Berdych podruhé v kariéře obhájil titul! V čínském Shenzhenu slaví 13. trofej
Tomáš Berdych přišel kvůli zánětu slepého střeva o US Open a měsíc nehrál, v závěru sezony však ještě bojuje o další účast na Turnaji mistrů. Tento týden v čínském Shenzhenu porazil Kazacha Kukuškina, krajana Veselého a Brazilce Bellucciho a letos se poprvé dostal do finále.
V něm se jednatřicetiletý Čech střetl s o rok mladším Richardem Gasquetem a byť si v druhém setu zápas hodně zkomplikoval, nakonec po 2 hodinách a 40 minutách boje zvítězil 7-6 6-7 6-3 a ve vzájemné bilanci se poprvé dostal do vedení (8-7).
"Ještě před pěti týdny jsem byl v nemocnici, teď tu sedím s trofejí. Věci se mění hodně rychle," řekl Berdych na tiskové konferenci. "Naštěstí pro mne jde všechno dobře, cítím se dobře a jsem tu jako vítěz. Tohle všechno beru jako bonus, to, že můžu hrát a vyhrávat," dodal svěřenec chorvatských trenérů Gorana Ivaniševiče a Luky Kutanjače.
Berdych začal zápas ztraceným podáním, nicméně hned v další hře si ho vzal zpět. Pak si oba tenisté drželi bez problémů své servisy tak dlouho, až musel rozhodnout tie-break. V něm český tenista neudržel vedení 4-1, Francouz otočil na 4-5 a měl dva servisy, ale Berdych koncovku zvládl lépe a osmým esem první set úspěšně ukončil.
V druhé sadě Berdych díky brejku ze čtvrtého gamu dlouho vedl a za stavu 5-3 měl při podání soupeře dva mečboly. Ale Gasquet na oba zareagoval esem a dvanáctiminutový game nakonec strhl na svou stranu. Navíc po zisku deseti výměn v řadě vývoj otočil na 6-5, v tie-breaku potvrdil lepší psychické rozpoložení a vynutil si rozhodující dějství.
Rodák z Valašského Meziříčí ale nakonec celý zápas neztratil. V třetí sadě znovu našel klid při svém podání, po němž nečelil brejkbolu, a zásluhou brejku na 4-2 dovedl utkání k výhře.
"Ty dva mečboly (ve druhém setu) byly hodně těžké. Zaservíroval esa, takže jsem s tím nemohl nic dělat. Začal pak hrát velice dobře a druhý set si zasloužil vyhrát, i když jsem mu trochu pomohl. Musel jsem o vítězství bojovat, ale tak to někdy chodí," řekl Berdych.
Svou hrou po delší pauze byl semifinalista letošního Wimbledonu potěšen. "Už po semifinále jsem říkal, že se chci ještě zvednout a hrát lépe, a myslím, že jsem to proti velice těžkému soupeři dokázal," řekl. Z nové spolupráce s Ivaniševičem ale příliš podrobností neprozradil. "Pracujeme na některých věcech, ale nechci zacházet do detailů. Ještě jsme neměli až tolik času na práci. Udělali jsme úpravy s mým servisem i hrou jako celkem," doplnil.
Berdych dnes ve svém jubilejním 30. finále získal 13. titul, kterým se vyrovnal Gasquetovi, a první od konce loňského října, kdy obhájil vítězství ve Stockholmu. Právě dnes obhájil triumf na turnaji ATP podruhé v kariéře, když svou bilanci v Shenzhenu vylepšil na 8-0.
Výsledky v Číně zvýšily Berdychovu šanci na účast na Turnaji mistrů. V hodnocení letošní sezony sice zůstane na první nepostupové příčce, která zajišťuje pozici prvního náhradníka, ale ztrátu na osmého Nadala sníží na 330 bodů.
Nyní se Berdych přesune na podnik ATP 500 do japonského Tokia, kde ho v prvním kole čeká souboj s Lucemburčanem Gillesem Müllerem. V zemi vycházejícícho slunce si zahraje také čtyřhru s Radkem Štěpánkem. Následovat bude turnaj Masters 1000 v Šanghaji a koncem října je česká jednička přihlášena na 'pětistovku' do Vídně. Boj o Londýn pak vyvrcholí začátkem listopadu na Masters v Paříži.
