Connorsova zbraň: Špionáž kolem nejznámější kovové wilsonky

12. 3. 2010, 17:51
Téma 1
Možná ještě sporadicky potkáte na kurtech i dnes někoho s kovovou raketou. Jakou měla “tenisová doba železná” genezi? Už v počátcích tenisu se v rukou hráčů sem tam objevovaly rakety kovové. Ve dvacátých letech dvacátého století si získal příznivce ocelový rám od firmy Dayton. Revolučním mezníkem v historii kovových raket se stal 30. březen 1960. Tehdy slavný francouzský tenista (šestinásobný vítěz DC) a podnikatel Jean René Lacoste patentoval první novodobou kovovou raketu.
Kovová wilsonka

Tenisoví matadoři si také určitě vzpomenou na první a asi i nejslavnější typ kovové rakety Wilson. Své jméno A 2000 získala po vůbec nejslavnější americké - lapačce z baseballu!

Asi nevíte, že zásluhu na ní měl jiný - vedle již uvedeného Reného Lacosta, tehdy již výrobce a prodejce kovových raket - slavný francouzský internacionál Jacques Brugnon. Přivezl tenkrát právě raketu Lacoste do USA a tehdejší výrobní ředitel u Wilsonu Gene Buwick neodolal a hned ji vyzkoušel, jakmile ji dostal do ruky - o zeď nádraží v Chicagu! A tak Wilson koupil od Lacosta patent a začal kovové rámy vyrábět. Později vyvíjel i vlastní typy.

Revoluční přelom
Raketa byla (důsledkem daleko menší hmoty materiálu) “útlejší”, čímž měla o mnoho nižší odpor vzduchu. Tím pádem bylo možné míč zahrát daleko tvrději než stávajícími dřevěnými raketami.

Čím byla tato wilsonka revoluční? Hlavu měla, narozdíl od předešlých zvyklostí, spíše kulatějšího tvaru. A samotný výplet vůbec neprocházel obvodem rámu hlavy! Byl vplétán  do vnitřních oček ocelového drátu! Navíc byl inovačně umístěn na konci držadla menší “kužílek” vyvažující raketu.

 

Nové číslo Tennis Areny dále obsahuje:

• exkluzivní rozhovor s Lucií Hradeckou
• druhý díl přehledu největších tenisových arén světa
• poradna - nejčastější chyby při podání (a jak je opravit)

a další zajímavosti.

Předplaťte si tenisový a lifestylový magazín Tennis Arena za pouhých 540,- na rok a získejte 2 sady míčů zdarma!

 

Velkým propagátorem tohoto typu wilsonky byl - tehdy mladičký americký tenisový bijec s ofinou - Jimmy Connors. Ten s ní roku 1974 vyhrál nejen Wimbledon.

Před ním však již roku 1967 vybojoval s kovovou wilsonkou semifinále US Open Američan Gene Scott. Příznačné pro tehdejší finanční poměry v tenisu bylo, že přes den pracoval jako právník na Wall Streetu. V poledne se sbalil, šel na vlak, který ho přivezl na semifinále druhého nejvýznamnějšího turnaje světa!!!

Rychlý vývoj
Přes řadu inovací, které se promítly u Wilsonu do modifikací kovové řady u typů T 3000 a T 5000, se nadále držel v oblibě souběžně i dřevěný materiál. Později ho nahrazoval hliník. Již roku 1968 vyhrál Wimbledon černý Arthur Ashe s hliníkovou raketou Head nazývanou tehdy “sněžnice”. Tenisový inovátor Head pak vytvořil pro Prince revoluční kompozitovou raketu s větší hlavou - oversize. Postupně se přecházelo přes grafit k dnešním kompozitním materiálům. Head například přišel s piezoelektrickou technologií, která ubírá vibraci z úderů. Ale to už je jiná kapitola, nikoli “doba železná”.

A co vyplétání mimo rám hlavy rakety? Téměř po třiceti letech se Wilson k tomuto stylu uchycení výpletu vrátil. Kolem roku 2000 uvedl na trh tvrdý spíše rekreační grafitový rám pod jménem Matrix. Ten se však v tenisových kruzích příliš neuplatnil.

pva, Tennis Arena, Michal Stein

Komentáře

1
Přidat komentář
Mercury
Dobrý článek!
Reagovat

Nový komentář

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce. Nahlásit nelegální obsah můžete zde.

Registrace nového uživatele

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce.

Registrace nového uživatele
TOPlist