Sinner převálcoval Medveděva a je v Miami znovu ve finále, Dimitrov zdolal Zvereva a vrátí se do TOP 10
Medveděv – Sinner 1:6, 2:6
Kruh se uzavřel. Když Jannik Sinner loni v Miami neuspěl Daniilem Medveděvem ve finálovém duelu, prohrával ve vzájemné bilanci drtivě 0:6. O rok později je ale stav už jen 5:6.
Dvaadvacetiletý Ital totiž porazil o šest let staršího Rusa pětkrát po sobě během půl roku. Zvítězil v Pekingu (finále), ve Vídni (finále), na Turnaji mistrů (semifinále), na Australian Open (finále) a nyní i na místě posledního nezdaru v Miami (semifinále).
Do odvety za loňské finále Sinner vstoupil sebevědomě a s odhodláním. Po boji zaznamenal dva brejky, sám dva brejkboly zlikvidoval a první game soupeři povolil až po půl hodině za stavu 5:0.
Vykolejit se ale nenechal. Následně vyhrál 10 fiftýnů v řadě, do vedení rychle odskočil i ve druhé sadě a odvrátil také třetí brejkbol. Nakonec po 69 minutách vyhrál snadno 6:1, 6:2, když zahrál o 9 winnerů více a udělal o 10 nevynucených chyb méně.
"On dnes udělal spoustu chyb, které obvykle nedělá. A já jsem toho využil. Pokud by mě v prvním nebo druhé setu brejknul, zápas by vypadal jinak," komentoval spokojený italský vítěz.
"Dnes jsem se na kurtu cítil opravdu skvěle. Čím déle na turnaji jsem, tím lépe se cítím. S dnešním představením jsem vážně spokojený," pochvaloval si Sinner, který se v případě zisku třetího letošního titulu stane poprvé světovou dvojkou.
Sinner vyhrál 34 z posledních 36 zápasů a letošní bilanci vylepšil na 21:1, přičemž jedinou porážku utrpěl s Carlosem Alcarazem. V Miami startuje počtvrté v kariéře a již potřetí se prodral do finále, v letech 2021 a 2023 na titul nedosáhl.
"Jsem teď jiný hráč, jiná osobnost. Někdy vzpomínám na noc před mým prvním finále, kdy jsem nemohl vůbec spát. Během noci jsem se potil. Teď tyhle situace zvládám mnohem lépe. Jsem nadšený, že jsem zpátky ve finále. Je to pro mě důležitý turnaj a když vyhraju, bude to skvělé. A pokud ne, vezmu to jako další šanci a skvělou zkušenost," dodal Sinner.
Vítěz lednového Australian Open postoupil do celkově 16. finále, v nichž má skvělou bilanci 12:3. Dvě ze tří finálových porážek utrpěl právě v Miami, dosud jediný triumf na Masters slavil loni v létě v kanadském Torontu.
Osmadvacetiletý Medveděv znovu nedokáže obhájit titul z předchozího ročníku, ve své pestré sbírce trofejí má 20 titulů z 20 různých měst.
Sinner se v nedělním finále utká se skvěle hrajícím Alcarazovým přemožitelem Grigorem Dimitrovem z Bulharska (H2H 2:1).
Dimitrov – Zverev 6:4, 6:7, 6:4
Grigor Dimitrov v semifinále přerušil sérii sedmi porážek s finalistou ročníku 2018 Alexanderem Zverevem, vzájemnou bilanci upravil na 2:7 a navázal na skalp Carlose Alcaraze. Teprve podruhé v kariéře dokázal na jednom turnaji porazit dva hráče TOP 5 žebříčku (triumf v Brisbane 2017).
Úvodní dějství nabídlo jen jeden brejkbol na každé straně, zatímco Dimitrov si s hrozbou poradil, Zverev v závěrečném gamu na servisu zaváhal. Druhá sada naopak ani jednu brejkbolovou šanci neviděla a musel ji rozklíčovat tie-break. Ve zkrácené hře měl jasně navrch Němec a stav srovnal.
Rozhodující set z velké části kopíroval ten úvodní. Dimitrov opět jako první čelil brejkbolu, ale i tentokrát ho dokázal zlikvidovat. Bulhar o několik minut později využil i svou druhou příležitost prorazit podání soupeře a náskok si pohlídal.
"Bojuji teď své vlastní bitvy. Jedu si svůj závod," komentoval Dimitrov své výkony z poslední doby. "Za vším je práce, kterou jsme do toho s týmem dali. Pořád jsem si věřil. Tohle je jen třešnička na dortu," řekl vítěz devíti turnajů ATP.
