Popyrin slaví první triumf na Masters, v Montrealu porazil i pět hráčů TOP 20 včetně Rubljova
Rubljov – Popyrin 2:6, 4:6
Alexei Popyrin v červenci na antuce v Umagu prohrál hned v prvním kole s Jakubem Menšíkem a neobhájil loňský triumf. Velmi rychle ale dal na neúspěch zapomenout. Po osmifinále na olympiádě na pařížské antuce se přesunul do Severní Ameriky a aklimatizaci i přechod na tvrdý povrch zvládl bravurně.
Pětadvacetiletý Australan vstoupil do turnaje Masters 1000 v Montrealu výhrou nad olympijským vítězem ve smíšené čtyřhře Tomášem Macháčem a nastartoval cestu k životnímu úspěchu. Nezastavilo ho ani pět hráčů TOP 20 – Ben Shelton (14.), Grigor Dimitrov (10.), Hubert Hurkacz (6.), osm zápasů neporažený Sebastian Korda (18.) a Andrej Rubljov (8.). Poslední tři soupeře porazil během dvou dnů.
V osmifinále s Dimitrovem přitom čelil třem mečbolům, ve čtvrtfinále s Hurkaczem prohrával 3:6 a 1:3 a byl dva míčky od porážky. Nejsnadněji si paradoxně poradil až ve finále se světovou osmičkou Rubljovem, kterého přehrál i díky 18 winnerům z forhendu 6:2, 6:4 a po jarní výhře na antuce v Monte Carlu otočil vzájemnou bilanci na 2:1.
Bilanci s hráči TOP 10 si Popyrin vylepšil na 9:14, přičemž v Montrealu proti nim zaznamenal hned tři výhry. Nikdy předtím přitom na jednom turnaji neporazil ani dva hráče TOP 30.
"Tohle pro mě moc znamená. Je to odměna za veškerou tvrdou dřiny za ty roky, kterou jsem vynaložil. Za všechny ty oběti, které to přineslo. Nejen moje rodina, ale i má přítelkyně a tým pro mě obětují své životy a je úžasné, že jsem vyhrál tuhle trofej," řekl Popyrin, který se stal prvním australským vítězem Masters od Indian Wells 2003 (Lleyton Hewitt).
"Každopádně tohle je jeden z mála turnajů, na který se mnou necestovala přítelkyně. A já ten turnaj vyhrál," rozesmál se Popyrin. "Ale teď doufám, že dorazí do New Yorku," rychle si uvědomil možné následky.
Finále si Popyrin zahrál potřetí v kariéře a opět ho přetavil v titul. Navázal na triumfy z dvěstěpadesátek v Singapuru 2021 a Umagu 2023. Na podnicích Masters 1000 bylo jeho dosavadním maximem čtvrtfinále ze Cincinnati 2023, jehož obhajobu zahájí už ve středu proti francouzskému veteránovi Gaëlu Monfilsovi. V případě výhry vyzve Carlose Alcaraze.
V žebříčku ATP se Popyrin dlouho pohyboval na hraně první a druhé světové stovky, nyní se v ní ale pořádně ukotví. Vyletí z 62. na 23. místo.
Popyrin se stal čtvrtým žebříčkově nejníže postaveným hráčem, který vyhrál akci Masters 1000. V Montrealu byl z tohoto pohledu překvapivější už jen triumf Švéda Mikaela Pernforse v roce 1993.
Rubljov měl na kanadském Masters mizernou bilanci 1:5, letos však dokázal nejen zkompletovat čtvrtfinále na všech tisícovkách, ale vyšlápl si i na světovou jedničku Jannika Sinnera a nakonec jako první v sezoně postoupil do finále dvou podniků Masters 1000. Potřetí triumfovat a navázat na antukové tituly z Monte Carla 2023 a Madridu 2024 ale už nedokázal. Finálovou bilanci na hlavním okruhu má 16:10.
"By to pro mě pozitivní týden. Udělal jsem velký krok vpřed a jsem na sebe pyšný, že jsem po celý týden udržel psychiku. Dokonce i dnes. I když to bylo finále, byl jsem pod tlakem a dal průchod emocím, odvedl jsem v tomto ohledu dobrou práci," řekl Rubljov, který je na kurtu známý svými emotivními výstupy. Za jeden takový byl v březnu v Dubaji dokonce diskvalifikován a přiznal, že kvůli depresím musel navštěvovat i psychologa.
Nyní Rubljova stejně jako Popyrina čeká generálka na US Open. Do Masters v Cincinnati ruský finalista z roku 2021 vstoupí proti Francouzi Giovannimu Mpetschimu Perricardovi, nebo Zhizhen Zhangovi z Číny. V Ohiu si navíc znovu zahraje i čtyřhru s krajanem Karenem Chačanovem.
