Raketa je jeho štětcem, kurt jeho plátnem. Alcaraz ukázal, že budoucnost už je tady
O španělském teenagerovi se již dlouho mluví jako o muži, který by měl převzít vedení po Big Three. Rafael Nadal, Novak Djokovič a Roger Federer dominují tenisu už téměř dvě desetiletí, přičemž první dva jmenovaní ještě ve 35, resp. 36 letech válí na grandslamech.
Alexander Zverev a Stefanos Tsitsipas se pokoušeli narušit monopol na vrcholu mužského tenisu, ale s velmi malým úspěchem. Medveděv a Thiem měli jisté úspěchy, ale vzhledem k tomu, že Rus se mimo tvrdé povrchy potýká s problémy a Thiem má neustále potíže se zdravím, Nadal a Djokovič obnovili svou dominanci.
Nadal vyhrál první dva letošní grandslamy, když porazil Medveděva v Austrálii a Caspera Ruuda ve Francii, zatímco Djokovič přehrál Nicka Kyrgiose ve Wimbledonu.
Neznamená to, že by některý z nich byl špatný hráč, ale prázdné místo, které brzy vznikne, je třeba zaplnit. Tenis ho možná konečně má.
Alcaraz se narodil ve španělském El Palmaru a v roce 2018 se připojil k akademii svého budoucího trenéra Juana Carlose Ferrera. O dva roky později, v pouhých 16 letech, debutoval v hlavních soutěžích na okruhu ATP.
Opatrný rozjezd, pak dominance
Alcarazův rok 2022 je vskutku obdivuhodný. Poté, co ho zahájil pětisetovou prohrou s Matteem Berrettinim ve třetím kole Australian Open, si mnozí uvědomili, že je předurčen k tomu, být tenisovým velikánem.
První velké vítězství Alcaraze přišlo na turnaji Masters 1000 v Miami, kde se stal nejmladším šampionem. Ještě působivější je však jeho prvenství na Madrid Open. Tam porazil tři nejvýše nasazené hráče Nadala, Djokoviče a Zvereva a došel si pro titul.
Stal se prvním teenagerem, který našel recept na Nadala na antuce, prvním hráčem, jenž na jedné antukové akci porazil Nadala a Djokoviče, a zároveň prvním mužem od roku 2007, který po cestě za triumfem na Masters vyřadil tři hráče z Top 4.
Bylo zřejmé, že Alcaraz je přírodním úkazem. Své soupeře klidně smete jako neúprosná přílivová vlna. Přesto se však projevila jeho syrovost a nevyzrálost, když ve čtvrtfinále Roland Garros utrpěl porážku se Zverevem a v osmifinále Wimbledonu s Jannickem Sinnerem.
Na US Open přijel v poměrně nejisté formě, když předčasně vypadl v Kanadě a Cincinnati. Rychle se ukázalo, že to vůbec nic neznamenalo.
Alcaraz si došel pro první z jistě mnoha grandslamových titulů, když ve finále porazil Caspera Ruuda. Jeho vítězství také znamenalo, že se stal nejmladší světovou jedničkou v historii. Dříve aspirant na trůn je nyní mužem, který na něm sedí pohodlně a důstojně. O jeho vzestupu na vrchol nemůže být pochyb.
19-year-old Carlos Alcaraz is the 2nd-youngest man to win the US Open in the Open Era after Pete Sampras in 1990.
— ESPN Stats & Info (@ESPNStatsInfo) September 11, 2022
With his win tonight, Alcaraz becomes the first teenager to reach ATP No. 1 since the rankings were introduced in 1973. pic.twitter.com/eEHgdvltg7
Cesta za titulem může být pro mnohé inspirací. Alcaraz je prvním mužem od Stefana Edberga v roce 1992, který vyhrál osmifinále, čtvrtfinále a semifinále v pěti setech. Dvě z těchto utkání končily až po druhé hodině ranní, a to včetně majestátní bitvy proti další hvězdičce Sinnerovi.
V New Yorku se stal nejmladším mužem od Nadala v roce 2005, který vyhrál jeden ze čtyř majorů, což přispělo k dalšímu srovnávání obou hráčů.
Raketa je jeho štětcem, kurt jeho plátnem
Podobnost mezi Alcarazem a Nadalem je však reálně dána pouze jejich národností a houževnatostí. Alcaraz je do značné míry svůj. Pokud bychom chtěli srovnávat, podobá se spíše Djokovičovi.
Děsivým aspektem jeho hry je vyspělost, která vzdáleně přesahuje jeho věk. Jeho všestranný tenis je hrou zkušeného profesionála. Je to umělec a jeho raketa je jeho štětcem. Kurt je jeho plátnem.
Už teď se umí chovat jako chladnokrevný zabiják. Ve vypjatých chvílích umí být úplně klidný. Nikdy nehraje na jistotu, když je pod tlakem, ale naopak se zdá, že mu okamžik dodá dávku adrenalinu. A daří se mu.
