Murray dostal v Dunblane čestný doktorát a 'klíč' od města. Slzy zadržoval marně
"Myslím, že všichni vědí, jak jsem nesmírně hrdý na to, odkud pocházím," řekl Murray chvějícím se hlasem při slavnosti na střední škole v Dunblane. "To, že jsem se odsud odstěhoval, byla jedna z obětí, které jsem musel udělat kvůli své profesi. Pokaždé, když se sem vracím, je to pro mě hodně emotivní," dodal bývalý svěřenec Ivana Lendla.
Ceremonie se zúčastnili mimo jiné Murrayho rodiče, prarodiče a přítelkyně. "Omlouvám se za své chování," řekl dvojnásobný grandslamový vítěz a olympijský šampion poté, co ho opět přemohly emoce.
Na univerzitě ve Stirlingu sice Murray nestudoval, ale na tamních kurtech jako mladík trénoval. "Ve Skotsku se moc tenistů nerodí, takže je to trochu zvláštní příběh. Ukazuje vám ale, že se může stát cokoli, pokud v to věříte a tvrdě pracujete," dodal osmý muž světového žebříčku.
Čestný doktorát chtěla udělit také Rafaelu Nadalovi univerzita na Mallorce, španělský tenista ale ocenění odmítl. Podle svých slov nechtěl případným přijetím titulu poškodit reputaci univerzity.
Komentáře
Takze je asi take podle tebe smesny a neprejicny.
Na ocenovani rodaku slouzi napriklad cestna obcanstvi. Rozdavani doktoratu politikum sportovcum nebo celebritam je politikareni.
Uz se tesim az se zacnout rozdavat cestne Grandslamy vojakum a vedcum.
Pak existuje kategorie, která má hezké české označení (vážená/uznávaná) osobnost. Do té patří ti, kdo si z nějakého důvodu hodného uznání skutečně zaslouží všeobecný zájem a úctu. Viz například slackerem zmiňovaný Václav Havel, přes své všechny následné kontroverzní kroky, za svou předlistopadovou činnost.
V dnešním showbusinessem ovládaném světě je ale hranice mezi těmito dvěma kategoriemi neostrá, rozmazaná. To je krásně vidět právě na příkladu vrcholových sportovců. Na jednu stranu to jistě jsou osobnosti svého oboru, dokázali se v něm talentem a obrovskou pílí dostat až na vrchol, ale na druhou stranu jsou to (pohříchu ve stále větší míře) i bulvární celebrity. Z tohoto pohledu námitku slackera chápu a souhlasil bych s ním, kdyby se ovšem samotné univerzity neustále nedegradovaly, a to jednak snižováním náročnosti studia, protože je společensko-politická poptávka po tom, aby každý měl "nějaký titul", a dále zaváděním oborů, které tento princip dále umocňují.
Prakticky se da rici ze cestne doktoraty jsou udelovani hlavne celebritam (slavnum lidem) jako dalsi s rady poct co se jim uz dostalo. Jako plebejec to vnimam hodne podobne kumulaci titulu u pomazanych hlav( My z bozi milosti kral finsky a vevoda burgudnsky, kralevic dansky a markhrabe pardubicky, .... bla bla bla ... jsme se rozhodli ze vas povysime do stavu rytitskeho)
Nevím, možná jsou i podobné nesmyslné obory i v technických a přírodovědných směrech, ale obecně je jasné, že tam je jejich pronikání složitější, protože - abych opět připomněl klasickou debatu na zdejším portálu - třeba v matematice musí vyřčená věta dávat logický smysl a být dokazatelná, nestačí jen spoléhat na to, že "chytrý si to domyslí a ostatním je to jedno"...
Proc by takovy clovek nemohl dostat doktorat a nepredstoupit pred studenty, aby se s nimi podelil o svete tenisu, kde je zapotrebi driny, mit nadhled pri padech, ponaucit se z nich aby z vas byl sampion? No problem at all.
Na prednasku pred studenty opravdu nepotrebuje "doktorat".
Nový komentář
Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce. Nahlásit nelegální obsah můžete zde.
Registrace nového uživatele