Prožívám nejšťastnější období, řekl po triumfu v Melbourne Djokovič
Vybojoval jste tu už pátý titul a stal jste se tak nejúspěšnějším hráčem turnaje. Jaké jsou vaše pocity?
Je to skvělá věc, že se mi tu podařilo znovu vyhrát. Je úžasné získat tady pět titulů a být ve společnosti takových jmen jako jsou Emerson a další. Pro mě osobně má tento triumf velký význam, je to totiž vůbec první grandslamová trofej, kterou jsem vybojoval jako manžel a jako otec. Jsem na to opravdu pyšný!
Jak velkou roli hraje to, že jste teď otec a manžel?
V posledních letech hraju velmi dobře a mám za sebou řadu úspěchů. I teď se snažím zůstat na té správné cestě, kterou bych měl jít. Cítím se parádně a tenis miluju, ale život nám přináší spoustu nových věcí a událostí, které náš život mění. Ty situace můžou být krásné, ale pak jsou i takové, které nejsou moc příjemné. Mě teď v poslední době provází štěstí v osobním životě a snažím se to přenášet i na kurt. Jsem si vědom toho, že už jsem své kariéře hodně věcí obětoval, ale stále mám motivaci jít dál a bojovat. Oženil jsem se, mám krásného malého syna a to mi přineslo novou vlnu životní energie, ze které teď čerpám. Nikdy předtím jsem se necítil tak šťastně a spokojeně a jsem vděčný za to období, které teď prožívám. Užívám si to a vážím si toho, že můžu propojovat dvě úžasné věci, které miluju - rodinu a tenis.
Jak byste okomentoval dnešní utkání? Jak moc náročné finále to bylo?
Bylo to nesmírně těžké. Myslím, že už před zápasem spousta lidí očekávala velmi vyrovnaný a náročný zápas, protože já i Andy jsme oba velcí bojovníci a nevzdáváme se. Oba jsme si dnes uvědomovali, o co se hraje, a proto jsme se snažili předvést ten nejlepší výkon. Andy tu navíc hrál finále už počtvrté, v předchozích třech případech ale na titul nedosáhl, takže o to větší měl dnes motivaci mě porazit a titul konečně získat. Řekl bych, že to dnešní finále bylo podobné tomu z roku 2013, kdy jsme tehdy hráli také první dva sety více jak dvě hodiny. Dnes to bylo fyzicky hodně vyčerpávající a oba jsme si v zápase přošli krizí, kdy se nám nedařilo. Já jsem měl největší krizi na konci druhého a na začátku třetího setu, kdy jsem se necítil vůbec dobře. Byl jsem vyčerpaný a potřeboval jsem si odpočinout a získat novou energii, abych se mohl vrátit. Ve třetím setu mi pomohla pauza, kdy jsem prohrával 0-2, v následující hře jsem si ale servis vyhrál čistou hrou, což mi dodalo hodně sebevědomí a vrátil jsem zpět do zápasu. Někdy ty výměny připomínaly kočku a myš, ale takové jsou naše zápasy. Oba jsme dnes znovu předvedli kompletní repertoár našich úderů. Myslím, že jsme oba zahráli úplně všechno ve snaze toho druhého nějakým způsobem zaskočit nebo překvapit. Na konci třetího setu jsem se začal cítit lépe, čehož jsem pak využil i v poslední sadě. Jsem rád, že jsem tu krizi ustál a dokázal jsem se vrátit zpět.
Měl jste na konci druhého setu křeče? Vypadal jste v té chvíli opravdu dost vyčerpaně.
Ne, křeče jsem neměl. Nenechal jsem se ošetřit, protože jsem neměl žádný vážný důvod. Byl jsem prostě jen slabý a chyběla mi energie. Už jsem něco podobného zažil hodněkrát, ale dnes to bylo opravdu nepříjemné. Trvalo to nějakých dvacet minut, než jsem se vzpamatoval. Snažil jsem se v té době co nejvíce tlačit k síti a zkracovat výměny, protože na delší přestřelky jsem neměl moc energie. Jsem ale rád, že jsem zůstal psychicky silný, stále jsem věřil tomu, že ta krize pomine a zase to půjde. Bylo to náročné, ale ustál jsem to.