Má před sebou ještě dlouhou cestu, aby dosáhl kariéry jednoho z nejlepších hráčů všech dob - Nadala - ale ve stejném věku je Alcaraz potenciálně mnohem komplexnějším hráčem než on.
Teenager si získal přízeň fanoušků po celém světě díky své schopnosti udělat z každého svého zápasu hollywoodský trhák.
I když snadno vyhraje, má v každém zápase asi tři nebo čtyři momenty, které se dostanou na sociální sítě. A jindy se prostě rozhodne vyhrát pětihodinový epos. Pohoda.
The point of the tournament brought to you by @carlosalcaraz pic.twitter.com/ylewLwrqxu — US Open Tennis (@usopen) September 8, 2022
Na tenisový kurt chodí vyhrávat, ale je naprostou nutností, aby se u toho i bavil. Zdá se, že by raději zábavně prohrál, než ošklivě vyhrál. V mužském tenise už bylo mnoho falešných následovníků a velká trojka stále drží nadvládu nad grandslamy. Ale tentokrát to vypadá jinak.
Komentátor ESPN Patrick McEnroe to cítí také.
"Je pozoruhodné sledovat Alcaraze, jak spolu se Sinnerem, Tiafoem a dalšími mladými hráči zvyšuje tempo hry," řekl v neděli. "Pro mě je to opravdu začátek, ne konec, ale začátek skutečného střídání stráží v mužském tenise."
Alcaraz je nyní superhvězdou a je až strašidelné pomyslet na to, čeho by mohl dosáhnout. Vzhledem k tomu, že Nadal a Djokovič se blíží ke konci svých blyštivých kariér, není úplně nepředstavitelné, že by mohl dosáhnout hranice 20 grandslamů a trochu se přiblížit Nadalovu současnému mytickému počtu 22.
Pro tenis je to nové, ale opravdu vzrušující období, kdy se Alcaraz pomalu dostává do jeho čela. Bylo by bláhové úplně odepsat starou gardu, ale je fér říct, že budoucnost je konečně tady.
Komentáře
Pořád na GS neporazil nikoho z BIG3 - finále s Ruudem je tak trošku low, sorry, do pěti ho dostal čilič i Sinner i Tiafoe, klidně mohl do pěti i ve finále.
Je strašně slabý frontrunner, ztrácí náskok, má problém odskočit soupeři na větší rozdíl a pořád je to N1, která má na svůj spot nejméně bodů za 20 let.
Medveděv měl loni 8600 bodů a byl n2, 2020 měl Nadal skoro 10k a byl n2, se svými body z letoška by byl rád za TOP3 v uplynulých letech.
GS je fajn, ale pořád to je úroveň někde Thiema v primu, ten však nebyl N1 protože to prostě nestačilo.
No ale něco úplně jiného je race to London a počet bodů po všech odečtech, zvláště v této covidové době, kdy to s odečítáním a přičítáním bylo všelijaké, letos například nebyly body za Wimbledon atp. Letos Alcaraz nahrál 6,460 a to se ještě hraje celá hala. Thiem měl v roce 2020 8,325 bodů, Medvěvěv loni 7,070. Třeba Djokovič loni 9,370. To klidně Alcaraz může atakovat, kdyby třeba vyhrál TM.
Jasně, že v letech, kdy Nadal nebo Djokovič vyhrávali 2-3 GS za rok a účastnili se většiny turnajů, by jedničkou nebyl, ale to vůbec nic nedokazuje.
Jemu nevyšla příprava na US, tam hodně poztrácel, jinak má ale výkony velice stabilní na všech površích od začátku roku až doteď.
S Thiemovou sezónou 2020 mi to přijde dost nesrovnatelné, protože Thiem kromě US Open nevyhrál žádný velký turnaj, kdežto Alcaraz vyhrál GS, dvě tisícovky a dvě pětistovky, přičemž ani na zbylých GS nevyhořel. Thiem navíc v tom roce Nadala či Djokoviče (jejichž absencí argumentuješ) ani jednou neporazil.
Komu se v 19ti letech podařilo něco podobného? Jedině Nadalovi. A to stále není konec sezóny.
Thiem porazil na GS Djokoviče i Nadala, vyhrál taky Masters, pětistovky, ale v primu byl mnohem později, to beru.
Na GS to mají podle mě 50/50, oba dva vyhráli poměrně slabě obsazené finále, Thiem tam měl alespoň toho Zvereva.
Thiem byl blíže tomu být vrstevníkem big3, než Alcaraz, tudíž měl daleko větší šance tam s nimi hrát a porazit je. Nemůžeš to srovnávat. Je klidně možné, že už se s nimi Alcaraz na GS neutká - je jim 35 a 36 let. Ale co to dokazuje? Bude nejspíš dominantní ve své éře a proti svým vrstevníkům.
Ty třeba podceňuješ Ruuda a bereš ho jako slabého soupeře. Ale viděl jsi, jak v tom finále hrál? To vůbec nejde srovnat s tou tužkou, co hráli Zverev a Thiem ve finále US 2020. Já ani trochu nepochybuji, že by s ním měl problémy i Djokovič.
