Tsonga vyhrál v Paříži bitvu o Šanghaj!

2. 11. 2008, 18:25
Aktuality 12
ATP MASTERS PAŘÍŽ - Třiadvacetiletý Francouz Jo-Wilfried Tsonga poprvé v kariéře vyhrál turnaj Masters, když v dnešním finále domácího podniku v Pařížu porazil obhájce titulu Davida Nalbandiana 6-3 4-6 6-4. Finalista letošního Australian Open Tsonga tak zároveň uspěl v přímém souboji o postup na tenisový Turnaj mistrů, který začne 9. listopadu v čínském Šanghaji.
Jo-Wilfried Tsonga

Třiadvacetiletý Jo-Wilfried Tsonga získal teprve druhý titul v kariéře a poprvé triumfoval na podniku této kategorie. V Bercy vyhrál jako první domácí hráč od úspěchu Sébastiena Grosjeana v roce 2001. O vítězství rozhodl především výborným servisem, Davidu Nalbandianovi nasázel 25 es. Argentinec navíc proměnil jen jeden z devíti brejkbolů, v rozhodujícím setu nevyužil vedení 40:0 při Tsongově podání na vítězství v zápase.

Francouzský tenista se na Turnaji mistrů přidal k Rafaelu Nadalovi, Rogeru Federerovi, Novaku Djokovičovi, Andymu Murraymu, Nikolaji Davyděnkovi, Andymu Roddickovi a Juanu Martinu del Potrovi. Mezi nejlepších osm hráčů sezony se Tsonga dostal, i když kvůli operaci kolena vynechal Roland Garros, Wimbledon a olympiádu.

"Myslím, že každý dneska přispěl k mému vítězství, tohle je pro vás. Je to pro mě konec skvělé sezony. Hrál jsem opravdu dobře a třešinkou na dortu je, že pojedu do Šanghaje," řekl Tsonga divákům.

"V Šanghaji budu reprezentovat Francii i svou rodinu a přátele," slíbil Tsonga, který se v pondělí poprvé dostane mezi deset nejlepších hráčů žebříčku ATP Ranking. Na začátku roku mu patřila až 43. příčka. "V Číně ze sebe vydám to nejlepší co ve mě je," plánoval bezprostředně po svém dosud největším úspěchu francouzský "uragán".

Nalbandian vzal porážku sportovně. "Je to skvělý hráč a celý týden hrál brilantně. Ten titul si zaslouží," poznamenal.

Švédský tenisový veterán Jonas Björkman, jenž před několika týdny ukončil singlovou kariéru, dnes společně s Kevinem Ullyettem ze Zimbabwe získal svůj další z mnoha deblových titulů. Ve finále turnaje Masters v Paříži porazili jihoafrické duo Coetzee/Moodie dvakrát 6-2. Björkman s Ullyettem si také zahrají na Turnaji mistrů v Šanghaji.