Přehled: Jak teď fungují žebříčky ATP a WTA?

26. 3. 2021, 13:04
Aktuality 41
Připravili jsme pro vás kompletní a zjednodušený přehled toho, jak momentálně fungují žebříčky ATP a WTA. ATP upravila pravidla už na začátku března, rok po narušení tenisového dění pandemií koronaviru, WTA se přidala včera. Oba žebříčky by se měly k normálu vrátit až v příštím roce.

ATP
- Nový systém bude zachován až do 9. srpna (včetně Masters v Torontu). Všechny výsledky z turnajů hraných od 4. března do 5. srpna 2019, které se loni neuskutečnily, tenistům zůstávají započítány. Nově však dojde na to, že po skončení turnaje v roce 2021 si tenista buď zachová jen polovinu bodů z roku 2019, nebo připíše bodový zisk z letošního ročníku (záleží, který bude lepší).

Příklad: Novak Djokovič v roce 2019 vyhrál Masters v Madridu a připsal si 1 000 bodů. Pokud by letos vypadl dříve než ve finále, pak by mu zůstala polovina (500) bodů za předloňský triumf, jelikož se jedná o stále větší porci bodů než je za semifinále (360) a dřívejší kola. Pokud by se dostal do finále, za které se uděluje 600 bodů, pak se mu bude počítat jen výsledek z této sezony => předloňských 1 000 bodů se odečte, v žebříčku by tak přišel o 400 bodů.

- To samé platí pro turnaje, které se v rámci loňské sezony uskutečnily v jiném termínu (Kitzbühel, Hamburk, Řím a French Open). Rozdíl je v tom, že se bude letošní výsledek porovnávat s tím loňským, využít body ze sezony 2019 nebude možné.

- Tradiční odečítání bodů, na které jsme zvyklí, by mělo začít od 16. srpna, kdy startuje Masters v Cincinnati. Pokud nedojde už k žádným změnám, pak se žebříček k normálu vrátí 15. srpna 2022.


WTA
- Nový systém již platí a jeho účinnost bude poprvé znatelná 5. dubna, tedy po skončení právě probíhajícího velkého turnaje v Miami.

- Turnaje, které se loni neuskutečnily, ale letos se konat budou (například Miami, Madrid a Charleston): Body budou odečteny, a to v plném rozsahu (žádná poměrná část 50% jako u ATP). To znamená, že Ashleigh Bartyová momentálně v Miami za předloňský triumf obhajuje 1 000 bodů, Karolína Plíšková za předloňské finále 650 bodů.

- Turnaje, které se loni neuskutečnily a nebudou se konat ani letos: Body zůstávají, dokud se turnaj znovu neuskuteční.

- Turnaje, které se v rámci loňské sezony odehrály v jiném termínu. Pokud se turnaj uskutečnil po více než čtyřech týdnech od svého obvyklého termínu (French Open, Řím, Istanbul, Štrasburk), pak platí následující:

Body z roku 2019 se odečtou po 104 týdnech.
Body z roku 2020 zůstanou zachovány, pokud se letos tenistce nepodaří na turnaji uhrát lepší výsledek nebo se jej nezúčastní. Pokud se zachovají body z loňska, pak se po 52 týdnech odečtou a nahradí je bodový zisk z letoška.


Pokud se turnaj uskutečnil do čtyř týdnů od svého normálního termínu (například Lexington a Palermo), pak platí následující:

Body z roku 2019 se odečtou po 104 týdnech.
Body z roku 2020 se odečtou buď po skončení letošního ročníku turnaje, nebo po 52 týdnech (záleží, který termín je bližší) a nahradí je body z roku 2021.

- Loňské turnaje, které se letos neuskuteční (například Brisbane, Auckland a Shenzhen): Body za rok 2020 se odečtou po 104 týdnech, tedy na začátku sezony 2022.

- Turnaje, které se v letošním roce odehrály již s upraveným bodovacím systémem a uskutečnily se i loni (Australian Open, Dubaj, Dauhá, Petrohrad, Lyon, Guadalajara a Monterrey): Pokud jsou zachovány lepší body z roku 2020, pak se tyto body odečtou po 104 týdnech. Až se turnaj znovu odehraje v roce 2022 nebo po 52 týdnech (záleží, který termín je bližší), pak se odečtou body z roku 2021 (pokud jsou lepší než ty z roku 2020) a nahradí je body z roku 2022.