Zvereva porazil po deseti letech. Zápas trval téměř dvě a tři čtvrtě hodiny. "Bylo to jako psí zápas. Opravdu jsme do sebe šli. Hlavně po prvním setu. Přišlo mi, že šla jeho hra nahoru a tlačil na mě," uvedl Dimitrov.
Dimitrov během loňské sezony po několikaletém trápení znovu nastartoval svou kariéru a vyšplhal se zpět do TOP 15 pořadí. Zkraje letošního roku ukončil v Brisbane čekání na první titul od Turnaje mistrů 2017 a postupem do svého už třetího letošního finále si zajistil návrat do elitní desítky hodnocení, v níž naposledy figuroval v roce 2018.
V Miami startuje už potřinácté v kariéře a teprve až letos se mu povedlo přejít přes osmifinále, čímž zkompletoval čtvrtfinálové účasti na všech devíti podnicích série Masters. Ke kompletní sbírce postupů do semifinále na těchto akcích mu chybí pouze antukový Madrid.
Zverev sice odehrál už své 17. semifinále na Masters (bilance 10:7), nicméně poslední finále hrál předloni v Madridu a na svůj šestý titul na tisícovkách čeká od Cincinnati 2021. V aktuální sezoně neuspěl v semifinálové fázi ani potřetí, na Australian Open nedotáhl náskok dvou setů proti Daniilovi Medveděvovi a v Los Cabos prohrál tříseťák s Jordanem Thompsonem. Finále absolvoval naposledy během zářijového triumfu v Chengdu.
Dimitrov v neděli nastoupí proti Jannikovi Sinnerovi ke svému teprve třetímu finále na turnajích Masters. V Cincinnati 2017 porazil Nicka Kyrgiose a loni v Paříži nestačil na Novaka Djokoviče. S italským mladíkem může srovnat vzájemnou bilanci na 2:2.
Výsledky turnaje ATP Masters 1000 v Miami
Článek původně publikován pro Livesport Zprávy.
Komentáře
Tohle je o tom "na každý styl hry se najde styl". Medvedev za poslední 3 roky nezměnil styl hry. Jeho return je slabinou, není schopný si po něm vynutit tlak. Protihráči se naučili ho zabíjet na síti, hrát agresivně. Sinner got his number.
Jediný styl na který se nenašla odpověď je PRIME Djokovič, jelikož na psychickou odolnost neexistuje counter-styl. :)) Hihi. A to ani Djokovič nevyužil svůj plný potenciál. Možná tak 80 %.
A co Wawrinka? Ten porážel Djokovice i když byl Novak na absolutním vrcholu a Novak nedokázal vymyslet nic, čím by ho mohl porazit a to i na gs.
H2H: Djokovič vs Wawrinka
Celkově - 23:6 (Djokovic 79,3% úspěšnost)
GS - 5:4 ve prospěch Djokovice
Turnaj mistrů - 2-0 ve prospěch Djokovice
To je třeba ještě zmínit, že Djokovič měl v roce 2016 na US Open poraněný loket. A na US Open 2019 měl od začátku turnaje problémy s poraněným ramenem. Bilance by byla ještě více v neprospěch Stanleyho, kdyby se dostával do pozdějších fází Wimbledonu. 23:6 ve prospěch Noleho mluví za vše. Ale tím neubírám nic z vítězství Wawrinky na AO 2014 a FO 2015.... skvělé výkony. Nicméně např. na AO by proti agresivní verzi Djokovice z let 2021 či 2023 neměl nárok..... Stylisticky by mu Djokovič s vylepšeným servisem a zrychleným FH nedával čas hrát míče v příjemné pozici.
prohry byly 3x z pozice no. 1 a 1x no. 2
když se podíváme na královskou disciplínu - finále GS, pak je stav 0:2, z toho v nejlepší sezóně kariéry ve finále F RG 2015 si ho tam Wáwra vodil jako slepého koně
mentální titán to rozhodně není (viz níže)
Dále jsem rozepsal GS výše. Ty jsi jejich H2H popsal povrchně, já ji rozepsal do kontextu. To že výhry byly v pěti setech jenom potvrzuje, jakým mentálním titanem Djokovič je.
A herně byla nejlepší sezóna Djokovice 2011. Stylisticky by pro Wawrinku na AO byl noční můrou Djokovič 2021 a 2023.
ne nadarmo se mu přezdívá Kiks Netovič
To byl nebyl rok na TP, kdyby sem nepřišel přestárlej přemoudřelej dědula s hláškou "ale Rod Laver...."
