jde. Vystřízliví z problémů, který má na kurtu, a řekne si, vždyť zas o tolik nejde. Odpočine si, znovu to nachystá, nabere novou sílu a jde se do toho," řekl. |
Komentáře
Chlap, co nemá obě nohy (nad koleny!) udělal 200m za 23,39. Trochu děsivě to vypadá, to je fakt. Jinak ale borec samozřejmě!
Trochu jsem si porovnával časy a jakoby mezi hendikepovanými a zdravými muži byly o dost menší rozdíly než mezi ženami.
Jinak jakoby by byla jedna zdravá noha spíše nevýhodou.
https://www.instagram.com/vanessalow90/?hl=cs Tahle hezká holka třeba spadla nešťastně na peroně pod vlak. :-(
A to jsou chybějící končetiny, jakkoliv to může znít drsně, asi ty mírnější handicapy mezi těma sportovcema, co tam jsou.
Pomalu clovek uz neveri tomu co tady cte..., asi se vsichni tri nudite...a dost tezce...
A hlavně, nesnažte se mě strkat někam mezi lidi, kterým schází empatie s postiženými.....
Ja tu nehovorim o nejake empatii, soucit je opravdu asi to posledni, co oni chteji nebo potrebuji...ale o tom, ze se asi dost nudite...a to slusne receno...
Proboha klidne at maj pruziny jak maxipes fik, kdyz se domluvi... a at klidne skacou vyse nez bubka i bez tycky. Vzdyt je to irelevantni...
...a pokud mu to bude zavidet nejaky tzv. zdravy sportovec, vsak ty svy nohy si muze klidne uriznout motorovu pilou a skakat s tema pruzinama. Ja mu v tom branit nebudu.
Klidně mohu s někým mít soucit, ale vcítění je něco jiného.
Alespoň podle mně.
Pojem empatický
Význam:
mající pochopení, vnímavý, soucítící
Myslim, ale ze mi tu opravdu neslo o ty slova a vyznamy...
Soucítění má opravdu jiný význam.
Daleko lépe a jednoznačněji to vyjadřuje angličtina slovy empathy a compassion.
Ale jak jsem psal, je to můj názor a také již se k tomu nebudu vracet.
Co z toho plyne? Že když bude Tomáš nastupoval na kurt nalitej nebo vzrušenej, tak by to mohlo fungovat!
Zřejmě soudruzi nechtějí aby uživatele viděli, že tyto stránky jsou doslova zamořeny ruskými pornoherečkami. Přece si nebudeme kazit pověst o matičce Rusi jako pravoslavné Mekce světa:)
Sojuz něrušimyj respublik svobodnych
Splotila navěki Velikaja Rus.
Da zdravstvujet sozdannyj volej narodov
Jedinyj, mogučij Sovětskij Sojuz!
https://twitter.com/budejcak/status/776520180763594752
Hodně štěstí, kluci :-D
Hrá to zľava do prava + 5 krát do roka kraťas
Čo tam chcete ešte zjednodušovať??
Jinak Goran může Berďovi v dané fázi kariéry už jedině prospět. Navíc lepší pravověrný Chorvat s tahem na bránu než pofidérní rádoby Američan, který by se nad určitou finanční linií možná už dokázal přemoci...
No jednoduche to neni...demokracii jsme asi videli naposledy nekdy vic jak 2000 let zpet, jako Solon ok, ale nejak to uplne nezvladli...
Podle me delaji dost problemy ty politicke strany...ty bych zrusil;)
Solon nebyl blb, neopiral demokracii o tzv. vetsinu ani zajmy skupin (preloz si na pol. strany)
Lidi chvilu byli nadseni z te tvurci odpovednosti za stat, ale dluho jim to nevydrzelo, konformismus byl vzdycky problem...jak pisu, nezvladli;)
Dokud neco tvoris, je to ok. Jak stvoris, a lidi citi tu iluzorni sobestacnost, jde to do kopru;)
Winston...tak jako politik si nemuze moc dovolit rikat pravdu;)
Rika to, co je pro danou chvili dobre...rict...
Z mého laického hlediska je třeba typickou socialistickou jednotkou normálně fungující rodina, tedy taková, kde se hospodaří se společným majetkem. To bych řekl, že je největší společenská jednotka, kde socialismus jakž takž funguje, protože je v souladu s přírodou. Pokusy o větší socialistické společenské jednotky byly podle mne třeba kvocy a později kibucy, ale i ty se nakonec dostaly do hospodářských problémů, stejně jako pokusy komunistů, kteří se ovšem socialismus pokoušeli vynutit silou, takže o žádný pravý socialismus samozřejmě nešlo, protože ten musí vycházet z dohody a dobrovolnosti. V celé společnosti se míra socialismu dnes určuje mírou přerozdělování HDP, tedy mírou hospodaření se společnými vs. soukromými prostředky. Míra přerozdělování, tedy hospodaření ve společném vlastnictví třeba ve Švědsku v 80. letech byla cca 70 %, takže si myslím, že takový systém můžeme směle nazvat socialistickým. Ale i ten se nakonec ukázal ekonomicky nefunkční, takže museli ze socialismu dost ubrat. U nás míra přerozdělování (socialismu) stále roste, takže se pravděpodobně tento už tolikrát neúspěšně vyzkoušený model chystáme zopakovat až do jeho typických hořkých konců... jak jsem uvedl výše, zřejmě je kritickou velikostí společenské jednotky pro ryze socialistické hospodaření (kde se společně hospodaří se všemi nebo téměř všemi prostředky) rodina, v jakékoli větší jednotce tento systém při dosažení určité mezní hodnoty přerozdělování selhává...
https://sport.aktualne.cz/ostatni-sporty/lendl-chce-zpatky-ceske-obcanstvi-dali-byste-mu-ho/r~i:article:682008/
Nový komentář
Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce. Nahlásit nelegální obsah můžete zde.
Registrace nového uživatele