Čím to bylo? Byl jste dehydratován, nebo vám prostě jen chyběla energie?
Jsem na okruhu už poměrně dlouho a myslím si, že v tomhle ohledu jsem profesionál. Vím, jak mám v průběhu takového zápasu pít a jak mám doplňovat energii. Mám k tomu jídlo, ale i různé speciální energetické gely, takže v tom bych problém neviděl. Byla to prostě jen jakási daň za ty předchozí dva sety, které byly dlouhé a náročné. Je jasné, že tělo pak na chvíli vypne, protože si prostě potřebuje odpočinout. V zápasech, které trvají tak dlouho, není možné očekávat, že hráč bude hrát celou dobu na sto procent, to je téměř nemožné. Po dvaceti minutách jsem se navíc začal cítit lépe, takže to byla asi opravdu jen únava z předchozích setů, které mi daly zabrat.
Nemohl to být důsledek viru, který vás trápil už na turnaji v Dauhá?
To je těžké říct, protože už je to téměř dva a půl týdne pryč. Možná je to důsledek toho, že jsem nevěnoval přípravě na Australian Open maximum, protože jsem se po turnaji v Dauhá necítil úplně dobře. Tady v Melbourne jsem se ale cítil zápas od zápasu lépe a lépe, takže bych to tomu asi nepřisuzoval.
Na začátku druhého setu jste upadl a zdálo se, že vás pak pár gamů pobolíval kotník, je to tak?
Žádný problém tam nebyl. Jak už jsem řekl, byl to jen důsledek náročných výměn, nic vážného.
Mluvil jste o dani a o vůli všechno to překonat. Vnímáte zisk tohoto osmého grandslamového titulu jako svůj největší úspěch s ohledem na to, jak a za jakých podmínek jste ho získal?
V posledních letech se mi na grandslamech dařilo a mám za sebou řadu velkých úspěchů, kterých si nesmírně vážím. Každý grandslamový titul, který jsem kdy získal, je svým způsobem zvláštní a jedinečný, a proto je nemůžu moc srovnávat. Každé grandslamové finále je nesmírně náročné, takže bych tomu dnešnímu nepřisuzoval větší váhu. Australian Open je mým nejoblíbenějším turnajem. Baví mě tady hrát a každoročně se sem strašně rád vracím. Austrálie je sportovní země a lidé tady tento turnaj milují. Letos tu znovu padl rekord v počtu návštěvníků a já se tomu vůbec nedivím. Australian Open udává standardy pro další turnaje i grandslamy. Tenhle stadion je ideálním prostředím pro tenis. Organizátoři turnaje se snaží dělat tento podnik neustále lepším a lepším, což se jim daří. Je dobře, že se tu o hráče tak pěkně starají a poskytují jim ten nejlepší možný servis. Jsem opravdu hrdý na to, že jsem svůj osmý grandslamový titul získal zrovna tady. Ta trofej je velkou motivací a inspirací do dalších turnajů, které mě čekají.
Už v semifinále s Wawrinkou jste odehrál náročný zápas a nakonec jste zvítězil až v pěti setech. Můžete ty dva zápas nějak porovnat?
Wawrinka a Murray jsou oba úplně rozdílní hráči, takže je nejde moc porovnávat. Oba mají své zbraně a jsou velmi silní.
Který z nich hrál lépe?
Podstatné bylo, že já jsem dnes ve finále předvedl lepší výkon než v semifinále proti Wawrinkovi. To je pro mě klíčové. Ano, měl jsem v tom utkání své vzestupy a pády, ale překonal jsem to a vyhrál jsem. To je pro mě teď nejdůležitější.
Nemyslíte si, že platíte jistou daň i za to, kolik jste toho v posledních letech odehrál?
