Djokovič: Vojenský zásah v Sýrii nic dobrého nepřinese
"Jsem proti jakémukoliv použití zbraní. Ať už jde o letecký nebo raketový útok," řekl Djokovič po nedělní výhře nad Joaem Sousou na US Open, díky které postoupil do osmifinále newyorského grandslamu.
"Nesnáším ničení. Sám jsem to kdysi zažil, takže vím, že to nikomu nic dobrého nepřinese," citovala Djokoviče agentura Reuters. "To, co jsme tehdy já a moji srbští krajané prožili, bych nikomu nepřál. Válka je to nejhorší a nikdo v ní není skutečný vítěz," dodal.
Djokovičovi bylo během bombardování dvanáct let, takže prý neměl moc ponětí, co se děje. Pamatuje si však, že kvůli němu nemusel do školy a měl tak víc času na tenis. "V podstatě jsme celé dva měsíce každý den trávili na kurtu, zatímco nad námi létala letadla," prohlásil.
"Vůbec nám to nevadilo. Po týdnu bombardování jsme si toho přestali všímat. Dělali jsme, co jsme chtěli, a nechali jsme to na osudu. Nemohli jsme to ovlivnit, byli jsme bezmocní," přidal rodák z Bělehradu.
Podobnou zkušenost má i bývalá ženská světová jednička Ana Ivanovičová. "Pamatuji si na to velmi dobře. Když to všechno začalo, byla jsem na kurtu," řekla v dřívějším rozhovoru aktuálně 15. hráčka žebříčku, kterou v osmifinále US Open čeká světová dvojka Viktoria Azarenková.
"Přišli nás tehdy varovat, že začne bombardování, takže bychom měly skončit s tréninkem. Nakonec jsme netrénovaly dva týdny, protože jsme nevěděly, jak to všechno dopadne. Potom jsme musely trénovat jen ráno, protože odpoledne to bylo příliš nebezpečné," uvedla pětadvacetiletá Srbka.
"Kolem oběda začaly sirény a celé odpoledne a v noci byla obloha plná letadel. Nebezpečí ustalo asi kolem šesté hodiny ráno, a když siréna oznámila konec náletů, mohli jsme jít hrát ven," prohlásila Ivanovičová.
Komentáře
Démonizování použití ochuzeného uranu patří k tradičním ideologickým klišé, už notně otřepaným.
Ať tak či onak, je třeba rozlišovat mezi příčinami a násleky, neboli pokud by Srbové - přesněji řečeno jejich velikášský vůdce Milošević a jeho nohsledi - nerozpoutali balkánský konflikt, nikdy by je nikdo nebombardoval, "humanitárně" ani jinak...
Mimochodem, někdo snad bránil nějakému jinému státu angažovat se ve Rwandě nebo Ugandě? Afrika je přece tradičně předmětem evropských zájmů, EU si přece mohla upevnit strategickou pozici na kontinentu s velkým rozvojovým potenciálem a ještě vypadat hezky, kdyby tam zasáhla. Ostatně i v Jugošce Američani dost dlouho čekali, jestli konflikt dokáže vyřešit Evropa sama. Jenže z EU chodily Miloševićovi nekonečné rezoluce a výzvy, které on používal jako toaletní papír, a Rusko po smrti Tita čekalo na vhodnou přiležitost, jak "posílit a upevnit nerozborné vztahy s bratrským srbským lidem"... ať chceš, nebo ne, svět je šachovnice a různé figury na ní mají různou váhu.
Aby ale nedošlo k nedorozumění, nemyslím si, že bombardování bylo "dobré řešení", ale asi bylo mezi těmi lepšími ze špatných, protože žádná jiná než špatná se nenabízela.
Podle mě se má tenista a hlavně ten co je momentálně jedním z nejlepších věnovat tenisu a neřešit věci, kterým nerozumí a do kterých nevidí.
A pak zase plácneš najednou z ničeho nic nějakou takovou trivializující hovadinu...
