Zakopalová se dočkala výhry, v oblíbeném Soulu udolala o 12 let mladší Španělku
Klára Zakopalová v květnu a červnu letošního roku prožívala vydařené tenisové období. V červenci pak ale kvůli nemoci nedohrála čtvrtfinále na antukovém turnaji v Bastadu, po kterém následovala šňůra čtyř porážek v prvním kole; na olympiádě padla ve třech setech se Schiavoneovou a na třech turnajích v Severní Americe proti Tatišviliové, Wozniakové a Hlaváčkové neuhrála ani set.
Černou sérii třicetiletá Češka zlomila až dnes v Soulu, kde se jí poslední sezony daří, neboť před dvěma lety padla až ve finále a loni v semifinále.
Letošní ročník zahájila vydřeným vítězstvím nad osmnáctiletou Španělkou Garbinou Muguruzaovou, kterou udolala po boji 6-4 4-6 7-6. Obě hráčky v zápase čelily velkému množství brejkbolů a ztratily každý druhý game na podání.
Zakopalová sice vedla 6-4 a 3-1, o vítězství ale ještě musela hodně bojovat. V závěru druhé sady se jí nedařilo a ve třetím dějství si nebyla schopna udržet servis. I proto prohrávala už 3-5, po šňůře osmi brejků v řadě si však v 10. gamu konečně podání pohlídala a v tie-breaku rozhodla o svém postupu přes o 12 let mladší soupeřku.
O čtvrtfinále si sedmá nasazená Češka, které v žebříčku WTA patří 27. místo, zahraje s Magdalénou Rybárikovou, s níž jediný vzájemný souboj před třemi lety na antuce v Barceloně prohrála. Třiadvacetiletá Slovenka vstoupila do turnaje v Jižní Korey výhrou 6-4 6-3 nad japonskou veteránkou Kimiko Dateovou-Krummovou.
Pražská rodačka Zakopalová v Soulu zahájila vítězně také soutěž deblistek, ve které startuje po boku Rakušanky Tamiry Paszekové.
Görgesové se dál nedaří
V jihokorejské metropoli se již zrodilo první překvapení. Už pátou porážku z posledních šesti zápasů od vyřazení z olympiády utrpěla světová dvacítka Julia Görgesová, jež ztratila dobře rozehraný zápas se Španělkou Silvií Solerovou-Espinosaovou.
Třiadvacetiletá Němka přitom po ztraceném servisu v úvodním gamu utkání vyhrála první set hladce 6-1 a ve druhém vedla 4-2. Náskok však ztratila, v tie-breaku pak neudržela ani vedení 5-2 a ve třetím dějství už hrála 'druhé housle'.
78. hráčka světa Solerová-Espinosaová se ve druhém kole utká s dvacetiletou Nizozemkou Kiki Bertensovou, jež smetla Američanku Vaniu Kingovou.
Wozniacká a Kanepiová suverénní
Suverénní výhrou do turnaje vkročila nasazená jednička Caroline Wozniacká. Dánka, jež v Soulu hrála už v letech 2006 a 2007, se první výhry dočkala až letos, když smetla i ve druhém vzájemném střetnutí Nizozemku Arantxu Rusovou.
Wozniacká na konci srpna nedohrála kvůli zranění kolena oblíbený turnaj v New Havenu a následně na US Open vypadla už v 1. kole s Rumunkou Beguovou. Dnes však bývalou světovou jedničku žádné zdravotní problémy netrápily a Wozniacká tak bez potíží vyhrála hladce 6-1 6-2.
"Rozhodně jsem dnes hrála lépe, než před časem. Začala jsem tvrdě trénovat a jsem ráda, že se výsledky dostavují," komentovala Wozniacká.
Dánská tenistka hraje na prvním turnaji od května 2009 jako hráčka nefigurující v Top 10. "V podstatě jsem byla dva roky světovou jedničkou, ale věci se mění - v žebříčku jste chvíli nahoře, pak zase dole. Jsem pořád mladá, takže mě určitě čekají velké výhry i porážky, to je součást hry. Jediné, co mohu dělat, je snažit se dělat vše nejlépe jak umím a na konci roku uvidíte vé postavení," řekla Wozniacká.
Ve druhém kole se dvaadvacetiletá rodačka z Odense utká s osmnáctiletou Francouzkou Caroline Garciaovou.
Úspěšný návrat na kurty si odbyla Kaia Kanepiová. Estonka, jež letos vyhrála turnaje v Brisbane a Estorilu, po vyřazení ze čtvrtfinále French Open kvůli zranění Achillovy paty více jak tří měsíce nehrála a přišla o Wimbledon, olympiádu či US Open. V Soulu však hned na úvod potvrdila roli favoritky a domácí Sung-Hee Han smetla 6-1 6-0.