Berdych dnes vyšperkoval úspěšný český týden. Už včera na okruhu WTA triumfovaly Kristýna Plíšková v Taškentu, Petra Kvitová ve Wuhanu a Lucie Šafářová na stejném turnaji ovládla čtyřhru s Američankou Mattekovou. Jan Šátral dnes navíc vyhrál challenger v Římě a Jaroslav Pospíšil triumfoval na podniku Futures v egyptské Káhiře.
• Dvouhra - finále • |
Berdych (1-ČR) - Gasquet (3-Fr.) 7-6(5) 6-7(2) 6-3 |
• Čtyřhra - finále • |
Fognini/Lindstedt (It./Švéd.) - Marach/Martin (2-Rak./Fr.) 7-6(4) 6-3 |
Komentáře
Článek zajímavý i v tom, že působí i jako taková "válka frakcí v kavárně"
Kdy jeden kavárník, jenž jen proti Zemanovi + Babišovi, tepe jinýho kavárníka, že je jen proti Zemanovi a proti Babišovi už ne.
A co Challengery? Tam taky může hrát kdokoliv nebo jen hráči mimo TOP 10 (TOP 20, TOP 30...)
https://www.youtube.com/watch?v=bJQtgq7uDJY
Doporučuju si stáhnout, myslim, že to tam dlouho nevydrží.
Jinak zápas se mi líbil, i když mi ve druhém docela zatrnulo, když to šlo do třetího. Ríša je můj oblíbenec a já se moc ráda na jeho hru, švih jednoručákem dívám a hrál dobře. Berďa ale ve třetím Ríšu přehrál a líbilo se mi jak hrál. Takže mám radost z finále Ríšánka a z titulu Berďulky. Super!!!
Na to, jak dlouho je mezi nejlepšími, tak mi ty pouhý dva tituly z ATP 500 za posledních OSM (!!!) sezon přijdou jako hrozně málo.
Na ATP 1000 (za stejnou dobu) ta hrozivá NULA.
když si člověk vezme, že Petra i ve svých "špatných" sezónách (2013, 2016) vždy aspoň tu jednu obdobu ATP 1000 urvala, tak je ten rozdíl neskutečně brutální...
Ale i tak - je to zarážející, že největší trofej kariéry eviduje z doby, kdy byl maldý ucho. A ne z doby, kdy hraje TM a na GS se pravidelně dostává do SF...
Konkurence je příliš silná a na ty nejlepší Berďulka nemá.
Jo, to je asi fakt rozdíl, pravda.
+ ještě poražení finalisti
ATP: Berdych, Tsonga, Nišikori, Raonič, Monfils
WTA: Jankovič, Kuznetsova, Šafářová, Vinci, Bacsinszká, Ostapenko, Cibulková, Keysová
13-6-8-10-12-10
Berďa
6-7-6-7-7-6
To je celkem rozdíl, mi přijde..
V obchodě, kdyby po tobě prodavačka chtěla o stovku více za nic ... No, minimálně bys jí zabil.
a 900 nebo 1000 ... v tomto je WTA na míle daleko za ATP, prostě by se ty kategorie turnajů měly zjednodušit
470 jsou jako u ATP 500, 280 jako ATP 250, 125 jsou už na úrovni lepších challangerů ...
osobně bych si moc přál, aby i WTA zjednodušilo kategorie turnajů na 1000,500 a 250, bylo by to o moc přehlednější a i pro hráčky asi příjemnější, prostě 3 kategorie, jednoduché jak facka pro každého :-)
Nicméně i tato kategorie je taky takový "bordel". U chlapů je to jasné. ATP turnaje, pak jsou challengery, pak ITF Futures. jak mezi nejhorším ATP a nejlepším Challengerem, tak mezi nejhorším Challengerem a nejlepším Futures je jasný rozdíl - bodový i finanční.
