Djokovič po triumfu ve Wimbledonu napsal velmi osobní dopis: Mám štěstí, že jsem si mohl tak úžasnou cestou projít
Drahá rodino, drazí přátelé,
tuhle zprávu píšu ve volném čase mezi přebalováním a předčítáním knížky o dinosaurech.
Rád bych se s vámi všemi podělil, jak se moje cesta za letošním wimbledonským titulem odehrávala.
Zaprvé bych rád napsal, že ten pocit, když moje žena držela mého syna během předávání trofejí, byl ten nejúžasnější pocit, který jsem během své kariéry po triumfu na turnaji zažil.
Když jsem se stal otcem, jedním z mých největších snů bylo, aby mě děti z hlediště viděly hrát. Vůbec jsem si nepředstavoval, že by mě mohly vidět přebírat trofej. Tenhle sen se mi před pár dny splnil. Každý se mě ptá, jaký to byl pocit. Řekl jsem jim, že byl nezapomenutelný, výjimečný, naplňující, nádherný a radostný.
Ale hlavně byl magický! Když už jsem si nemohl splněný sen lépe představit, Stefan začal křičet: "Tati, tati!" V tu chvíli se mi podlomila kolena. Byl jsem plný emocí, tak šťastný. Jsem nesmírně VDĚČNÝ za takový zážitek.
Vždycky jsem si představoval a zároveň přál, abych mě moje dítě vidělo vyhrát grandslam. Tara pořád roste a už se nemůžu dočkat, až uvidí to, co ve Wimbledonu viděl Stefan.
Než jsem se stal otcem a manželem, všechno jsem obětoval tenisu. Po založení rodiny se "můj svět" posunul jiným směrem. Nezměnil se, jen se vyvinul v něco ještě krásnějšího. S rodinou samozřejmě přichází více povinností, ale právě rodina nakonec otevírá nové rozměry lásky a síly, o kterých se vám předtím ani nesnilo. Největším darem je zesílený pocit pochopení, soucitu a oddanosti vašim dětem. Ale tohle se nestane hned. Musíte být ochotní se učit a být otevření, abyste v životě našli zlatou střední cestu, po které všichni tak prahneme.
Pro mě to bylo hledání rovnováhy mezi tenisem, prioritami a rodinou. Moje žena mě od narození Stefana neskutečně podporovala a pomáhala mi. Vždycky když mě něco trápilo, tak si našla čas a pomohla mi najít způsob, jak být nejlepším manželem a otcem a zároveň předvést nejlepší výkon na kurtu.
Loňské zranění pravého lokte bylo natolik vážné, že jsem musel na půl roku tour opustit. Zranění ale nebylo jediným problémem, tím druhým byla ztráta motivace. Neměl jsem problémy s tréninky, na kurtu jsem si to užíval, ale když jsem měl nastoupit k soutěžnímu zápasu, tak jsem selhal psychicky. Jednoho dne se s vámi podělím o to, s čím jsem se musel poprat a jak jsem se při tom cítil.
Vždycky jsem choval respekt k lidem, kteří v nejtěžších momentech našli svou největší sílu. Takové příběhy inspirují mnoho lidí. V posledních pár letech jsem byl i já hodně zranitelný. A pořád jsem. Nestydím se za to. Naopak si připadám opravdovější pro sebe i pro ostatní. Pomáhá mi to se s lidmi sblížit a lépe pochopit, co se děje uvnitř mě samotného. Díky tomu jsem schopný najít způsob, jak problémy překonávat.
V posledních dvou letech jsem nebyl trpělivý, očekával jsem od sebe moc. Byl jsem jak rozumu zbavený. Rozhodně jsem nenaslouchal svému tělu, které mi celou dobu dávalo jasně najevo, že je s loktem něco špatně. Hledal jsem řešení všude kolem sebe, přitom bylo celou dobu ve mně.
Dělal jsem změny v trénincích, raketách, týmu a vůbec jsem netušil, jestli se někdy do své nejlepší formy vrátím. Jedna moje část vždycky věří ve mně samotného, v mé schopnosti. Jenže tady bylo tolik nejistých situací, že se mohlo stát cokoli.
Naštěstí mi pomohly božské síly, které mě nasměrovaly správným směrem, k míru a rovnováze. Samozřejmě si uvědomuju, že tu bylo mnoho lidí, kteří mi pomohli opět vyhrát grandslamový titul. Chtěl bych vyjádřit největší uznání, respekt a lásku všem, kteří ve mně stále věřili a pomohli mi k další wimbledonské trofeji.
Mám štěstí, že jsem si mohl tak úžasnou cestou projít a že mám po celém světě tolik podporujících lidí.
Miluju vás.
Miluju tenis.
Miluju život.
