Raketový vzestup Slovenky, která nevidí na jedno oko. K dalšímu historickému triumfu chyběl kousek
"Nedokážu říct, jaké to je vidět jako zdravý člověk. Dříve jsem hrála s kontaktními čočkami, ale nebylo to ono," svěřila se Šramková na jaře se svým zdravotním handicapem. Od dětství totiž na jedno oko nevidí. Navíc měla v posledních letech komplikovaný vztah s otcem Jozefem, se kterým se pohádala natolik, že dlouho nebyli vůbec v kontaktu.
Přesto dokázala po letech marného úsilí prorazit mezi elitu, a to okolo 28. narozenin, které slavila v půlce října. Během zatím nejlepšího období kariéry navíc přepsala historii slovenského tenisu, když se stala první slovenskou šampionkou na okruhu WTA po šesti letech a dotáhla Slovensko do teprve druhého finále v Billie Jean King Cupu.
Pojďme si ale její ohromný progres rozkrýt postupně...
Květnový průlom do elitní stovky
Čeští fanoušci nejspíše zaregistrovali Šramkovou už loni v létě. Na menší akci ve Varšavě totiž vyzvala Karolínu Muchovou, jež v souboji o čtvrtfinále zahodila luxusní náskok 5:1 v závěrečném setu a také čtyři mečboly.
Tenisový svět obecně ale asi více zpozorněl letos na jaře, když na květnové tisícovce v Římě prošla z kvalifikace až mezi nejlepší šestnáctku. Parádní tažení, které jí zajistilo premiérový posun do TOP 100 žebříčku, ukončila až grandslamová šampionka Jelena Ostapenková. A to po vydřeném vítězství v tie-breaku rozhodující sady.
Na další výraznější úspěch čekala slovenská hráčka několik měsíců. Než přišla fenomenální podzimní jízda...
Budíček v podobě nečekané porážky
Stále trvající životní období odstartovalo po US Open. Závěrečný grandslam sezony skončil pro Šramkovou obrovským zklamáním, jelikož dohrála už ve druhém kole kvalifikace. V něm byla proti tehdy až 834. hráčce světa Usue Maitane Arconadaové jasnou favoritkou.
Někteří slovenští tenisoví příznivci možná v tu chvíli rodačku z Bratislavy odepsali. Ale to se šeredně spletli. Šramková totiž v úvodní půlce září poprvé v kariéře překročila čtvrtfinále na hlavní tour a nakonec to v tuniském Monastiru dotáhla až do finále.
Ihned po finálové účasti se vydala do thajského Hua Hinu, kde se stala první slovenskou šampionkou na okruhu WTA od Anny Karolíny Schmiedlové v Bogotě 2018.
Pouhý den po životním triumfu vstoupila do kvalifikace čínské tisícovky v Pekingu a probila se až do třetího kola. V rozmezí 20 dnů tak odehrála 15 zápasů s bilancí 13:2, napříč třemi státy a dvěma kontinenty.
Následně si naprosto zaslouženě naordinovala měsíční pauzu. Po ní se vrátila porážkou v prvním kole, ovšem o týden později na další čínské akci zaznamenala své už třetí finále během necelých dvou měsíců.
K dalšímu historickému triumfu chyběl kousek
Není překvapením, že Šramková byla v životní formě největší oporou slovenského týmu na právě skončeném finálovém turnaji Billie Jean King Cupu. Skalp grandslamové finalistky a světové jedenáctky Danielle Collinsové, demolice Ajly Tomljanovicové a vydřené vítězství nad Katie Boulterovou.
Tato cenná vítězství výrazně pomohla Slovensku až do historicky druhého finále v této prestižní týmové soutěži. Na triumf z roku 2002 se však Slovenkám navázat nepodařilo. Šramková tentokrát bod nezískala, když jasně prohrála se čtvrtou tenistkou pořadí Jasmine Paoliniovou.
Naši sousedé každopádně zanechali ve španělské Málaze úžasný dojem a postarali se o naprostou senzaci. Slovenky se totiž musely po cestě do finále vypořádat s Američankami, které jsou v historii BJK Cupu (dříve Fed Cup) nejúspěšnější, Australankami a Britkami.
Ještě nedávno možná nebyla Šramková na Slovensku hvězdou, ale teď asi slovenští fanoušci s netrpělivostí vyhlíží, co předvede v další sezoně. Momentálně patří Šramkové 43. místo v žebříčku WTA a je jedinou slovenskou zástupkyní v nejlepší padesátce.
Komentáře
Nový komentář
Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce. Nahlásit nelegální obsah můžete zde.
Registrace nového uživatele