Jan Kodeš: Vraťme do hry živé míče
Kdyby bylo řešení tohoto "problému" na mně, udělal bych dvě zásadní změny. Zápasy by každopádně zkrátily a jejich kvalitu by nepoznamenaly.
1. Zakázal bych hráčům utírání do ručníku po každé výměně; je to zlozvyk, který z finále Australian Open ukousl nejméně třičtvrtě hodiny. Většina tenistů si z téhle původně potřeby udělala rituál a prodlužují si tím dvacetivteřinovou pauzu na odpočinek.
Vím, je to téměř třicet let, ale když jsem vyhrál Wimbledon, neexistovaly ani židle pod umpirem, při střídání stran jsme se směli jen utřít, napít a hra musela plynule pokračovat. Komfort odpočinku vsedě je samozřejmě v pořádku, ale k otírání či stékání potu v průběhu gamu vždy sloužila potítka (nebo i malé ručníky za pasem), případně čelenky a čepice.
2. Vrátil bych do hry živější míče. Tenis se totiž po nářcích z doby před patnácti lety, kdy zejména v halách někteří servismani udělali ze zápasů nudu plnou es a chybných returnů, výrazně zpomalil. A to natolik, že došlo na opačný extrém.
Díky zdrsňování tvrdých povrchů je odskok míčů vyšší a dává hráčům víc času k doběhnutí míčů. Moderní materiály raket, ze kterých balon víc letí, to nezachrání. Výměny se tak prodlužují a tenisté se zároveň víc a víc obávají jít k síti, aby je soupeř neprohodil. Pomalejší je i tráva ve Wimbledonu, kde útočnému pojetí nahrává už jen nižší odskok míčů. Tenisáky mají dnes ovšem také jiné vlastnosti, jsou těžší a pomalejší. Proti těm, se kterými se hrálo dřív, jsou vyloženě tupé. Thomas Muster mi loni po tréninku na Štvanici znechuceně říkal: Co je to dnes za míče? Vůbec to nemůžu zabít...
Takové balony mají samozřejmě negativní vliv i na zdraví tenistů, trpí kvůli nim loket a rameno. Vzpomeňme, jak si v loňském roce na některých turnajích před US Open hráči stěžovali na těžké míče a míče různých značek a vlastností na po sobě jdoucích turnajích.
Hra začíná být kvůli enormní snaze o zpomalení znovu poněkud jednotvárná. Důkazem bylo i zmíněné Australian Open. Zpomalovat povrchy i míče bylo zkrátka chybné.
Ani prosazování tvrdých dvorců po celém světě nepřináší pro hru samotnou nic dobrého. Hráči jsou neustále pod tlakem žebříčkových bodů, hrají mnoho turnajů a čím dál častěji laborují se zraněními kyčlí, páteře, kolen, achillovek... Nestačilo by hrát na tvrdých površích pouze v halách? Vždyť šedozelená americká antuka byla před lety velmi dobrým povrchem pro útočníky i obranáře. Ani její odstranění ze světového okruhu v USA nebylo správné. Finálové zápasy na ní při US Open v letech 1975–1977 mezi Connorsem, Borgem, Vilasem či Orantesem, to byl velmi atraktivní tenis, kterému diváci aplaudovali vstoje. Argument, že tvrdé povrchy nevyžadují údržbu, by přece neměl obstát při rozhodnutích o budoucnosti hry, která se historicky hrála pouze na travnatých a antukových dvorcích.
Moderní doba přinesla nové materiály a několik pozitivních změn, například zavedení tie-breaku nebo jestřábího oka. Ale proč zavádět stále nové a místy nesmyslné novinky?! Americká televize by nejraději sehrála grandslamový turnaj o víkendech a na jeden set a Evropa, která dnes kraluje světovému tenisu, musí odolávat dalším a dalším novátorským nápadům. Přimlouvám se, abychom neničili to, co udělalo tenis jedním z nejatraktivnějších sportů dnešní doby.
