Smrtící "špagety"
Šlo v principu o dvojité vyplétání se zauzlením. Podstatou tohoto zlepšováku byla druhá sada dlouhých strun, mezi něž byly později vpleteny struny i krátké. Ve vlastním vzájemném křížení byly struny navzájem propleteny - spíše tedy prouzlovány. To vše se aplikovalo do již předem normálně vypleteného rámu pomocí rybářského vlasce.
Taková metoda nebyla závislá na konstrukci rámu rakety. Bylo ji možné masově používat. I když byly rakety vypleteny hodně tvrdě (na vysokou kilogramovou hodnotu), dvojité struny vytvářely dokonalý trampolínový efekt. Při úderu míček pronikal postupně oběma vrstvami pletení, byl vymršťován trochu rychleji, jako z praku. Při falšovaných úderech dodávaly tyto uzlíky míčkům předem nečekané rotace. Díky vizuálnímu dojmu z proplétání strun získal zlepšovák označení ”špagetový výplet”. Míče od něj létaly na první pohled jako od jiných výpletů, teprve po odskoku získávaly naprosto nepředvídatelnou faleš.
Nastase jim podlehl na druhou
Vinou ”špaget” se třeba mohla stát tehdejší světová tenisová jednička Američan Stan Smith kořistí úplně neznámého krajana Mikea Fisbacha, který měl ještě navíc ”špagetový výplet” po vlastním způsobu modifikován.
Nové číslo Tennis Areny dále obsahuje: |
• rozhovor s Hanou Mandlíkovou a další zajímavosti. |
Naopak světová trojka a veliký tenisový bohém Ilie Nastase prohrál v Paříži se ”špagetami” hrajícím tenistou, který by mu herně za normálních okolností nesahal ani po kotníky. Před rojem novinářů, kteří se na něj po této senzaci slétli jako vosy, se zařekl, že už takový výplet nechce ani vidět. Ale nebyl by to bouřlivák Nastase, aby nepřekvapil. Hned na dalším turnaji, v následném týdnu, ještě na francouzské půdě, vyrukoval na dvorce - se ”špagetovou” raketou!!! A převratný typ výpletu mu šel skutečně k duhu. Ve finále - díky dokonalému momentu překvapení a své tenisové ekvilibristice - ukončil dlouhou sérii vítězství legendárního argentinského tenisového básníka Guillermo Vilase na antukových turnajích.
Umlčená zbraň
Nejen přední tenisté začali bít na poplach. Z řad odborníků se ozývaly hlasy, že se díky této novince dostane tenis spíše do varieté. Mezinárodní tenisová federace si nechala zhotovit odborné studie u řady předních odborníků z oblasti mechaniky a na svém zasedání počátkem roku 1978 tento druh vyplétání zakázala. Opřela se o expertízy a svůj ortel zdůvodnila tím, že míč se v okamžiku úderu vlastně dotkne hrací plochy rakety dvakrát, čímž jde o nepovolený dvojdotek. Toto pravidlo nabylo platnosti od června 1978.
Umlčená smrtící zbraň by se dala srovnat s osudem ping-pongových pálek s vysokou vrstvou samotné houby (již v padesátých letech minulého století). Stávaly se zabijáckou zbraní s neslyšitelným odrazem míčku a nepředvídatelnou falší. Ty také, krátce po svém uvedení na turnaje, měly podobný osud. Éra houby nad stolně tenisovými stoly byla, zásahem direktivy, brzy zpečetěna. Možná právě to - o dvě dekády let později - inspirovalo zastánce tenisových pravidel?
Komentáře
A hlavně slovosled utrpěl doslova debakl. :(
Nový komentář
Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce. Nahlásit nelegální obsah můžete zde.
Registrace nového uživatele