Stachovskij: Bojkot je reálný!
Co především chtějí hráči změnit, pokud jde o rozdělování peněz na ATP Tour?
„Hlavní problém je, že jen minimum hráčů si může dovolit podmínky, za kterých by byli konkurenceschopní. To znamená, aby si mohli platit tenisového a kondičního trenéra plus případně fyzioterapeuta. A samozřejmě, že i málo – a někdy vůbec – vydělávají na své živobytí!“
Jde tedy o výši prémií pro hráče za porážky v úvodních kolech i o celkovou částku na dotace, která je jen malým procentem z příjmů organizátorů turnajů?
„Ano. Turnaje ATP vyplácejí hráčům v průměru 33 procent ze zisku a existuje určitý klíč na rozdělování peněz. Na grandslamech je to jiné. Je neuvěřitelné, že hráčům se vyplácí pouhých sedm procent z celkového zisku! Podle všech dostupných statistik je to minimum ze všech sportů, které mají podobně velký obrat. A má to vliv na spoustu faktorů, velmi zásadně to ovlivňuje tenis.“
Jak?
„Grandslamy generují ohromné zisky, a to národním svazům zemí, kde se hrají. Protože ti jsou jejich pořadateli. Znamená to, že tyto národní svazy disponují mimořádnými prostředky, díky čemuž mohou de facto neomezeně podporovat své hráče, kteří jsou díky tomu ve velké výhodě. A druhá věc: tenisté, kteří nepatří mezi nejlepších pětadvacet na světovém žebříčku, vydělávají tolik peněz, že si určité věci, které by měly patřit ke standardu, nemohou dovolit.“
Jak velké náklady musí hráč vynaložit, aby pokryl jednu sezonu?
„Mám přesné propočty, podrobně jsem na tom pracoval. Hráče, který bude cestovat jen s trenérem, vychází sezona na 130.000 euro (přes 3,1 milionu korun – pozn.). A to uvádím naprosté minimum. Nepočítám kondičního trenéra, fyzioterapeuta, přítelkyni, případně manželku s dítětem. Letenky, jídlo, ubytování, to vše stojí velké peníze. Aby byl hráč konkurenceschopný, potřebuje v dnešní době tým minimálně dvou až tří lidí. Rodina je také hrozně důležitá. Každý další člen týmu navíc vychází odhadem na sedmdesát až osmdesát tisíc eur.“
Kolik spolknou daně?
„V průměru kolem třiceti procent. Z toho vyplývá, že všechny prémie, které uvádějí organizátoři, nejsou úplně korektní, protože se daní přímo na turnaji! Takže kdo se rozplývá nad zisky jakéhokoliv hráče, dívá se na silně nadhodnocený údaj. U všech je to o třicet procent méně! A je úplně jedno, že máte trvalé bydliště v Monte Carlu, protože to se vztahuje jen na případné smlouvy se sponzory, pokud ovšem hráči na nižších pozicích žebříčku nějaké mají.“
Které turnaje jsou v případě porážky v prvním kole nejvíc ztrátové?
„Nejtěžší je hrát Indian Wells a Miami, protože to jsou povinné turnaje, nelze se z nich odhlásit bez pokuty. Nebo dostanete nula bodů, takže se vám do žebříčku bude počítat už jen sedmnáct turnajů za rok, respektive šestnáct, kdybyste nehrál ani Miami. Daň v Indian Wells činí 37 procent, v Miami 30. Takže v případě dvou porážek v úvodním kole dostává hráč 15.430 dolarů, ale po odečtení daní je to pouze 10.258 dolarů. V Americe musí zůstat tři týdny, trenérovi dává plat, jídlo, hotel a letenky platí oběma. (V Indian Wells pořadatel platí jen jeden pokoj na devět dní.) Když to všechno spočítám, tak mi zisk pokryje jen dvě letenky ekonomickou třídou a plat pro trenéra. Všechno ostatní už bych musel hradit ze svého.“
ATP ale slíbila, že v letech 2012-2014 postupně navýší prémie o dvacet procent. Plní to?
