Obavy se prohlubují. V Číně zveřejnili údajný e-mail od Shuai Peng, že je v pořádku. WTA mu nevěří
Jedna z nejslavnějších čínských tenistek Shuai Peng 2. listopadu zveřejnila na čínské sociální síti Weibo dlouhý příspěvek o svém vztahu s bývalým vlivným komunistickým funkcionářem Čang Kao-lim. Někdejší člen mocného politbyra komunistické strany ji údajně nutil k sexu v roce 2018. Sedm let předtím s ním tenistka měla sexuální vztah, který ale později skončil.
Shuai Peng v příspěvku, jenž byl zhruba půl hodiny po zveřejnění smazán, napsala, že pro své tvrzení nemá žádné důkazy. Od té doby o ní nikdo z globální tenisové komunity neslyšel.
Ve středu čínská státní televize CGTN na twitteru zveřejnila text, o němž tvrdí, že je to e-mail od Shuai Peng zaslaný šéfovi WTA Simonovi. "Nejsem nezvěstná, ani v nebezpečí. Pouze odpočívám doma a všechno je v pořádku," píše se v dopisu připisovaném tenistce společně s popřením informace o sexuálním napadením.
E-mail nicméně vzbudil mimo Čínu kvůli formulacím textu spíše rozpaky a mnozí pochybují o jeho pravosti. Mimo jiné i proto, že v jedné části je viditelný kurzor, jenž by se v zaslaném e-mailu neobjevil.
"Prohlášení zveřejněné čínskými státními médii týkající se Shuai Peng pouze prohlubuje moje obavy o její bezpečnost a místo pobytu. Je pro mě hodně těžké uvěřit, že Shuai Peng skutečně napsala e-mail, který jsme dostali," uvedl Simon, jenž už minulý týden vyzval k spravedlivému vyšetření případu a tomu, aby bývalá světová deblová jednička nebyla umlčována.
Některé z tenistek, například bývalá světová jednička Naomi Ósakaová či Američanka Jessica Pegulaová, vyslovily své kolegyni podporu na sociálních sítích pomocí hashtagu #WhereIsPengShuai (Kde je Shuai Peng). "WTA a zbytek světa potřebují nezávislý a prokazatelný důkaz, že je v pořádku. Pokoušel jsem se s ní opakovaně spojit různými komunikačními kanály, ale bez úspěchu," řekl Simon.
Čínští představitelé ještě oficiálně aféru nekomentovali, nediskutuje se o ní ani na internetu, jenž je v nejlidnatější zemi světa cenzurován. Skandál přichází zhruba tři měsíce před začátkem zimních olympijských her v Pekingu, proti nimž protestují lidskoprávní organizace kvůli porušování lidských práv v zemi.
"Má odpověď je velmi prostá. Tohle není záležitost zahraničních věcí a nevím nic o situaci, kterou jste zmínil," citovala agentura Reuters odpověď mluvčího ministerstva zahraničí na dotaz, kde se Shuai Peng nachází a zda může tento případ poškodit image Číny před ZOH.
Nyní pětatřicetiletá Shuai Peng se stala v roce 2014 ve čtyřhře jako první čínská tenistka světovou jedničkou. Během kariéry vyhrála dva turnaje ve dvouhře a 23 v deblu včetně Wimbledonu 2013 a Roland Garros 2014. Před sedmi lety také postoupila do semifinále US Open ve dvouhře.
Komentáře
Skutečné problémy se neřeší, ale za to se řeší pseudoproblémy typu změna klimatu.
Doufám, že je Peng v pořádku, bohužel to moc nadějně nevypadá. Tomu mailu by nevěřil ani Mayo nebo jiný fanoušek Nadala...
Strašnej režim tahle ČLR, celá ta zimní olympiáda by se měla zrušit
Nový komentář
Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce. Nahlásit nelegální obsah můžete zde.
Registrace nového uživatele