Ondřej Jirásek, TenisPortal.cz

Komentáře

41
Přidat komentář
smazaný uživatel
Text příspěvku obsahoval závadný obsah a byl redakcí vymazán.
Reagovat
Nola
mne je cely ranking sumak, ale verim, ze bez vetra sa ani listok nepohne, komu prospieva smile

https://www.sport.cz/tenis/clanek/2225212-federer-si-muze-vybrat-misto-na-zebricku-jake-chce-na-ostatni-se-see-kritizuje-kouc.html#section-artcl

smile
Reagovat
paddy
je zajímavé, že někdo za dva roky a na 2 pokusy nedokáže nastřádat více bodů, než někdo kdo hrál pouze rok smile
to o něčem hovoří

uplakánek se musí nejdřív naučit porážet Ruusuvuoriho, aby mohl myslet na vyšší ranking smile

problém je, že hráči nemusí jezdit na turnaje nikoli, že by někdo dostal body zadarmo, oni si je uhráli

zerogen-trosky jsou jen k smíchu
-----------------------
Medvěd má na 2 GS jen 1 a 3k a přesto je 2. v rankingu

tohle je slabina rankingu, když kolotočáři sbírají body, jak to uměl Wozejka, když se stal světovou jedničkou bez GS titulu smile
Reagovat
Nola
smile celkom od veci, ten uplakanek ma pravdu, a iba hluchy a slepy to nevidi.... inak ticho po pesine , nedokazu sa ozvat, bo im to vyhovuje, byt nasadeny na turnajoch a nehrat rok...chudak Murray, zranit sa v roku 2019, tak nepotrebuje jedinu WC smile
Reagovat
Fandina
Docela je to úsměvné, že se tak hodně o tom mluví. Golfisti mají žebříček dvouletý a nic se neděje. Řeči o tom, co je a není spravedlivé mi připadají mimo mísu.
Reagovat
paddy
Před tebou tady bylo 11 komentářů.

To nevypadá, že by se o tom hodně mluvilo smile
Reagovat
Vlk-v-trave
No hlavne srovnavat golf s tenisem me prijde minimalne odvazne. Uz me chybi jen, ze nekdo udela zebricek podle sachistu:)
Reagovat
sojka1
ale hrat tenis jako sachy si muzu, ne? Zaverecny tah promyslim dlouhe hodiny... :-)) A pak se nekdo divi, ze obdivuji ultimativni ranare. Nebo kouzelniky... ;-)
Reagovat
Vlk-v-trave
tak tenis si muzes hrat velmi libovolne, toho prostoru tam je celkem dost na mnoho veci.
Ale zebricek uz moc neberu vazne.

Vic by se me libilo, jak by ho konecne zrusili a jel by se jen race. Jednoduche vice realne. Dynamicke jak reka, ve smyslu, co bylo vcera uz neplati, dnes je novy den...

jen na zacatku nove sezony jednoduche pravidlo, ze v prvnim GS se nasazuje dle race minule sezony, vcetne prvniho mesice na jinych turnajich v Australii a Asii, nebo kde se vse hraje.

Jak by nekdo chybel, tak ve chvili jeho prvniho turnaje porovnaji jeho minulorocni vysledky s prihlasenymi hraci, a dle toho ho nasadi.

Jak by nekdo chybel delsi dobu, tak divokou kartu na ty turnaje, kteremu sly...

Pravidla ve trech radcich a dokazu si predstavit slusnou dynamiku tohoto sportu.

Hlavne by to eliminovalo takove ty hrace, kteri si prijedou na turnaj zablbnou v prvnim kole seberou prachy a jedou na jiny, bo tezi z zebricku. Nebo takove hrace, kteri si cele leto trenuji na antuce, vynechaji komplet betony, aby si sli pinknout na RG s nasazenim no.2 atd. atd. A nebo hrac jak Aslan, ktery cely covid dre na kurtech zacina na GS jako kvalifikant... tech prikladu by bylo mnohem vice, nema smysl je tu vsechny davat.