„ATP sice navyšuje prémie, ale bohužel rozdíly mezi úvodními koly a finalisty jsou tak drastické, že u vítěze dvacet procent znamená sto tisíc dolarů, ale u poraženého v prvním kole jen tisíc... Hráči samozřejmě dávají za příklad jiné organizace, třeba NBA (tam ještě v minulé sezoně hráči brali 57 procent příjmů – pozn.), ale týmové sporty jsou jiné. Jediný sport, který lze srovnávat s tenisem, je golf – a i v něm je rozdíl v příjmech obrovský!“
Proč se v celé problematice tolik angažujete? Dá se říct, že jste mluvčím hráčů?
(usmívá se) „Nejsem mluvčím nikoho, spíš jen svůj. Ale hodně hráčů mě podporuje. Uvidíme, jak to všechno dopadne.“
Roger Federer se na vaši stranu nepřidal. Jaký to má vliv na jednání s ATP?
„K tomu mohu říct, že hráči jsou dost jednotní. Máme devětadevadesátiprocentní vzájemnou podporu, takže je jen otázkou času, co z toho vzejde.“
Hrozí tedy aktuálně bojkot nějakého turnaje?
„Je velmi pravděpodobné, že hráči budou uvažovat o bojkotu některého z grandslamových turnajů, pokud ITF nezmění postoj k tomuto problému. Není možné, aby hráč, který je ve stovce nejlepších tenistů světa, vydělával – v nadsázce řečeno – padesát eur ročně, přičemž čtyřicet týdnů v roce cestuje po světě.“
Komentáře
A zbytek asi nema smysl komentovat, oba jsme uz nazor napsali.
sablikova je uz 5 let absolutni svetova spicka a jeji trener bere tabulkovy plat cca 30000mesicne a ona sama si podle jeho slov vydela do 100 000kc mesicne maximalne. tak co tady porad brecis ty zebraku, kterej z 5 zapasu vyhrajes 1.
A jestli ma propocty, verim, ze odpovidaji skutecnosti. Ono to jde snadno overit a byl by to pekny trapas. Navic ostatni by jej urcite nepodporovali. Ja jim fandim a jen doufam, ze nedojde k bojkotu nejakeho GS.
To, jak popisuje neefektivitu v IW a Miami mě lehce pobavilo. Jistě by bylo možné ušetřit nějaký ten krejcar například ubytováním v motorestu a dojížděním 30 nebo 50 km (úplně běžná dojížděcí vzdálenost do práce). Určitě je v USA, Mexiku a vůbec v Americe před IW řada turnajů, kde se dají ceny letenek dost rozpustit. Místní přeprava ve státech není nijak drahá.
Argument, že letenky třeba do Arábie kupuje v den odletu, kdy jsou nejdražší - a proč to dělá? Proč si je neobjedná za zlomkovou cenu měsíc, dva předem? Storno lze do jisté míry pojistit a nebo oželet, vyjde to levněji než drahá letenka. Takových věcí tam jde přečíst víc a nedivím se Rogerovi, že na to neskáče.
Na druhou stranu, dělení peněz mi připadá trochu nevyvážené a nespravedlivé a křivka by nemusela být tak strmá.
Nevěřím tomu, že pro organizátory turnajů je to až takovej med. Proč skončilo pražský WTA? Protože organizátor nesehnal sponzora na prize money. Na vstupným se to nevybere, něco přijde na TV právech a zbytek od sponzorů.
Spočítej si náklady (i provoz a údržba kurtů a zařízení stojí peníze, rozhodčí stojí peníze, příjem je zdaněnej a organizátor profi turnaje to taky dělá proto, aby vydělal, to asi Sergej nepočítá. Zatahovací střecha na Wimbl asi taky nebyla za pěkně děkuji .............. .
Nevím kam jezdíš na dovolenou a na jakou, tebe motel uráží? Ujet 50 km je problém? To přejedeš dřív, než projedeš v Praze ve špičce z Nuseláku na Argentinskou.
A tomu WTA v Praze se nedivim, zeny az tak proste netahaji, pokud nejsou spojene s turnajem muzu, tak to vetsinu populace nebavi.
Při automatickém zvyšování prize money může ubýt turnajů, protože to organizátoři prostě neutáhnou. To je druhá stránka mince.