Výsledky turnaje ATP Masters 1000 v Montrealu
Článek původně publikován pro Livesport Zprávy.
Komentáře
Ruud mi vždycky připomínal takového mužského vybírače popelnic ala Carol Wozniacka. I když ta aspoň vyhrála jeden GS. Ruud nemá fyzické schopnosti dominovat dnešním TOP hráčům.
This program will provide you with year-round training in the JC Ferrero Equelite Sport Academy under the supervision of the best coaches. Tennis and fitness training, full board, accommodation... a complete package for your development as a tennis player for the price of 54 000 Eur per year.
Za podobnou cenu lze jít k Ferrerovi, který z hráčů vytrénuje všestranné univerzální zabijáky jako Alcaraz a ne jednodimensionální antukáře jako Ruud. A nejenom to. Svěřit své dítě k trenérům, které zastřešuje sociopat Toni Nadal, jenž zničil FAA a jeho jediným klientem byl jím šikanovaný synovec Rafa Nadal, je rovněž na pováženou. Jistě, jedná se o zjednodušení, ale dej tomu pár let a celý tenhle RN scam se naplno projeví. To už raději využit Bolletieri akademii atd.
Našel jsem i další akademie a ty jsou levnější - jenom nemají značku a jméno.
Pro začínající juniory, kdy kariéra je tak trochu ještě ve hvězdách, je to nepochybně velká investice (uspět se podaří tak 1-2/10-ti), ale jak uvádíš, akademií je několik. Ideální bude zřejmě kombinace vyspělejšího věku a odhodlání samotného hráče, který už odehrál nějaké zápasy na menších turnajích. Částky, které uvádíš se dneska v podstatě rozdávají za 1. kolo GS. A jenom pro příklad uvedu, Krejčíková vyhrála GS ve 26 letech při svém 5 nebo 6 startu na GS, pouze Raducanu byla rychlejší. I Novak se defakto prosadil až ve 24 letech, kdežto Nadal měl v tom věku již kompletní sbírku (vyjma tedy TM). Nadal nikdy nebyl dominantní na servisu, a nebyl to takový klasický "klepač koberců"- rozuměj hráče, který je schopen vyhrávat zápasy svým servisem. Což by mohl být nepochybně dobrý základ pro takovéto hráče. Nevím sice, na základě jakých indicií, jsi došel k tomu, že byl Nadal šikanovaný, jako laik můžeš mít svůj názor, ale v podstatě, každý úspěšný sportovec má svůj režim, a bohužel je tam i určitá míra sebeobětování se pro ten úspěch.
Štěstí na los míval často i Nadal, sem tam Joker a tam až na skalní fanoušky asi o haluzích nebude řeč.
Když to srovnám třeba s Berdychem a jeho jediným finále GS, tak musel ve Wimblu přejít přes Federera a Djokoviče, aby se tam vůbec dostal, no a tam ho čekal Nadal. Takže na papíře je Ruud úspěšnější než Berďa, ale reálně na jeho level ještě rozhodně nedosáhl
Zase ta tvoje procenta. Ale uvědom si, že srovnáváš hráče, kteří třeba ve 3Oti končili kariéru, s hráči, kteří ještě v 37 hrají. Takže jim pochopitelně ta čísla ubývají. Protože když v 37 letech jdeš do sezóny, je jasné, že asi 90% win pertange neuděláš.
Zajímavé, že nezmiňuješ Federera, jemuž ty brutálně těžké losy přinesly třeba do finále Wimbledonu a AO Čiliče za zenitem, do semifinále AO Chunga nebo finále AO Baghdatise.
ale ze je GOAT Fedex establishmentu je nespochybnitelna vec, ako dokazal behom covidu zostat v T10, bez hrania, ked snad 4 x menili pravidla, to mu hraci istotne podakovali, ked vyhravali a na rankingu boli stale kdesi dole...... a tiez to odobranie bodov za W aj vdaka Rafovi,len aby sa stal NO1 na konci roka, nestacilo, ze Novak nemohol pomaly nikde hrat, ale ked prilis tlacis na pilu, nakoniec spravodlivost zvitazi, NO1 sa nakoniec stal Carlito, a nie Rafa, keby som mala robit odpocet, tak je tu toho daleko viac......
Andrej byl navenek docela klidny. Prijemne prekvapuje. Nekdo dela dobrou praci Drzim palce.
Nový komentář
Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce. Nahlásit nelegální obsah můžete zde.
Registrace nového uživatele