Preview: Turnaj mistrů
Již v neděli startuje letošní ročník Turnaje mistrů. V londýnské O2 areně bude o prestižní trofej bojovat osm nejlepších hráčů letošní sezony.
Do skupiny Gugy Kuertena byli nalosováni světová jednička a pětinásobný šampion Novak Djokovič, Alexander Zverev, Marin Čilič a John Isner. Ve skupině Lleytona Hewitta budou o postup do semifinále bojovat šestinásobný vítěz Roger Federer, Kevin Anderson, Dominic Thiem a Kei Nišikori.
Největšími favority jsou jistě bývalí šampioni Novak Djokovič, jenž prožívá po návratu ke koučovi Vajdovi znovuzrození, a Roger Federer, který bude v Londýně útočit na jubilejní 100. titul.
Na Turnaj mistrů se kvalifikovali rovněž Rafael Nadal a Juan Martín Del Potro, jenže ani jeden z nich se v Londýně kvůli zranění nepředstaví. Místo se tak uvolnilo pro Nišikoriho a Isnera. Loňský vítěz Grigor Dimitrov se na závěrečný vrchol sezony nedostal. Náhradníky budou Karen Chačanov a Borna Čorič.
Hráči se nejprve utkají v rámci skupin systémem každý s každým a dva nejlepší z každé skupiny postoupí do semifinále. Vítězové skupin na sebe mohou narazit nejdříve ve finále, které je na programu v neděli 18. listopadu.
Celková dotace činí 8,5 milionu dolarů (téměř 195 milionů korun). Neporažený vítěz si přijde na cca 2,7 milionu dolarů (skoro 62 milionů korun) a připíše si 1 500 bodů do žebříčku ATP.
Djokovič bez ohledu na výsledek na Turnaji mistrů zakončí sezonu na postu světové jedničky, popáté v kariéře. Jelikož loni v Londýně nestartoval, může výrazně navýšit náskok na druhého Nadala.
Rozlosována byla také deblová soutěž. Ve skupině Knowlese a Nestora najdeme Olivera Maracha s Matem Pavičem, Lukasze Kubota s Marcelem Melem, Mikea Bryana s Jackem Sockem a Pierra-Huguese Herberta s Nicolasem Mahutem. Ve skupině Llodry a Santora budou bojovat dvojice Juan Sebastian Cabal, Robert Farah; Jamie Murray, Bruno Soares; Raven Klaasen, Michael Venus a Nikola Mektič, Alexander Peya.
• Shrnutí • |
Loňské finále: Dimitrov (Bulh.) - Goffin (Belg.) 7-5 4-6 6-3 |
Účastníci: Djokovič (1. v race), Federer (3.), A. Zverev (5.), Anderson (6.), Čilič (7.), Thiem (8.), Nišikori (9.), Isner (10.) |
Kategorie: ATP Finals |
Místo konání: Londýn, Velká Británie |
Povrch: tvrdý / hala |
Dotace: 8,500.000 dolarů |
• Rozlosování do skupin • |
Skupina Gugy Kuertena |
Djokovič (1-Srb.) |
A. Zverev (3-Něm.) |
Čilič (5-Chorv.) |
Isner (8-USA) |
Skupina Lleytona Hewitta |
Federer (2-Švýc.) |
Anderson (4-JAR) |
Thiem (6-Rak.) |
Nišikori (7-Jap.) |
Vizitky
Novak Djokovič zažíval v první polovině sezony krušné časy. Po operaci pravého lokte se mu vůbec nedařilo, a tak se rozhodl vrátit ke koučovi Vajdovi. Pod vedením slovenského trenéra prožívá znovuzrození. Jednatřicetiletý Srb vyhrál Wimbledon, v Cincinnati zkompletoval jako první hráč v historii sbírku trofejí ze všech podniků Masters, dobyl US Open a získal 14. grandslamový titul a přemožitele nenašel také na Masters v Šanghaji.
