Jak Sabalenková dobyla Melbourne: Pláč soupeřky, vítězný sprint i krizová chvíle

29. 1., 09:32
Aktuality 10
Na prvním grandslamu sezony nebylo letos v ženské soutěži přesvědčivější hráčky. Aryna Sabalenková (25) si Melbourne oblíbila už loni a stala se po 11 letech první hráčkou, která dokázala titul na Australian Open obhájit.
Profily hráčů
Aryna Sabalenková s trofejí pro vítězku Australian Open. (@ Profimedia)

Ve světovém žebříčku jí patří sice "až" druhá příčka, v aktuálním rozpoložení ale působí rozhodně silněji než Iga Šwiateková. To, jak touží po dalším velkém triumfu a jak je mentálně nastavená, ukazovala už od prvního zápasu.

Když se jí v prvním kole snažila vzdorovat kvalifikantka Ella Siedelová, došlo na jednu pozoruhodnou chvilku. Německá hráčka se po jednom z nepovedených volejů rozplakala. Nepřišla však žádná lítost, Sabalenková naopak ještě přidala na intenzitě hry a nebohou soupeřku doslova zničila.

Otcova předtucha

Tak nějak podobně si počínala i dál. Nekompromisně. Po zápasech ale na tiskových konferencích mluvila uvolněně, sebevědomě a s úsměvem. Sabalenková už není žádné vyjukané mládě, stala se z ní sebevědomá žena.

"Byly chvíle, kdy jsem si opravdu myslela, že nikdy nevyhraju žádný grandslam. Bylo tam mnoho vzestupů a pádů, ale nechtěla jsem se vzdát. Na konci cesty pak vidíte, jestli jste k tomu byli předurčeni nebo ne. Jen jsem musela přestat myslet negativně, nic víc," vyprávěla po zisku svého druhého grandslamového titulu. Dočkala se přesně po roce.

Znovu zmínila i svého otce, který ji k tenisu přivedl: "Před čtyřmi lety jsem ho ztratila. Měli jsme ale jeden sen, že do 25 let vyhraju pár grandslamů. Když zemřel, začala jsem o tom příliš přemýšlet. Má rodina ve mně vyvolává velkou nostalgii. A až když jsem se uvolnila, začalo se mi dařit."

Letos v Melbourne to byla její spanilá jízda. A opravdu už má ve svých 25 letech velké tituly dva.

Klíčové momenty

Sabalenková – Brenda Fruhvirtová 6:3, 6:2

Ve druhém kole přišel souboj s českou šestnáctiletou nadějí. A také první ztracený servis, Fruhvirtová ho vzala Sabalenkové dokonce čistou hrou, což znamenalo re-break na 2:2 v první sadě. Sabalenková zlomila odpor teenagerky až v koncovce první sady, když odskočila na 5:3. Poté už byl zápas jasná záležitost.

Sabalenková – Gauffová 7:6, 6:4

Nejtěžší zkouška. Od stavu 5:2 v první sadě ztratila suverénka čtyři hry v řadě a Gauffová podávala na zisk setu. Krizovou chvíli ale Sabalenková odvrátila, vzala Američance servis a v tiebreaku už dominovala. I ve druhé sadě vycházející americká hvězda dlouho držela krok, zaváhala však v koncovce a běloruská tenistka nekompromisně trestala.

Sabalenková – Qinwen Zheng 6:3, 6:2

Udělat poslední krok, vlastně jen v tom byl problém. Sabalenková ho však zvládla jistě a za celý zápas pustila čínskou protihráčku jen čtyřikrát k brejkbolu. Ani jednu z příležitostí ale Qinwen Zheng ke zdramatizování zápasu využít nedokázala. Malým dramatem tak byla jen poslední hra zápasu, ve které potřebovala Sabalenková ke zkompletování své práce pět mečbolů.

Důležitá čísla

5

Sabalenková se stala pátou hráčkou ve 21. století, která grandslam v Melbourne vyhrála bez ztráty jediného setu. Před ní se podobný kousek povedl Lindsay Davenportové v roce 2000, Marii Šarapovové v roce 2008, Sereně Williamsové v roce 2017 a Ashleigh Bartyové v roce 2022. Australanka Bartyová ztratila na cestě za titulem jen 30 gamů, Sabalenková o jeden více.

12

Letošní Australian Open bylo 12. turnajovým vítězstvím Sabalenkové na tvrdém povrchu z celkových 14 titulů. Paradoxně naposledy na hardu triumfovala právě loni v Melbourne. Od té doby tři finále na oblíbeném povrchu prohrála - v Indian Wells, na US Open a letos v Brisbane.