Astrolog by to ale svedl na to ze jsem Blizenec :-)
Na Rusko se utoci v novinach skoro denne a starsi generace taky ma stale osypky z Nemcu. Svedi, Francie, Anglie jesou totez co USA ale jejich moc uz davo vycpela. Az USa ztrati svou moc budou mnohem snesitelnejsi.
1. Sever byl agresorem ve válce s Jihem
2. granát nebo atomovka. výsledek je stejný
3. světové války začala agresivní Amerika
4. Sovětský svaz se přidal k Americe a pak sám porazil Němce.
V kterem state lezi Fort Sumter? Patrilo k jihu nebo k severu?
To ale nic nemění na tom, že dnes, o sto padesát let později, klidně mohla vedle sebe existovat Unie i Konfederace, kdyby se bývaly horké jižanské hlavy tehdy byly schopny s Lincolnem dohodnout. Žádné zlo by to nebylo.
Jestli se ti zda ze si protirecim, tak to je tim ze povazuji vsechny aktery za stejne "zle" a stejne "dobre", jen nektery dostali do ruku vetsi klacek nebo maji strycka s vetsim klackem.
Albanci z uzemi Kosova nechteji Kosovo ale Velkou Albanii. Stejne jako chteli Velke Srbsko Srbove v Chorvatsku a Bosne. Jedine resenim by bylo nemit zadne statni utvary a ale ruzne velka dobrovolna spolecentvi menici se v case a prostoru. Dobrovolnost predevsim a ne neco nutit druhym silou.
proste by ti bylo druhe "Mexiko" nebo Kanada.
Lincoln mohl klidne hned podepsat vystoupeni z Unie a nemusel vest valku. Ale zelezna logika koncentrace vetsi a vetsi moci nema separatismus nikdy rada.
(víte, že americká ambasáda v iráku, obrovský komplex s parky, tělocvičnami, školami atd. je jeden z šesti výtvorů lidí, který lze spatrřit z oběžné dráhy pouhým okem?)))
prokázané lži s chemickými zbraněmi (v iráku) jsou zkrátka skandální a nezpochybnitelně diskreditující jejich roli světového lídra.
a podepisují se i na dnešním řešení syrské krize.
O tech viditelnych objektech to bude vymysl. Nekde sem cetl ze jedinym viditelnym objektem je Velka Cinska zed, ale ani to pry neni videt pouhym okem.
Ano prave humanitarni bombardovani Srbska a vylhane duvody na Irak mi pomohli otevrit oci. USA velmoc utrzena ze retezu.
Tím nemyslíš sebe, že ne? :-)
Svobodomyslnost států je v důsledku determinovaná svobodomyslností občanů a v tomhle ohledu vede Amerika před Ruskem a Čínou o světelné roky.
ale ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
~~~~~~~~~~~~~~ začala Flavia a Simona.
končím......
jen chci říct - jsem rád, že žiju v Evropě. ))
1/ jak se po válce ukázalo, 80% leteckých útoků bylo vedeno na průmyslové cíle - Srbové nechtěli privatizovat, pak už na obnovu neměli peníze a přišel nadnárodní kapitál.
2/ vznikl mafiánský narkobaronský pseudostát Kosovo, evropské centrum kšeftování s lidskými orgány a heroinem.
náš stát ho prostřednictvím Schwarzenberga radostně uznal.
V srbsko-chorvatské válce byli Srbové agresorem, bez ohledu na to, kdo je katolík a kdo pravoslavný.
S Bosnou to bylo samozřejmě daleko složitější.
A jak pise Stan, USA je skutecne nejosvicenejsi impérium, at se to levicakum libi nebo ne.
A mezi osvíceným a neosvíceným diktátorem je zatraceně velký praktický rozdíl. Pokud mám tu možnost, beru raději toho osvíceného. Impéria byla, jsou a budou.
U me je diktatorem kazdy panak ve vrcholne exekutivni funkci. Ve startem Rime byl diktator volena funkce na jasne omezenou dobu, az se z toho posledniho stal prvni bozsky imperator.
Důsledky pro Obamovo dilema lze snadno domyslet.
navíc jsou v pozadí zřejmě i jiné, na první pohled méně viditelné tlaky.
na dění v Sýrii mají veliký zájem i Saudové, Izrael, Rusko, křesťané a další a další.
začíná se ukazovat, že za útokem stál Asad......................
