Berdych si svůj mezínárodní tým pochvaluje. Na hodnocení je prý ještě čas
"Těch věcí je spousta, ale ještě asi nejsme ve správném čase, co jsme si s klukama dali, že by se mělo ukázat to hlavní," řekl Berdych ve Wimbledonu.
Do konce loňského spolupracoval s českou dvojicí - koučem Tomášem Krupou a kondičním trenérem Davidem Vydrou. Po šesti letech se s nimi rozešel a od prosince ho vede Daniel Vallverdu z Venezuely, má dánského fyzioterapeuta Pera Bastholta a dvojici kondičních trenérů - Chorvata Azuze Simčiče a Brita Jeze Greena. Vallverdu a Green v minulosti spolupracovali s britským tenistou Andym Murraym.
Devětadvacetiletý Berdych před sezonou řekl, že od nových lidí kolem sebe očekává "čerstvý vítr", aby se posunul dál a mohl se přiblížit k vysněné metě - grandslamovému titulu, který mu uniká, i když je stabilním hráčem světové desítky.
Prvních pět měsíců roku 2015 hrál nejlépe v kariéře. Na Australian Open došel do semifinále, na všech turnajích do května byl minimálně ve čtvrtfinále a zahrál si tři finále. V žebříčku se poprvé, byť jen na dva týdny, stal poprvé světovou čtyřkou. Ale především byla jeho hra zpočátku aktivnější.
Co k tomu vedlo? Jaké změny udělal? "Je to spousta věcí," řekl znovu obecně a k přípravě doplnil: "Tréninky jsou vedené jinak. Je to víc zaměřené na věci, které bylo potřeba zlepšit, nebo ty, které byly mojí zbraní, tak je pilovat dál. Být schopen víc reagovat na situace v zápase podle rozdílných soupeřů."
Taktika je důležitá, ale bez kondice k ničemu
Opakovaně si pochvaloval taktickou přípravu Vallverdua, který během působení u Murrayho mohl sledovat precizní práci Ivana Lendla v roli kouče britské hvězdy. "Ale k taktické stránce se musí připojit to, že je člověk schopen to realizovat, musí to mít zvládnuté z tréninků," řekl Berdych.
S tenisovým tréninkem jde ruku v ruce fyzická příprava. Je jasné, že bez kondice nejdou údery realizovat. "Je potřeba, abych vydržel a odehrál dlouhé výměny. Bez tohohle to nemůžete zvládnout, člověka to svede k tomu, že musí hrát víc na riziko. To si myslím, že je pár věcí, které fungují a fungují dobře," uvedl Berdych.
Na Roland Garros říkal, že se cítí ohebnější a dokáže lépe používat tělo. "Jsem velký a těžký, ale je potřeba, abych byl schopen dostat těžiště co nejníž," řekl 196 centimetrů vysoký Berdych, který váží okolo 90 kilogramů. "Když je člověk ohebnější, pohyb je o to snadnější a člověk je na kurtu rychlejší a déle vydrží," uvedl.
Od ledna do pondělního vyřazení ve Wimbledonu odehrál 52 zápasů na okruhu ATP (s bilancí 40:12) a k tomu ještě čtyři duely na exhibicích.
Nabízí se otázka, zda se už neprojevila po takové porci utkání určitá únava a není to důvod, proč na Roland Garros a ve Wimbledonu nepůsobil s takovou jiskrou a razancí jako třeba v Austrálii. "Může to být jeden z důvodů, ale já si to úplně nemyslím, protože jsme měli dobře rozvržený a naplánovaný čas," mínil Berdych.
Příčinu hledal jinde. A to v rozložení tenisové sezony jako takové. "Už hodně posledních let pro mě sezona končí v podstatě teď. Jediné volno a čas na přípravu mám přes léto, jinak jedu v podstatě nonstop. Tak to je přehozený, ale má to tak spousta hráčů. S tím se musím vyrovnat," konstatoval Berdych.
Komentáře
Tome makej.
Jestli hraje líp, to nevím, mnohdy určitě, záleží, jak zvládne ty větší zápasy.
Nový komentář
Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce. Nahlásit nelegální obsah můžete zde.
Registrace nového uživatele