Vondroušová podlehla Šwiatekové i počtvrté, set neuhrála ani ve čtvrtfinále French Open
Šwiateková – Vondroušová 6:0, 6:2
Markéta Vondroušová v Paříži až na jeden prohraný set čtyřikrát bez problémů potvrdila roli favoritky a navzdory bolestem ruky se při sedmé účasti na French Open dostala podruhé mezi osmičku nejlepších. Pět let starou senzační jízdu do finále ale zopakovat nedokáže, v boji o místo mezi elitním kvartetem světová šestka ztroskotala na nejlepší tenistce současnosti Ize Šwiatekové.
Čtyřiadvacetiletá Češka hrající s tejpem na levém rameni byla od úvodních výměn pod tlakem. V prvním setu Šwiateková vyhrála polovinu z 30 fiftýnů po vítězném úderu a už třetí set po sobě získala bez ztráty jediné hry.
Vondroušová sice v úvodu druhé sady zastavila Polčinu šňůru 20 vyhraných gamů v řadě, ale za stavu 1:1 nevyužila svůj jediný brejkbol a více už favoritku potrápit nedokázala. Po 62 minutách prohrála jednoznačně 0:6, 2:6 a ani ve čtvrtém vzájemném duelu neuhrála set.
Sokolovská rodačka hrála čtvrtfinále grandslamu počtvrté v kariéře. Na Roland Garros 2019 ztroskotala až ve finále, loni ve Wimbleodnu slavila senzační triumf a na následném US Open stejně jako nyní v Paříži neotevřela bránu do semifinále.
Šwiateková před French Open vyhrála obě antukové tisícovky v Madridu a Římě a čtyři z osmi letošních turnajů zakončila triumfy. Navázat na ně může i na svém oblíbeném grandslamu v Paříži, byť už ve druhém kole s Naomi Ósakaovou čelila mečbolu. Proti Vondroušové téměř napodobila předchozí drtivou výhru 6:0, 6:0 nad Anastasií Potapovovou.
"Dneska mi všechno fungovalo. Dobře jsem podávala, což mi dodalo sebevědomí. Trefovala jsem čistě a tvrdě základní údery. Držela jsem se taktiky a vše, co jsem si před zápasem naplánovala, mi vycházelo," pochvalovala si Šwiateková, jež vyhrála na winnery 25:12 a udělala jen 10 nevynucených chyb.
"Hrála jsem přímočaře a jsem spokojená s tím, jak jsem byla po celý zápas soustředěná. Někdy se mi stává, že v průběhu ztrácím koncentraci, ale dnes se mi nic takového nestalo," dodala 17 utkání neporažená rodačka z Varšavy.
Třiadvacetiletá Polka startuje na Roland Garros pošesté v kariéře a svou parádní bilanci na pařížské antuce vylepšila 33:2. Porážky utrpěla pouze při debutu v sezoně 2019 v osmifinále proti Simoně Halepové a o dva roky později v čtvrtfinále proti Marii Sakkariové. V letech 2020, 2022 a 2023 získala tří ze čtyř grandslamových trofejí.
V letošním semifinále ji čeká stejně jako ve finále před dvěma lety Coco Gauffová, s níž vede ve vzájemné bilanci drtivě 10:1. Dvacetiletá Američanka, jež loni ovládla US Open, ve čtvrtfinále otočila souboj s Tunisankou Ons Jabeurovou.
Šwiateková prohrála s Gauffovou jen loni na betonu v Cincinnati, v ostatních deseti duelech včetně čtyř na antuce a dvou na Roland Garros (finále 2022 a čtvrtfinále 2023) neztratila ani set.
"Na zápas se připravím stejně jako na ostatní. Nebudu měnit své rutiny a přemýšlet o minulosti. Coco není lehká soupeřka, ale antuka není její nejoblíbenější povrch," uvedla Šwiateková.
Výsledky French Open ve dvouhře žen
Článek původně publikován pro Livesport Zprávy.
