Větší míče, prosím!?
Proč? Aby byl tenis atraktivní, a to především z pohledu televizních společností. „Jsme jejich otroky,“ zdůvodňuje svůj nápad rodák z Brašova. „Kdybychom zvětšili míče o deset patnáct procent, hra by se zpomalila,“ říká Tiriac, společně s Nastasem vítěz čtyřhry na Roland Garros 1970. Mnozí však jeho nápad příliš nechápou. Ty tam jsou doby Samprase, Beckera a Ivaniševiče, kdy svištělo vzduchem jedno eso za druhým a výměny se skoro nehrály. Dnes vládnou světu Nadal a Djokovič a jejich finále právě v Tiriakově Madridu ukázalo, že výměny jsou dlouhé víc než dost. Dva sety se hrály přes dvě hodiny!
„Míče se zpomalily, kurty se zpomalily, a když se to ještě umocní většími míči, tak se ti kluci udřou a navíc to bude nuda,“ reaguje na Tiriakův návrh Jan Kodeš. „Už teď je tenis hodně náročný, přineslo by to víc zranění,“ souhlasí pětinásobná grandslamová šampionka Martina Hingisová.
Myšlenka na větší míče však vůbec není nová. V minulosti už se objevila a větší tenisáky se dokonce testovaly! Mezinárodní federace (ITF) zkoušela před deseti lety tři typy míčů, jeden z nich byl větší o sedm až osm procent než klasický tenisák. Důvodem bylo právě zpomalení hry a zredukování počtu es v zápasech.
V červnovém čísle Tennis Areny dále najdete: |
• Exkluzivní reportáž a snímky z Roland Garros ...a další zajímavosti a exkluzivní fotografie Předplaťte si tenisový a lifestylový magazín Tennis Arena za pouhých 540,- na rok! |
„Ano, právě proto jsme míče vyvinuli. Teď jen čekáme na správný čas, kdy je zařadit. Rychlost podání stále stoupá, “ řekl CNN Jamie Capel-Davies z oddělení vývoje ITF. Jeho slova dokládá statistika: rekord v rychlosti podání držel před deseti lety Greg Rusedski (240 km/h) a nyní Ivo Karlovič (251). Průměrná rychlost podání mužů na grandslamech stoupla. „Počet es se ovšem za uplynulých deset let nezvýšil. Teprve až k tomu případně dojde, jsme připraveni s většími míči přijít,“ tvrdí Capel-Davies.
A tak to (podle ITF) vypadá, že jednou zazní namísto pokynu Nové míče, prosím maličko odlišný příkaz: Větší míče, prosím. Nicméně snad se tak nestane. Vždyť ani amatéři, kterým měly větší míče přinést šanci víc si hru užít, nebyli vůbec spokojeni. Hráli s nimi i senioři na několika turnajích v Americe. „Ale pokud vím, nebyly oblíbené, protože se s nimi téměř nedala ukončit výměna. Ani volejem! Jejich zařazení by bylo krokem špatným směrem, z tenisu by se stala videohra, tupý a nudný sport,“ říká wimbledonský vítěz Pat Cash.
Komentáře
Takové zpomalení hry by radikálně změnilo hru. Už by se spíš než postřeh, rychlost a umístění trénovala kondice a šikovnější vytrvalci z Keni by se mohli začít uplatňovat v tenise, než by se hra zkrátila na 2 výtězné tiebreaky.
A navíc jsme to tenkrát hráli s těma hroznýma umělohmotnýma plácačkama. :DDDD
Nový komentář
Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce. Nahlásit nelegální obsah můžete zde.
Registrace nového uživatele