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^ ^^^^^^^^^^^^^^^^^^ ^^^^^^^^^^ˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇ
člověk by měl občas přestat brblat a poblahopřát si, že žije v ČR. ))
Je vubec jiste kdo a proc je ted pouzil? Ja v tom vidim jen zaminku ospravedlnit intervenci. Od doby vylhanych duvodu k utoku na Irak neverim "osvicenemu" imperiu v nicem.
Kdyby v exekuci byli lidi jako ja :-)) tak to je nemozne, takovy by pracovali predevsim na jeji rizene destrukci.
Určitě to není pro Obamu lehké, vůbec mu to rozhodování nezávidím. Od všemožných mudrlantů, kteří mají ve všem jasno, dostane čočku, ať se rozhodne tak, či onak...
Ostatně ve vedlejší diskusi dokonce vyzýváš k tomu, aby český portál nepsal o americkýchh tenistech, to hovoří za vše...
Balkánský problém Jugoslávskou válkou spíš skončil než začal, začal osmanskou expanzí ve středověku. To však neomlouvá užití středověkých metod a genocidy kteroukoliv stranou konfliktu.
Levičácké blábolení o "zločinné" Americe je stejně stupidní, jako pravičácké přehlížení velmi sporných rozhodnutí exekutivy USA nejen počínaje Vitnamem nebo Indiánskými válkami. Imperia se holt chovají imperiálně, co historie sahá.
Nechme politiku politikou a bavme se zde tenisem.
Ty máš hochu nějakej těžkej mindrák. Zřejmě se ti v životě nedaří, tak hledáš nějakého viníka. Je mi tě líto.
2. Válku Jihu proti Severu začal ozbrojeným útokem na Fort Sumter Jih a nikoliv Sever, když už jsme u hodnoceníagresorů. Navzdory romantickým představám šlo o válku o prachy, ne o zachování či zrušení otroctví. Oni totiž republikáni jihu otroky nebrali.
3. Co říkáš na dnešní hru Simony v 1. setu?
Pokud já vím, tak - ve zkratce řečeno - severní komunistický Vietnam napadl Jižní Vietnam s cílem silou sjednotit obě země a nastolit ve sjednoceném Vietnamu komunistický režim. USA dodržely své smluvní závazky (na rozdíl třeba od spojenců v Mnichově) a šly "ty šikmooké" bránit. Válku ale vedly od začátku strategicky špatně, takže ji nakonec prohrály, což se stalo dodnes nevyřešeným celonárodním traumatem. Ale vzhledem k nevypočitatelnosti tehdejšího SSSR možná ani tato válka strategicky dobře vést nešla. Druhá možnost ale byla zradit spojence a nechat je povraždit bez boje. Třetí neexistovala.
Které sporné rozhodnutí exekutivy USA máš tedy konkrétně v tomto případě na mysli?
2) Federalni pevnost na uzemi statu keterry chce separovat. To je tak dramaticke jako napadeni nejake kolonialni pevnsoti domorodci. Vyhrat jih znal bys to uplne jinak.
3) Simonu jsem nevidel protoze v te dobe sem byl jeste v praci a tady mi streamy nefunguji. Ale obrat ve druhem setu je nadejny.
U vetsiny konfliktu kam se vlozili Americane, je tezko urcit kdo je good guy a kdo bad guy, vybrali si podle zajmu Ameriky a ne zajmu mistnich. Dulezity je jak pujdou na ruku Americanum.
A ano, Američané v těchto konfliktech hájí své geopolitické zájmy. Ve Vietnamu nechtěli ztratit strategickou pozici v jihovýchodní Asii na úkor posílení ruské nebo čínské sféry vlivu. Svět není ideální a nikdy nebude. Ale tento svět (s USA v roli nejsilnější globální velmoci) je podle mého skromného názoru jeden z nejlepších reálně možných.
Nový komentář
Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce. Nahlásit nelegální obsah můžete zde.
Registrace nového uživatele