Jsem přesvědčen, že mezi halovým a venkovním tenisem by měl zůstat výrazný rozdíl, který právě všudypřítomné tvrdé povrchy částečně stírají. Přírodní vlivy jako slunce, vítr, přerušení při dešti či rozdílné odskoky míčů na antuce či trávě jsou velkým testem a vnášejí do hry i více nervozity, myšlení, nutnosti soustředění, chytrosti, inteligence v taktickém pojetí nebo větší nároky na fyzickou a psychickou výdrž. Právě tady se projevují vlastnosti šampionů!
Komentáře
To samé nebo podobné je o površích i název může být stejný a vlastnosti různé.
Nechápu ten trend spomalování hry jak vlastně vznikl a proč trvá. Možná je to dáno herním stylem top hráčů a snahou jim vyhovět? Aby se dostávali do semi/fi kvůli divákům, TV, reklamě?
Přece pořadatel turnaje má nějaké omezené možnosti na čem hrát a čím hrát, nevím kam to hlásí a kdo to schva/neschlaluje.
Je určitě na místě zrychlení hry a v tom důsledku zkrácení zápasů, trochu zvýhodnit útočný herní styl. Chtěl bych zase vidět zápasy v podobném stylu jako hráli Becker/Edberg/McEnroe dokonce i Lendl ve Wimbledonu.
Svým způsobem je to zpomalování i dobrý - eliminuje to hráče typu Karlovic a jejich monotonní hru založenou jen na servisu. Nemělo by se to ovšem hnát až do opačnýho extrému, aby nakonec tenisu nedominovali pinkálisti, který jsou skoro stejně otravný jako servismani. Chce to prostě najít zlatou střední cestu ...
Pod tím odkazem je tabulka, kde jsou informace ohledně povrchů a míčků na jednotlivých turnajích. Pokud se můžeme chytit těch statistik (průměr počtu es na gem, procento udržených servisů..), tak to vychází docela zajímavě, jak je to kde rychlé :-).
Nedávno jsem se bavil s jedním známým, který dělá trenéra tenisové mládeže. Říkal mi: "Joo, ono to je s těmi povrchy složité, není decoturf (2) jako decoturf (2)..mám zkušenost, že co kurt, to originál, i když název povrchu a dodavatel je stejný." :-)
Zpomalování hry mě taky trochu vadí, mám radši styl servis volej než nekonečné výměny od base line.
Chápu, že přestřelky typu Isner - Karlovič taky nejsou zrovna divácky atraktivní, ale na to našla lék Martina Navrátilová - je to jednoduché - prostě zrušit druhé podání, zrušit opakování servisu kvůli tečování pásky. Výrazně by přibylo technických servisů s perfektním umísťováním a holt by se trochu přidusila dělostřelba. Ne že bych byl nějakým žhavým zastáncem těchto myšlenek, ale rozhodně mi to připadá lepší, než návrhy Jona Tiriaca naopak míče zvětšovat a dělat je ještě pomalejší. To můžeme rovnou přejít na badminton.
Pomalé hardy: Indian Wells - Plexipave, Miami - Laykold.
Nic proti obranářským stylům. Třeba u Španělským antukových specialistů nemůže nikdo čekat, že budou po druhém podání běhat na síť, ale značně to znevýhodňuje právě ty ryzí útočníky jako je náš Radek Štěpánek či Francouz Llodra, kteří styl servis síť milují a vyznávají.
Když se podíváme na světovou špičku tak 5 ze 4 nejlepších hráčů jsou vyloženě obranáři pouze mistr Federer zachraňuje tuto bilanci.
Zrychlit hard znamená udělat ho víc kluzkým a nebezpečným. Toto chceme? O té drsnosti nahoře mluví Kodeš.
Nový komentář
Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce. Nahlásit nelegální obsah můžete zde.
Registrace nového uživatele