S dopingem se v tenise zapletli i Korda, Strýcová či Hingisová
Květen 1995
Na Roland Garros byly ve vzorcích českého tenisty Karla Nováčka a bývalé světové jedničky Matse Wilandera ze Švédska odhaleny stopy kokainu. Tříměsíční trest vešel v platnost až v květnu 1997, kdy hráči po několika soudních jednáních stáhli odvolání proti zastavení činnosti.
Prosinec 1998
Odebráním bodů a prémií byl potrestán český hráč Petr Korda, pozitivně testovaný na nandrolon při Wimbledonu. Proti tomuto rozhodnutí vlastní nezávislé komise se Mezinárodní tenisová federace (ITF) později odvolala k arbitráži, která případ v srpnu 1999 přehodnotila a protest federace uznala. Kordu, jenž mezitím ukončil kariéru, nakonec potrestala symbolickým zákazem startu na jeden rok.
Prosinec 2001
Argentinský tenista Guillermo Coria měl na dubnovém turnaji v Barceloně pozitivní test na nandrolon, za což mu vedení ATP udělilo sedmiměsíční trest.
Březen 2003
Český hráč Bohdan Ulihrach dostal nejprve dvouletý trest za pozitivní test na nandrolon, ten mu byl ale později zrušen, neboť zakázanou látku obsahovaly podpůrné preparáty podávané hráčům oficiálními fyzioterapeuty ATP.
Leden 2004
Užití dopingové látky připravilo o půl roku kariéry Argentince Mariana Puertu. V únoru 2003 měl na turnaji ve Viňa del Mar v těle clenbuterol.
Prosinec 2005
Na Roland Garros měli pozitivní dopingový test tři hráči. Překvapivý finalista Mariano Puerta měl v těle stimulant etilefrin a za opakovaný prohřešek obdržel zákaz startu na osm let. Sportovní arbitrážní soud mu později snížil trest na dva roky kvůli tomu, že Puerta užil zakázanou látku neúmyslně. V Paříži dopovali také Sesil Karatančevová a Mariano Hood: Bulharka dostala dvouletý a Argentinec roční zákaz.
Únor 2006
Slovenský daviscupový reprezentant Karol Beck byl potrestán dvouletým zákazem činnosti za užití zakázaného steroidu clenbuterolu.
Červen 2006
Novozélandský tenista Mark Nielsen dostal za pozitivní dopingový nález na zakázanou látku finasterid z lednové kvalifikace na Australian Open dvouletý distanc.
Leden 2008
Bývalá světová jednička Švýcarka Martina Hingisová byla za pozitivní test na kokain ve Wimbledonu potrestána dvouletým zákazem startu a zpětným odebráním bodů i prémií. Hingisová mezitím ukončila kariéru, poté se ale na kurty znovu vrátila.
Květen 2009
Francouz Richard Gasquet byl za pozitivní test na kokain suspendován na 12 měsíců. Později mu byl trest zkrácen na dva a půl měsíce kvůli tomu, že látku neužil vědomě.
Říjen 2009
Ivo Minář dostal od ITF jako trest za doping při červencovém čtvrtfinále Davisova poháru proti Argentině zákaz činnosti na osm měsíců.
Července 2011
Americký tenista Robert Kendrick dostal od Mezinárodní tenisové federace roční zákaz činnosti za pozitivní dopingový test na French Open. Hráč měl v těle stimulant metylhexanamin. Podle Kendricka se látka do jeho organismu dostala z léků. Sportovní arbitrážní soud (CAS) mu později trest snížil na osm měsíců.
Únor 2013
Barbora Záhlavová-Strýcová dostala půlroční trest za dopingový nález během říjnového turnaje v Lucemburku. V těle měla stimulant sibutramin. Záměrné užití látky popřela, podle její verze byl obsažen v potravinovém doplňku.
Září 2013
Chorvat Marin Čilič dostal devítiměsíční trest za doping, v květnu měl po turnaji v Mnichově pozitivní test na niketamid. Látku vzal nevědomky v tabletách s glukózou, CAS mu později snížil trest na čtyři měsíce.
Březen 2015
Američan Wayne Odesnik obdržel od ITF za druhé porušení dopingových pravidel zákaz činnosti na 15 let. Odesnik odevzdal několik mimosoutěžních vzorků, v nichž kontrola odhalila stopy různých zakázaných látek včetně steroidů. Pro hráče, který už v roce 2010 dostal za držení růstového hormonu dvouletý distanc, to znamenalo konec kariéry.
Květen 2015
Ukrajinka Kateryna Kozlovová dostala půlroční zákaz startu za doping. Jak oznámila ITF, měla v únoru v Dubaji pozitivní test na stimulant dimetylbutylamin.
Březen 2016
Ruská tenistka Maria Šarapovová oznámila, že měla na lednovém Australian Open pozitivní test na doping. Dozvěděla se o tom před několika dny v dopise od ITF. Léta užívala látku meldonium, která je však od letoška zakázaná.