Víte, já nejsem zraněný a nemám nějaké velké obavy o své tělo. Nemyslím si, že bych platit velkou cenu za to, kolik turnajů jsem v poslední době odehrál, to vůbec ne. Naopak si myslím, že z těch Top hráčů hraju nejméně. Snažím si turnaje plánovat tak, abych byl vždy co nejlépe připravený na velké akce. To jsou ty nejdůležitější turnaje, na které se chci soustředit a na kterých chci hrát svůj nejlepší tenis. Letos budu hrát nejspíš i Davis Cup, což je další bod do programu, jinak se ale můj plán nijak radikálně nemění. Cítím se fyzicky velmi dobře a z jedné krize v průběhu jednoho zápasu bych rozhodně nedělal vědu. To je se prostě stává. Důležité je to, že jsem to překonal a dokázal to pak i využít ve svůj prospěch. Chvilku jsem si odpočinul a pak jsem se vrátil, to je přeci pozitivní, ne? Jsem velmi disciplinovaný a i mimo kurt dbám na to, co jím a co piju. Možná jsou to drobnosti, ale z těch se utváří celek a každá chyba se někde projeví. Žiju zdravým životním stylem a vyhovuje mi to. Baví mě to a věřím tomu, že mi to hodně pomáhá. Ano, vyžaduje to hodně odříkání, protože ten režim je dost striktní, ale rozhodně tu nebudu sedět a stěžovat na to, jak náročný mám život. Je to moje volba a moje rozhodnutí a já opravdu věřím, že je to pro mě to nejlepší. Miluju svůj život a rozhodně bych v ničem neměnil.
Tady v Melbourne jste vyhrál už pětkrát. Jak se těšíte do Paříže?
Ha! Na to se mě tady teď neptejte. (smích) Já jsem zastáncem tvrzení, že v životě se vždy děje něco z nějakého důvodu. Tady na Australian Open jsem dnes popáté vyhrál, na Roland Garros se mi to ale ještě nepodařilo. Samozřejmě, že budu o titul na French Open bojovat, je to jeden z mých dalších cílů. Musím na sobě tvrdě pracovat a věřit tomu, že jednou to vyjde i tam. Nic moc jiného dělat nemůžu.
Vzpomněl jste si při přebírání trofeje i na svou první trenérku Jelenu Genčičovou?
Samozřejmě, že jsem si na ni vzpomněl. Ona už tu mezi námi bohužel není, ale se mnou je pořád. Často na ni myslím a neustále ji děkuji za všechno, co pro mě udělala. Vedle mých rodičů, mé rodiny a mých nejbližších je to právě ona, kdo pro mou kariéru udělal nejvíce. A nejen pro mou kariéru, ale i pro celý můj život. Tahle trofej je moje, ale i její.
Komentáře
Ale ta permanentně opakované mantra o tom, o kolik se hráči víc naběhají na antuce, přece vůbec není pravda. To platilo v době Beckera a Edberga a skutečně rychlých hardů. Dnes je podle mne počet metrů naběhaných na RG a AO dost podobný. Přičemž pohyb na tvrdém povrchu je daleko namáhavější a fyzicky více zatěžující. A to není z mé hlavy, ale z Rafovy.
Já si přeju fůru pěknejch zápasů a je mi víceméně fuk, kdo bude jedničkou na konci roku.
Jinak ale ve světle obsazení a průběhu finále vyznívají poněkud legračně ty Rafovy stesky na příliš rychlé povrchy, které nahrávají hráčům bez taktiky a tenisového umu, s nimiž přišel po vyřazení.
Mimochodem, za posledních 10 let byli na AO celkem 2 překvapiví vítězové, což se dá vlastně říci i o RG.
Rafa vyhral RG v 19., takže RG nie je náročné?..Takže vlastne aj Wimbledon, lebo Becker a US Open lebo Sampras..Ale pozor, Djokovič vyhral AO keď mal o rok viac, v 20r..Takže AO je naozaj podstatne náročnejšie, máš pravdu :)
Nikde netvrdím, že RG není náročný turnaj, jen je podle mého dlouhodobého názoru nejnáročnějším GS turnajem právě Australian Open a ostatní tři jsou srovnatelné. Existuje pro to řada objektivních a nezpochybnitelných důvodů - například často vražedné počasí, zahajovací turnaj sezóny, vyšší konkurence proti antuce a trávě, horší "opanovatelnost" atd.
