Rosol vydřel bod proti Tsongovi, Veselý vedení nezvýšil
Čeští tenisté nastoupili ke čtvrtfinále Davis Cupu proti bez své jedničky Tomáše Berdycha, který nabírá síly a se soustředí na olympiádu. Ale ani lonští finalisté Francouzi nedorazili do Třince v nejsilnějším složení, chybí jim Richard Gasquet, Gaël Monfils a nominován nebyl ani Gilles Simon.
V úvodní dvouhře proti sobě nastoupili Lukáš Rosol a Jo-Wilfried Tsonga a o favoritovi nebylo pochyb. Český hráč ale začal agresivně, hodně se i tlačil k síti, ale jako první odvracel ztrátu servisu, což v šesté hře zvládl. Vzápětí sám po bekhendovém prohozu uspěl a získal podání Tsongy. Jediný brejk 78. hráči světa Rosolovi k zisku sady stačil.
Od druhého setu ale Tsonga zlepšil podání a získával body z obávaného forhendu. Rosol si neudržel servis v sedmé hře a už ztrátu nesmazal. Na začátku dalšího dějství měl český hráč šest brejkbolů, ale ani jeden v druhém a čtvrtém gamu neproměnil. Pak si vybral slabší chvilku a ztráta podání na 2-3 ho stála celý třetí set.
Ve čtvrté sadě Rosol odvrátil hrozbu ztráty servisu za stavu 3-3. Při jednom ze dvou brejkbolů vytáhl bekhendový prohoz. Set dospěl do tie-breaku a v něm Rosola dvakrát dělil míč od prohry. Díky tvrdému servisu ale odvrátil za stavu 5-6 první mečbol a po dalším přímém bodu z podání i druhý. Naději na obrat si vysloužil při druhém setbolu, při kterém donutil Francouze poslat míč do autu.
V méně zaplněné hale, než se čekalo, vstoupil Rosol do rozhodujícího setu nabuzený. Brejk z první hry ale ještě neudržel a za stavu 1-2 za pomoci riskantního křížného forhendu odvrátil brejkbol Tsongy. "Tahal jsem trošku za kratší provázek, byl jsem na dně se silami, ale nějak se to točilo," řekl Rosol o páté sadě.
Strhnout set na svoji stranu se mu podařilo brejkem v sedmé hře na 4-3. Do konce utkání už si podání udržel. Po servisu rychlém 215 km/h si vypracoval dva mečboly, ale pak zapracovala nervozita. Přenechal aktivitu Tsongovi a o oba ve výměnách přišel. Vypracoval si ale třetí mečbol, který proměnil forhendovým prohozem.
"Je to úžasný pocit. Jsem v euforii a nemám slov. Je to dobrý krok do víkendu, ale zdaleka není vyhráno," řekl v televizním rozhovoru Rosol, který Tsongu porazil i loni na halovém turnaji ve Vídni a v Davis Cupu mu oplatil porážku z předloňského semifinále. Celkovou bilanci snížil na 2-3.
Třicetiletý Rosol dnes navázal na výhru z 1. kola v Německu, kde porazil za stavu 2-2 Alexandera Zvereva. "Je to hodně srovnatelné, ale teď si toho cením víc, protože jsem porazil jedničku soupeřova týmu, kdežto tam to byl souboj dvojek," porovnal Rosol, který si připsal jubilejní desátou výhru v daviscupové dvouhře.
Zvítězil za tři hodiny a 52 minut. Na oslavu poklekl na kurt a vychutnal si ovace. "Byla neskutečná atmosféra a jsem moc rád, že vedeme 1-0," řekl vyčerpaný, nicméně šťastný Rosol.
Ve druhé dnešní dvouhře proti sobě nastoupili Jiří Veselý a debutant v Davisově poháru Lucas Pouille. Očekávalo se, že by Veselý mohl navázat na výkony z Wimbledonu a přidat druhý bod. Především jemu totiž byla v Třinci upravována rychlost kurtu. Třiadvacetiletý rodák z Příbrami ale duel dvou mladíků nezvládl a prohrál 6-7 4-6 5-7.
Veselý se poměrně trápil na servisu a důrazný nebyl ani ve výměnách. O většinu gamů při svém podání musel bojovat. Ve skoro hodinovém prvním setu sice ještě odvrátil za stavu 4-5 dva setboly, ale nakonec sadu ztratil v nepovedeném tie-breaku.
Levou rukou hrající Veselý působil svázaně, zatímco čtvrtfinalista Wimbledonu Pouille hrál odvážněji a svižněji. Ve druhé sadě přišel Veselý jako první v utkání o podání, ale ze stavu 1-3 otočil na 4-3. Další slabší chvilku na servisu si ale český hráč vybral o dvě hry později a Francouz druhý set ukončil důrazně esem.