Protoze v shnilem svete se budou ctit spise shnile pravidla a nema smysl se v tom babrat. Takovou zmenu by ty hvezdy ani jejich uctivaci neprezili...:)
Reagovat
darek.vrana
Snad ne proboha, to už tady bylo jednou asi před dvaceti lety a naštěstí interně jeli klasický žebříček kvůli nasazování do turnajů, takže se neztratila kontinuita. Fakt magořina, vítěz 1. pouťáku bude světová jednička, jak logické. V tenise, kde je žebříček 50 let jedním ze základních kamenů celého systému...
Reagovat
Vlk-v-trave
Sis to dobre neprecetl. Prvni mesic se nasazuje dle minuleho roku.

A jestli jde o Jednicku tak by se pocitala jen na konci roku, pochopitelne. To znamena, uplne stejne jak v lyzovani dostanes globus, tak v tenise bys dostal trebas kristalovy micek:)

Nikdy takovy system se nejel.
Reagovat
darek.vrana
Ale jel. Přesně tak to mělo být. Jenže v tenise mají žebříčky jinou tradici a je to jeden z pilířů tour.
Reagovat
darek.vrana
Minimálně já s tommrem bych byl hodně nešťastnýsmile. Tenkrát se zveřejňovaly dva žebříčky: "žebříček" a "žebříček pro nasazování do turnajů". Pakárna, ten první samozřejmě nikoho nezajímal. Zase nějaká chytrá hlava musela dělat změny za každou cenu.
Reagovat
darek.vrana
Jinak v současné době není asi nelogické, když je pandemie, že se zohledňují výsledky za dva roky. Na druhou stranu už těch turnajů bylo tolik, že by od toho klidně už mohli upustit.
Reagovat
Vlk-v-trave
jenze ten pilir ma uz dlouhodobe nejake ty trhliny, ale tak chapu, tradice je tradice...:)
Reagovat
darek.vrana
Tak přes půl roku se nehrálo, i potom bylo turnajů míň, tak holt se počítá delší období, nevidím v tom problém.
Reagovat
Vlk-v-trave
mne nejde o covid... nebo ted tu situaci... jen jsem si uvedomil, ze bych bral vic zpusob race, a ted ho i vic sleduji. Jednicku jsem nikdy nejak neprozival, mozna bych ji prozival na konci roku v tom race:) za dany rok.
Reagovat
Kozoroh
Vlku, některé tvé návrhy jsou hodně ulítlé smile a toto je jeden z nich...
Reagovat
Vlk-v-trave
:))) diky.
Reagovat
blixa
Některé ? Jen některé ???!!! smilesmilesmile
Reagovat
Vlk-v-trave
Tak to vis predbehl jsem dobu... jen pockejte az se nebude hrat na shody a jen do 4 :D Si vzpomenete na vlkuv kristalovy micek...:D
Reagovat
Vlk-v-trave
Ale na navrh zrusit travu a zavest novy sport, tenis na trave, na to jsem hrdej...zadna cihla, zadna betonova slichta, Wimbledon at si trebas zaliji betonem nebo vysypou antukou...

Bych zavedl novou tour... PURE GRASS. :) Proste tenis na trave...
Reagovat
EllNino
já myslím, že je právě hezké, že se tenis hraje všude možně ... a není to pořád stejné ... upřímně tenis jen na trávě by mě také nebavil věčně ... je právě krásné, že je tak vzácná, a proto ji tolik milujem ...

Škoda, že Petra nehrála v době, kdy se US Open a Australian Open hrály na trávě :))
Reagovat
Vlk-v-trave
Ja bych klidne na to konvertoval :)
Nevim na kolik by me chybel tenis v hale, na betone na antuce... myslim, ze za nejaky cas bych si na to ani nevzpomnel:)
Reagovat
EllNino
halu mám rád, beton moc ne, antuku jak kdy, třeba Madrid, Stuttgart, Charleston, prostě ne oranici v Římě :))

Beton v Austrálii a u šejků třeba mám taky rád, ale americký vyloženě nemusím, stejně tak mám rád Golden Swing, ale spíše pro atmosféru a takový ne úplně mainstreamový podmínky (vysoká nadmořská výška) :)
Reagovat
sojka1
hezka vize, ale co "obycejny clovek", Vlcku? Ze se tenis hraje "vsude mozne" by tim padem padlo, klimaticke podminky, zivotnost, narocnost udrzby a regenerace prirodni travy by pocet hrist vyrazne omezil a nejvetsi problem by byl zdroj a spotreba vody.... a zacalo by se tlacit na umelou travu a nahradni povrchy a byli bychom zase zpatky.... :-))
Reagovat
Vlk-v-trave
Tak kdyz existuje mnoho paralelnich myslenkovych svetu, tak nevidim problem dvou sportu...o podobnych zakladech :)

preci nechci nikomu brat tenis na cihle:) nebo betone, ani to rusit...proto pisi, ze bych na to asi i konvertoval.