Lavera uznávám, dokonce jsem si letos pořídil fotku před jeho sochou v areálu Australian Open. Nicméně Laver hrál tenis v dobách, kdy se kurty stavěly v jeskyních. V amatérské pre-open éře někteří přední hráči GS vynechávali, takže jejich hodnota je nicotná. To je rovněž důvod proč je rekord v počtu GS Courtove irelevantní. Tahle Laverova všestrannost je asi tak užitečná v historických tabulkách jako to, že byli v minulém století v Československu fotbalisti, co hrávali první ligu ve fotbale i v hokeji. Zkrátka nulová profesionalizace. To svědčí o nízké úrovni a hovoří za vše.
Dvouhra a čtyřhra v tenise jsou dva kompletně odlišné sporty. Individuální vs týmový sport, neporovnatelný. Bavíme se o nejlepším hráči všech dob, tím pádem se bavíme o dvouhře. Protože jestli to chceš brát takhle ze široka, tak bych taky mohl zmínit Navrátilovou, která by toho tvého obstarožního Rodneyho Lavera strčila do kapsy s všestranností.
A už mě moc neprovokuj nebo tě tady argumentačně příště zničím takovým způsobem, že si ten svůj účet dobrovolně smazes sám. Tyhle vyprávěj kámošům v domově pro seniory. Lol.
Za ty roky co jsem žil v zahraničí jsem načerpal víc zkušeností než ty za celej život v uranovém dole. Pac a pusu.
Unavený Djokovic odehrál herně, fyzicky i mentálně podprůměrné finále US Open 2021, Medvedev na druhé straně předvedl jeden speciální nezopakovatelný výkon své kariéry, ale budeme tu rozvíjet konspirační teorie o tom, jak je chuďánek meďánek poslední dva roky v konstantní nepřetržité depresi. xDDDDD
Co tam máš dál? Ilumináti vypustili Covid? Planeta je placka?
dokázal sice jako jiní otočit důležité zápasy z MB, je odolnější, ale stále je to člověk s emocemi, žádný terminátor
asi nejvíce to bylo poznat ve finále USO 2021 s Medveděvem, kdy neunesl tlak kalendářního GS (nesvádět to na únavu)
dále můžeme vypíchnout tyto zápasy
2011 RG SF Federer (prohra po sérii 41 výher)
2014 AO QF Wawrinka
2015 RG F Wawrinka
a jako třešničku nakonec
2016 OH 1R Del Potro - nasazená jednička, proti hráči vracejícímu se z invalidního důchodu a hrajícímu na chráněný ranking, opouštěla kurt v slzách - to by stroj neudělal
Ta prohra na RG 2011 s Fedem byla ovlivněna tím, že No1emu v předchozím kole odstoupil bez boje Fognini. Postup bez boje na GS je dvojsečná zbraň, postupující hráč sice ušetří síly, ale zároveň to naruší jeho herní rytmus. Na tohle mimochodem dojel i Federer na US Open 2012, při prohře s Berdychem.
Olympiáda se zdá být turnajem, kde No1e na sebe vyvíjí příliš velký tlak, tak moc to chce vyhrát, že se vytrácí uvolněnost. Něco podobného zažíval i na RG, dokud se mu v roce 2016 konečně podařilo získat titul. Vědomí, že už je RG vítězem, mu pomohlo vyhrát RG 2021, porazit Rafu v skvělé formě a ve finále otočit z 0-2 proti Socratesovi. Čili aby byl No1e mentálně skálopevný, potřebuje mít trofej v zádech, což je na olympiádě problém.
Ale moc hezky Skinnerovic..... Dobře Grizzlyho stáhnul z kůže.
Tak jak je povrch v IW perfektní pro styl hry Alcaraze, tak povrch svědčí Sinnerovi v Miami.
Coward Rafa Strachdal se třese v koutku jako malá hromádka neštěstí při představě, že by hrál mimo antuku proti hráči kalibru Sinnera. Plešoun by maximálně tak mohl očichávat tajně Jannickovo boty v šatně poté, co by vyfasoval dva kanáry. Hihi.
https://www.youtube.com/watch?v=plnkjKbXZaE
Z nich všech mě stejně nejvíc baví Gríša.
Nový komentář
Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce. Nahlásit nelegální obsah můžete zde.
Registrace nového uživatele