Nadal: Armstrong sport poškodil, všichni za jeho hříchy ale platit nemusíme
"Nemusíme všichni platit za hříchy jednotlivců," řekl Nadal novinářům na turnaji ve Viňa del Mar, kde se vrátil na kurty po osmiměsíční pauze zaviněné zraněním kolena. Během vynucené pauzy prý prodělal šest dopingových kontrol krve a moči.
"Osm měsíců jsem nehrál a testů bylo dost. Nevidím důvod, proč bych se měl obhajovat. Lidé by měli vědět, kolika kontrolami jsem prošel. Ty informace by měly být veřejně dostupné," uvedl vítěz jedenácti grandslamových titulů.
"Důležité je, aby podvodníci byli potrestáni. Armstrong sport poškodil, zejména cyklistiku. Proto by měl sport chtít očistit svou pověst a kontroly zveřejňovat," přidal Nadal. "Takže ať testují podle libosti, ale ať při tom také sportovce respektují. Z vlastní zkušenosti vím, že tomu tak vždycky nebylo," dodal.
Všichni elitní tenisté musejí být k dispozici dopingovým testům kdykoliv a bez varování. Například den před finále Davisova poháru 2011 ve Španělsku byli v 6:30 hodin ráno probuzeni tenisté Argentiny, aby jim odebrali vzorky krve. "Mohli to udělat kdykoliv jindy, ale bohužel to nezáleží na nás," zlobil se tehdy kapitán Jihoameričanů Tito Vazquez.
Pro zvýšení antidopingových kontrol se nedávno vyslovil Roger Federer.
Komentáře
Stavať sa na stranu neoverených konšpirácií, poloprávd, či predpojatých tendenčných tvrdení bez akýchkoľvek, opakujem akýchkoľvek dôkazov je prinajmenšom nešťastné.
Doping v športe a doping v cyklistike sú stále dve rozdielne veci. Už len samotný potenciál využitia zakázanej látky v monotónnej cyklistike, kde treba šľapať ako králik je neporovnateľne vyšší, než trebárs v technickom tenise, či nedajbože futbale. Ak na základe Armstrongovej kauzy ľudia slepo vrhajú tieň pochybností na ostatných športovcov. Sorry, ale to je veľmi ploché uvažovanie.
Rafa to povedal správne, športovci ostatných odvetví si zaslúžia adekvátny rešpekt. Je to vždy aj na zvážení samotného novinára, či a ako sa na túto spojitosť opýta. Kontroly by mali byť bez debaty zverejnené, kľudne aj intenzívnejšie.
Podle mne je ale skutečně základní problém v tom, že vrcholový sport je dnes sportem tak řekněme ze 30% a zbylých 70% představuje showbusiness neboli - jak říká definice na wiki "komerční a výdělečná podnikatelská činnost v oblasti masové zábavy".
Možnosti (nevylepšeného) lidského těla byly podle expertů v exponovaných altletických disciplínách již vyčerpány (a v cyklistice evidentně taky), ale přece neuspořádáme za čtyři roky olympiádu, na které padne jen několik málo rekordů v nezajímavých sportech. Akce s rozpočtem v řádu miliard dolarů přece nemůže skončit blamáží...
Koneckonců tak to funguje například v motosportech - tam hrají vedle schopností jezdce nemalou roli i technické vlastnosti jejich strojů.
No a ti, kdo by se nechtěli nechat vylepšovat, by mohli mít své vlastní soutěže. Asi by nebyly tak atraktivní pro diváky/sponzory, ale zase by v nich bylo více skutečného sportu...
Nový komentář
Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce. Nahlásit nelegální obsah můžete zde.
Registrace nového uživatele