Skolil Djokoviče a Alcaraze, je českou jedničkou a získal zlato na olympiádě. Letošní vizitka Macháče
Další vizitky: Jakub Menšík | Jiří Lehečka | Karolína Muchová | Barbora Krejčíková
Nové grandslamové maximum
Macháč zahájil sezonu postupem z kvalifikace do druhého kola v Brisbane. Následně zaznamenal v úvodním kole kvalifikačních bojů v Adelaide nepochopitelný debakl od domácího Alexe Bolta. Jedná se ovšem o jeho jedinou letošní porážku v dohraných zápasech s výraznými outsidery.
Chuť si spravil na Australian Open. V Melbourne Parku poprvé v kariéře postoupil mezi dvaatřicítku nejlepších na grandslamových podnicích. Bez ztráty jediného setu porazil Šintara Močizukiho i nasazenou sedmnáctku Francese Tiafoea, avšak další vítězství nepřidal.
V souboji o první osmifinále na majorech byl nad jeho síly Karen Chačanov. Proti zkušenému Rusovi měl 19 brejkbolových šancí, ale využil jen dvě a nakonec padl ve čtyřech těsných setech. V deblové soutěži se podíval až do semifinále.
Následovalo první letošní čtvrtfinále v Marseille a po zvládnuté kvalifikaci vyřazení v úvodním kole v Dubaji. Ve francouzském městě slavil svůj první deblový triumf na nejvyšší úrovni.
Premiérové čtvrtfinále na Masters
Březnový Sunshine Double nezačal pro Macháče zrovna ideálně. Po bitvě s veteránem Stanem Wawrinkou nezvládl na Masters v Indian Wells už druhé kolo, v němž schytal výprask od Adriana Mannarina.
Nezdar v kalifornské poušti si však vynahradil v Miami. Na Floridě si poradil s domácím outsiderem Darwinem Blanchem a následně si proti Andrejovi Rubljovovi připsal svůj premiérový skalp TOP 10, na který potřeboval celkem sedm pokusů.
Tím ale jeho jízda neskončila. V ohromně dramatickém utkání třetího kola udolal dvojnásobného šampiona a bývalou světovou jedničku Andyho Murrayho a zajistil si první osmifinále na Masters. V něm porazil Mattea Arnaldiho a vypadl až ve čtvrtfinále s pozdějším vítězem turnaje Jannikem Sinnerem.
"Tomáš hodně dobře podával a hrál agresivně od základní čáry. Také se snažil hodně chodit na síť, má velmi dobré voleje. Nikdy předtím jsem proti němu nehrál, o to více to pro mě bylo složitější," řekl Sinner. "Myslím si, že letos bude mít hodně dobrý rok," předpověděl Ital. A měl pravdu.
Po skalpu Djokoviče do prvního finále
Začátek antukového jara byl pro Macháče ve znamení zdravotních komplikací. Kvůli nemoci nenastoupil k zápasu druhého kola v Barceloně a stoprocentně fit nebyl ani na Masters v Madridu, kde se musel smířit s debaklem od Bena Sheltona.
Na poslední generálce v Ženevě ovšem přišel výsledek a skalp, na které asi jen tak nezapomene. Po cestě do svého prvního semifinále využil celkem příznivého losu, skolil v něm srbského rekordmana a tehdejší světovou jedničku Novaka Djokoviče a poprvé v kariéře se dostal na okruhu ATP až do finále.
Premiérový triumf se nekonal. V souboji o titul podlehl i kvůli neproměněnému setbolu dvojnásobnému finalistovi French Open Casperovi Ruudovi.
Na French Open vyrovnal své grandslamové maximum a stejně jako v Austrálii prošel do třetího kola. Útok na premiérovou účast v osmifinále majorů mu i v Paříži zhatil ruský tenista, tentokrát Daniil Medveděv.
Neskutečný obrat ve Wimbledonu
Travnatou část sezony ani návštěvu antuky v Umagu nemůže Macháč hodnotit pozitivně, jelikož vyhrál jen jeden ze čtyř duelů. Jediné vítězství se však zapsalo mezi nejvíce neskutečné obraty v tenisové historii.
