Schiavoneová přepsala dějiny, stala se první italskou vítězkou French Open
Devětadvacetiletá Francesca Schiavoneová zaskočila favorizovanou Samanthu Stosurovou lepším podáním i útočnější hrou, kterou dosud slavila v Paříži úspěch spíše Stosurová. Za stavu 4-4 Schiavoneová jako první dokázala získat servis soupeřky. Temperamentní Italka potvrdila brejk, do druhé sady ale vstoupila lépe Stosurová.
Francesca Schiavoneová: |
Datum a místo narození: 23. června 1980, Milán
Výška a váha: 166 cm, 64 kg Aktuální postavení na žebříčku ATP: 17. místo (nejlépe 11. v lednu 2006) Největší úspěchy: vítězka French Open 2010; vítězka čtyř turnajů na okruhu WTA ve dvouhře (Bad Gastein 2007, Moskva 2009, Barcelona a French Open 2010) a sedmi ve čtyřhře; vítězka Fed Cupu 2006 Rodina: svobodná Ostatní: tenis začala hrát až v deseti letech, profesionálkou od roku 1998; do první stovky žebříčku se probojovala v roce 2000; z premiérového vítězství na okruhu WTA ve dvouhře se radovala v roce 2007 v Bad Gasteinu; jejím grandslamovým maximem bylo až dosud čtvrtfinále (French Open 2001, US Open 2003 a Wimbledon 2009); v pondělí se poprvé probojuje do elitní desítky v žebříčku WTA a stane se nejvýše postavenou italskou tenistkou v historii; na odměnách si dosud vydělala téměř pět milionů dolarů; momentálně nemá trenéra; jako své koníčky uvádí tanec, psaní a rychlá auta. |
Vedení 3-1 jí však klid na raketu nepřineslo a bojovně naladěná Schiavoneová rychle vyrovnala. Druhou sadu tak musel rozhodnout až tie-break, ve kterém několika skvělými údery přiváděla sedmnáctá nasazená Italka soupeřku k zoufalství. Stosurová za stavu 2-6 poslala úder rámem rakety mezi diváky a Schiavoneová mohla slavit životní úspěch. Úlevou padla na antuku, kterou stejně jako po předchozích pařížských výhrách políbila.
Královna Paříže míří do světové desítky
Rodačka z Milána si díky životnímu úspěchu polepší o 1,12 milionu eur (29 milionů korun), posune se na šesté místo světového žebříčku a vůbec poprvé pronikne do elitní desítky.
"Cítím se neuvěřitelně. Mami, tati, miluju vás. Teď se cítím jako šampionka. Věřím, že přišel můj čas," zářila Schiavoneová ještě na kurtu. Grandslamový turnaj nevynechala dvojnásobná vítězka Fed Cupu za posledních deset let ani jednou, premiérového triumfu se dočkala až na 31. pokus. Při prvním triumfu byla starší jen v roce 1969 Britka Ann Jonesová, která vyhrála Wimbledon ve třiceti letech a osmi měsících.
Vítězství Schiavoneové se stalo v italských médiích nejdůležitější zprávou dne. Deník La Stampa ji překřtil na královnu Paříže. "Triumf trikolóry na Roland Garros. Francesca Schiavoneová vstoupila do historie," napsal na svých internetových stránkách list Corriere della Serra. Vyzdvihuje, že italská hráčka neztratila koncentraci, udržela kontrolu nad situací a v závěrečné zkráceného hře jasně dominovala. "Schiavoneová, to bylo tažení," hlásá deník Corriere dello Sport. "Báječná Schiavoneová, Paříž je tvoje," přizvukuje Gazetta dello Sport.
Šestadvacetiletá Stosurová i přes prohru znovu prokázala, že se na antuce v Roland Garros cítí nejlépe. Loni si zde zahrála poprvé semifinále grandslamu, letos se ještě o kolo zlepšila. "Sehrála jsem tu skvělý turnaj. Hlavně bych ale chtěla pogratulovat tobě, Franc, hrála si dnes skvěle. Hodně štěstí do zbytku sezony," nedala na sobě znát zklamání chladně vystupující Australanka.
Stejně jako Schiavoneová měla dosud lepší výsledky ve čtyřhře. Tentokrát ji však několikrát právě pro čtyřhru typická hra na síti zradila. Na její finále se přijela podívat celá rodina přes půl zeměkoule, Austrálie se však první grandslamové vítězky od triumfu Evonne Goolagongové ve Wimbledonu 1980 nedočkala.
Výsledky - French Open - ženy: |
Dvouhra - finále: Schiavoneová (17-It.) - Stosurová (7-Austr.) 6:4, 7:6 (7:2). Esa: 6:3 Dvojchyby: 1:1 Vítězné míče: 26:25 Využité brejkboly: 2/7 - 1/2 Nevynucené chyby: 19:28 Celkem získané míče: 72:64 Čas: 1:38 hod. |
Komentáře
A ta jeho dnešní "těžká rána spravedlnosti" je taky dost přehnaný výrok. V tomto turnaji Štosurka vyřadila největší esa, ale jinak její singlové výsledky jsou zatím velmi slabé. Schiavone po tolika letech kariéry si velký úspěch zasloužila o mnoho víc.
Jsem jenom zvědav, ať už dopadne finále jakkoliv, jak dlouho po turnaji, mu mnozí rychlofandové (vím, že je tu spousta pisatelů, kteří mu fandili už dřív, o těch nemluvím) zachovají přízeň, to bude zajímavé ;) ...
U Stosur se rovněž ukazuje, že nemá dostatečně dobrej bekhend a má špatnou práci nohou. Chce-li hrát forhend prakticky po celým dvorci, musí se na tom kurtě pohybovat o poznání lépe.
Nový komentář
Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce. Nahlásit nelegální obsah můžete zde.
Registrace nového uživatele