Novak
P.S. Tráva ve Wimbledonu chutnala opět skvěle. Přidal bych jen trochu avokáda a bylo by to perfektní :)
Komentáře
http://www.tennis.com/scores/tournaments/852673/wimbledon-wta-wta-2018/news/
Tignorův seznam vypadá následovně:
4. Gonzales-Pasarell, 1. kolo 1969
5. Ashe-Connors, finále 1975
6. V. Williams-Davenport, finále 2005
7. Isner-Mahut, 1. kolo 2010
8. Federer-Roddick, finále 2009
9. Grafová-Vicariová, finále 1995
10. Ivaniševič-Rafter, finále 2001
Tignorovy články odhalují pozadí jednotlivých legendárních zápasů Wimbledonu.
Roddick bol tusim dva minibreaky hore a viedol cca 5:2, to sa uz pri dobrom servise nedá prehrat.
Ty lolo :)
Roddick je ako na tom historicky v TB a Rafa?..:)
Laver 1969
Borg 1978-80
Nadal 2008, 10
Federer 2009
http://www.tennis.com/pro-game/2018/07/top-10-wimbledon-memories-no-3-martina-navratilova-d-chris-evert-1978-final/75486/
Dávají tím lidem možnost nahlédnout na nějakou situaci i z jiného úhlu pohledu, než jak mu vnucují média a tzv. nositelé pravdy, novodobí kmenoví šamani.
v otazke viery som zdrzanliva, nikoho nesudim, je to debata na dlhe lakte....
co bolo skor vajce, alebo sliepka?
ale ocenujem, ako si sa vyhol odpovedi... ocakavala som napaditejsi prispevok
A na úplném počátku bylo Slovo a to Slovo bylo u Boha a to Slovo bylo (v hrubém překladu) "....ach jo, tohle vypadá na pěkně nudný domácí úkol".
V božím jazyce je to samozřejmě vyjádřeno jediným slovem, jako ostatně všechno.
Ale ty si tyhle informace drží pro sebe, nám obyčejným smrtelníkům nezbývá než spekulovat...
Tak se vyjadřovala o těch, kteří byli v kostele pečení vaření, ale cokoli mimo kostel ukrást, jim nebylo vůbec cizí.... :-/
Já jen, že mi tahle věta zní ještě trochu moc Imazovsky.
par citlivych panov sa tu chova ako by im patril vesmir:)
k tomu krcmove urazky smerom k zenam :D
https://www.youtube.com/watch?v=7Q81nUNeAlA&t=76s
Dlhšie sa špekulovalo o tom, že na hru Novaka Djokoviča nemá dobrý vplyv mentálny kouč Pepe Imaz, ktorý vyznáva filozofiu lásky a mieru. Jedna z jeho terapeutických metód sú dlhé objatia. Tento Španiel sa v Djokovičom tíme objavil v roku 2016 a často ho sprevádzal aj na turnajoch. Toto už je minulosť.
Keď Srb oslovil na prelome marca a apríla Mariána Vajdu s ponukou na obnovenie spolupráce, slovenský kouč si zobral štyri dni na rozmyslenie. Mal aj svoje podmienky. Bola jedna z nich koniec Pepeho Imaza, s ktorého vplyvom nesúhlasil už Vajdov niekdajší trénerský spolupracovník Boris Becker?
?Áno, presadzoval som jeho koniec, hoci to nebola moja podmienka číslo jeden. Tá bola, že Novaka musím osobne vidieť. Druhá bolo nastavenie konkrétnych pravidiel a plánu do najbližších mesiacov. Na druhom spoločnom turnaji v Barcelone sme už mali k dispozícii kompletný tím, sadli sme si a rozprávali sa. Vtedy sme mu predostreli, že by sme neboli radi, keby na neho okolie vplývalo tak ako doteraz. Chceli sme od neho, aby tenis nebral ako filozofiu, ale ako prax. Je predovšetkým tenista a musí vedieť, čo je jeho priorita,? povedal nám Vajda. Vyradením Imaza z tímu chceli Srbovi spolupracovníci docieliť, aby sa sústredil len na tenis.
?Neželal som si, aby Novaka ovplyvňovali ľudia, ktorí možno vedia, čo je tenis, no nechápu psychiku vrcholového športovca. Tenis sa nedá zakladať na filozofii. Je to šport muža proti mužovi. Ak chce v ňom byť majster, cesta vedie len cez tréningové opakovanie, zápasy a silnú psychiku. Keď vidíte súpera na druhej strane, musíte sa sústrediť na to, ako ho dostať z výhodnej pozície a kam zahrať loptičku, nie rozmýšľať o Budhovi. Som rád, že sme si tieto priority ujasnili a tím sa zúžil. Všetci sme ťahali za jeden koniec a tvrdo pracovali. Vďaka tomu sa Novak zlepšoval a už po 13 týždňoch spolupráce sa dostavil fantastický úspech v podobe wimbledonského triumfu,? poznamenal bývalý kouč Dominika Hrbatého či Karola Kučeru.
Přestože s podstatou příspěvku souhlasím, drtivá většina těchhle "guru" jsou prachsprostí prodavači deště. Pepé Imaz na mne už od pohledu působil jako podvodník.
Nový komentář
Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce. Nahlásit nelegální obsah můžete zde.
Registrace nového uživatele