Veselý bojoval, povzbuzoval se, ale působil nejistě a více kazil. I tentokrát dokázal na první brejk odpovědět, ale neustál koncovku setu. Za stavu 5-5 odvrátil tři brejkboly, ale při čtvrtém 21. hráč světa Pouille předvedl parádní prohoz. Zápas poté Francouz jistě doservíroval čistou hrou a svůj první start v DC proměnil ve výhru.
"Nenašel jsem rytmus, hrozně jsem plašil a dělal jsem moc chyb. To na téhle úrovni dělat nesmím. Nehrál jsem dobře. Mrzí mě to," řekl Veselý v České televizi. "V Davis Cupu jsem zatím nenašel, čím bych mohl být úspěšný. Hraju strašně rád za Českou republiku, ale nedaří se mi prodat, co bych chtěl," řekl Veselý. "Zápas mi nesedl od začátku. Moc pozitivního tam nebylo. Snažil jsem se držet, ale s těmi chybami to nešlo," dodal poražený Čechý, který udělal 36 nevynucených chyb.
Do zítřejší čtyřhry s nějvětší pravděpodobností nastoupí Adam Pavlásek s Radkem Štěpánkem. Francouzský kapitán Yannick Noha pošle do boje čerstvé wimbledonské šampiony Pierra-Huguese Herberta s Nicolase Mahutem, kteří si spolu v Davis Cupu zahrají poprvé.
Tenisté i fanoušci při zahájení uctili minutou ticha oběti čtvrtečního útoku v Nice, při kterém zemřelo minimálně 84 lidí. Organizátoři navíc u haly ještě zostřili už tak přísná bezpečnostní opatření.
Česko - Francie 1-1 po pátečních dvouhrách (Třinec, tv. povrch / hala) |
Rosol - Tsonga 6-4 3-6 4-6 7-6(8) 6-4 |
Veselý - Pouille 6-7(2) 4-6 5-7 |
Komentáře
FU0AHAodLQAKrDIHcmVsYXRlZEiOzLmkkabS70M%3D
https://www.youtube.com/watch?v=4yTZawynJqM
https://www.youtube.com/watch?v=JKmfCw733SQ
viděl sem ji hrát tento týden v Olomouci a musím to sem prostě dát :-)
Nevím, jestli se někdy prosadí, ale jestli jo, tak pak budu dělat machra, že sem viděl její úplně první zápas mezi ženami :-) (i když teda né úplně celej). Fandím!
Lepsich uspechu od 2010 nedosahl.
Ináč skutočne nejde zrovnávať ten dnešný zápas s prípadným Wimbledonskym QF. Tam hral Veselý jednoznačne lepšie, Pouille mal viacmenej šťastie na los a nebyť toto, že stretol lempla Tomiča v osemfinále a predtým DelPa s unaveným zápästím, tak by sa QF ťažko priblížil. Na druhej strane dnes, povrch hral jasne s francúzom, Veselý je ktovie prečo na indoor harde jasne najslabší a v kombinácii s DC atmosférou je to pre neho najhoršia kombinácia. Podľa mňa by v nedeľu bolo lepšie nasadiť Štěpánka proti Tsongovi, ten by mal väčšiu šancu mu zatopiť...
Teď jsem zvědav, jestli si Lukáš dupne,že chce jít zítra se Štěpcem na plac nebo dostane po skvělé Indii znovu šanci Adam.
Podle mě je klíčový debl, nedělal bych z Francouzů nějaký nepřemožitelný monstra, přeci jen, v Davis Cupu se už stalo tolik překvapení, vzpomeňme, jak proti našim dopadli vítězové Turnaje mistrů Granollers a Lopez ...
Pak Jirka porazí Tsongu a bude to.
1-1 po první dnu, víceméně očekávaný stav, byť teda se čekal bod od Jirky a od Joa ... po zítřku očekávám vedení Francouzů 2-1
vsichni to netvrdili
Chce o postupu rozhodnout až v zápase s hráčem, jehož porážka není samozřejmostí.
Dnešní zápas dává taky poměrně jednoznačnou odpověd na to jak by to dopadlo kdyby Veselka ve Wimbledonu vyřadil Tomáše jak si tady mnozí přáli ... :(
2. Veselý byl v laufu.
3. Forma tehdy a teď může být naprosto odlišná. Zpětná implikace neplatí.
Mně spíše připadá, že současné jazykové tendence jsou spojeny s univerzální debiIizací obyvatelstva, ale možná jsem zaujatý.
Krátký a jednoduchý název státu je v některých případech prostě mnohem praktičtější, což pro mě je ten největší argument. Přičemž tě nikdo nenutí, abys ty osobně nepoužíval celé "Czech Republic".
A k těm Spojeným státům a Velké Británii. Tak celé Spojené státy americké běžně používají zkratkové slovo USA nebo vypouští poslední ze tří slov, čili používají jen dvě. Velká Británie se ve skutečnosti jmenuje Spojené království Velké Británie a Severního Irska.
