Berdych se trápil i v Paříži, nakonec ale Sousu udolal
Tomáš Berdych svou hru od návratu na kurty po akutním zánětu slepého střeva, který ho nepustil na US Open, stále hledá. I když česká jednička triumfovala v Shenzhenu, poté utrpěla tři porážky v řadě na turnajích v Tokiu, Šanghaji i Vídni.
Čtvrtou prohru v řadě ale rodák z Valašského Meziříčí nedopustil. Na oblíbeném halovém turnaji v Paříži, kde před jedenácti lety triumfoval, neskončil při posledních šesti účastech dříve než v osmifinále.
A jinak tomu nebude ani letos, Berdych je po výhře nad Portugalcem Joaem Sousou mezi nejlepšími šestnácti tenisty i letos a konečně se mu podařilo zastavit hrozivou sérii tří prohraných zápasů.
54% | 1. servis do kurtu | 69% |
15 | esa | 6 |
7 | dvojchyby | 0 |
43 | vítězné míče | 23 |
40 | nevynucené chyby | 14 |
2/2 | brejkboly | 1/7 |
9/11 | hra na síti | 8/8 |
čas 1:54 |
Český tenista, jehož hru vždy zdobily přesné a tvrdé údery od základní čáry a výborné podání, se stále trochu hledá a pod novým trenérem Goranem Ivaniševičem se mu zatím příliš nedaří.
Jeho úspěšnost prvního podání byla dnes jen lehce nad 50%, což nemusí na silnější soupeře stačit. Berdych bude muset zapracovat jak na servisu, tak na omezení počtu nevynucených chyb.
Českou jedničku může trenér dnes na druhou pochválit za statistiku využitých brejkbolů, Berdych obě nabídnuté šance v prvním a závěrečném setu využil a zlikvidoval šest šancí ze sedmi soupeře.
V první sadě si jednatřicetiletý tenista držel podání bez problémů. První komplikace přišly až v závěrečném gamu, kdy musel Berdych odvracet tři brejkboly Portugalce.
Ve druhém dějství si vítěz turnaje z roku 2005 nevypracoval ani jednu možnost na prolomení soupeřova servisu, naopak Sousa dokázal poprvé v utkání sebrat českému tenistovi podání.
Berdych měl opět namále, za stavu 4-4 v rozhodujícím setu musel odvracet dvě brejkbolové hrozby, nakonec to ale zvládl a na returnu využil v poslední hře hned první mečbol.
Letošní sezona tedy pro českou jedničku ještě nekončí. Pokud však chce pomýšlet na letenku do Londýna, bude muset zabrat, soupeři budou čím dál tím těžší a Berdychova hra stále není optimální.
Světová jedenáctka potřebuje v Paříži ke kvalifikaci na letošní Turnaj mistrů uhrát minimálně semifinále, k čemuž bude potřebovat hrát svůj nejlepší tenis. Pokud totiž Berdych zvládne i další kolo, už ve čtvrtfinále může narazit na Andyho Murrayho.
Zároveň je nezbytné, aby Marin Čilič a David Goffin nedošli v turnaji příliš daleko.
"Můj postoj k Londýnu je velmi jednoduchý: musí se mi tady dařit. Musím hrát dobrý tenis, protože když nehrajete nejlépe, jak umíte, tak si nezasloužíte tam být," uvedl Berdych po vítězství nad Sousou.
"Naštěstí jsem zdravý a můžu hrát. Kdo by si pomyslel, že budu odpovídat na otázky na Londýn, když jsem byl v nemocnici v Cincinnati? Tohle je příjemný bonus," dodal český tenista s narážkou na zánět slepého střeva, který ho přepadl v srpnu v USA a na měsíc ho vyřadil z ATP Tour.
Dvouhra - 2. kolo |
Berdych (7-ČR) - J. Sousa (Portug.) 6-3 3-6 7-5 |
Raonic (4-Kan.) - Carreňo (Šp.) 7-6(5) 6-4 |
Gasquet (12-Fr.) - Johnson (USA) 6-4 7-6(11) |
Dimitrov (14-Bulh.) - Baghdatis (Kypr) 6-3 skreč B. |
Dvouhra - 1. kolo |
Mahut (Fr.) - Kližan (SR) 4-6 6-4 6-3 |
Isner (USA) - M. Zverev (Něm.) 7-6(8) 6-4 |
Troicki (Srb.) - Mannarino (Fr.) 6-4 3-6 7-6(5) |
Sock (USA) - Kohlschreiber (Něm.) 6-2 7-6(3) |
F. López (Šp.) - Herbert (Fr.) 7-6(3) 6-4 |
Karlovič (Chorv.) - Lajovič (Srb.) 7-6(4) 7-6(5) |
Müller (Luc.) - Almagro (Šp.) 6-3 6-3 |
Komentáře
"Ne, pane veliteli, buržoázní sporty zásadně neprovozuji! Chodím pouze pravidelně do zaměstnání!"
"A po americku vietě?"
"Kdepak, ani slovo! Hovořím jedině sovětsky a čtu pouze východní literaturu, Mersejeva už podruhé!"
"A čo mobila, mátě?"
"Nemám, pane velitel! A pevnou linku zásadně nekontroluji!"
"No dobre, dobre, Berdych, stě vzorný bojouník, ináč bysom vás do rici nakopál!"
"Dovolte mi jít na servis!"
"Odchod, jebemtiboha...!"