Nemá náhodou vačšiu váhu to, že drvivá vačšina legendárnych tenistov dosiahla grandslamy rozne, no práve RG im chýba alebo práve RG dosiahli ako posledný?..Prečo tomu tak bolo?
Áno, máš pravdu..Táto diskusia tu už prebehla, no rozhodne sa neprišlo k záveru, že AO je najnáročnejší Grandslam..Pre každého je najnáročnejší ten iný, je to relatívne a tento názor sám zastávam..Nikdy som neprišiel s príspevkom, ktorý by jeden GS nadraďoval nad druhý, to je hlúposť..Maximálne som reagoval..Pokiaľ by sa však vo všeobecnosti mal zvoliť jeden, tak by sa zrejme aj vzhľadom na odsek vyššie zvolila práve Paríž..
Antuka je hodně specifický povrch. Nejde jen o rychlost, ale i o nepravidelnost odskoku, přičemž oba tyto faktory nahrávají obranné hře. Takže zatímco na jiných površích se prosazovali útoční hráči a staly se z nich legendy, na tomto povrchu jejich hra pochopitelně selhávala. Navíc daleko více platí, že hráči úspěšní na RG nebyli nijak zvlášť úspěšní na jiných površích, než obráceně.
A ano, to hodnocení je do značné míry subjektivní
Tvoje atribúty, vďaka ktorým je AO najnáročnejším Grandslamom stoja opäť na vrtkavých nohách..To, že to je začiatok sezóny sa dá brať aj ako výhoda..Ak sa TM považuje za náročný turnaj, lebo sú hráči unavení, tak v januári musia mať naopak síl najviac...V Austrálii je vo všeobecnosti teplejšie, než v Paríži začiatkom júna, no opat nie vždy..Navyše tí najlepší hrajú SF a Finále o 19:00hod austrálskeho času, kedy sú teploty miernejšie , na rozdiel od Parížu, kde sa hrá SF a finále napríklad v čase, kedy je slnko najvyššie..
Áno, antuka je špecifická..Je neodšriepiteľné, že sa tam človek najviac nabehá, takže logicky utrpí najvačšiu fyzickú záťaž..To je proste fakt..
To. že sa tam nepresadzuj borci, ktorí sa inde presadzujú?..No a o čom to vlastne vypovedá?..Veď, keď sa vačšina má problém presadiť na antuke, tak je zrejmé, že pre vačšinu je najnáročnejšie práve RG, no nie?..A o tom nám v podstate šlo..
Hrac s dělovým servisem, plochým tvrdým forehandem a dobrými voleji, ale horším pohybem nebude mit rad antuku a bude to pro nej neoblíbený turnaj, treba ho i nazve nejtěžším.
Konvenční antukar s dobrym topspinem, rychlými nohami a skvělou fyzickou ti bude videt presne naopak.
RG a AO budou nejnarocnejsimi GS z pohledu fyzické námahy.
W a USO vyžadují rychle reakce a odlišné dovednosti, clovek moc sanci na brejk nedostane, zapas rychlejc uteče. Jsou náročné z psychického hlediska, kdy se treba některý hrac ani nedostane ke sve hre. Navic treba USO je nejtěžší vyhrat z hlediska konkurence, dnes se kazdy specializuje na hard, vyhraneni travari a antukari uz v podstate neexistuji. Dobry hrac na hardu se dnes muze prosadit vsude.
http://en.wikipedia.org/wiki/Australian_Open_extreme_heat_policy#2014_Australian_Open
Tak to je pak těžká debata.
Inak, toho roku neboli v Austrálii extrémne horúčavy, takže vlastne tento Noleho titul sa ani neráta, čo myslíš?..