Jan Blanický
Czechia je korektní překlad názvu Česko, zeměpisný a tedy politicky neutrální název státu. Česká republika je název formální, politický, který mají všechny země, ale v běžné řeči užívají název zeměpisný, Nejezdíme do Chorvatské republiky, ale do Chorvatska, ne do Švédského království, ale do Švédska, ani do Švýcarské konfederace, ale do Švýcarska. Tedy, zatímco název politický je vhodný pouze pro oficiální dokumenty typu mezinárodních smluv, název zeměpisný má jasně definovanou přirozenou funkci ve všech ostatních případech. Politický název nemůže nikdy v oněch "všech ostatních případech" nahradit název zeměpisný, protože má na rozdíl od něj přechodný charakter, ignoruje historickou kontinuitu státu a jeho funkce je tak limitována pouze na aktuální státní subjekt. To si většina lidí neuvědomuje, protože je jim to fuk, resp.mají pocit, že Č.republika je jméno, ovšem "republika" není vlastní jméno, ale systém státoprávního uspořádání. Je to stejné, jakoby každý z oponentů trval na tom, aby mu doma říkali titulem či jeho profesním přívlastkem. Např.místo Jaroslave třeba bagristo Jaroslave či doktore Milane. To co tady používáte je bezmyšlenkovitý zlozvyk, který zde dlouhá léta panuje a všichni jste z toho překvapeni. Název Česko, anglicky Czechia byl přijat již v roce 1993, avšak pseudoestetičtí chytráci typu Havel název nemilovali,domnívajíce sei, že ČR to nahradí. Nikdy. nemůže. A v tom je ten vtip. Užívání pol. názvu bez časového omezení je nesprávné, matoucí a nepraktické. Česko je jasně definováno jako Čechy+Morava+Slezsko, tedy Czechia=Bohemia+Moravia+Silesia. Komu to dojde,může jen kvitovat s povděkem,že jsme se konečně zařadili mezi "well established countries",kamž přes postkomouškou tendenci patříme. ČR jako Čuvačská, Čerkaská či jiná pseudorepublika atd. patří k
postkomunistickým modelům typu NDR, MLR, ČSSR, SSSR apod..Obyvatelstvo řve, ale de facto neví proč. Prot
Česko rozhodně nikomu, kromě rejpalů typu pana Blanického, nechybělo. Ale tihle lidé bývají se svou umanutostí příšerně neobytní, až nakonec prosadí svou...
2. Česko bylo za první republiky součástí Československa, to ti je snad jasné
3. Ta poznámka k Čečencům dokládá, jak mají mnozí Čši včetně tebe malé národní sebevědomí, je to totiž irelevantní argument - Austrie se plete s Austrálií a Slovensko se Slovinskem, přesto si tam nikdo hlavu nad tím neláme
Ale už se o tom nechci dohadovat.
A ta poslední věta dokazuje, že ti došly argumenty. Všude na světě mají geografický název (krom Středoafrické a dominikánské republiky, ale tyto země nemají tak dlouhou historii jako Česko), proč my exoti jsme měli jen ten politický? Z lenosti?!
Jenže jde o něco jiného, že už tehdy mělo Francouzské království historicky zažité označení Francie, které přetrvalo do dneška. Na rozdíl od zemí koruny české, které se jako Česko začaly označovat dnes a násilně se to napasovává zpětně.
Já v tom cítím "drobný" rozdíl...
Jinak s tou historií je to fakt vtipný argument, protože ta historie taky musela někdy začít, že? :)
na Strahovských hradbách,
stáli Sokolíci, stáli Sokolíci,
v dlouhých hustých řadách.
V dlouhých hustých řadách,
s vlajícím praporem,
smutně pohlíželi, smutně pohlíželi,
na vrch za Břevnovem.
Na vrch za Břevnovem,
směrem k Bílé hoře,
oře tam Čechie, oře tam Čechie,
drahá máti naše.
Ona vyorává,
naše stará práva,
od našich nepřátel, od našich nepřátel,
jsou tam zašlapána..... atd.
Ted ještě aby mu to nezkazil Jirka Veselý, kterej zatím těžký zápasy v DC moc nezvládá ...
:-)
:-)
Tak Lukáš nakonec Joa udolal, výhru mu určitě přeju (byť více bych ji přál Joovi). To je hozená rukavice pro Jirku, kterej by asi ten bod měl dát.
Btw Radek na nohou, tam je na stráži jak pes. :D
jinými slovy - raději uvidím souboj Francouzů v kvalitním duelu s Chorvaty nebo Američany, než abychom v SF dostali čočku od jednoho z těch týmů :-)
teď ale získal Jo break :-)
ale žádná velká radost ... divná atmosféra
k druhé části tvého komentáře nemám pozitivních slov, a tak se jich raději pozdržím, abych tu nevyvolával diskuzi ..
Nový komentář
Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce. Nahlásit nelegální obsah můžete zde.
Registrace nového uživatele