8:11

Jen osm hodin a 11 minut strávila vítězka prvního letošního grandslamu na kurtech. Byl to tedy spíš vítězný sprint než nějaká úporná dřina hodná čtrnáctidenní tenisové slavnosti. V porovnání s mužskou soutěží je její čas na cestě ta trofejí například kratší, než potřeboval Daniil Medveděv ve čtvrtfinále a semifinále k postupu přes Huberta Hurkacze a Alexandra Zvereva.

Tenis Sabalenkové určitě nepatří k nejkrásnějším na okruhu, ale bezesporu je jedním nejefektivnějších. Síle jejích úderů dokáže ženské pole jen těžko čelit, když je šampionka klidná a sebevědomá. Pokud tomu tak není, mají rivalky příležitost zejména díky nevynuceným chybám běloruské hráčky. To se však v Melbourne nestalo. Sabalenková totiž možná už dospěla do věku, kdy se o ní může říci, že je již zkušenou hráčkou. Věří své hře a ke kvalitě přidala také vítěznou mentalitu.

"Dlouho jsem toužila nebýt tou, která vyhraje grandslam a pak zmizí. Chtěla jsem ukázat, že jsem schopna být na špičce neustále. Opravdu věřím, že budu vyhrávat dál. Právě teď mám dva tituly na velkých turnajích, ale pro mě je to důležitá věc i v tom, že jsem si dokázala, že můžu triumfy opakovat," řekla po svém vítězství.

Sabalenková zatím dokázala vyhrát jen v Melbourne. Na US Open si zahrála finále, v Paříži a Wimbledonu je jejím maximem semifinále.

Článek byl původně publikován pro Livesport Zprávy.

Komentáře

10
Přidat komentář
smazaný uživatel
Text příspěvku obsahoval závadný obsah a byl redakcí vymazán.
Reagovat
asgard33
Dvakrát AO, dvakrát Madrid, dvakrát Wu-han, letos se tedy nabízí možnost zdublovat Dauhá,no a kromě toho by to chtělo prosadit se ve Wimblu a konečně něco uhrát na velkých turnajích v Sev.Americe.Na RG a na antuce obecně toho od ní moc nečekám, ale pořád je o co hrát.MMAmazonka,MMArynáá.
Reagovat
Drzymalski
Ušla velký kus cesty. Od ranařky, která se často vyhazuje, až po hráčku s vyrovnanými výkony bez násobných školáckých chyb a fatálních selhání. Vzhledem k jejímu naturelu a mimo tenisovému tlaku kterému je delší dobu vystavena, není jisté zda jí vysoký standard výkonů vydrží po celou sezónu. Držím ji palce ať vyhraje další GS a vrátí se na post světové jedničky.
Reagovat
lvicek
Kde je ta Saba, co hrala 27 DF za dvousetovy zapas, to byly casy... ;)
Reagovat
Tomas_Smid_fan
Ano, po Velkomatce nám taková jednička dlouho chyběla
Reagovat
Nola
ak mohli byt jednickami hracky bez GS, tak nevidim dovod, preco by ti tam Amazonka mala vadit, sice ma podobny styl ako Serena, ale od Sereninho chovania ma zatial ozaj daleko, a Igu by som teda na zaklade jedneho GS vobec neodpisovala, za mna je zatial lepsou hrackou ako Aryna, ludia rychlo zabudaju, ako hrala na konci minulej sezony, po jednom turnaji by som ziadne zavery a predikcie nerobila, cas ukaze
Reagovat
vavrinec
Aryna je začátkem každé sezony na tom výrazně lépe než Iga. Proč to tak je asi nikdo netuší, ale Iga prostě potřebuje čas a turnaje, aby se dostala do top formy. Pak se to začne otáčet.
Reagovat
Drzymalski
Iga je skvělá tenistka. Podle mě ji sráží to, že se upíná na úspěch za každou cenu. Je přemotivovaná, bere tenis a vše kolem moc vážně. Chybí mi u ní vtip a nadsázka.
Reagovat
bardunek666
Přesně tak. Velmi těžko snáší, když je někdo lepší než ona a neumí s tím pracovat.
Reagovat
lvicek
No tak treba ji proste vyhovuji mene ty turnaje na zacatku roku a vice ty pozdejsi, vzhledem k povrchu, pocasi, cestovani a tak. Asi kazdy ma destinace, kde se mu dari vice a kde mene...
Reagovat

Nový komentář

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce. Nahlásit nelegální obsah můžete zde.

Registrace nového uživatele

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce.

Registrace nového uživatele
TOPlist