Píšeš, že wta netáhne jako ATP. V televizi to není pravda a to jsou podstatné peníze. Vstupné si můžeš spočítat u každého turnaje sám a hravě zjistíš, že nepokryje ani to startovné a věřím tomu, že to není největší náklad. Neznám rozpočet turnajů a nevím, jestli ho zná Serjožka. Nevím, jestli se zabývá tím, kolik organizátor zaplatí třeba za úklid, řešení odpadů, kolik musí investovat do kurtů a zázemí, kolik stojí pořadatelská služba a tak dál. Odborářskej přístup - mám hlad, všichni máme hlad, budeme stávkovat mě prostě není sympatický.
Promiň, ale poznámka o Čecháčkovi v Chorvatsku je ireůlevantní a stupidní.
I když platí to, že v hlavní soutěži by se ta křivka odměn narovnat určitě dala.
Kdyz se mu nelibi, at se prida k parte ukrajinskych zedniku a jezdi na tripy z ukrajiny do cech, a 1x za mesic rodine priveze penize na jidlo, a kdyz bude odvazny, muze zamestnavatelovi rict, at mu proplati ubytovani pro manzelku a deti / nebo pritelkyni :)
--
Samozrejme, ta jejich potencionalni stavka tech X% hracu muze taky pomoct, nerikam ze nee, stavky ve sportech jsou vicemene vzdy uspesne, minimalne tech kolektivnich (NFL, NBA, NHL apod).
Kolikrát, když se dívám na live přenosy z různých turnajů, říkám si, proč někteří hráči na ty turnaje jezdí, když nevykazují žádnou známku sebemenší snahy. Pak si mohou stěžovat, že nedostávají peníze. Nechce se ti hrát a vyhrávat - je přece jasné, že nebudeš dostávat balík peněz.
Můj názor bych shrnul do jedné věty. Bez práce nejsou koláče.
Novotneho, coz byl driv oficialni fyzio okruhu ATP.
Na Gulbise jsem se díval taky. Může mi někdo vysvětlit, proč třeba Gulbis na ten challenger do Říma jel? Jak říká Stakhovsky...stojí to peníze. Tak přece když nechci hrát a vyhrát, tak zůstanu doma a neprodělám. Jen ať to zůstane tak, jak to je.
v tom, ze pokud dobre vypadaji, vydelaly si za reklamu podstatne vic, nez na kurtu. Treba
takova Kurnikovova sveho casu vydelala vic za mimotenisove aktivity.
Jenze Stachovskij si vydiranim a ultimaty nic nevybreci, at radeji poradne hraje, s lepsimi
vykony prijdou i lepsi peníze.
o dany produkt, rozhoduje o tom, jestli se podari vydelat dost penez, jejich
navratnost, nikdo nebude investovat prostredky do nekoho, kdo mu ten vyrobek "neproda".
na tohle tema rika Navratilova. Treba letosni finale AO zen a muzu, krasny priklad, jak zeny
dostavaji za "tutez praci" stejne penize. Rozdil vidi asi vsichni, jenze je to, jak pises, o tech
odborech. Ale nizsi
kvalitu stejne tv zaplati, sponzori take, tak ho asi nekupuje mene spotrebitelu, vzdyt prenosy
zen jsou stejne plne divaku, jako muzu..jak to objektivne zmerit?
"Když to všechno spočítám, tak mi zisk pokryje jen dvě letenky ekonomickou třídou a plat pro trenéra." - chudák musí lítat economy class... Jeho pasování se do role celebrity mi je krajně nesympatická...
Pro naší střední a ještě více východní příjmovou polohu to po přepočtu vypadá jako neskutečný příjem, ale pro internacionála lhostejno s jakým pasem už tolik ne. I tenista, který se na okruh ATP nikdy nepodíval, ale tenis relativně umí se tím může nějakou dobu slušně živit, zvlášť, když se začne přepočítávat kurzem na koruny odměna za výhru na nějakém pouťáku třeba v Německu.
Trochu mi to opravdu připadá uplakané a ne moc seriózní.
Na druhou stranu, rozdělování prize money v principu vždy násobkem 2 kolo od kola - to je do jisté míry problém. Podle mého názoru jsou nůžky otevřené až moc a to nejen finančně, ale i bodově. I hvězdy totiž potřebují nehvězdy ke svému životu, protože vítěz GS za sebou potřebuje těch dalších 127 hráčů (kvaldu nepočítám). Pravda bude nejspíš někde mezi.
Nový komentář
Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce. Nahlásit nelegální obsah můžete zde.
Registrace nového uživatele