A jestli jde o obycejneho cloveka, zijeme v 21 stoleti, nejsme v casech Shakespeara, kdy si Anglani s Francouzema vymenuji tenisove micky a spickuji se:) Ty umele traviny dokazi mit slusnou kvalitu, si myslim ze by tim Norove v zime nepohrdli...

Dale...jsou sporty, kdy je normalni, ze probihaji hlavne v tzv. sezone...a pak maji mensi akce mimo sezonu... obycejny clovek zkousne casto mnohem vice veci:) Ono nakonec i ty GS se hlavne hraji v obdobi, aby se mohlo pinkat outdoorove:)
Reagovat
Vlk-v-trave
takze dokazi si predstavit, ze ten grass tour by byl i vice sezonni zalezitosti, nez zeby to jelo cely rok.

Australie, Indie leden - duben, potom evropa jaro, leto, a konec leta zac. podzimu turnaje v Jizni, Stredni a Sev. Americe a dva mesice volna :)
Reagovat
Fandina
Nejde o tenhle jeden článek. Psalo se tady o tom už i předtím.
Reagovat
GaelM
Máte někdo link na aktuální live žebříčky, které respektují nově nastavená pravidla?
Reagovat
paddy
To bude těžké naprogramovat, když několik skupin turnajů má různá pravidla a dokonce je různý postup u stejného turnaje
Reagovat
GaelM
Díky za užitečný článek. Z hlavy to nebudu dávat ani teď, ale aspoň je kam sáhnout smile
Reagovat
misa
se Sofii odečte až na podzim. Takže má až do října slušnou šanci na udržení desítky :) V únoru 2022 ale žebříček raději nechci vidět.
Reagovat
darek.vrana
Já bych udělal systém 14 nejlepších výsledků za poslední rok, neřešil bych nějaké obhajoby.
Reagovat
FulnekUltras
smile
Reagovat
paddy
U žen mi přijde, že u turnajů, které jsou posunuté, tak někdy mohou body být na pár týdnů za 2 sezóny a jindy body už vypadnou a turnaj se bude hrát teprve později.
Pravidlo 52 resp 104

Pikantní je, že FO20 se může odečíst až na podzim, kdy je nahradí body za FO21 (když body 20>21)

Každopádně je to složité (i na pochopení), ale po W už by ranking mohl být docela rozumný

WTA tradičně přišla poslední, ale překvapivě její ranking bude dříve objektivnější

Mám tušení, že Gaudenzi letos vyhraje cenu "Dildo roku"
Snad to Vaška potěší... smile
Reagovat
tommr
trochu překvapivě zvolila WTA jednodušší a tím i lepší řešení než ATP ... smile
I tak je to ale strašně komplikovaný a tenisový fanoušek bude muset u každého turnaje dlouze studovat pravidla aby aspon tušil o co se vůbec hraje ... smile
Reagovat
Ondřej.Jirásek
já mám právě pocit, že ATP to má jednodušší viz tisíc odstavců k WTA a dva k ATP smile
Reagovat
paddy
Ale o to déle zkreslené

Hráči by už neměli mít prostor pro taktizování, jak se to vymstilo Miami

A dobře jim tak smile
Reagovat
tommr
souhlas. Čím dřív se ranking narovná tím líp. ATP to zcela zbytečně protahuje a nakonec na to doplatí. Viz (ne)účast mužské špičky v Miami ... smile
Reagovat
Torn
Je to celkem složité, ne úplně fér a spravedlivé. Už to, že se někomu drží body rok je blbé, ale držet mu je další rok, to je ještě horší, ale asi to férově udělat moc nejde.
Reagovat

Nový komentář

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce. Nahlásit nelegální obsah můžete zde.

Registrace nového uživatele

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce.

Registrace nového uživatele
TOPlist