Ale co je ta WTA 125K? Od nejlepšího ITF-ka je to vzdáleno jen o 20 bodů, reps. jen o 10 v případě kategorie ITF 100.000+H. Ani sami nevíme, jak to uchopit a zda můžeme říct třeba o Smitkový, že je to tenistka, která vyhrála WTA turnaj.
https://docs .google.com/spreadsheets/d/18asIwKFqBGgz-PEnT9pUC2lpQsgvUYcGdUYt5cSCspo/edit?usp=sharing
Nejagresivnější hráč - Brown (agresivita 73 - 36,5 % jeho úderů zakončí výměnu)
Nejméně agresivní současný hráč - Grannollers (agresivita 29)
Nejméně agresivní hráč - Willander (agresivita 26)
Nejagresivnější hráč z forhandu - Karlovic (42 % jeho forhandů ukončí výměnu)
Nejagresivnější hráč top10 - Raonic (agresivita 55)
Nejméně agresivní hráč top10 - Nadal a Murray (agresivita 33)
Nejagresivnější český hráč - Rosol (agresivita 54)
Big4
Nadal, Murray - 33
Djokovic 35
Federer 47
Na víc se podívejte kdyžtak sami, některé věci jsou dost zajímavé :ú Pouze odstraňtě mezeru za docs, je to tu prý zakázané slovo...
Při pohledu na poslední vydařený turnaj Petry a na kvality soupeřek se nedá zapudit otázka na déle trvající trůnění na postu světové jedničky. Je tam obrovská díra. Kerber při vší úctě dlouhodobě ne, podobně hra Agy či Simony na to nemá. Mugu či Madison ještě ne. Když bude Petra motivovaná, nikoho jiného než Petru nevidím. Třeba jí to za vlády Sereny tolik nebavilo a teď začne.
Více zde: http://tenis95.webnode.cz/celkove-statistiky/
Snad se mu bude dařit i v Tokyu :-)
Na TM ztrácí momentálně 330 bodů. Dobrá zpráva pro něj je, že jsou hned tři hráči, které může realisticky dohnat - Rafa, Dom a Monfils. Doufám, že alespoň jednoho z nich ještě předežene - a zároveň doufám, že to nebude Dom :D Ale je to momentálně zcela otevřené.
Dnes každopádně odvedl nejlepší výkon týdne, i když po nemoci opravdu hodně ztratil na pohybu.
Už jsem myslel, že ho Šátral ve vítězství předežene. Nakonec to o 5 minut dříve stihl. :-)
Zase z toho nedělej senzaci.
Říkat že prohra z mečbolu je horší než normální mi přijde podobné jako tvrdit, že prohra ve finále je horší než dřívější prohra (resp. zveličování finálové bilance). Oboje by znamenalo, že je lepší být horším hráčem.
" Velký škraloup? Já tvrdím, že prohra z mečbolu je rozhodně cennější než prohra 6:3 6:4."
Já měl vždy za to, že v tenise jsou cenné jen výhry a premiérové postupy do finále velkých turnajů, ale dnes jsem se dozvěděl, že jsou cenné i prohry z mečbolů :-)
" Ano, samozřejmě to víc bolí, ale z hlediska kariéry, pokud už teda zápas prohraje, tak jsou prohry z mečbolu lepší."
V čem je to lepší? Když hráč prohraje 3:6, 4:6, tak to znamená, že byl herně horší, ale když prohraje z mečbolu, tak zápas neustál psychicky. Sám si odpověz, v jaké situaci bys raději chtěl být.
" Říkat že prohra z mečbolu je horší než normální mi přijde podobné jako tvrdit, že prohra ve finále je horší než dřívější prohra (resp. zveličování finálové bilance). Oboje by znamenalo, že je lepší být horším hráčem."
Andre Agassi ve své knize Open napsal, že prohra je snesitelnější v semifinále než ve finále. Tato hovoří za vše.
