Jde z něj strach. Francouz střílí podání ohromnou rychlostí, druhé má rychlejší než většina to první
V mužském tenise je dělový servis obrovskou zbraní a pomocí. Nejde samozřejmě jen o rychlost, ale také o umístění. Jenže když máte na druhé straně kurtu někoho jako Giovanniho Mpetshiho Perricarda, který v Basileji střílel první podání průměrnou rychlostí 225 kilometrů za hodinu a to druhé přibližně 208 kilometrů za hodinu, máte problém, ať už ho trefí kamkoli.
V basilejském finále potkal Bena Sheltona a právě Američan nám poslouží pro srovnání. Rovněž on má totiž na podání obrovskou sílu. Přesto za svým vrstevníkem v předchozím týdnu výrazně zaostával a v průměru trefoval první i druhý servis o 32 kilometrů za hodinu pomalejší.
Aby toho nebylo málo, tak podle komentátora Roba Koeniga za posledních 12 měsíců Mpetshi Perricard posílá druhé podání průměrnou rychlostí 198 kilometrů za hodinu, tedy stejnou rychlostí jako Shelton první servis za to samé období. Jen o trochu lépe než Američan je na tom Hubert Hurkacz, který má jedno z nejlepších podání na tour.
Padne rekordní rychlost?
Rekord pro nejrychlejší podání drží Sam Groth. Australan v roce 2012 na challengeru v Busanu vypálil pecku o rychlosti 263,4 kilometru za hodinu a předčil i bombarďáky Johna Isnera či Iva Karloviče. Mpetshi Perricard se momentálně nachází v této tabulce na devátém místě s rychlostí 244,6 kilometru za hodinu.
Co se týče druhého podání, tak se Francouz dělí s 235 kilometry za hodinu o první příčku s Milosem Raonicem. Takto rychlý druhý servis zaznamenal letos na trávě ve Stuttgartu. Ve finále v Basileji mohl rekord překonat, jeho druhé podání o rychlosti 238 kilometrů za hodinu se však otřelo o pásku.
Parádní basilejská jízda
Mpetshi Perricard prorazil na nejvyšší okruh na konci antukového jara, když senzačně kraloval na antuce v rodném Lyonu. Do té doby byl relativně neznámým hráčem. Znovu na sebe upozornil skalpem Sebastiana Kordy ve Wimbledonu a opět zazářil v předchozím týdnu v Basileji.
Do švýcarského města dorazil po několika nepovedených týdnech, ovšem i díky dělovému servisu si halovou pětistovku podmanil. V Basileji odehrál 60 gamů na podání a dohromady čelil jen třem brejkbolům.
Všechny tři šance nabídl Denisovi Shapovalovovi ve čtvrtfinále a s každou si poradil. V pěti zápasech zaregistroval dohromady 109 es, což je více než 20 nechytatelných podání na jedno utkání.
Nejlepší servis za poslední rok
Po famózním představení v Basileji se dostal na první místo v hodnocení servisu za posledních 52 týdnů, a to s indexem 300,1 bodu. V průměru na jeden zápas trefuje skoro 19 es, navíc uhájil 88,7 % gamů na vlastním podání. Vylepšit by rozhodně mohl počet dvojchyb, v průměru jich na jedno utkání spáchá zhruba pět.
S takovými čísly na podání by mohl třeba jednou atakovat rekord v počtu es. Ten drží John Isner, jenž zaznamenal v 772 zápasech celkem 14 470 nechytatelných podání.
Jak moc velkou zbraní je pro Mpetshiho Perricarda servis ukazuje takové pořadí na returnu. Tam najdeme aktuálně 31. hráče světa, který do sezony vstupoval z 205. místa, až na 83. pozici. Mnohem výše je ve zvládání kritických momentů (šestá příčka), což zahrnuje odvracení i využívání brejkbolů a procentuální úspěšnost vyhraných tie-breaků a rozhodujících setů.
Komentáře
To jsou neuvěřitelná čísla
Zatím to má nahorudolu a spíš o ruku.
Nový komentář
Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce. Nahlásit nelegální obsah můžete zde.
Registrace nového uživatele