Nadal vydělal miliardy. Proč od něj jeho strýček a dlouholetý trenér Toni nechtěl jediné euro?
"Nikdy mi nezaplatil jediné euro," svěřil se Toni v rozhovoru pro švýcarský deník Blick. "Pokud bych byl závislý na jeho výplatě, pak bych musel akceptovat i věci, které se mi nelíbily. Tím, že jsem finanční odměnu odmítl, jsem si koupil svobodu slova a nezávislost. Rafaelův táta a já jsme zdědili rodinný byznys a shodli jsme se na tom, že se o něj bude starat on a já se budu starat o kariéru jeho syna," vysvětloval fungování rodiny.
Vzhledem k tomu, že si od svého svěřence nebral žádné peníze, mohl být o to tvrdším trenérem. "Někdy jsem mu pořádně zkomplikoval život. Některé tréninky byly daleko delší než obvykle, nutil jsem Rafu hrát s mizernými míči na hodně mizerných kurtech. Byl nejlepším žákem, jakého si jen umím představit. Jeho ochota se učit byla obrovská a vždycky pochopil, že kruté podmínky mu pomůžou být jedním z nejlepších."
Se svým synovcem ale nepracoval jen na hře samotné, soustředili se i na Nadalův charakter. "A ten má báječný. Protože jsme vždy pracovali na tom, aby byl tak skvělým člověkem. Špatné chování akorát vede k problémům, a to jak na kurtech, tak mimo ně. Nikdy bych mu netoleroval, kdyby hodil raketou. Rafael moc dobře ví, že je excelentním tenistou, ale zároveň si uvědomuje, že se kvůli tomu nemusí cítit výjimečně. Proto mu nikdy sláva nestoupla do hlavy. Rafa byl vždycky chytrý, věděl, že ho dospělí, kteří mají více zkušeností, mohou svými radami v ten správný moment posunout dál."
Toni Nadal über Neffe Rafa: «Mit netten Worten erreicht man nichts» https://t.co/SCRc0G811x
— BLICK Sport (Stay at ) (@BLICK_Sport) June 6, 2020
Devatenáctinásobný grandslamový šampion je pravák, tenis ale hraje jako leváci, kteří mají výhodu, protože je jich méně a jejich soupeři nejsou na odlišné rotace tolik zvyklí. Strýček Toni i v rozhovoru pro švýcarský deník vyvrátil, že by s tím měl cokoli společného. Bylo to čistě rozhodnutí jeho synovce.
"Pořád se o tom mluví. Bylo by hezké, kdybych takovou moc opravdu měl. Pravda ale je, že Rafael hrál zhruba do deseti let forhend i bekhend obouruč. Když začal hrát forhend jen jednou rukou, vybral si levou a už u toho zůstal. Je to neskutečný, přitom je stoprocentní pravák."
A co si Toni, který svého synovce vedl od čtyř let až do konce sezony 2017, myslí o neustálé debatě na téma "GOAT", v níž se diskutuje o tom, kdo z Big Three je nejlepším hráčem všech dob? Nejvíce grandslamových trofejí, což se zdá být největším měřítkem, má Roger Federer (20), následuje Nadal s 19 trofejemi a oběma na záda zdatně dýchá aktuální světová jednička Novak Djokovič (17).
"Může to dopadnout jakkoli. Všichni tři stále dominují, i když je zde skvělá generace mladých hráčů. Jenže těm schází to, co dnes chybí celé společnosti - ochota podřídit svému cíli úplně všechno. Netýká se to možná jen Daniila Medveděva nebo Dominica Thiema (finalisté dvou posledních grandslamů). Nadal, Federer a Djokovič umí vyhrát, i když se jim ten den zrovna nedaří, kdežto ti mladí nedokážou nepříznivý vývoj otočit."
Komentáře
Rafa proto musel od začátku držet raketu špatně, tedy jako levák, protože jeho levácký BH, pravá strana praváka, má prohozené ruce. FH obouruč praváka má prohozené držení.
Když budu pravák a budu hrát obouruč obě strany, a pak levou stranu budu chtít hrát jednoruč, pak vznikne logicky jednoruč BH a ne jednoruč FH.
Ja som hral vzdy hokej ako pravák, ale keby som bol v bráne, lapačku by som mal v lavej ruke a uz by som mal hokejku na lavú stranu.
Daj 100 detom raketu do ruky, ale do oboch ruk a kazdé ju vezme po svojom.
Třeba u hokeje to je logicky správně, protože pravá ruka je silnější, takže dává větší ránu při golfáku, což byl můj případ. Leváci v hokeji, to je vlastně špatně. Ránu dává spodní ruka. Asi je to otázka zvyku a motorika těla se tomu přizpůsobí a těžko se to přeučuje.
ale raketu jsem vzal do pravé ruky, která byla motoricky lepší, automatická volba
Toniho vysvětlení je divné, nejde o to, že je levák, ale že má prohozené ruce na pravé straně . To nemůže vzniknout, jak popisuje. Tak vznikne levák hrající na začátku obouruč na obě strany.
Santoro, Seleš nebo Shuai Peng hráli FH obouruč, ale na konci rakety byla vždy dominantní a správná ruka.
https://sportytell.com/biography/rafael-nadal-biography-facts-childhood-personal-life/
Inak ked sme pri hokeji. Vzdy ma udivovalo, ze v Europe maju hraci v poli drzanie left/right v pomere tak 80:20, a v severnej Amerike sa to blizi k 50:50...
Vdaka.
Pre mna jedna z "navzdy" nezodpovedaných otázok. Práve zodpovedaná :)
Když jako pravák hraje BH obouruč, tak sice dominantní pravá ruka drží raketu na jejím konci, ale majoritní síla vychází z levé ruky. Tudíž Rafa teoreticky mohl ruku jenom posunout trošku dolů a hotovo, ten nápřah včetně švihu tam musel mít.
Zkus si nasimulovat jako pravák BH obouruč akorát dej pryč pravou ruku a máš z toho levácký FH, který jenom dopiluješ.
Takže mě to u toho Rafy zase takový fenomén nepřijde.
Jeden z dalsich pripadov ako sa dokaze udomacnit povera a mylný názor...
Inak, kazdemu, komu je Toniho lúto, navrhujem poslat mu chudákovi pár euro, urcite je chudáčisko na paštekách :)
Nový komentář
Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce. Nahlásit nelegální obsah můžete zde.
Registrace nového uživatele