Mimochodom, hráč typu Djokovica hrá druhý týždeň v Austrálii výhradne nisght session..Aj v noci majú Austrálčania Extreme heat policy?..Nie je ten tvoj odkaz trochu irelevantný?..Nole vyhráva tituly z GS, kde je najteplejšie v globále, no jeho sa to prakticky netýka..To, že bude v Paríži 6.6 o 13:00 teplejšie, než v Melbourne o 21:00 je veľmi pravdepodobné..
Ak Djokovic bude vyhravat GS v 40st horúčavách, vtedy je ten argument relevantný, takto ťažko.
Prostě to tak je, níže jsou svědectví samotných hráčů.
Rozdíl v naběhaných metrech rozhodně nebude tak výrazný, aby to vykompenzoval, a to nemluvím o tom, že na antuce je díky možnosti klouzání pohyb méně fyzicky náročný než na hardu.
No a když tak striktně bazíruješ na tom, že od 18 roku věku jsou lidé dospělí, tak zcela jistě uznáš, že dokud jim 18 není, jsou tedy děti. Nesměji požívat alkohol, řídit motorová vozidla, v některých státech dokonce ani souložit. No a RG tedy dvakrát vyhrál hráč dětského věku. Což je poněkud podezřelé na to, jak strašně náročný - ne-li snad nejnáročnější turnaj - to má být.
Jaký argument máš ty ve prospěch větší náročnosti RG oproti AO?
Na RG platí to samé. Třeba Novaka na hardu je schopno porazit více hráčů než Rafu na antuce, a na pařížské zejména. To je další argument, proč je (pro Djokoviče) náročnější vyhrát AO než (pro Nadala) RG.
Ono je těžký vést rozumnou diskusi, když se oponentovi permanentně podsouvá to, co neřekl, nebo se výroky účelově upravují.
"Také jsem nikdy neřekl, že konkrétně pro Djokoviče je AO náročnější než konkrétně pro Nadala RG. Napsal jsem svůj dlouhodobý názor, že vyhrát AO je náročnější než vyhrát RG, proto tam také nikdy žádný hráč nezískal výraznější dominanci. A proto se domnívám, že na AO nemůže dominovat Djokovič tak, jako na Rafa na RG."
Ty svoji argumentaci ohledně Djokovičovy eventuální ne/možnosti vyhrát 9x AO neustále zaštiťuješ "dlouhodobým názorem" na podmínky na AO a nechceš pochopit, že tyto podmínky nejsou stejné pro Djokoviče a jiné tenisty, což jsem se ti výše snažil vysvětlit. Například letos hrál Djokovič odpoledne, tedy ve vedrech, pouze dvakrát a to v prvních dvou kolech, jinak vždy až kolem deváté hodiny našeho času (v osmifinále dokonce až v jedenáct), takže já pořád nevidím, v čem je konkrétně u něj ten rozdíl v podmínkách na AO tak propastný oproti podmínkám Rafy na RG. Můj názor je ten, že Novak klidně může třikrát čtyřikrát AO sfouknout, vůbec nevidím důvod, proč by se tak nemohlo u něj stát. Protože jsou v Austrálii velká vedra? Ano, jsou, ovšem Novak hraje veskrze v noci.
No a když tak striktně bazíruješ na tom, že od 18 roku věku jsou lidé dospělí, tak zcela jistě uznáš, že dokud jim 18 není, jsou tedy děti. Nesměji požívat alkohol, řídit motorová vozidla, v některých státech dokonce ani souložit. No a RG tedy dvakrát vyhrál hráč dětského věku. Což je poněkud podezřelé na to, jak strašně náročný - ne-li snad nejnáročnější turnaj - to má být.
Počasie spochybňujem, pretože to nie je len také čierno biele ako to vidíš ty sám..Navyše argumentuješ niečim, čo sa Djokovica az tak moc netýka..To, že to je prvý veľký turnaj sezóny a hráči sú potenciálne nerozohratí, to je predsa veľmi málo na to, aby bol ten turnaj vnímaný ako najnáročnejší..Hlavne, keď sa to dá aj obrátiť, hráči majú určite viac enegie ako na Wimbledone, kde niektorí z nich prichádzajú doslova vyžmýkaní po náročnej antukovej sezóne..