Nejlepší výsledky: Šanghaj, US Open, Cincinnati, Wimbledon (vítěz); Paříž, Queens (finále); Řím (semifinále)
Největší úspěchy v hale: Paříž (finále)
Bilance: 49-11
Bilance v hale: 4-1
Grandslamy: Australian Open (osmifinále), French Open (čtvrtfinále), Wimbledon (vítěz), US Open (vítěz)
Bilance proti hráčům Top 10: 11-3 (kariérní 192-89)
Po triumfu v Šanghaji se Djokovič představil na Masters v Paříži, kde ve finále podlehl Rusovi Chačanovovi a přišel o 22 zápasů trvající vítěznou sérii. Ve druhé polovině roku (před startem Turnaje mistrů) vyhrál 35 z 38 duelů a vrátil se na post světové jedničky.
Bilance z posledních 10 zápasů: 9-1
Generálka: Paříž (finále)
Svou premiérovou trofej na Turnaji mistrů vybojoval v roce 2008 (tehdy se hrálo ještě v Šanghaji). Závěrečnému vrcholu sezony kraloval ještě v letech 2012 až 2015. Při své poslední účasti před dvěma lety došel do finále. Turnaje mistrů se zúčastní pojedenácté, jen třikrát nepostoupil ze skupiny.
Kariérní bilance: 31-11
Nejlepší výsledek: vítěz (2008, 2012 - 2015)
Loňský výsledek: nehrál
Soupeři ve skupině
1. A. Zverev (H2H 1-1)
2. Čilič (H2H 16-2)
3. Isner (H2H 8-2)
Roger Federer prožil vůbec nejlepší vstup do sezony v kariéře, když obhájil titul na Australian Open a získal jubilejní 20. grandslamovou trofej, ovládl halovou akci v Rotterdamu a došel do finále v Indian Wells. Po překvapivé porážce v Miami vynechal stejně jako loni antuku a vrátil se triumfem na trávě ve Stuttgartu. V dalších měsících se na kurtech spíše trápil. Ve Wimbledonu vypadl už ve čtvrtfinále, a na US Open dokonce v osmifinále.
Nejlepší výsledky: Basilej, Stuttgart, Rotterdam, Australian Open (vítěz); Cincinnati, Halle, Indian Wells (finále); Paříž, Šanghaj (semifinále)
Největší úspěchy v hale: Basilej, Rotterdam (vítěz); Paříž (semifinále)
Bilance: 46-8
Bilance v hale: 12-1
Grandslamy: Australian Open (vítěz), French Open (nehrál), Wimbledon (čtvrtfinále), US Open (osmifinále)
Bilance proti hráčům Top 10: 2-4 (kariérní 214-113)
Poslední dobou se Federerovi daří. V hale v rodné Basileji úspěšné obhájil loňské prvenství a získal 99. kariérní titul. Výborně si vedl také na Masters v Paříži, kde v semifinále prohrál senzační bitvu s Djokovičem.
Bilance z posledních 10 zápasů: 8-2
Generálka: Basilej (vítěz), Paříž (semifinále)
Na Turnaji mistrů startuje sedmatřicetiletý Švýcar už pošestnácté a celkem šestkrát dokázal dojít až na samotný vrchol, k tomu má na kontě další čtyři finálové účasti. Pouze jednou (2008) nedokázal projít základní skupinou. Loni skončil v semifinále na raketě Goffina. Premiéru na závěrečném vrcholu sezony si odbyl už v roce 2002.
Kariérní bilance: 55-13
Nejlepší výsledek: vítěz (2003 - 2004, 2006 - 2007, 2010 - 2011)
Loňský výsledek: semifinále
Soupeři ve skupině
1. Anderson (H2H 4-1)
2. Thiem (H2H 1-2)
3. Nišikori (H2H 7-2)
Alexander Zverev se v úvodu sezony trápil, ale finálová účast v Miami ho pořádně nastartovala. Během antukového jara totiž triumfoval v Mnichově a Madridu, v Římě se dostal do finále, v Monte Carlu do semifinále a na French Open do svého premiérového grandslamového čtvrtfinále. Další titul získal na betonech ve Washingtonu a v Šanghaji si zahrál semifinále.