"Na začátku jsem byla hodně nervózní, protože za poslední tři měsíce jsem nehrála žádný zápas. První game byl těžký, ale poté, co jsem ho vyhrála jsem se už cítila mnohem pohodlněji," komentovala světová šestnáctka Kanepiová.
- WTA INTERNATIONAL SOUL - (Jižní Korea, tv. povrch, 500.00 dolarů) úterní výsledky (18. 09. 2012) |
Dvouhra - 1. kolo: |
Komentáře
Alexandr Sjomin se anglicky píše Alexander Semin
Sergej Fjodorov zas nosí na dresu Sergei Fedorov
A jestli ta jména nějakej Čech čte stejně tak, protože čte anglickej přepis, tak je to hodně smutný. Platí to i u asiatů, kde je zas nesmyslně jeden hráč Norichika Aoki. Čeština má daleko přesnější transkripci, určitě by ji měl každej používat.
Když na to přijde, taková Petrovová se rozhodla, ať ji radši píší jako Nadia a vyslovují jako Nadija či Nadja nebo něco podobného, protože Naděžda neuměli ani vyslovit, natož přepsat. Občas člověk našel i takové zhovadilosti jako Nadjejda, Nadjezhda apod.
teda myslím...
Pavlyuchenkova - Pavljučenkova
Zvonareva - Zvonarjova
Ekaterina - Jekatěrina
Shvedova - Švedova
Tsvetava - Cvetava
Svetlana Kuznetsova - Světlana Kuzněcova
Tatishvilli - Tatišvili
Govortsova - Govorcova
Elena - Jelena a další a další
Jak tady píše JM o Sharapova nebo jak v ruštině - prosím, už jsem dost dlouho ze školy - jak se píše v azbuce H? už jsem to asi zapomněl (nebo že by ho azbuka neznala?) :-).
Souhlasím s Montym a Tommrem, jde oto, aby bylo pochopitelné, o koho jde. S transkripcí asijský jmen je to ještě o dva levely větší binec a myslím, že Asiat by své jméno nepoznal ani v AJ, ani ČJ a dalších.
žádné bodíky.
Zatím sbírá zkušenosti.
A ještě k Julii: Teď asi prožívá nepovedené období. Celkem se jí povedla olympiáda, kde se dostala mezi nejlepších 16 (v 1. kole vyřadila Agu). Pak přišly betony a na nich Julia vyhrála jenom zápas z pěti... Přál bych Julii, aby se jí zase začalo dařit. Vždycky se na ni pěkně kouká. :) Na druhou stranu, Soler není vůbec špatná. Na US Open byla ve 3. kole (ve 2. kole porazila Begu) a letos jsem ji viděl ve Fed Cupu proti Mashe. Přestože Masha celkem v pohodě vyhrála, tak Soler nehrála zle. Z těch španělských tenistek se mi nejvíc líbí Martinez a právě Soler.
Nevidím důvod, proč v češtině používat náhražkový anglický přepis jmen ruských jmen. Jediný důvod, proč v angličtině písmeno z ruské azbuky š píšou jako sh, je to, že v angličtině nemají hlásku š, tak to nahrazují dvojhláskou, kterou čtou jako š. V češtině písmeno š máme, tak je nesmysl používat náhražkové sprzeszky.
Souhlasím, každý si může psát jak chce. Jenom se pak nesmí divit, že to působí hloupě. :-)
Na stránkách WTA to píšou s anglickým přepisem proto, že to jsou stránky v angličtině. To myslím dává smysl. :-)
Maria Xar?pova (katalánsky)
Marija Sjarapova (dánsky)
Marija Scharapowa (německy)
Marija Šarapova (chorvatsky)
Marija Šarapova (italsky)
Marija Szarapowa (polsky)
Maria Sjarapova (norsky)
Maria ?arapova (rumunsky)
Marija Šarapova (slovinsky)
atd. atd. A to jsou jenom část z těch, kde se píše latinkou. Prostě to v každém jazyku píšou tak jak můžou, aby se to podobalo originálu.
http://www.facebook.com/Sharapova
korek: Záleží, do jakého jazyku si ho nastavíš... No, minimálně těch víc než 8 milionů fanoušků zná jméno Maria Sharapova. :)
http://img5.rajce.idnes.cz/d0506/6/6615/6615694_55ef9dd09f7e7f3fd02c202244ae8242/images/ms1.jpg?ver=2
http://img5.rajce.idnes.cz/d0506/6/6615/6615694_55ef9dd09f7e7f3fd02c202244ae8242/images/ms2.jpg?ver=2
Já ty jména píšu stejně jako ty: tak jak to vidím všude na turnajích, v televizi i na internetu a koncovku -ová přidávám jen tehdy když je to nezbytný pro porozumění textu v češtině. A všichni ti jazykoví experti at si trhnou ... :)
a ony zní Petkovič a Kerber...
Nový komentář
Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce. Nahlásit nelegální obsah můžete zde.
Registrace nového uživatele