Králem je Connors!
Každý má svého hrdinu, každý má jiné kritérium a debata nikdy neskončí. Ani poté, co Filippo Radicchi z Northwestern univerzity v americkém Illinois určil za pomoci počítače a na základě porovnání 133 261 zápasů od roku 1969 svého krále. Vědec sestavil matematický vzorec a počítač během několika vteřin rozdělil hráče do jednotlivých kolonek.
Tamtadadá. Vítězem se stává… Američan Jimmy Connors! Překvapivé? Pro mnohé jistě. Pro jiné nikoli.
Connors dominoval levačkou v letech 1974 až 1977. Tehdy vydržel 160 týdnů v kuse na místě světové jedničky a vyhrál ve dvouhře rekordních 109 turnajů včetně osmi grandslamových.
Žebříček podle Radicchiho: |
1. Connors
2. Lendl 3. McEnroe 4. Vilas 5. Agassi 6. Edberg, 7. Federer, 8. Sampras, 9. Nastase, 10. Borg, ... 24. Nadal. |
Ano, to by na hráče všech dob stačit mohlo. Radicchi nabídl zcela nový pohled na výběr jedničky, ten ale nepůsobí zcela realisticky. Alespoň pořadí za Connorsem ne. Ptáte se, kolikátý je maestro Federer? Vítěz 16 grandslamových titulů figuruje až na sedmé příčce. A současný první hráč světa a vítěz devíti grandslamových vavřínů Španěl Rafael Nadal dokonce až čtyřiadvacátý!
Čtvrtý je například argentinský básník Guillermo Vilas, zatímco legendární Švéd Björn Borg teprve na desáté příčce. Divné, že? Ani osmé místo Peta Samprase, vítěze čtrnácti grandslamovými titulů, tak docela nesedí.
"Využil jsem rozptyl algoritmu," vysvětluje Radicchi sběr dat z turnajů za 43 let a je přesvědčen, že je lepší než všechny dosavadní metody. "Dokázali jsme porovnat hráče na všech površích za mnoho let. V našem hodnocení je důležitá výhra nad skvělým hráčem, ne ta nad slabším a špatným."
Je ale divné, že Nadal má zatím v kariéře jen 21 výher nad velmi dobrými hráči, zatímco Vilas jich měl 93.
Radicchiho systém vyhovuje Connorsovi. Pomohla mu tenisová dlouhověkost - Američan hrál výborně do čtyřiceti. "Mezi všemi skvělými hráči vydržel bez debat nejdéle na vysoké úrovni, hrál stabilně, což dokládá, že šestnáct let strávil ve světové desítce," konstatuje Radicchi.
Počítačové porovnání rozhodlo, že nejlepším antukářem všech dob je Villas (Borg 8., Nadal 12.), na trávě pasovalo do čela Connorse (Federer 3., Sampras 6.) a na betonu Agassiho.
Sestavování žebříčků je hra. Nikdy nekončící příběh, který nás bude bavit věky věků. A tenhle Radicchiho je jeho součástí. I když, souhlasit s ním tak úplně nelze.
V dubnovém čísle Tennis Areny dále najdete: |
• Rozbor daviscupové lekce od Kazachstánu i kauzy Hernych ...a další zajímavosti a exkluzivní fotografie Předplaťte si tenisový a lifestylový magazín Tennis Arena za pouhých 540,- na rok! |
Komentáře
Ale úspěch ve sportu stejně jako v životě lze měřit různými prostředky, hodně praktické jsou peníze. Dosaďte si do tabulky vyhrané peníze započtěte inflaci? Kdo tam vyjde?
Nebo počty výher tam a jinde v době kdy hráčská základna byla třetinová? A tedy i menší konkurence. Ab absurdum, kdyby tenistů bylo na celém světě jen pár, pak by mezi nimi byl třeba jeden co by i 10 let prakticky stále ostatní porážel. Proč ne? Jako svého času a snad i dnes, ale to nevím jistě - češi v nohejbalu nebo Pospíšilové v kolové.
Prostě nejlepší nebo nejúspěšnější podle mne je ten aktuální, jakmile začne dýchat těm historickým ve statistikách na záda a sem tam nějaké té statistice začne vládnout.
Jinak se zbytekem souhlasím. Jen bych neřekl, že o člověku nic nevypovídá. Já jsem se například nespokojil se středoškolským vzděláním a proto jsem jšel studovat dál. Ve svých komentářích se opírám o fakta (narozdíl od jiných, kteří jen nadávají a uráží) a řešit tady dookola chyby v textu s lidmi, kteří je dělají taky je vrchol.