Nejlepší výsledky: Washington, Madrid, Mnichov (vítěz); Řím, Miami (finále); Basilej, Šanghaj, Monte Carlo, Acapulko (semifinále)
Největší úspěchy v hale: Basilej (semifinále)
Bilance: 54-18
Bilance v hale: 6-3
Grandslamy: Australian Open (3. kolo), French Open (čtvrtfinále), Wimbledon (3. kolo), US Open (3. kolo)
Bilance proti hráčům Top 10: 4-5 (kariérní 15-21)
V hale se Zverevovi v posledních týdnech příliš nedařilo. V Basileji v semifinále překvapivě nestačil na rozjetého Rumuna Copila a ve čtvrtfinále pařížského Masters schytal debakl od pozdějšího vítěze Chačanova.
Bilance z posledních 10 zápasů: 7-3
Generálka: Basilej (semifinále), Paříž (čtvrtfinále)
Premiéru na Turnaji mistrů si jednadvacetiletý Němec odbyl loni. Po úvodní výhře nad Čiličem prohrál s Federerem i Sockem a skončil ve skupině.
Kariérní bilance: 1-2
Nejlepší výsledek: skupina (2017 - 2018)
Loňský výsledek: skupina
Soupeři ve skupině
1. Djokovič (H2H 1-1)
2. Čilič (H2H 5-1)
3. Isner (H2H 4-1)
Kevin Anderson suverénně prožívá nejlepší sezonu své kariéry. Dvaatřicetiletý Jihoafričan posbíral dva turnajové tituly (na halových akcích v New Yorku a Vídni). K tomu hrál ještě třikrát finále (Puné, Acapulko a Wimbledon). Dalšími velmi hodnotnými výsledky jsou semifinálové účasti na Masters v Torontu a Madridu.
Nejlepší výsledky: Vídeň, New York (vítěz); Wimbledon, Acapulko, Puné (finále); Toronto, Madrid (semifinále)
Největší úspěchy v hale: Vídeň, New York (vítěz)
Bilance: 45-17
Bilance v hale: 11-2
Grandslamy: Australian Open (1. kolo), French Open (osmifinále), Wimbledon (finále), US Open (osmifinále)
Bilance proti hráčům Top 10: 3-4 (kariérní 15-61)
Anderson teď v hale hraje skvěle. Ve Vídni nenašel přemožitele a získal pátý kariérní titul. Na Masters v Paříži po vydřeném vítězství nad Basilašvilim podlehl Nišikorimu, kterého porazil ve vídeňském finále.
Bilance z posledních 10 zápasů: 7-3
Generálka: Vídeň (vítěz), Paříž (osmifinále)
Anderson startuje na Turnaji mistrů poprvé v kariéře.
Kariérní bilance: 0-0
Nejlepší výsledek: skupina (2018)
Loňský výsledek: nehrál
Soupeři ve skupině
1. Federer (H2H 1-4)
2. Thiem (H2H 6-2)
3. Nišikori (H2H 3-6)
Marin Čilič zahájil letošní rok postupem do semifinále v Puné a na Australian Open prohrál až ve finále s Federerem. Poté čtyři měsíce čekal na výraznější výsledek, kterého se dočkal v Římě, kde uhrál semifinále. Antukové jaro zakončil čtvrtfinálovou účastí na French Open. Jediný letošní titul vybojoval na trávě v londýnském Queen's Clubu. Do semifinále se od triumfu v Queensu probojoval už jen jednou (v srpnu v Cincinnati).