Komentáře
IW 97 Sampras 7:5 7:6, nedělní souboj DC jedniček ve Švédsku Magnus Norman 6:2 6:3 6:1... na druhou stranu ten úderový potenciál využil jen málokrát.. ale takovej už byl svéráz Bóďa;
Vezneme to postupně -
Nováček a Willander - 3 měsíce
Korda - 1 rok
Coria - 7 měsíců
Ulihrach - nic
Puerta - 7 měsíců, podruhé 2 roky
Hood - 1 rok
Gasquet - 2,5 měsíce
Kendrick - 8 měsíců
Strýcová - 6 měsíců
Čilič - 4 měsíce
Kozlovová - 6 měsíců
12 hráčů dostalo na poprvé rok nebo méně, polovina z nich dokonce půl roku nebo méně. Kolik jich dostalo víc než rok? 4. A ani jeden z nich se neodvolal (což by dost pravděpodobně znamenalo snížení trestu).
Přičemž polehčující okolnosti jsou všude cca stejné (a ano, i u Sharapové - dalo by se hádat že ta jich má někdy i víc). Jak jsi z toho do háje vyvodil, že by měla dostat rok nebo víc? I z diskuse vedle mi celkem jasně přijde, že jsi do téhle situace velmi výrazně emočně zainteresován - reálné hodnocení moc nezvládáš.
Osobně bych to viděl na první trest max rok, posléze u CAS snížen.
Mě osobně přijde, že se z tebe jakožto z fanouška Petry zároveň stává antifanoušek ostatních (čehož jsem si všímal i dřív) a zde svoje antifanouškovstí krásně ukazuješ.
Ale jestli tě to uklidní, odebrání všech titulů, jak navrhuje Capriatiová, je podle mě hovadina.
Ale taky mě zajímá jak jsi podle těch trestů vypsaných v článku, a Tornesem shrnutých, přišel na větu "Když vidím ty sazby tady, tak cokoliv menšího než rok by bylo hodně zvláštní.".
Sazby od nula do roku, z toho rok dostane jenom 18% případů.
Kozlová 6 měsíců a po Šarapce chceš naráz minimálně rok.
Když se podívám přímo do základních dokumentů ohledně dopingu, úmyslnost je tam definována takto: As used in Articles 10.2 and 10.3, the term "intentional" is meant to identify those Players or other Persons who cheat. The term, therefore, requires that the Player or other Person engaged in conduct that he/she knew constituted an Anti-Doping Rule Violation or knew that there was a significant risk that the conduct might constitute or result in an Anti-Doping Rule Violation and manifestly disregarded that risk.
Takže Kozlovová neúmyslně tvrdý stimulant 6 měsíců, Sharapová neúmyslně lék, který zároveň může fungovat jako stimulant, minimálně rok.
Ale buď klidnej, 100% je to už na ITF dohodnute včetně trestu a teď jen sledujeme divadlo podle připraveného scénaře. Žádnej právník, by jí bez dohody s ITF nemohl poradit říct takovou kravinu, aby řekla, že dostala mail, měl přílohu, kterou viděla a jen si ji opoměla otevřít a přečíst. Naopak by jí poradil, že žádnej nail nedostala, nečetla a že vlastně ani číst neumi, a když tak jen v azbuce. Proto celýmu tomu příběhu moc nevěřím. ITF nebude mít zájem popravit si ikonu.
Možná jí to ten právník poradil proto, aby se ta žádost co nejrychleji smetla ze stolu a nikdo se v tom moc nepitval.
A konečný verdikt nezávisí jenom na ITF, své k tomu má co říct i WADA. A tipnu si, že ta nebude mít moc důvod být mírná, spíš naopak.
Můžeš mi ukázat dokument, podle kterýho WADA trestá? WADA zjišťuje přítomnost zakázaných látek- tečka. Zjištění dostává federace, která posuzuje, rozhoduje o vině a trestá.
Prvotní instancí je skutečně ITF, ale práce WADA rozhodně nekončí odběrem a testem vzorků.
Uvedomujes si vubec jak to od tebe (pro me, nejvetsiho fanatika) vypada?
Kdykoliv mas moznost navest se do ktere koliv tenistky kolem Petry vzdy to udelas.Z vyjimkou Sereny, tam je ti jasne, ze nemas sancu.
A delas to, mozna si to ani neuvedomujes.
Obě si mysleli, že nedělají nic zakázaného, jedna proto, že si myslela, že dělá něco jiného než dělala, druhá proto, že si myslela, že je právo jiné, než bylo.
Obě situace jsou velmi podobné a v zásadě zabraňují tomu, aby byl někdo stíhán za úmyslný čin. Samozřejmě že v případě dopingu se trestá i nedbalost, ale to už je jiná věc.
Odesnik, Hingisova, Nielsen, Beck, Puerta, Karančevova, Hood, Korda
Kendric, Gasquet, Ulihrach /u tří posledních byl trest později snížen/
Méně než rok
Kozlova, Čilič, Strýcová, Puerta, Coria, Nováček, Wilander
Tak jednoznačné pro menší tresty to není.
Nový komentář
Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce. Nahlásit nelegální obsah můžete zde.
Registrace nového uživatele