Vystuduj ten obor a pak suď.
Vždyt kolikrát vidím ve svém okolí, že vyučený člověk je na mnohem větší úrovni než kdejaký vysokoškolák..
Dále nechápu proč mi píšeš "vystuduj ten obor a pak suď", vždyt já nesoudím tvůj obor, naopak jsem napsal, že to rozhodně nebude jednoduchý obor, avšak na mém celkovém názoru na VŠB to rozhodně nezměnilo...Jedna z nejhůře hodnocených VŠ u nás (vyjma IT a tuším strojařů), ale to jsme se dostali někam úplně jinam a je to přece jenom tenisový portál..
Přesně tak. Já zde chodím diskutovat o tenise!
Berdych - Ljubicic. Zápas jsem neviděl, ale z výsledku to vypadá, že se Tom moc neprosadil.
Raonic - Ferrer. Na zápas jsem koukal. Mrzí mě, že Miloš dostal takovou latu, ale čekal jsem to. Antuka mu moc nesedí a David je na tomto povrchu velice silný. I tak je osmifinále pro něj vcelku úspěch.
1.Guillermo Vilas Argentina L 1969-1992
2 Manuel Orantes Spain L 1968-1984
3 Thomas Muster Austria L 1984-1999
4 Ivan Lendl United States R 1978-1994
5 Carlos Moya Spain R 1995-2010
6 Eddie Dibbs United States R 1971-1984
7 Jose Higueras Spain R 1968 1986
8 Bjorn Borg Sweden R 1971-1993
9 Ilie Nastase Romania R 1968-1985
10 Andres Gomez Ecuador L 1979-1993
11 Alex Corretja Spain R 1992-2005
12 Rafael Nadal (2002-2010)
Vtipné je, že v první třicítce objevuje dosti průměrný Španěl -- Francisco Clavet (23.) a náš Tomáš Šmíd (26.) --- LOL, zato tam chybí třeba trojnásobný vítěz RG Gustavo Kuerten. :-)))
Viz: http://www.plosone.org/article/fetchSingleRepresentation.action?uri=info:doi/10.1371/journal.pone.0017249.s005
1. reaguješ vůbec, každej má nějaký vzdělání a někdo se s ním chce pochlubit a někdo ne, zaznamenal jsem zde nějakýho pana psychologa, ale to nebyl Pe3K
2. reaguješ takhle dramaticky teď (na něco z prosince a ledna?)
99.9 nic z tebou řešit nehodlám. To jsem ti už psal. My se zde chceme normálně bavit o tenise a nějaké rozepře a slovní urážky si jdi psát na kisschat. Tady se řeší tenis a pokud k tomuto tématu nic nemáš tak zde nic nekomentuj, jen kazíš celou diskuzi.
Na druhou stranu na internetu se může i zedník prezentoval jako student 5. ročníku lékařské fakulty Univerzity Karlovy :-)
Znám ve svém okolí celou řadu úspěšných lidí, kteří mají nejen krásnou a hodnou přítelkyni, vysokou školu, solidní zaměstnání a plat a nepotřebují se tímto předvádět a zůstávají i nadále skromní..A navíc vysokou školu má v dnešní době opravdu kdekdo..
Neříkám, že mé reakce jsou ideální, ale nechci ať mě zde kdokoliv uráží a navíc jedinec, který mě v reálném světě nesahá ani po kotníky.
VŠB - HGF - Environmentální inženírství.
"který mě v reálném" - Pegu píše se MNĚ, protože jde o 3. pád. Hadam ze tohle vas neucili. CO se da delat, jsi jenom dalsi cvicena opice s IQ na nule.
Uz se tu dal neztrapnuj Pegu, o tenise nemas paru a jeste jsi naprosty diletant a ignorant. :)
Jinak přestože některé fakulty VŠB mají pověst všelijakou, tak konkrétně Environmentální inženírství (spíše jsi ale pravděpodobně myslel Environmentální inženÝrství) rozhodně nebude jednoduchý obor.
Každopádně samotná vysoká škola opravdu o člověku absolutně nic nevypovídá ;-)
Fake fotky jsem neposlal. O Plzni jsem nemluvil a nikdy jsem tam nebyl. Pověz nám něco o sobě ty pane neumím používat háčky a čárky a buzeruju tu někoho, že udělá v textu chybu...
Zajímavé, že s tím mají vždycky největší problém fanoušci Rafy.
