Rekordní propadák. Američané poprvé nemají osmifinalistu na US Open
Propadák amerických tenistů na US Open sice nemá v historii obdoby, ale je jen završením nejhorší sezony zámořských hráčů v takzvané Open éře, protože mezi šestnáctku nejlepších nepronikl nikdo z nich na žádném z letošních grandslamových turnajů. V New Yorku se to tenistům USA stalo vůbec poprvé od vzniku turnaje v roce 1881.
Tim Smyczek byl z patnácti domácích účastníků poslední nadějí. Pětadvacetiletý hráč z počátku druhé stovky žebříčku, který dosud nikdy na grandslamu nepřešel přes druhé kolo, statečně bojoval, ale pětisetovou bitvu se Španělem Marcelem Granollersem prohrál.
"Moc jsem chtěl kvůli vám vyhrát, ale o fous to nevyšlo," řekl Smyczek fanouškům, kteří ho povzbuzovali. "Bylo zajímavé být posledním Američanem ve hře. Ještě nikdy jsem neslyšel, aby na mě někdo křičel z hlediště: 'Jsi naše poslední naděje'. To pro mě byla novinka," uvedl později.
Selhání Američanů na domácím grandslamu je dalším z vrcholů krize zámořského mužského tenisu; tím předchozím byl Wimbledon, na němž se poprvé za 101 let stalo, že žádný z Američanů nepostoupil ani do třetího kola. USA potom poprvé od roku 1973 nakrátko neměly zástupce v elitní dvacítce žebříčku ATP, do níž se alespoň znovu vrátil John Isner. Aktuálně 17. hráč světa na US Open vypadl také ve třetím kole a Smyczkův neúspěšný boj o záchranu americké cti prý ani nesledoval. "Raději se dívám na americký fotbal," řekl.
"Pojďme se raději bavit o ženách kolem Sereny Williamsové a Sloane Stephensové. Ty nám dělají větší radost," komentoval nedávno situaci v americkém tenisu uznávaný trenér Nick Bollettieri.
Komentáře
tenis před dvaceti lety měl lepší kouzlo, hrál se servis-volej, dnes hrají všichni jen odpinkávanou zezadu a dovedli to k takové dokonalosto že prakticky zezadu kloužou i na hardu a pomalu nejde zabít balón
Výchova mladého tenisty od děstvtví je dnes velmi nákladná záležitost, rodiny, pokud nejsou bohaté, tomu musí obětovat všechno, a to jenom kvůli snu, že z toho milionu dětí, co začínají s tenisem, se zrovna to jejich dostane mezi 50 vyvolených na světě, kteří na tom slušně vydělají. To není žádná lákavá motivace. Je daleko realistištější dát dítě na nějaký populární kolektivní sport - v Americe už je dnes tenis naprosto okrajový sport, jehož popularita od zlaté éry Connorse, McEnroea a spol., kdy zajímala celou veřejnost, obrovsky upadla. Stále vévodí americký fotbal, basketbal, baseball, vzmáhá se i klasický fotbal. To jsou sporty, kterými se v Americe dobře uživí tisíce a tisíce hráčů. I proto jim dnes mladí sportovci dávají přednost.
Dalším problémem je způsob výchovy juniorů v USA, který pod vedením Patricka McEnroea a národní tenisové asociace nabral kolektivistický směr, který vychovává jen průměrné hráče, kteří hrají všichni stejně podle jediné centrálně nařízené šablony, unikátní talenty jsou potlačovány. A centrální plánování v individualistickém tenisu nefunguje efektivně, stejně jako nefungovalo efektivně v komunismu. Takhle nemůže nikdo vyniknout z davu. Navíc dnešní mladí tenisté v USA dávají přednost tenisové kariéře na univerzitách před mezinárodní ATP, univerzitní tenis je v USA hodně zaběhnutý a dává mladým nějakou jistotu a zázemí.
to bol pan
Sampras a Agassi ani nehovorim
Fish by tam bol len zranenia a zdravotne problemy ho zničia
Smyczek 73/64
Granollers 32/29
...pořádnej rozdíl:-/
To, na čem se hraje IW nebo Miami, to je fakt parodie.
Amerika je hodně zahleděná do sebe, vystačí si sama se sebou, mimo jiné i ve sportu. Mezinárodní sport je moc nezajímá a ty americké turnaje jsou možností, jak aspoň nějaké povědomí o tenisu tam udržet.
Stejně tak si nemyslím, že řešením krize německého tenisu je vzít jim velké turnaje. Německo je země, kterou tenis taky potřebuje. Ona ta krize není jenom v Americe, ale skoro ve všech tradičních tenisových zemích. Austrálie, Švédsko, i tomu Španělsku už s mladými začíná docházet dech... Tenis je prostě v globální krizi, pro talentované mladé sportovce už není tenis tak cool jako dřív. Stará česká škola ještě jakž takž funguje, naše tréninkové podmínky už se dávají za vzor a jezdí k nám na exkurze. Balkán rozutečený do všech koutů světa - tam ještě pořád ta motivace je. Ale to je tak skoro všechno.
Ale nějaká snaha o expanzi do exotičtějších končin u ATP existuje. Asijské turné, teď ty nové turnaje v jižní Americe...
Nový komentář
Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce. Nahlásit nelegální obsah můžete zde.
Registrace nového uživatele