Odpovím ti svou otázkou - co je v tenise důležitější? Mít tenisovou kvalitu a nic moc hlavu, nebo nemít tenisovou kvalitu a mít skvělou hlavu? Se skvělou hlavou bez tenisové kvality nedokážeš vůbec nic, protože hlava je rozhodující v zápasech vyrovnaných hráčů (a bez tenisové kvality nemůžeš být vyrovnaným hráčem). S tenisovou kvalitou a špatnou hlavou toho můžeš dokázat pořád hodně, protože pokud budeš o level výš než soupeř, tak se do problémů s hlavou vůbec nedostaneš a soupeře prostě přejedeš.
Podívej se co píšu - "Ano, samozřejmě to víc bolí, ale z hlediska kariéry, pokud už teda zápas prohraje, tak jsou prohry z mečbolu lepší." Mám to zopakovat? Ano, více to bolí (tj. je to méně snesitelné). Znamená to snad, že je cennější prohrát v prvním kole? Máme snad hráče odměňovat za to, že jsou špatní?
A ještě jednou zopakuji - nemluvím o tom, co je pro hráče příjemnější a snesitelnější. Mluvím o tom, co je cennější. A jestli mi chceš tvrdit že je z hlediska kariéry je lepší na turnaji prohrát v prvním kole (bilance 0:1) než ve finále (bilance třeba 6:1), tak opravdu nemám co říct.
Snad jen by měl někdo vyřídit Murraymu, že jeho letošní druhý nejlepší GS nebylo finále na AO nebo FO, ale US Open, protože tam prohrál už v QF a ne až v F.
Nepodsouvej mi tvrzení, že prohry v 1. kolech jsou cennější než finále. Postup do finále je cennější než do semifinále, to je jasné, ale když má hráč negativní finálovou bilaci, vrhá to na jeho kariérní záznam stín. Nebo mi chceš říct, že Berdychův záznam (30 finále, 13-17) je cennější nežli Wawrinkův (25 finále, 15-0)?!?
Ještě jednou zopakuji svou otázku - co je lepší, být (třeba na poměry top100) průměrný herně a skvělý v hlavě, nebo skvělý v hlavě a průměrný herně? Mít špatnou hlavu je ve skutečnosti mnohem lepší než mít špatnou hru.
A jestli ty nijak nehodnotíš prohry svých oblíbených tenistů, tak já ano. A prohru Federera v Římě O6 mám zhruba tak o milion světelných let výše než jeho prohru na FO 08.
Reagoval jsi na nepodstatnou část věci. Wawrinka má víc titulů (při psaní komentu mě napadl zrovna on), ale pokud by byli s Berdychem na tituly nastejno, byl by na tom Wawroš pořád líp, neboť by z menšího počtu finále vytěžil stejný počet titulů. Berdychova finálová bilance je v porovnání s jinými TOP hráči tristní.
" Ještě jednou zopakuji svou otázku - co je lepší, být (třeba na poměry top100) průměrný herně a skvělý v hlavě, nebo skvělý v hlavě a průměrný herně? Mít špatnou hlavu je ve skutečnosti mnohem lepší než mít špatnou hru."
Na nejvyšší úrovni je klíčové mít dobrou psychiku. Jak kdysi poznamenal Forehand, tenista, který má špatnou psychiku, si vybral špatný sport. Samozřejmě musí tenis umět hrát a mít herní superprvek (Rafův forehend, Novakův pohyb, servis Peta Samprase atd.), ale musí je UMĚT použít ve SPRÁVNÝ ČAS! To odděluje šampiony od jen dobrých hráčů.
" A jestli ty nijak nehodnotíš prohry svých oblíbených tenistů, tak já ano. A prohru Federera v Římě O6 mám zhruba tak o milion světelných let výše než jeho prohru na FO 08."
Podle mě je Novakovou horší prohrou ta z Rafou z Madridu 2009 než s Tsongou v Torontu 2014. Proti Tsongovi mu to holt nesedlo, ale Rafu mohl porazit, ale neustál tlak.
Chápeš vůbec co to píšeš?
Jinak u toho Berdycha jsem ti odpověděl na to, co jsi chtěl - pokud by měli stejně titulů, tak je lepší Tom, protože finále navíc je PLUSOVÝ, nikoli minusový bod. Minusové body by mohly být například pokud by někdo z nich hrál mnohem více turnajů než ten druhý.