Komentáře
každá jazyková mutace má jiný seznam
rum verze - redukované pořadí
3 Sabine Lisicki 210,8 km/h Stanford Classic 2014
4 Venus Williams 207,6 km/h US Open 2007
4 Alycia Parks 207,6 km/h US Open 2021
4 Ajla Tomljanovic 207,6 km/h Cincinnati Masters 2018
7 Serena Williams 207 km/h Australian Open 2013
9 Coco Gauff 206 km/h US Open 2022
10 Julia Görges 203 km/h French Open 2012
12 Brenda Schultz-McCarthy 202,7 km/h Indian Wells Masters 2007
13 Nadiya Kichenok 202 km/h Australian Open 2014
14 Lucie Hradecká 201,2 km/h Wimbledon 2015
14 Naomi Osaka 201,2 km/h US Open 2016
16 Anna-Lena Grönefeld 201,1 km/h Indian Wells Masters 2009
17 Ana Ivanovic 201 km/h French Open 2007
17 Denisa Allertová 201 km/h Australian Open 2015
17 Bernarda Pera 201 km/h US Open 2021
20 Kristina Mladenovic 200 km/h French Open 2009
neuznáno ze strany WTA
1 Georgina García Pérez 220 km/h Hungarian Ladies Open 2018
2 Arina Sabalenka 214 km/h WTA Elite Trophy 2018
7 Ivana Jorović 207 km/h Fed Cup 2017
10 Caroline Garcia 203 km/h Fed Cup 2016
plus z eng verze
Elena Rybakina 204 km/h 2024 Abu Dhabi Open
Elena Rybakina 202 km/h 2022 Billie Jean King Cup finals
https://cs.wikipedia.org/wiki/Seznam_nejrychlej%C5%A1%C3%ADch_pod%C3%A1n%C3%AD_v_tenise#%C5%BDeny
jenže ona není holka, ale robot
Kdo je sakra Georgina García Pérez Nějakej přešitej?
Když tak si to přepnětě na anglickou verzi, ta je aktuálnější.
ale ktovie, ja som trebars v roku 2016 absolutne neverila Angie Kerber, ze porazi Serenu na AO a ono aj motyka obcas vystreli
Tady jsem koukal na sestřih z finále AO 2016 Kerber-Serena
https://www.youtube.com/watch?v=ON14VVl2WBQ
Dnešní výhra Katky a současná prohra Melichar/Perez už dávají Katce jistotu že se na OH podívá aspoň v deblu bez ohledu na to jak se rozhodnou Karolína Muchová a Bára Krejčíková. Jako hráčka top-10 si dokonce bude moct vybrat libovolnou partnerku. Jediné omezení je tuším že tato hráčka musí být v žebříčku do 300.místa ... ...
a razantních úderech. K tomu má výborný pohyb. Musely by se u Markéty sejít všechny pozitivní momenty a jěště by to muselo být na hraně velkého rizika.
Mě se to líbí
Na Igu platí 2 herní scénáře. První je jasný a lehko čitelný - ranařky typu Penko, Naomi, Rybky či naší Lindy Noskové dokážou Igu dostat pod tlak - jak herní, tak psychologický. Navíc jsou to většinou výborné servismanky, které se dokážou udržet v kontaktu díky BIG servisu. Toto vše bylo krásně vidět na AO, když Linda vykostila Igu + věděla díky skvělé taktické přípravě trenérů co má dělat a jak má hrát.
Druhý scénář jak porazit Robota je udělat ze zápasu taktické šachy, mít připravený plán B či C o kterém často mluví ve studiu Eurosportu Mats Wilander. Toto perfektně zvládají naše holky Bára + Muška nebo-li Bára patří k takticky nejvyspělejším hráčkám a po případném prohraném setu odejde do šatny, přeruší zápas, začne "šachovat"....a tím vyhodí Robota z rytmu. Tohle bohužel Potápěčku ani Maky nenapadlo což jde i za trenéry. No a Muška má zase mraky herních kulišáren viz. náběhy na síť, kraťasy, různé mixování úderů.
Tohle u Maky, Potápěčky a Mařenky chybělo - žádná změna, žádný plán B či C a to je voda na mlýn robotické Polce. Zásadní však je, že hráčky jako Rybka, Penko, Linda, Muška, Bára........jdou do zápasu s Igou správně mentálně nastavené, jdou vyhrát, rozdat si to s no. 1 zatímco hráčky jako naše Mařenka, Potápěčka a dnes i bohužel Maky jdou spíše zápas odehrát, dělat komparz.....což je z psycho hlediska špatně.
Takže třeba to srovnání s Lindou - to je jak porazit Nadala na FO vs. kdekoliv jinde..
Teď už jenom tlačit Rybku či Sabalenku, aby vyhráli ve finále. Tyhle dvě společně se Jabeur jsou jediné, kterým se dá v současném ženském tenise fandit.
Tlačit začíná hned servisem, který je schopná zahrát přes 190 km/h, druhý má pak s velkým kickem. Nazpět jí přiletí většinou nevýrazný return, po kterém hned může zaútočit. Nemusí jít hned pro winner, stačí výměnu rozehrát a soupeřka se propadá do čím dál hlubší defenzivy... Výborně se i brání a její pohyb patří mezi nejlepší na okruhu.
Některé její zápasy na antuce vypadají jako střetnutí ženy a kvalitního juniora.
Tragedky typu Vondroušová či Gauff jsou několik levelů pod Henin.
Přeji Markétě, ať se dá brzy do kupy, čeká ji olympiáda, Wimbledon...
Každopádně je velká pravděpodobnost, že Markéta postoupí v žebříčku na pátou příčku (nevěřím, že Jasmine vyhraje RG).
Nový komentář
Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce. Nahlásit nelegální obsah můžete zde.
Registrace nového uživatele