Přítelkyni nezneužívám jako nástroj na honění ega ;-) To může dělat jen omezenec jako ty.
Je mi zcela jasné, že tvá přítelkyně se na honění nehodí :D
Už Churchil říkal, že věří jen té statistice, kterou si zfalšuje sám :-))
Španělsko v 60. a 70. letech -- Manuel Santana, vítěz Wimbledonu a Roland Garros, Gimeno (vítěz Roland Garros), Gisbert (nic nevyhrál, ale byl dobrej), Orantes (vítěz US Open v 70. letech).
Vezmi si lyžování, atletiku a tak dál. Myslíš, že by dneska na Olympiádě mohl někdo vyhrát pětku, desítku a Maratón?
jasně, kdyby se dnes náš Honza Hájek se svou raketou postavil na kurt (možná i travnatý) proti Rodovi Laverovi, vyhrál by. Ale to nám přece nebrání porovnávat různé éry. Akorát to asi chce zkombinovat více metod najednou. :-)
a tenhle konkrétní žebříček je nonsens, protože v žádném žebříčku dlouhodobé výkonnosti nemůže být McEnroe před Smprasem, neboť Sampras vyhrál dvojnásobný počet GS turnajů, byl o čtyři roky déle v nejužší světové špičce (11 vs. 7 let) + další dva roky se byl schopen dostat do finále GS turnaje nebo jej vyhrát. Tím spíše to platí o Vilasovi.
Mimochodem, podle toho jeho slavného žebříčku jsou např. Bryan Gottfried (13.), Eddie Dibbs (18.), Harold Solomon (19.) a Tom Okker (20.) před Nadalem (24.), ačkoliv v životě nevyhráli jediný GS turnaj. Viz: http://www.sciencedaily.com/releases/2011/03/110301091225.htm Jestli tomu dobře rozumím, rozhodující je počet (?) vítězství nad "kvalitními" hráči.
Mám jednoho kamaráda, kterej učí na matfisu. Kdysi mi vykládal o Vopěnkovi, tehdejším ministrovi školství a říkal, že je ve svým oboru jakejchsi analýz absolutní světová špička, protože tak zvrhlý analýzy nikoho jinýho ani nenapadne dělat. A teď ho srovnej s Einsteinem.
Ovsem, VIS uhodil hrebik na hlavicku, bude pomalu pulnoc ..... :-)
Kdyby byl ten Connors sympatický, ale to on není. Takže za celkového vítěze dosadíme třeba našeho rodáka Ostravák Ivana Lendla!
Je to samozřejmě nesmysl, stejně jako třeba Federer třetí na trávě a sampras až šestý; když už, měly by být zrhuba stejní, výsledky ve Wimbledonu mají skoro stejné (Sampras o trochu lepší -- 7 x V, 1 x SF, 1 x ČF, Federer 6 x V, 1 x F, 2 x ČF), výsledky z tpřípravných urnajů jako Halle nebo Queen´s jsou v mých očích irelevantní.
Proč by měly být výsledky z Halle nebo Queen´s irelevantní? Jsou normální turnaje. Všichni se snaží vyhrát a konkurence je tam velká.
Federer sice prohrál 1999, 2000 a 2002 v prvním kole, ale jinak se vždy dostal aspoň do ČF. Plus Federer pěkrát vyhrál v Halle, jednou tam byl ve F, jednou v SF a dvakrát ve ČF, zatímco Sampras v Queen´s Clubu vyhrál "jen" dvakrát a dvakrát byl ve finále (plus jednou vyhrál a jednou byl ve finále tuším v Manchesteru).
Federer sice prohrál 1999, 2000 a 2002 v prvním kole, ale jinak se vždy dostal aspoň do ČF. Plus Federer pěkrát vyhrál v Halle, jednou tam byl ve F, jednou v SF a dvakrát ve ČF, zatímco Sampras v Queen´s Clubu vyhrál "jen" dvakrát a dvakrát byl ve finále (plus jednou vyhrál a jednou byl ve finále tuším v Manchesteru).
Máš tam odemně tem email.
Ovšem Connors na trávě nejlepším hráčem všech dob, hmmmmm. Ve Wimbledonu: 2 x vítězství, 4 x finále, 4 x SF, 3 x ČF, to je slušný, ale žebříčkem je očividně upředňostňována dlouhodbá relativně stabilní výkonnost.
Nový komentář
Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce. Nahlásit nelegální obsah můžete zde.
Registrace nového uživatele