Nechápu, proč jsme nehráli už v pondělí na centru, zlobil se Djokovič
"Byl to pro nás s Adrianem hodně dlouhý den. Náš duel byl na programu po skvělé bitvě Nadala s Müllerem. Museli jsme být neustále připravení. Takže jsme se několikrát rozcvičovali a párkrát naopak odpočívali," řekl Djokovič.
Nadal s Müllerem však dohráli až pozdě večer. Jejich souboj trval téměř pět hodin a nikdo se jistě nemůže zlobit na pořadatele nejslavnějšího turnaje světa za to, že Djokoviče s Mannarinem na dvorec č.1 nepustili.
Jenže centrální dvorec vybavený osvětlením i zatahovací střechou byl již dlouhou dobu volný. Přesto se organizátoři rozhodli poslední osmifinálové utkání přesunout až na úterý.
"Mluvili jsme s hlavním rozhodčím i supervizory. Myslím si, že jejich rozhodnutí, nedovolit nám v pondělí večer hrát, bylo špatné, protože hrát se dalo. Pokud se nepletu, tak poslední zápas na centru skončil před sedmou hodinou večer. Centrální dvorec má osvětlení i zatahovací střechu, mohli jsme hrát klidně do jedenácti," zlobil se.
"Před osmou hodinou večer jsme šli za hlavním rozhodčím. Jeho odůvodněním byly bezpečnostní důvody. Nic jiného jsme se nedozvěděli. Prostě to nechápu, nevidím v tom žádnou logiku," pokračoval a nechápal.
"Pokud šlo o to, že držitelé vstupenek na kurt č. 1 nemohli na centr, pak mohli na centr pozvat druhý sled lidí, kteří měli vstupenky na centr, ti stejně seděli na "kopci" (Henman Hill). Stačilo jim to oznámit, přesunout je na centr a mohlo se hrát," dodal.
Srbsko-francouzský souboj mezi Djokovičem a Mannarinem se stejně nakonec o den později odehrál na centrálním dvorci, kde oba tenisté úterní program ve 13:00 SELČ zahájili. "Jsem rád, že jsme aspoň druhý den hráli na centru a zápas se nemusel přerušovat," vyjádřil se trojnásobný wimbledonský vítěz.
"Samozřejmě mě rozhodnutí, že budeme hrát až v úterý, nijak nepotěšilo. Chtěl jsem hrát. Myslím, že jsme mohli hrát. Dvě a půl hodiny jsme čekali, aniž bychom věděli, co se bude dít. Hlavní rozhodčí a jeho poradci se vůbec nemohli rozhodnout," popisoval pondělní chaos.
"Když Nadal s Müllerem dohráli, říkal jsem, že máme další dvě a půl hodiny a můžeme jít hrát na centr. Odpověď však byla negativní, protože by prý moc dlouho trvalo nahnat na centr diváky. Musím říct, že to pro mě byl hodně frustrující večer."
Srbovi asi nepřidalo na náladě ani včerejší rozhodnutí pořadatelů. Po skončení programu na centrálním dvorci totiž mohli čtvrtfinálový duel večer na centru dohrát Rybáriková s Vandewegheovou.
Djokovič by zavedl tie-break rozhodující sady, pozastavil se také nad kvalitou centru
Zkrácenou hru v rozhodující sadě praktikuje od roku 1970 jediný grandslam - US Open. Na třech dalších turnajích velké čtyřky (Australian Open, French Open a Wimbledon) se ale od stavu 6-6 ve hře pokračuje, dokud jeden z tenistů nevyhraje rozdílem dvou gamů.
"Samozřejmě je to pro diváka skvělé drama, nicméně pro hráče není lehké druhý den nebo za dva dny po pětihodinovém nebo šestihodinovém utkání znovu nastoupit a nechat na kurtu všechno. Tělu tak dlouhý pobyt na kurtu rozhodně neprospívá. Když už je stav 6-6 v rozhodujícím setu, tak to rovnou můžeme zakončit tie-breakem," řekl Djokovič.
Některé zápasy tak mohou trvat celou věčnost. Jasným příkladem je souboj prvního kola z roku 2010 právě ve Wimbledonu, v němž John Isner porazil Nicolase Mahuta až poměrem 70-68 v rozhodující sadě. Zápas se natáhl do tří hracích dnů a trval déle než jedenáct hodin.
"Důvodem, proč stále nemáme tie-break v rozhodujícím setu, je tedy to, že John Isner s Nicolasem Mahutem změnili v roce 2010 historii?" ptal se novinářů.
Kromě špatného rozhodnutí organizátorů vadila Djokovičovi v zápase s Mannarinem i kvalita trávy na centrálním dvorci. Srb se bojí, že se bude stav wimbledonského pažitu s dalšími odehranými duely zhoršovat. Djokovič není jediným hráčem, který si na kvalitu kurtů v rámci letošního ročníku stěžoval.
"Tráva je nejsložitějším a nejnáročnějším povrchem na údržbu. Čím víc se na ní hraje, tím se její kvalita zhoršuje. Opakem je například antuka," vysvětloval Djokovič, a dokonce tvrdil, že je na centrálním dvorci v okolí základní čáry v kurtu díra.
"Říkal jsem to umpirovému sudímu už v průběhu zápasu. Po skončení utkání chtěl tu díru vidět, tak jsem mu ji ukázal. Jeho reakce mě překvapila, jako by se nic nedělo," divil se.
"Když jsme s Adrianem hráli pod zataženou střechou, přišla mi tráva vzadu za kurtem více kluzká. Nemyslím si, že by hrozilo zranění, nicméně soustředění a hru to narušuje," uvedl dvanáctinásobný grandslamový šampion.
"Kolem základní čáry je navíc velmi nerovný povrch, často máte problém odhadnout správný odskok míčku," dodal a podotkl, že takhle špatný stav trávy v All England Clubu od své premiéry v roce 2005 nezaznamenal. Výkonný ředitel All England Clubu Richard Lewis ovšem tvrdí, že stav kurtů je stejně kvalitní jako v předchozích letech.
Komentáře
I on si jistě všiml, že Tomáš je ve formě.
:-)
Nový komentář
Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce. Nahlásit nelegální obsah můžete zde.
Registrace nového uživatele