Nemáte silné finanční zázemí? Pak v tenise nemůžete uspět, říká expertka Teruzzi

DNES, 19:00
Téma 3
Výrazné rozdíly v odměnách za odehrané turnaje, které mohou zničit slibně se rozvíjející kariéru. Téma, jež daleko častěji než dřív otevírají samotní tenisté a tenistky, a které poukazuje na tvrdou realitu života na okruhu. Jste v absolutní špičce TOP 10 hráčů světa? Pak máte život jako v bavlnce. Rvete se o posun do stovky? Pak vás čeká boj o holé přežití. Bez silného rodinného finančního zázemí se tak začátek kariéry mnohdy ani nedá rozjet. Je to problém? Je systém nastaven nespravedlivě? A co to znamená pro běžné fungování hráčů a hráček na okruhu? O tom v Livesport daily hovoří Kateřina Teruzzi, bývalá hráčka a nyní tenisová expertka Livesportu.
Profily hráčů
Bez silného finančního zázemí nelze v tenise uspět (© Livesport)

“Běžnou součástí tenisového okruhu je fakt, že bez rodinné podpory se tento sport v podstatě nedá hrát. Je nezbytné mít určité rodinné zázemí, díky kterému se hráč může tenis naučit a dostat se na slušnou republikovou úroveň. V takovém momentě si ho možná všimne svaz a v juniorské kategorii může získat určitou podporu od svazu nebo klubu. Ale první investice musí zajistit rodiče. Nedávno o tom mluvil i Jakub Menšík po svém úspěchu v Miami, když říkal, že bez rodičů by se nikdy nedostal tam, kde je teď," upozorňuje Teruzzi.

"Proniknout do TOP 100 bez jakékoliv další podpory možná vůbec není možné. Udržet se tam už nějak jde, ale dostat se tam bez vnější pomoci si opravdu nedovedu představit. Bez rodinné podpory to určitě nejde,” dodává.

“Když jsem se tématu věnovala už dříve v rámci své diplomové práce, rozdíly byly výrazné už tehdy a poměrově se situace příliš nezměnila. Sice se zvyšuje celkový objem prize money, které si tenisté a tenistky vydělají, ale v poměru zůstává vše víceméně stejné. Pokud uvedu konkrétní příklad, tak když porovnáme špičkového tenistu a hráče, který je na třicátém místě žebříčku, ten druhý vydělává zhruba jednu desetinu toho, co tenista z absolutní špičky. A pokud se podíváme na hráče, který je na stém místě světového žebříčku, tak tam je to dokonce jen pětina,” shrnuje roky nezměněnou situaci.

Ve čtvrteční epizodě podcastu Livesport Daily jsme také probírali:

Může se hráč dostat do elitních pater tenisu bez většího finančního zázemí?

Ničí současné nastavení rozvoj tenisu?

Je téma peněz mezi tenisty tabu?

Všechny díly Livesport Daily najdete také na oblíbených podcastových platformách – Spotify a Apple Podcasts.

Článek byl původně publikován pro Livesport Zprávy.

Ondřej Jirásek, TenisPortal.cz, Livesport

Komentáře

3
Přidat komentář
muster
s tím se dá souhlasit, ale jak by se to mělo řešit...ubrat těm bohatým a přidat prachy na turnajích nižší kategorie nebo přidat úplně všem? ono je to těžké, když se musí mladí trmácet po celým světě kvůli pár bodům a dolarům...
Reagovat
misa
Pravda... Otec Marušky nasypal do kariéry své dcery miliony včetně bydlení na Floridě nebo trénování v Bollettieriho akademii. Aspoň to mělo smysl a dcera si vydělala dost peněz a seznámila se s Barkovem
Reagovat
com
ted kdyz ji nejde tenis, tak by se mela nechat Barkovem napustit a i kdyby vztah nevysel, tak statisicovy alimenty by to jistily smile
Reagovat

Nový komentář

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce. Nahlásit nelegální obsah můžete zde.

Registrace nového uživatele

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce.

Registrace nového uživatele
TOPlist