První český šampion po čtyřech letech, skalp Nadala a promarněná šance. Letošní vizitka Lehečky
Další vizitky: Jakub Menšík | Tomáš Macháč | Karolína Muchová | Barbora Krejčíková | Markéta Vondroušová | Marie Bouzková | Karolína Plíšková | Linda Nosková | Kateřina Siniaková
První titul a neúspěšná obhajoba
Lehečka odstartoval sezonu v United Cupu. V soutěži smíšených družstev prohrál ve třech setech s Zhizhen Zhangem i Novakem Djokovičem a Česko se loučilo ve skupinové fázi. Hned na úvodním letošním individuálním turnaji si ovšem spravil chuť.
V Adelaide zaregistroval svůj jediný dosavadní triumf na nejvyšším okruhu. V semifinále deklasoval Sebastiana Kordu a po finálovém obratu proti Jackovi Draperovi se stal prvním českým šampionem turnaje ATP od Jiřího Veselého v Puné 2020. Navíc jako první Čech po šesti letech pronikl do TOP 25 žebříčku.
Na prvním letošním grandslamu Australian Open ale formu z Adelaide nepotvrdil. Obhajobu čtvrtfinálové účasti sice začal hladkou výhrou nad Bernabém Zapatou, nicméně zakončil ji už ve druhém kole po celkem jasné porážce s Alexem Michelsenem.
Po skončení australského léta pomohl českému daviscupovému týmu v kvalifikaci s Izraelem. Následné návštěvy evropských halových podniků asi nehodnotil zrovna pozitivně. V osmifinále v Marseille nepotvrdil roli favorita proti Arthurovi Rinderknechovi a v úvodním kole rotterdamské pětistovky nevyužil mečboly v dramatické bitvě se světovou osmičkou Hubertem Hurkaczem.
Premiérové čtvrtfinále na Masters
V Dubaji naopak sám okusil pocit vítězství po odvrácených mečbolech, ve druhém kole proti Karenovi Chačanovovi jich zlikvidoval celkem pět. Radost mu ale dlouho nevydržela, protože ve čtvrtfinále musel vzdát kvůli zranění pravé ruky Alexanderovi Bublikovi.
Zatímco na druhé březnové akci série Masters v Miami nezvládl hned úvodní zápas, v Indian Wells dokráčel k jednomu ze svých největších úspěchů. V kalifornské poušti chytl skvělou formu a suverénně přehrál člena TOP 10 Andreje Rubljova i světovou jedenáctku Stefanose Tsitsipase.
Postup do čtvrtfinále se stal jeho novým maximem na prestižních tisícovkách. Do dalšího kola ho nepustil úřadující šampion Australian Open a jednoznačný favorit Jannik Sinner.
Skalp krále antuky a tříměsíční pauza
Během antukového jara se Lehečka představil pouze v Madridu. Rodák z Mladé Boleslavi ve španělské metropoli postupně porazil ve dvou těsných setech Hamada Medjedoviče, Thiaga Monteira a krále nejpomalejšího povrchu, nejúspěšnějšího hráče French Open a domácí hvězdu Rafaela Nadala.
Do prvního semifinále na Masters prošel po skreči Daniila Medveděva ve čtvrtfinále a v souboji o finále sám musel vzdát. Po šesti odehraných gamech už bolesti zad nezvládal a poslal do dalšího kola Félixe Augera-Aliassimeho.
Se zády bojoval Lehečka už v předchozích týdnech a vynechal Masters v Monte Carlu a také pětistovku v Barceloně. Vyšetření po hořkosladkém vystoupení v Madridu ukázala únavovou zlomeninu obratle.
"French Open určitě nemůže stihnout. Budeme chtít bojovat o Wimbledon, ale záleží, jak se situace vyvine. Pauza vypadá na pět až osm týdnů. Řešíme to s profesorem (Pavlem) Kolářem a jeho týmem, léčba probíhá tam," řekl Lehečkův kouč Michal Navrátil.
Přestávka nakonec trvala až do půlky srpna. To znamenalo neúčast na French Open, ve Wimbledonu i na olympijských hrách v Paříži.
Povedený návrat a solidní asijská tour
Návrat na kurty podnikl Lehečka krátce před US Open. A hned na prvním turnaji se představil ve velmi dobré formě. Na Masters v Cincinnati vyřadil bývalého šampiona Daniila Medveděva. V Ohiu byl kousek od dalšího čtvrtfinále na této úrovni, ale v osmifinálové bitvě padl po třech hodinách s domácím Francesem Tiafoem.
I s pomocí zranění Mártona Fucsovicse poprvé v kariéře prošel do druhého kola US Open, v němž předvedl obrat z 0:2 na sety proti domácímu outsiderovi Mitchellovi Kruegerovi. Nad jeho síly byl ve třetím kole Andrej Rubljov.
Po dvou porážkách v základní skupině finálového turnaje Davisova poháru a konci spolupráce s Tomášem Berdychem, který se stal novým kapitánem daviscupového týmu, si spravil chuť na začátku asijské tour. V Pekingu přehrál španělské zástupce Pedra Martíneze a Roberta Bautistu a ve čtvrtfinále měl setboly proti letos na betonech dominující světové jedničce Jannikovi Sinnerovi.
Na čínské půdě se představil ještě na Masters v Šanghaji. Konečnou bylo třetí kolo po prohře s Holgerem Runem.
Promarněná šance na další triumf
V hale v Antverpách měl jedinečnou příležitost zapsat svůj druhý letošní a zároveň kariérní triumf na nejvyšší tour. Po skalpech Jaumeho Munara, Daniela Altmaiera, Stefanose Tsitsipase a Marcose Girona však nepotvrdil roli favorita.
Ve finále narazil na svého neoblíbeného protivníka Roberta Bautistu, kterého po suverénním obratu porazil o měsíc dříve v Pekingu. V belgickém městě ale neuspěl, a dokonce uhrál pouhých šest gamů.
Nepříjemná porážka zřejmě ovlivnila jeho výkonnost v následujících týdnech. V Basileji schytal výprask od antukového specialisty Pedra Martíneze a v úvodním kole se loučil také na Masters v Paříži po hladké prohře s rozjetým Jackem Draperem.
Další šanci na titul měl ve slabší konkurenci na poslední letošní akci v Bělehradu. Horší výkonnost potvrdil i v srbském hlavním městě, když měl velké potíže už ve čtvrtfinále s Lukášem Kleinem a v semifinále v den svých narozenin sebral jen tři hry pozdějšímu šampionovi Denisovi Shapovalovovi.
Všechny články o Jiřím Lehečkovi
Lehečkova sezona 2024
Počet odehraných individuálních turnajů: 16
Počet titulů: 1 (Adelaide)
Finále: 1 (Antverpy)
Semifinále: 2 (Madrid, Bělehrad)
Čtvrtfinále: 3 (Indian Wells, Peking, Dubaj)
Bilance (nepočítaje exhibice): 30:19
Ranking na začátku sezony: 31
Momentální ranking: 28
Australian Open: 2. kolo
French Open: nehrál
Wimbledon: nehrál
US Open: 3. kolo
Komentáře
Nový komentář
Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce. Nahlásit nelegální obsah můžete zde.
Registrace nového uživatele