Nejlepší výsledky: Queens (vítěz); Australian Open (finále); Cincinnati, Řím, Puné (semifinále)
Největší úspěchy v hale: Paříž (čtvrtfinále)
Bilance: 41-18
Bilance v hale: 3-3
Grandslamy: Australian Open (finále), French Open (čtvrtfinále), Wimbledon (2. kolo), US Open (čtvrtfinále)
Bilance proti hráčům Top 10: 3-6 (kariérní 31-76)
Čilič vyhrál na posledních čtyřech akcích jen tři zápasy. Na posledním turnaji (Masters v Paříži) se ovšem předvedl ve velmi slušné formě, když po skalpech Kohlschreibera a Dimitrova dostal do tří sad rozjetého Djokoviče.
Bilance z posledních 10 zápasů: 4-6
Generálka: Basilej (2. kolo), Paříž (čtvrtfinále)
Čilič se na Turnaji mistrů pokusí na čtvrtý pokus projít skupinovou fází. Do semifinále nedokázal postoupit v roce 2014, před dvěma lety ani loni. V Londýně v předchozích letech vyhrál jediný zápas.
Kariérní bilance: 1-8
Nejlepší výsledek: skupina (2014, 2016 - 2018)
Loňský výsledek: skupina
Soupeři ve skupině
1. Djokovič (H2H 2-16)
2. A. Zverev (H2H 1-5)
3. Isner (H2H 7-3)
Dominic Thiem získal první letošní titul v únoru na antuce v Buenos Aires. Po antukovém jaru, během něhož se dostal do finále v Madridu, triumfoval v Lyonu a na French Open si zahrál premiérové grandslamové finále, začal sbírat úspěchy i na betonech. Na US Open se probojoval do čtvrtfinále a další titul získal v hale v Petrohradu.
Nejlepší výsledky: Petrohrad, Lyon, Buenos Aires (vítěz); French Open, Madrid (finále); Paříž, Dauhá (semifinále)
Největší úspěchy v hale: Petrohrad (vítěz); Paříž (semifinále)
Bilance: 53-18
Bilance v hale: 9-2
Grandslamy: Australian Open (osmifinále), French Open (finále), Wimbledon (1. kolo), US Open (čtvrtfinále)
Bilance proti hráčům Top 10: 4-5 (kariérní 14-30)
Thiem si během generálky na Turnaj mistrů nevedl vůbec špatně. Ve Vídni ve čtvrtfinále nestačil na pozdějšího finalistu Nišikoriho a na Masters v Paříži v semifinále prohrál s pozdějším šampionem Chačanovem.
Bilance z posledních 10 zápasů: 7-3
Generálka: Vídeň (čtvrtfinále), Paříž (semifinále)
Na Turnaji mistrů bude hrát třetím rokem po sobě. V obou předchozích případech skončil s bilancí 1-2 už ve skupině.
Kariérní bilance: 2-4
Nejlepší výsledek: skupina (2016 - 2018)
Loňský výsledek: skupina
Soupeři ve skupině
1. Federer (H2H 2-1)
2. Anderson (H2H 2-6)
3. Nišikori (H2H 1-3)
Kei Nišikori po půlroční pauze zaviněné zraněním a následnou operací zápěstí vyhrál challenger v Dallasu, dostal se do semifinále v New Yorku a antukové jaro zahájil finálovou účastí v Monte Carlu. Další výrazné výsledky přišly na grandslamech, když se probojoval do čtvrtfinále Wimbledonu a semifinále US Open, pokaždé nestačil na pozdějšího vítěze Djokoviče. V hale začal skvěle. V Métách postoupil do semifinále a doma v Tokiu do finále.
Nejlepší výsledky: Vídeň, Tokio, Monte Carlo (finále); Méty, US Open, New York (semifinále)
Největší úspěchy v hale: Vídeň, Tokio (finále); Méty, New York (semifinále)
Bilance: 47-20
Bilance v hale: 20-5
Grandslamy: Australian Open (nehrál), French Open (osmifinále), Wimbledon (čtvrtfinále), US Open (semifinále)
Bilance proti hráčům Top 10: 6-8 (kariérní 38-63)
Nišikori na skvělé halové výsledky navázal také ve Vídni, kde až ve finále podlehl Andersonovi, i v Paříži. Na poslední letošní akci série Masters ve čtvrtfinále prohrál s Federerem.