K hlavě - hráč, který je v současnosti většinou považován za nejlepšího v historii, je zároveň považován za hráče, který často v těsných zápasech neustojí tlak. Jeho bilance v pětisetových zápasech s hráči top10 je 7:14, proti top5 2:8, v rozhodujících 3. setech proti top5 18:23. Prohrál celkem 14 zápasů, ve kterých měl match point včetně čtyř zápasů na GS. Když odvrací BP vyhraje o 2,2 % výměn méně než jindy na servisu. Všechno tohle mi říká, že ten hráč nemá silnou hlavu. I přesto je považován za nejlepšího hráče historie. Jednoduše proto, že jeho tenisová kvalita je až tak vysoká.
Je evidentní, že mezi pojmy "lepší" a "úspěšnější" kladeš rovnítko. Avšak to nemusí vždy platit a to případ Murray x Wawrinka. Murray je bezesporu lepší hráč, konzistentnější. Své první finále hrál v 21 letech, v 25 vyhrál první major. Ale úspěšnější ve finále GS není, neboť na 3 GS tituly potřeboval 11 finále, zatímco Wawrinka jen 3. Wawrinka je úspěšnější v proměňování finálových šancí na titul.
Podobné je to u sporu o jméně nejlepšího travaře historie. Zastánci Federera vytahují fakt, že hrál 10x finále a že je v pomyslné hiearchii travařů před Samprasem. Samprasovi podporovatelé však oponují, že velký Pete nikdy neprohrál ve finále Wimbledonu, všech 7 finále vyhrál a má perfektní skóre 7:0, zatímco Roger utrpěl hned tři porážky od dvou protivníků, pro které tráva není TOP povrchem. Pete byl ve své době neohroženým králem trávy, což se o Rogerovi naplno říct nedá.
Jestli považuješ Berdychovu bilanci 13:17 za skvělou, tak to ani nestojí za komentář.
Federer jednoznačně nejlepším tenistou historie není. Musel by mít v počtu vyhraných majorů větší náskok, aspoň 5-6 titulů na druhého Peta a Rafu. Že ho většina považuje za NEJ je ovlivněno faktem, že je aktivním hráčem. Je víc na očích než Sampras, Borg. Ti byli ve svých érách rovněž považováni za vyjímečné. Ikdyby tedy nejlepším tenistou historie Federer byl, jeho bilance s Rafou a spousta prohraných pětiseťáků jsou velkou kaňkou na jeho kariéře.
Říkáš, že Berdych nemá dobrou bilanci ve finále. Já souhlasím, že nemá. Ovšem ty z toho vyvozuješ, že je proto horším hráčem, jako by finálová bilance byla jediným kritériem.
Takže - při bilance 13:10 u Wáwry - byl by Wawrinka úspěšnějším hráčem ve finále turnajů? Bezpochyby byl. Byl by úspěšnějším hráčem celkově? Nikoli.
Říkal jsem většinově považován, což je.
Je to kaňka? Ano. Stal by se lepším hráčem, kdyby ty zápasy prohrál ve čtyřech setech? Ne. Naopak.
A i kdyby byl považován až za 10. nejlepšího v historii, stejně by to byl důkaz toho, že tenisové dovednosti jsou sami o sobě důležitější než hlava, jelikož dokážou i hráče s průměrnou psychikou dostat na vrchol, zatímco obráceně to není možné.
Pete vs Roger - aha, takže protože Pete prohrál s Krajíčkem už v QF, Ivaniševičem v SF, Federerem v R4 atd, tak je vládcem Wimbledonu. Kdyby vyhrál další 2/1/3 zápasy a prohrál až ve finále, tak by byl lama. Make sense.
Já na tuhle debatu nemám. Ty tu stále dokola omíláš, že čím hůř hráč hraje, tím lépe pro něj, pokud na konci nevyhraje turnaj/zápas. Podle mě je to naprostá blbost.
Nový komentář
Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce. Nahlásit nelegální obsah můžete zde.
Registrace nového uživatele