Jedná se o zápas prvního kola s Davidem Goffinem ve slavném Wimbledonu. Rodák z Berouna v něm zapsal svůj premiérový obrat z 0:2 na sety. Mnohem působivější je však fakt, že v rozhodující sadě prohrával už 0:5.
Obzvláště v mužském tenise je šance na otočku z takto nepříznivého skóre takřka nereálná. Proti bývalé světové sedmičce ale recept našel a nakonec urval výhru v tie-breaku závěrečného dějství.
Olympijské zlato a premiéra ve druhém týdnu grandslamů
Singlová soutěž na pařížské olympiádě skončila pro Macháče už ve druhém kole na raketě zlatého medailisty z Tokia Alexandera Zvereva. V ostatních disciplínách to ale bylo mnohem lepší.
Ve smíšené čtyřhře vybojoval po boku bývalé životní partnerky Kateřiny Siniakové zlato a v deblu mužů obsadil čtvrté místo s Adamem Pavláskem. Jednalo se o první zlatou medaili české výpravy na letošních hrách pod pěti kruhy.
Bleskový přesun na americké betony mu nevyšel a na obou akcích Masters v Montrealu a Cincinnati prohrál hned v prvním kole. Konkrétně s pozdějším šampionem Alexeiem Popyrinem a dalším australským zástupcem Maxem Purcellem.
Na US Open se ale dočkal dalšího milníku. Ve Flushing Meadows suverénně porazil Fabia Fogniniho, Sebastiana Kordu i Davida Goffina a premiérově se dostal do druhého týdne podniků velké čtyřky. V něm naopak sám schytal drtivou porážku, proti Jackovi Draperovi byl bez šance.
Skalp Alcaraze a semifinále na obou asijských turnajích
V základní skupině finálového turnaje Davisova poháru musel skrečovat zápas s Carlosem Alcarazem i Alexeiem Popyrinem, ovšem na asijských betonech už na velmi solidní formu z US Open navázal.
Po semifinále v Tokiu, kde vyřadil Popyrina, Tommyho Paula a Alexe Michelsena, se podíval mezi nejlepší čtyřku také na Masters v Šanghaji. Tímto výsledkem vylepšil své maximum na prestižních tisícovkách.
Semifinálovou účast rozhodně nedostal zadarmo. Znovu narazil na člena TOP 20 Paula a ve čtvrtfinále byl jasným outsiderem proti 12 zápasů neporaženému Alcarazovi. Macháč ovšem předvedl svůj možná vůbec nejlepší dosavadní výkon a Španěla senzačně vyřadil. Pak dokázal v semifinále vzdorovat světové jedničce a pozdějšímu šampionovi Jannikovi Sinnerovi.
Na dvou z posledních tří turnajů v letošní sezoně se musel uchýlit ke skreči, a to ve druhém kole v Almaty a v úvodním na Masters v Paříži. Mezitím ale zaregistroval další čtvrtfinále.
Do něj dokráčel na silně obsazené halové pětistovce ve Vídni. Po dvousetové výhře nad Fábiánem Marozsánem si vyšlápl na člena TOP 10 Grigora Dimitrova. Ve čtvrtfinále jako jediný na turnaji sebral set Jackovi Draperovi.
Novou sezonu odstartuje Macháč na konci prosince v týmovém United Cupu. Před začátkem Australian Open má v plánu ještě generálku v Adelaide.
Všechny články o Tomášovi Macháčovi
Macháčova sezona 2024
Počet odehraných individuálních turnajů: 23
Počet titulů: 0
Finále: 1 (Ženeva)
Semifinále: 2 (Šanghaj, Tokio)
Čtvrtfinále: 3 (Miami, Vídeň, Marseille)
Bilance (nepočítaje exhibice): 37:24
Ranking na začátku sezony: 78
Momentální ranking: 25
Australian Open: 3. kolo
French Open: 3. kolo
Wimbledon: 2. kolo
US Open: osmifinále
Komentáře
Nový komentář
Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce. Nahlásit nelegální obsah můžete zde.
Registrace nového uživatele