Bilance z posledních 10 zápasů: 7-3
Generálka: Vídeň (finále), Paříž (čtvrtfinále)
Na Turnaji mistrů se představí počtvrté. V letech 2014 a 2016 postoupil ze skupiny a skončil v semifinále, v roce 2015 naopak neprošel skupinovou fází.
Kariérní bilance: 4-7
Nejlepší výsledek: semifinále (2014, 2016)
Loňský výsledek: nehrál
Soupeři ve skupině
1. Federer (H2H 2-7)
2. Anderson (H2H 6-3)
3. Thiem (H2H 3-1)
John Isner se v úvodu roku neskutečně trápil, ale poté zčistajasna ovládl prestižní turnaj v Miami a získal premiérový titul z podniků Masters. Na antuce se nejdále dostal do čtvrtfinále (Houston, Madrid a Lyon). Dalšího úspěchu se dočkal postupem do semifinále ve Wimbledonu. Sezonu amerických betonů zahájil triumfem v Atlantě a na domácím US Open došel do čtvrtfinále.
Nejlepší výsledky: Miami, Atlanta (vítěz); Stockholm, Wimbledon (semifinále)
Největší úspěchy v hale: Stockholm (semifinále)
Bilance: 34-19
Bilance v hale: 4-4
Grandslamy: Australian Open (1. kolo), French Open (osmifinále), Wimbledon (semifinále), US Open (čtvrtfinále)
Bilance proti hráčům Top 10: 3-4 (kariérní 24-57)
Isner dosáhl na nejlepší výsledek v hale ve Stockholmu, kde v semifinále nestačil na Gulbise. Na dalších dvou turnajích (Vídeň a pařížské Masters) skončil s bilanci 1-1. V Paříži v osmifinále neproměnil dva mečboly proti pozdějšímu vítězi Chačanovovi.
Bilance z posledních 10 zápasů: 6-4
Generálka: Stockholm (semifinále), Vídeň (2. kolo), Paříž (osmifinále)
Turnaje mistrů se zúčastní poprvé.
Kariérní bilance: 0-0
Nejlepší výsledek: skupina (2018)
Loňský výsledek: nehrál
Soupeři ve skupině
1. Djokovič (H2H 2-8)
2. A. Zverev (H2H 1-4)
3. Čilič (H2H 3-7)
Tipy redakce
1. semifinále: Djokovič porazí Nišikoriho
2. semifinále: Federer porazí Čiliče
Finále: Djokovič porazí Federera
Komentáře
nekoupil, úpleně jsem vypustil portál, výsledky znám. 2 otázky
Která Tv bude vysílat Masters Mužů z O 2 areny V Londýně??
Nebo, kde to chytnu ? A jaký byl zápas v semif. v Paříži.
Rogera s Djokem ??? Později si ho najdu, ale ptám se,podle
výsledku to muselo být drama jako blázen.
Žádám OKAMŽITOU nápravu!!!
http://www.xy1.cz/48wt3
a kolego... co ma spolecneho bulvar a konspiracni teorie s touto na prvni pohled faktickou chybou?
Takže Ondra ji včera odpoledne k dispozici neměl a tudíž sem dal tu, kterou k dispozici měl... vždyť i Djokovič tu má fotku z léta a tudíž bez USO a Šanghaje a nikdo nefrflá... prostě Ondra chtěl článek ozvláštnit/opěknit fotkama z ATP a my mu tu za to můžem poděkovat nikoli nadávat !!!
Ondro, dík... ;-)
http://www.xy1.cz/t5ccz
http://www.xy1.cz/st67p
http://www.xy1.cz/d3zdz
Nový komentář
Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce. Nahlásit nelegální obsah můžete zde.
Registrace nového uživatele