Jen Andymu to no.1 přej, dlužíte mu to. Kdyby vám v Paříži neodstranil Gaywrinku, tak by tobě i No1emu zbyly opět jen oči pro pláč, protože je z toho buzíka posranej až za ušima a 100% by to zase projel. Navíc by Andy No1eho zbavil toho nelichotivého postu "nejméně oblíbená jednička v historii" :-)
Správně je: "It will be a shame if a player like Andy never reaches number one.
Případně : "It would be a shame if a player like Andy never reached number one.
Rozdíl je v tom, že při té první možnosti dává mluvčí najevo, že Andy pravděpodovně jednička nikdy nebude, zatímco když to řekne tou druhou možností naznačuje tím, že si myslí, že se mu asi to povede.
1) Bude škoda, jestli (když) se hráč jako Andy nikdy nestane jedničkou
2) Byla by škoda, kdyby se hráč jako Andy nikdy nestal jedničkou.
1. Možnost je tzv. 1. kondicionál (reálná podmínka v přítomnosti)
ještě je 3. kondicionál (nererálná podmínka v minulosti, v češtině minulý kondicionál).
ten 3. kondicionál by byl : "It would have been a shame if a player like Andy had never reached number one.... Překlad by pak byl. Byla by to bývala škoda, kdyby se byl Andy býval nestal číslem jedna....
v češtině se kondicionál minulý už téměř nepoužívá, ale v angličtině se používá velmi často. Stejně jako se v angličtině velmi často používá předminulý čas (jehož tvary se uplatňují při tvoření minulého kondicionálu), zatímco v češtině je předminulý čas tak vzácný, že spousta čechů ani neví, že nějaký předminulý čas v češtině máme.
přítomný čas (1. kondicionál)...If the weather is nice, I will go play tennis... Když bude hezky půjdu hrát tenis (něco do je reálné, že se stane)
minulý čas (2. kondicionál).. If Petra were consistent like Serena she would become no. 1.... Kdyby Petra byla konzistentní jako Serena, byla by číslo 1. (něco co je nereálné..Petra nemůže být Serena)
předminulý čas. (3. kondicionál/minulý kondicionál) If Serena hadn't defeated Lucy at RG 2015, Lucy would have reached the title...Kdyby Serena (byla) neporazila Lucy na RG 2015, Lucy by byla dosáhla na titul. (nereálná podmínka v minulosti ..už se to stalo, tak Lucy nemůže vyhrát)
učí se, že po if nemůže být will, což není vždycky pravda, platí to v cca 90% případů, ale jsou gramatické situace, kdy po if naopak will být musí. Ale toje na ještě jednou tak dlouhý příspěvek a nevím, jestli bys měl zájem to číst. Jen si pamatuj , že pokud uvidíš will za if nemusí to nutně být chyba.
po if ale nemůže být would...if a would znamená totéž a bylo by to vlastně zdvojení..
a protože každé správné pravidlo má výjimku, existují i případy, kdy po if would být může... typický příklad je zdvořilostní fráze která se do češtiny překládá jako "když budete tak laskav":
I would be glad, if you would send me your reply soon.
I would accept your helping hand, if you would (help me)
Budu potěšen, když budete tak laskav a odpovíte mi brzy.
Prijmu vaši pomoc, když budete tak laskav (a podáte mi pomocnou ruku)
"Byla by škoda, kdyby se hráč jako Andy nestal by jedničkou. Pochopíš co tím chtěl říct, ale bude tě to tahat za uši, protože se to tak prostě v češtině neříká.
Jinak ono je trochu ošemetné říkat, co ja a není v angličtině správné. On totiž neexistuje žádný Ústav pro jazyk anglický, který by vydával pravidla anglického pravopisu. Tady co je v pravidlech ,to platí. V angličtině jsou pravidla nepsaná. Většinou se jako správné bere to, co používá nejvíc lidí. Pro nás je to trochu nepochopitelné, ale jim to tak funguje. Stejně jako třeba UK nemá psanou ústavu a přesto se jí všichnu v rámci gentlemanské dohody řídí. V té kultivovanosti jsme tady 100 let za opicema. Dovedeš si představit, že by naši politici dobrovolně dodržovali ústavu, která není nikde napsaná, když se každou chvíli snaží tu naši psanou změnit? Ještě, že ji napsanou máme, jinak jsme taky v rámci vládního řiťolezectví mohli být už týden semiautonomní provincie Česká Čína :-D
Stejně tak má právo jmenovat premiérem kohokoli chce bez ohledu na výsledky voleb, ale ústní dohoda je taková, že jmenuje předsedu vítězné strany. Ovšem kdyby chtěla jmenovat premiérem svého podkoního klidně může a nikdo s tím nemůže nic udělat. Jenže ona to prostě neudělá, protože v jejich politické kultuře je to něco naprosto nemyslitelného. Má i právo rozpustit parlament a kdyby to udělala není proti tomu odvolání. Nechci si ani předtavit, jak by to vypadalo, kdyby tady měl nekdo takovou moc.
Tomáš snad hrál lépe bez trenéra, když se vrátil k tomu co mu celou kariéru sice nepřineslo GS titul, ale zajišťovalo velmi slušné a stabilní výkony i výsledky. To, co hraje teď je naprosto nic, nečitelné, neuchopitelné.
Na servisu se sice mírně zlepšil, vlastně jen díky němu dnes vyhrál, ale nevím zda to bude stačit na srovnání toho herního hendicapu.
Každopádně to načasování bylo hodně neštastný, protože ted je těžký říct nakolik je Tomášův pokles způsobenej zdravotníma potížema a nakolik změnou trenéra/stylu hry ...
Nový komentář
Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce. Nahlásit nelegální obsah můžete zde.
Registrace nového uživatele