Takže abych to uzavřel. Alcaraz ano, ale kdo ví co by vyhrál, kdyby třeba Djokovič hrál AO, měl body za Wimbledon a hrál by taky USO.
Tipnu si, n1 by nebyl a asi by neměl ani GS.
Navíc se domnívám, že ten zápas, kdy porazil Djokoviče v Madridu byl v koncovce o tom, že Djokovič prostě už nemohl chodit, týden předtím hrál v Bělehradu totální hnůj, nestíhal, neměl fyzičku, byl úplně mimo, Rublev mu dal dokonce kanára.
Ten zápas s Alcarazem byl obrovsky náročný a prohrál jej o jeden fifteen, kdyby spolu hráli v Římě, Alcaraz by už možná i prohrál.
Čili skalp Djokoviče s Nadalem beru, je tam pořád to ALE.
Jak říkáš, příští sezóna napoví, už možná ta letošní, zejména Paříž a TM, pokud vyhraje i tam, asi není o čem. Uvidíme.
Djokovič loni na FO dvě otočky z 0:2 na sety - stačil na druhé straně kurtu trochu psychicky stabilnější soupeř, a o druhém titulu z RG, neřku-li boji o kalendářní GS si mohl nechat zdát.
https://www.nastartu.cz/trilety-zakaz-vstupu-je-zruseny-novak-djokovic-muze-do-australie
do konca je len pár krokov, ten kto vládze uteká.
Skúsime to cez vesmír, skúsime to cez vesmír.
Máme slušný starší koráb, je v ňom miesto pre všetkých,
pre poklady čo sú v moriach, aj pre "duchom chudobných"
https://www.youtube.com/watch?v=XR2eT0qJwqA
Tak kdo by nechtěl hrát s tím nejlepším všech dob, Škoda, ze se tohle Carlosovi velmi pravděpodobně nesplni.
Asi bych ten zapas chtěl vidět, někde na AO17-18, to by byl dobrý zapas, síť, voleje, čopy, epic forehandy, těžko říct jak by to dopadlo.
Ovšem nikdo si neuvědomuje, že taková náhrada velmi pravděpodobně nikdy nepřijde. Moc nevěřím tomu, že někdo vyhraje 14 RG, 9x AO, nebo 8x Wimbledon a vůbec, že se někdo dostane přes 10GS.
Alcaraz má určitě potenciál, ale ten jeho tenis je brutálně fyzicky náročný a aby dominoval do 35ti let, bude potřebovat mít na své straně všechny proměnné.
Zlomový bude letošní rok po prvním GS, pokud vyhraje třeba v Paříži a i na TM, tak to bude určitě zajímavé, příští rok na GS jsem obrovsky zvědavý, na AO s Djokovičem a Nadalem, na French Open zase, ve Wimbledonu Djokovič, do toho obhajoba dvou Masters a jednoho GS.
Brzy na predikce, příští měsíce ukážou.
https://www.youtube.com/post/UgkxJiz6WFDhwbTj6-VFLZEVT0mJxiMJtWbE
ale na TM získá body navíc
https://www.tennismagazin.de/content/uploads/2022/09/gettyimages-1418627630.jpg
foto dokazuje, proč má tak brzo úspěch
Alcarazovy výsledky nejsou proto kvůli věku překvapivé, je podobný typ jako Nadal
jeho progres v přštích 3 letech už nebude tak velký jako u jiných 19letých
držím lajnu, že má potenciál na 5 GS, přes 8 se dostalo jen pár jedinců
na vrchol se šplhá snadněji, horší je se na něm udržet
to mi nevychádza.
V tom klukovi něco je!
Koment dole k Sinnerovi. Sorry, ale je mu 21 nevyhrál žáden velký turnaj, jeho best rank je 9. S top hráči pravidelně prohrává, fyzicky je slabý, nemá pořádný servis. Jistě je to kvalitní hráč, ale na vyhrávání gs to není. Možná, že po odchodu Pig 3 bude vákuum, kdy bude moct vyhrát gs i hráč typu Sinnera, ale osobně si to nemyslím. Nyní je v žebříčku 11 a v race až 14 a to přesto, že x hráčů ani nehraje a sezona byla ovlivněna kovidem a válkou, tak toho nedokázal nijak využít.
na GS měl dokonce Sinner v součtu lehce lepší výsledky
dobrý hráč by v 21 měl být v top10, ale o celé kariéře to ještě nic nevypovídá, stejně jako úspěch Alcaraze v 19
uvidíme za 5 let
Chang v 17 vyhrál GS, a pak se plácal
PS: až budeš mít čas, tak si nastuduj Federera
Siniaková porazila Serenu, ale pro lidi, kteří rozumí tenisu, to žádnou váhu nemá
mnoho top10 hráček vč. Barty nikdy neporazilo Serenu, a v poslední době Serena prohrávala s průměrem jako na běžícím pásu
kvůli kulturistickému tělu je lepší se něj dívat jako, že mu je 21 let, pak už budeme více na zemi
Nový komentář
Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce. Nahlásit nelegální obsah můžete zde.
Registrace nového uživatele