Deti. Opat to tvoje čiernobiele videnie, človek čo má 17r. a 364 dní je dieťa a o deň neskor dospelý, proste nič medzi tým. Ten 18r. mladík je na tom fyzicky častokrát lepšie ako 26ročný..Na RG si titul musíš vydrieť, nezachráni ťa eso, ani druhy tretí úder výmený, ktorý je inde winner..Fyzická záťaž je v Paríži objektívne najťažšia, nikde inde sa hráč tak nenabehá.
Navyše argumentuješ tým, že RG vyhrávajú deti..No vyhrali tam dve legendy, ktoré následne vyhrali aj ďalšie grandslamy, navyše v 80rokoch a skor, kedy mal tenis trochu inú tvár..Zaujímavé, že si pri tom zabudol na Hingisovú, ktorá vyhrala AO, Wimbledon a US Open dokonca v 16rokoch..Práve RG jej chýba, vlastne tak ako vačšine legendám..Tento do očí bijúci ukazovateľ však zámerne prehliadaš a kompenzuješ to počasím..To je strašne málo..
Argumentovat ženským tenisem je také zcela mimo mísu. To je úplně jiný sport.
To, že na RG naběhají hráči nějak o moc víc než na AO platilo možná v době Edberga a Beckera, ale rozhodně ne v době Djokoviče, Nadala a Murraye. Navíc nevím, nakolik hraješ sám tenis a vyzkoušel si náročnost pohybu na skutečném hardu, kde se nedá k míči doklouznout, a na antuce. Ten první je výrazně náročnější a pro tělo namáhavější. To ostatně potvrdil i sám Rafa.
Tvrzení o mimořádné náročnosti Roland Garros a antuky jako takové platilo před 20 lety a dříve. Dnes je to jen legenda.
Ženský príklad z konca 90tych rokov bol iný šport a pritom ty argumentuješ legendami Borgom a Wilanderom..Veď presne na tenis z toho obdobia sa hodí prívlastok "iný šport".
Tvoje argumenty ako "vačšia horúčava a prvý turnaj v sezóne a tým pádom herné manko" predsa musí sedieť aj na ženský okruh, nie je tomu tak?..Alebo to na ženy nevplýva?..
Někde jsem tvrdil, že horko na AO na ženy nepůsobí? A kde? "Jo-Wilfried Tsonga and Caroline Wozniacki noted that their shoes and water bottles were beginning to melt in the conditions,[5] while Serena Williams and Victoria Azarenka said that the heat was affecting their play." A to bych řekl, že Serena na tom bude ohledně časů nasazování dost podobně jako Djokovič.
1. Djokovič - hard
2. Federer - tráva a hard
3. Nadal - antuka
4. Murray - hard (těsně před trávou, měřeno úspěchy)
Berdych - hard
Raonic - hard
Wawrinka - hard
Nišikori - hard
Cilic - hard
Ferrer - antuka.
-----------------------
Tady jasně vidíš, jaká je konkurence na antuce a jaká na hardu
To, že vyjmeš iba jeden povrch je samozrejme zavádzajúce..Djokovic je na antuke extratrieda, rovnako ako bol dlhé roky Federer..Berdych je plus mínus rovnaký na vsetkých povrchoch..Raonic?..Pozri sa, na akých masters mal minulý rok najlepšie výsledky..Akurát Murray na antuke objektívne zaostáva..
http://fanpagelist.com/category/athletes/tennis/
Osobne si myslím, že Nole može atakovať sedmičku..Inak je paradox, že zo všetkých piatich finále mal najvačšie problémy s údajným antukárom Nadalom, ktorý je na harde marný..
Nový komentář
Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce. Nahlásit nelegální obsah můžete zde.
Registrace nového uživatele