Doživotní zákaz pro Sinnera, Šwiatekovou i další. Vítěz dvou grandslamů by řešil doping jinak
Tenisté zřejmě můžou být rádi, že o trestech za pozitivní dopingový test nerozhoduje Jevgenij Kafelnikov. Bývalý ruský profesionální hráč, který ovládl French Open 1996 a Australian Open 1999, by totiž za jakékoli porušení antidopingových pravidel udělil doživotní zákaz činnosti.
"Každý, kdo bude přistižen při užívání zakázaných látek, by měl dostat doživotní zákaz činnosti. Není prostor pro výmluvy a měla by platit nulová tolerance. A je jedno, o koho se jedná," uvedl dvojnásobný grandslamový šampion na sociální síti X.
Takto silný výrok napsal po odhalení kauzy Igy Šwiatekové. Zhruba o tři měsíce dříve jsme se dozvěděli o dvou pozitivních testech Jannika Sinnera z března. Stejně jako v případě Šwiatekové s několikaměsíčním zpožděním.
Sinner se trestu zákazu činnosti zatím vyhnul, ale Mezinárodní sportovní arbitráž (CAS) bude jeho případ projednávat v příštím roce. Světová antidopingová agentura (WADA) totiž žádá trest na jeden až dva roky. Šwiateková vyvázla s měsíční suspendací, ovšem v jejím případě má WADA na odvolání stále čas.
"Někdy si říkám, proč jsem celou kariéru neužíval steroidy. Mohl bych tak odehrát během sezony třeba 300 zápasů místo 170. To, co se teď děje v tenise, je ostuda. Já sám jsem byl během sezony třeba 15krát až 20krát testován," uvedl bývalý lídr žebříčku Kafelnikov.
"A smutné na tom je, že dávají špatný příklad teenagerům. Ti si můžou myslet, že užívat steroidy je normální a projde jim to," dodal zlatý medailista z olympiády v Sydney 2000.
Komentáře
1. Probrat seznam zakázaných látek, vyřadit ty, které mají na výkonnost sporný nebo mizivý vliv.
2. U každé látky na seznamu zavést limit, od kterého vzorek odevzdaný tenistou bude považován za pozitivní.
3. U každé látky hned uvést trest (1, 2 nebo 4 roky podle velikosti účinku, které mají na výkonnost), aby každý hned věděl, co mu hrozí.
4. Za opakovaný doping doživotí.
5. Zákaz udělování WC dopingovým hříšníkům na grandslamech, turnajích ATP a WTA. Pokud se chce někdo vrátit po odpykaném trestu, ať začne na okruhu ITF.
bod c.4 je sporny, co ak mas opakovany test na doping pozitivny v priebehu mesiaca, ci dvoch?
este ti chyba bod, co sa tyka zverejnenia dopingu u hraca, ma to byt hned, alebo az o rok? lebo ten verejny lync potom nema ucinok
hrac predsa nemusi vediet, cim sa kontaminoval, ti ktori to ihned vedia su pre mna podozrivi, akoby boli pripraveni uz dopredu, riesit kontaminaciu, to smrdi viac, ako ked hrac hlada pricinu dlhsie....
To bylo (je) dobrý hovado. Byl by dobrý politik.
RuSSák, co dodat...
Blb je to každopádně.
S tím souhlasím...
Plus neměl by se brát ohled na to, co kdo bral a už vůbec ne, jak to bral... Hranice trestu by měla být pevně dána. Ty výmluvy typu: spadl mi dědovo lék na rakovinu do polévky a podobně, jsou fakt absurdní
Nový komentář
Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce. Nahlásit nelegální obsah můžete zde.
Registrace nového uživatele