Görgesová v Paříži testuje 'chytrou' raketu
Tenisté při hře nepoznají žádný rozdíl. "Vypadá úplně stejně, jen uvnitř sbírá data, se kterými pak můžeme dělat spoustu úžasných věcí," řekla Görgesová o novince firmy Babolat. Před zápasem jen stiskne knoflík, kterým aplikaci aktivuje, a po utkání může trenér všechna data analyzovat.
Raketa zaznamená, jakou částí výpletu tenistka odehrála podání, forhend či bekhend. Změří například i sílu a směr úderu. "Můžete vidět, jak agresivně jste hráli, kolik jste dali forhendů a podobně," popsala možnosti Görgesová, která dnes prohrála 1-2na sety v zápase 2. kola s Kanaďankou Bouchardovou. Ve hře zůstává ještě ve čtyřhře.
Data z ostrých zápasů jsou podle Görgesové užitečnější než data z tréninků. Čím víc jich tenistka nasbírá, tím přesnější závěry z jejich analýzy získá pro svou další přípravu. I přes nové technologické možnosti ale Němka věří, že hráčské instinkty budou mít i v budoucnu hlavní roli. "Hráči to sami poznají. Jakmile jednou získáte ten cit, poznáte, co máte zlepšit. To přichází s věkem a počtem zápasů, které odehrajete," konstatovala.
Firma Babolat přiznala, že měla obavy, zda Mezinárodní tenisová federace technickou novinku přijme. "Báli jsem se, že řeknou, že je to proti duchu tenisu. Překvapili nás, když nám na začátku letošního roku ITF dala souhlas," řekl šéf francouzské firmy Eric Babolat.
Jedinou podmínkou je, že informace z rakety nepůjdou přímo k hráčům, aby bylo dodrženo pravidlo zákazu koučování během hry.
'Chytrou' raketu testovali již před dvěma lety Rafael Nadal, Jo-Wilfried Tsonga či Na Li. Ti hrajou s 'babolatkou' i v současnosti a nadále možnou revoluci podporují.
Komentáře
Nový komentář
Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce. Nahlásit nelegální obsah můžete zde.
Registrace nového uživatele